TČ Toshiba Estia/R32 - ModBUS

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
petekmet
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 28, 2022 1:06 pm

TČ Toshiba Estia/R32 - ModBUS

Příspěvek od petekmet »

Zdravím,
používáte prosím někdo ModBUS jednotku (BMS-IFMB0UEW-E) k tepelnému čerpadlu Toshiba Estia 4/5/R32 ?
Tenhle interfejs je docela drahý (15000Kč) ale umožňuje řídit TČ přes Modbus rozhraní, třeba z Home Assistenta. Problém je, že tato jednotka (slave) mi neodpovída na dotazy (mrcha) ... Vesele si poblikává, jako že žije a je pod proudem, ale žádná odpověď. Mám RS-485 emulátor modbus slave a ten normálně na dotaz odpoví. Bohužel, tahle věc zatím ne...
Zkoušel jsem RS-485 zběrnici zakončit ukončovacím odpory (120ohm), dokonce i "biasing" odpory vůči zemi a +5V ale bez výsledku. Na testování používám mbpoll utilitu nebo samotnou modbus konfiguraci v Home Assistantovi. Používám Waveshare ModbusRTU-ModbusTCP bránu.
Napadá vás co bych ještě měl zkusit ? :-)
Petr
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: TČ Toshiba Estia/R32 - ModBUS

Příspěvek od PetrDubi »

To co tam ta Toshiba má neznám, ale není nutné ten modbus někde v menu (možná servisním) aktivovat? Tyhle věci ne vždycky fungují automaticky po připojení.
A tyk jestli máš správně nastavené parametry připojení?
A jinak se podívej sem (jestli teda petr.skvor nejsi ty ;) ):
https://community.home-assistant.io/t/i ... /375172/13
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
petekmet
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 28, 2022 1:06 pm

Re: TČ Toshiba Estia/R32 - ModBUS

Příspěvek od petekmet »

Ne to nejsem, to vlákno znám, byl to pro mě odrazový můstek ve výskumu. Bohužel vlákno je už půl roku neaktivní. Od dodavatele jsem dostal jen jednoduchou odpověď "ne - není potřeba konfigurace". Ale taky se obávám, že nějaká konfigurace v hlavní jednotce tam bude muset být, modbus ovladač je tam místo sekundárního prostorového ovladače, který se pak už použít nemůže. Samozřejme parametry sériového rozhraní jsem 100x ověřoval (9600baud,8N2), slave address = 1, registry 40001 a výše.
V nejhorším případě to zkusím vyreklamovat nicméně nemyslím si, že samotná modbus jednotka je vadná.
Petr
Uživatelský avatar
LadisK
Příspěvky: 1
Registrován: stř lis 29, 2023 8:21 pm
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: TČ Toshiba Estia/R32 - ModBUS

Příspěvek od LadisK »

Nemáte náhodou připojený druhý ovladač nebo wifi?
Na svorky AB mohou být připojeny maximálně dvě zařízení včetně ovladače.
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: TČ Toshiba Estia/R32 - ModBUS

Příspěvek od Mex »

Nevím o tom daném zařízení vůbec nic. Ale přes Modbus už jsem připojoval mraky jiných zařízení.

Takže obecná rada: v prvním přiblížení bych nepoužíval nějaký překlad Modbus RTU<->Modbus TCP, ale do PC bych si strčil nejlevnější převodník USB/RS485 (na Aliexpressu kolem 1 dolaru).
Ideálně nějaký s chipem CH34x, se kterými je snad vždy nejmíň problémů.
I když je to originální čínský chip, tak je s ním v praxi míň problémů než s převodníky s chipy FTDI, a mnohem míň než s převodníky s chipy PL2303.

No a nad takto vytvořený virtuální sériový port pak nasadit nějaký vhodný Modbus klient.
Třeba tenhle je fakt podařený, i když už je dost dlouho neudržovaný. Napsal ho nějaký Polák. Je free a nemusí se instalovat, což je paráda.
https://en.radzio.dxp.pl/modbus-master-simulator/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek