Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Yeti
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 03, 2022 1:41 pm

Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od Yeti »

Zdravím zkušenější,

od května si užívám provozu své FVE v ostrovu - zatím spokojenost až na nynější zimní období (toto řeším přepínačem sítí).

Ale chci vše dotáhnout do konce, kdy bych chtěl najet do plného hybridu s připojením do DS (věřím, že mne tady budete odrazovat, že pokud chci problémy, pak není nic lepšího než se připojit na DS) - podotýkám, svou FVE jsem postavil bez dotace a nechci na ni vydělávat = NECHCI dodávat do DS - pouze si šetřit měniče a baterii, kdy přetížení některé z fází či samotné baterie, se pokryje ze sítě docucnutím z DS.

Výstavba mne bavila, ale papírovaní odkládám, ale už se blíží termín 17.2.2024 - kdy bych měl vše s ČEZem dokončit.

Pro připojení je potřeba dodat/doržet:
1.) potvrzení protokolu prvního par. připojení výrobny nebo kontroly odběrného místa
2.) Doložení projektové dokumentace
3.) Podepsaný návrh smlouvy
4.) Doložení zprávy o revizi
5.) DOLOŽENÍ PROTOKOLU O NASTAVENÍ OCHRAN
6.) Doložení aktualizované projektové dokumentace skutečného provedení výrobny
7.) Potvrzení protokolu chování výrobny po připojení.

Moje představa:
- bod 1 a 7 - dodá technik ČEZ po PPP
- bod 2 a 6 - mohu zkreslit sám, jelikož mám VŠ elekt. vzdělání
- bod 3 - hotovo
- bod 4 - mám objednaného nezávislého revizního technika

A nyní k mému dotazu: kde stáhnu, zajistím, jak popřípadě vypracuji onen PROTOKOL O NASTAVENÍ OCHRAN - pro můj systém Victron??? :dontknow:

Předem díky za rady, odpovědi, zkušenosti!!! :handshake2:
Panely: 12ks AE Solar 450Wp
Střídač: 3ks Victron Multiplus II 48V, 5kVA
Regulátor: Victron SmartSolar 250/100-Tr VE.Can
Monitoring: Victron Cerbo GX
Vizualizace: Victron GX Touch 50
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od glottis »

to ti napise revizak. V mojem potvrzeni je jen napsano

Nastavení je provedeno dle: ČSN EN 50438 pro paralelní připojení mikrogenerátorů k veřejné distribuční
síti, v souladu s připojovacími podmínkami PPDS č. 4 platné od 1. 1. 2018

a pak tabulka nastaveni tak jak to chtej. Nic vic v tom nemam.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od vla »

A proč to řešíš? Pokud budeš ze sítě jen odebírat přijde mi to zbytečné.
Nemám rád tenhle stát.
Yeti
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 03, 2022 1:41 pm

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od Yeti »

vla píše: sob pro 30, 2023 7:25 am A proč to řešíš? Pokud budeš ze sítě jen odebírat přijde mi to zbytečné.
Ahoj,
máš pravdu, ale v ESS Victrony nezabrání technickým přetokům. Hromada starostí jen kvůli tomuto...
Panely: 12ks AE Solar 450Wp
Střídač: 3ks Victron Multiplus II 48V, 5kVA
Regulátor: Victron SmartSolar 250/100-Tr VE.Can
Monitoring: Victron Cerbo GX
Vizualizace: Victron GX Touch 50
Yeti
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 03, 2022 1:41 pm

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od Yeti »

glottis píše: pát pro 29, 2023 6:51 pm to ti napise revizak. V mojem potvrzeni je jen napsano

Nastavení je provedeno dle: ČSN EN 50438 pro paralelní připojení mikrogenerátorů k veřejné distribuční
síti, v souladu s připojovacími podmínkami PPDS č. 4 platné od 1. 1. 2018

a pak tabulka nastaveni tak jak to chtej. Nic vic v tom nemam.
Ahoj,

děkuji za jasnou odpověď. Já myslel, že budu muset dokladovat nastavení ochran v měničích. A pak jestli to chápu správně, nikdo nastavení ochran stejně neotestuje.
Ještě dotaz, ty používáš také Victrony?
Panely: 12ks AE Solar 450Wp
Střídač: 3ks Victron Multiplus II 48V, 5kVA
Regulátor: Victron SmartSolar 250/100-Tr VE.Can
Monitoring: Victron Cerbo GX
Vizualizace: Victron GX Touch 50
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od glottis »

Tak uvidíš co bude chtít revizak. Ale u victronu to snad řeší v ESS ten country code. Podle něj se to snad nastaví samo. Ale victron nemám tak hádám. Mám "modrasky" a u nic externí ochrany. U/F guard
morphius
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 18, 2020 9:32 am
Bydliště: Morava

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od morphius »

Ahoj, ja mam zato, ze prohlaseni o nastaveni ochran vydava vyrobce, potazmo jeho zastoupeni. Napriklad pro GoodWe vydala Baywa (respektive Solid Power Distribution s.r.o.) obdobne u Alphy to resi ofic zastupce.

County Code je neco jineho myslim..., ze procesy dokud se nenafazuje. Napr Czech code trva 10min a Hungary nebo germany jen 5min. Pokud je nastaveno 50HZ default nefunguje DRED.
Alpha Storion Smile 5, Akku Smile 5 - 17,1kWh, 15x Suntech 305Wp JV.
Yeti
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 03, 2022 1:41 pm

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od Yeti »

Chlapi DÍKY,

nadrápu dokumentaci, předám revizákovi a uvidím. Když, tak kontaktuji dodavatele...

Mějte se!
Panely: 12ks AE Solar 450Wp
Střídač: 3ks Victron Multiplus II 48V, 5kVA
Regulátor: Victron SmartSolar 250/100-Tr VE.Can
Monitoring: Victron Cerbo GX
Vizualizace: Victron GX Touch 50
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od glottis »

morphius píše: sob pro 30, 2023 10:25 am Ahoj, ja mam zato, ze prohlaseni o nastaveni ochran vydava vyrobce, potazmo jeho zastoupeni. Napriklad pro GoodWe vydala Baywa (respektive Solid Power Distribution s.r.o.) obdobne u Alphy to resi ofic zastupce.

County Code je neco jineho myslim..., ze procesy dokud se nenafazuje. Napr Czech code trva 10min a Hungary nebo germany jen 5min. Pokud je nastaveno 50HZ default nefunguje DRED.
No ale i to, za jak dlouho se nafazuje urcuje to nastaveni. Podle me to alespon nejak souvisi. V PPDS prilohy 4 se treba pise:

Pro 1. stupeň nadpětí se použijí 10-minutové hodnoty odpovídající ČSN EN 50160. Výpočet 10- minutové hodnoty musí
odpovídat 10 minutové agregaci podle ČSN EN 61000-4-30, třídě S. Tato funkce musí být založena na průměrné
efektivní hodnotě napětí v intervalu 10 minut.

A to podle me souvisi s tema 10ti minutama. Dokud nema prumery, nevi jestli neni prepeti a nemuze se pripojit.
Komar
Příspěvky: 22
Registrován: pon dub 03, 2023 9:42 pm
Lokalita: Kaplice
Bydliště: Hodonice u Malont

Re: Připojení FVE do DS - Protokol o nastavení ochran

Příspěvek od Komar »

Já mám od prodejce protokol vydanej pro Multiplus II apod. Pak k tomu dodám prohlášení že je výrobna nastavená podle přílohy č. 4 připojovacích podmínek a to podepíšu. Alespoň takto mi to minule prošlo, nedělám to často. Protokol k těm střídačům klidně pošlu na mail, nebo si ho vyžádejte u prodejce střídače.
Grid code nestačí, je tam specifický nastavení (liší se pro čez a eg.d), můžu poslat soubor s nastavenim, nebo PDF, který by šlo použít jako výchozí materiál pro protokol natavení ochran.
Ještě je potřeba formulář A1, kde se podepisuje, že je všechno správně nastavený a vyzkoušený podle zvláštního předpisu. Nevěděl jsem, kdo to má podepsat, tak jsem volal na info linku eg.d. Paní mi řekla, že to má podepsat "ta firma" a víc jsem z ní nevyrazil. Jelikož jsem "ta firma" já, tak jsem to podepsal a prošlo to. Ale technicky si naprosto nedovedu představit, že by to někdo opravdu měřil....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek