Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
pavka
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 17, 2012 9:54 pm

Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od pavka »

Ahoj všem,

chtěl bych vás poprosit o radu, co je špatně. Rozhodl jsem se pro modernizaci mé malé ostrovní solární elektrárny a proto jsem si koupil regulátor Lumiax MT2075-BT a k tomu 12V 50Ah LiFePo4 akumulátor. Solární panely mám u toho dva paralelně, každý 230W 37V, vím, pro 12V by stačil i jeden, ale historicky jsou tam dva a regulátor by s tím neměl mít problém.

Dle prodejce je tento regulátor určen i pro LiFePo4, takže jsem to propojil a nastavil dle přiloženého obrázku a pak se začaly dít věci. Nejprve to vypadá, že je vše ok. Napětí se zastaví na 14,4V, ale pak postupně stoupá až k 16,8V, pak padá třeba až ke 13,5V a takhle to pumpuje a už mi ho logicky odpojuje zabudovaná BMS. Raději jsem to celé vypnul, abych neudělal více škody a teď nevím, kde hledat chybu. Provozujete někdo tento regulátor s LiFePo4 ? Dělám někde chybu ?

Jinak jsem také řešil vyčítání dat přes BT z regulátoru. Zkouším script v pythonu z tohoto odkazu: https://github.com/majki09/lumiax_solar_bt Běží mi to na RPi4, většinou to funguje a po úpravě skriptu se data pak dají posílat třeba do MQTT v Home assistantu, ale je tam jeden problém, alespoň u mého RPi a to, že po nějaké době vypadne bluetooth adaptér a pomůže pouze reset RPi. Je to stejné jak s integrovaným BT, tak i s BT adaptérem na usb.

Každopádně to vyčítání je až druhotný problém, nejprve bych byl rád, kdyby se podařilo přijít na to vysoké napětí na akumulátoru. Díky moc za případné odpovědi.
Přílohy
Screenshot_20231204-085328.jpg
pavka
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 17, 2012 9:54 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od pavka »

Zřejmě se nikdo s tímto problémem nesetkal nebo spíše tento typ regulátoru asi moc lidí nepoužívá. Závěr je takový, že jsem se domlouval s technickou podporou prodejce, kde mi bylo sděleno, že už se s tím setkali a že to vypadá, že je vada v regulátoru. Takže jsem ho poslal na reklamaci. Abych nezůstal bez regulátoru, koupil jsem Victron Smart Solar 100/20 a provozuji ho kabelem propojený s Rpi, na kterém běží venus os a vypadá to, že u tohoto systému zůstanu. Vše se dá dálkově monitorovat, regulátor se dá bez problémů na dálku i nastavovat, takže poslední, co mi zbývá je to nějak zaintegrovat do Home assistenta. Ale to zase tak nehoří.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od kodl69 »

integrace victronu do HA je jednoduchá, buď si povolíš modbus na venus os, nebo MQTT, tam to chce ještě pár dalších kouzel, ale nic extrémního... Já používám modbus, jsem stará struktura. Ještě doporučení: nastav si max. napětí i v mppt, nevěř na to, že venus to dycky nastaví jak máš v DVCC. Nejjdenodušší je victron connect v mobilu na nastavení mppt.
victron HA.png
druhá cesta je aktivovat si node red na venus os a řídit všechno z toho, vím o chlapíkovi, kterej to tak má.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od solárník »

Mám Lumiax 40A, upravený na 60A (změnou výstupního měřícího odporu a přidaný chladící větrák) a fachá to do LiFePO4 zcela normálně.

CVT mám 13,6, CVR 13,4, to je 3,40 na článek, to je správné nastavení pro 4S LiFEPO4.

Pokud ti to takhle lítá, pak máš zřejmě někde chybu, možná slabý vodič nebo špatný kontakt k baterii, nebo v baterii mezi články. Je i možné, že se jedná o špatný kontakt v tom regulátoru, málo přitažený kabel, nebo něco takového. Lumiaxy normálně fungují, provozuju ho už 2 roky na jednom stringu.
pavka
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 17, 2012 9:54 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od pavka »

solárník píše: stř pro 13, 2023 11:32 am Mám Lumiax 40A, upravený na 60A (změnou výstupního měřícího odporu a přidaný chladící větrák) a fachá to do LiFePO4 zcela normálně.

CVT mám 13,6, CVR 13,4, to je 3,40 na článek, to je správné nastavení pro 4S LiFEPO4.

Pokud ti to takhle lítá, pak máš zřejmě někde chybu, možná slabý vodič nebo špatný kontakt k baterii, nebo v baterii mezi články. Je i možné, že se jedná o špatný kontakt v tom regulátoru, málo přitažený kabel, nebo něco takového. Lumiaxy normálně fungují, provozuju ho už 2 roky na jednom stringu.
Těžko říct, uvidím, jak dopadne reklamace. Jediné, co snad mohu vyloučit je akumulátor, protože s jiným regulátorem se to chová normálně. Každopádně mě zaujalo to nastavení napětí. Už jsem to někde viděl, že se akumulátor nemusí šponovat na maximum. Zatím u Victronu používám defaultní hodnoty pro LiFePo4, ale asi s tím také zalaboruji. Jenom musí trošku svítit. Díky moc za odpověď.
Naposledy upravil(a) pavka dne stř pro 13, 2023 4:57 pm, celkem upraveno 1 x.
pavka
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 17, 2012 9:54 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od pavka »

kodl69 píše: stř pro 13, 2023 3:40 am integrace victronu do HA je jednoduchá, buď si povolíš modbus na venus os, nebo MQTT, tam to chce ještě pár dalších kouzel, ale nic extrémního... Já používám modbus, jsem stará struktura. Ještě doporučení: nastav si max. napětí i v mppt, nevěř na to, že venus to dycky nastaví jak máš v DVCC. Nejjdenodušší je victron connect v mobilu na nastavení mppt.victron HA.png
druhá cesta je aktivovat si node red na venus os a řídit všechno z toho, vím o chlapíkovi, kterej to tak má.
Ahoj. Díky za zprávu. Já už jsem to trochu studoval, ale zatím moc nevystudoval. Victron a Rpi s Venus OS mi běží na chalupě, kde mám internet přes mobilní síť bez veřejné IP adresy a teď úplně nevím, jestli to není problém. Doma mi ma HA běží mosquito MQTT broker, do něj si třeba esp32 data přímo posílat umím i přes tu mobilní síť, ale tady jsem ještě úplně nepřišel na to, jak to udělat. Modbus tcp to asi nepojede a to mqtt na venus os s překladem do mqtt v HA jsem zatím nějak moc nepobral. Ale to se poddá. Jinak DVCC já nepoužívám. Nastavuju to přímo v regulátoru.

No a node red, to zatím nechci zkoušet, ono by toho bylo na mně moc najednou :)
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od Soban »

To přednastavení u victronu zruš, moc to trápí akumulátor.

Nastav bulk na 3.45V na článek co je u 12V systému 4x3.45=13.8V a float na 3.35V což je 13.4V délku absorpce na 1h.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od solárník »

3,40 na článek stačí, měřil jsem to na Winstonech do ustálení nabíjení a změna v nabití byla jen o 1,9 procenta proti vyššímu cílovému napětí. A vydrží o dost víc cyklů.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od Soban »

Tak 3.4V nebo 3.45V podle mě nebude mít nějaký zásadní vliv. ::popcorn::
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pavka
Příspěvky: 5
Registrován: pát srp 17, 2012 9:54 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od pavka »

Pěkně se to tady rozjelo. Sice už trošku mimo regulátor Lumiax, ale snad to nikomu nevadí. Mám nastaveno. Díky moc všem. Tak snad trochu zvýším životnost akumulátoru.

Krásné video na toto téma je zde https://www.youtube.com/watch?v=xBu7ScA ... GridGarage
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Lumiax mt2075-bt s LiFePo4, jde to vůbec ?

Příspěvek od solárník »

Základní poučka časem a pozorováním vyplynula ta, že když se podíváme na vybíjecí/nabíjecí křivku LiFe, má dva ohyby. Kdykoli se pohybujeme nad těmi ohyby, mimo lineární oblast, tak zkracujeme životnost článku, kromě snad jediného případu, a tím je počáteční inicializace článku po koupi.
3.45 V je zcela nepochybně nad tím ohybem. Uživatel "střídač" to tu kdysi vyjádřil krásným číslem, že bychom měli ideálně pro nejdelší životnost nabíjet do 3.333 Voltu. To je asi poměrně dost pod 100% nabití, ale to se dá kompenzovat větší kapacitou, popřípadě na takový režim přepnout v létě, kdy víme jistě, že se to druhý den stejně dobije. Nicméně mnou změřený pokles nabití o 1,9% při prahovém napětí 3,4 Voltu ukazuje, že tím člověk v podstatě nic na kapacitě neztratí.

Ty rozdíly v živostnosti, co některé testovací instituce v průběhu času ukazovaly, byly poměrně propastné. Z 3000 cyklů se dostali až třeba na 40 000 cyklů při dobíjení striktně "pod ten ohyb" na křivce. Jestli tomu věřit, nevím. Pravdou je, že mám jednu sadu LiFe cca 7 let, nejdřív jsem je nabíjel všelijak divoce až do 3.5 V, občas to ujelo i na 3.6 V, dnes už asi rok jen do 3.4 V a mají kapacitu už pouze asi dvě třetiny původní, co jsem měřil při instalaci. 7 let je cca pouhých 2600 cyklů a jedná se o Winstony, tedy poměrně dobrou značku. Tedy něco na tom prahovém napětí zcela jistě bude a hrají tam roli zřejmě i setiny voltu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek