Optimizer pro fv panely

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Optimizer pro fv panely

Příspěvek od rva »

Připravuji náhradu rozpadajícího se dřevěného plotu plotem solárním, protože cena vychází stejně jako nový plot dřevěný, ale fv panely nemusím natírat. A když už to bude z fv panelů, tak by to mohlo dodat v zimě i trochu elektřiny (přes léto mám elektřiny nadbytek). Jde o 10 fv panelů 400 Wp, Voc 37 V. Umístějí je nevhodné, spousta stínů, navíc plot je do dvou směrů. Zvažoval jsem dát na každý fv panel mikroměnič, ale vhodnější se zdá použití optimizérů a udělat z toho jeden string (Voc = 10 x 37=370 V), který připojím paralelně k dalším stringům, které mají Voc 330 V a společně to půjde do vysokonapěťového regulátoru s přípustným napětím do 450 V.
Máte nějaké zkušenosti s optimizéry? Očekávám, že každý funguje samostatně a hledá mppt bod pro fv panel. Příjemné by bylo, kdyby se daly integrovat do Home assistant, ale třeba je to zbytečné a stačí jednou za čas zkontrolovat klešťákem jestli fungují. Něco nabízejí z Číny, třeba i jeden pro dva panely 2x 450 W za 77 EUR https://www.aliexpress.com/item/1005005532955438.html
Optimizer
Optimizer
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Optimizer pro fv panely

Příspěvek od PavelR »

nevím jak ostatní regulátory ale Victron pro svoje regly soptimizéry zakazuje - údajně to dokážou odpálit. Jestli se něco změnilo nevím.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Optimizer pro fv panely

Příspěvek od Mex »

Největší jméno v optimizérech je Tigo. Mají snad 50% celosvětového trhu.
Je zvláštní, že ten odkazovaný Číňan je skoro dražší než to Tigo. Nejběžnější Tigo TS4-A-O u nás stojí pod tisícovku.
Ta Tiga fungují i samostatně, ale pořádně to funguje asi jenom s tím řídicím boxem CCA+TAP, což je bohužel dalších cca 5 tisíc pro celou instalaci.
Pak umí ty jednotlivé výkonové moduly spolu komunikovat, má to slušnou diagnostiku, umí to bezpečnostní Rapid Shutdown atd.

Co je na tom Tigu nešikovné je jeho uzavřenost. Je k tomu cloudový systém, kde se dá všechno pěkně monitorovat až na úroveň jednotlivých panelů, jsou tam celkem pěkné statistiky atd. Tomu by se celkem nedalo nic vytknout.
Ale do nějakého vlastního systému řízení nebo dohledu to nezapojíš.
Resp. je to možné, ale jen v placené profi versi. Ta stojí nějaké stokoruny ročně. Pak tam mimo jiné dostaneš rozhraní pro technický přístup do toho jejich cloudu.
Takže přímo k optimizérům se ani tady nedostaneš, ty jsou pořád připojené jenom do cloudu. Ale z toho cloudu ta data zpětně dostaneš.
Oni na tom prý mají spoustu patentů a sofistikovaných algoritmů, tak si to takhle žárlivě střeží, aby jim to nikdo nevykradl.

Do zastínění panelu 25% by to mělo být schopno dostat z panelu všechno, aniž to negativně ovlivní zbytek stringu. Při vyšším zastínění to pak už omezí proud celého stringu.
Funguje to jako DC-DC měnič, který mění napětí za proud. Tedy snaží se za každou cenu (do těch 25%) udržet plný proud jako zbytek stringu, a to tím, že navenek jakoby sníží napětí toho panelu, ke kterému je připojený.

Asi to není vhodné pro nějaké paralelní spojování s jiným stringem (což bude zřejmě platit pro jakékoli optimizéry). U paralelního spojení potřebuješ, aby stringy byly stejné a měly stejné napětí. Ale to tady určitě platit nebude, viz výše popis chování. Tady se bude podle zastínění měnit napětí stringu.
Samo Tigo uvádí, že pokud by se měly optimizéry připojovat někam do paralelních stringů, pak že musí být na všech panelech všech těchto stringů a musí mít ro řízení, tj. řidicí modul CCA+TAP.

To CCA je chytrá škatule, které se přes Ethernet nebo WiFi připojí do Internetu a tím na ten jejich cloud. TAP je access point, se kterým pak ty jednotlivé výkonové moduly, které jsou nacvaknuté na panelech, bezdrátově komunikují. CCA se montuje doma (nemá žádné krytí, prostě elektronika pro vnitřní použití), TAP je pak venku u panelů (má vysoké krytí, stejné jako ty výkonové moduly).
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Optimizer pro fv panely

Příspěvek od PavelR »

mě se na těch tigách právě nělíbí ten bezdrát. Používáme ongridy huawei a ty mají optimizéry s komunikací po stejnosměru do střídače. Ale jsou to optimízéry jen pro hua.

Nějaký tiga jsou v provozu taky ale bojím se že se ten majel vysílač vco je v každým modulu jaksi "vysvítí" jak každá pobouchaná meteostanice a podobný gerety a bude z toho neštěstí. No snad ne. Bezdrát nemám rád obecně. bohužel nekdy to je nutnost - mobil.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Optimizer pro fv panely

Příspěvek od Mex »

Tigo taky dělá modely které komunikují po DC kabelech. Ale tvrdí, že statisticky je to bezdrátové řešení dlouhodobě spolehlivější.
Vzhledem k tomu, jaké šílené tisíce toho prodali po světě, a jak dlouho už to běhá, bych jim skoro i věřil.
Není to žádný start-up, který by přišel s nějakým novým a nevyzkoušeným nápadem.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Optimizer pro fv panely

Příspěvek od PavelR »

Mex píše: ned pro 17, 2023 11:07 pm Tigo taky dělá modely které komunikují po DC kabelech. Ale tvrdí, že statisticky je to bezdrátové řešení dlouhodobě spolehlivější.
Vzhledem k tomu, jaké šílené tisíce toho prodali po světě, a jak dlouho už to běhá, bych jim skoro i věřil.
Není to žádný start-up, který by přišel s nějakým novým a nevyzkoušeným nápadem.
jak dlouho to běhá? ani 10 let bych tipnul ale nevím. V prvním boomu se takovýma kravinama nikdo nezabýval pokud to vůbec existovalo.
Pokud tomu tak věří tak budu taky, ale moje zkušenost je opačná. Kde použiju bezdrát vždycky mě to kousne do řiti
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Optimizer pro fv panely

Příspěvek od rva »

Dostal jsem cennou radu nekomplikovat si život a něco ušetřit. Pospojovat panely na 2s5p, natáhnout kabely 2x4mm2 a připojit přes zimu rovnou na baterii. Po zbytek roku odpojit.
Až plot zrealizuji, tak změřím, co z toho při tomto zapojení leze. Mohu to hodit přes stykač a třeba i "ideální" diodu a automatizace by to odpojovala při vyšším napětí baterie + přes noc. Alternativně třeba i použít nějaký pwm regulátor.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek