MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Pendy
Příspěvky: 12
Registrován: ned říj 16, 2022 1:00 pm

MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Příspěvek od Pendy »

Zdravím, jsem nováčkem v oboru a pořídil jsem si Solární měnič napětí Off Grid Inverter se solární nabíječkou MPPT Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA. K němu monokrystalický solární panel Solarfam 120Wp a 12V 100 Ah LiFePO4 aku. Ze začátku vše v pořádku až na hlasitý provoz měniče (ventilátor). Po asi 2 týdnech mi v režimu solárního nabíjení zhasla žlutá LED Charge (nabíjení). Na displeji se sice zobrazují ikony sluníčka a panelu (samozřejmě ve dne), ale čára mezi ikonou panelu a ikonou DC/DC měniče se šipkou do měniče úplně zmizela. Napětí z panelu ukazuje displej v normě kolem 25V. V návodu tento obrázek chybějící čáry vůbec není popsán, takže nevím, co s tím. Zkoušel jsem měnič resetovat do továrního nastavení, ale ani to nepomohlo. Žlutá LED teď bliká jen při nabíjení ze sítě, pokud síť připojím.
Nevím, jestli dělám nějakou chybu nebo mám reklamovat. Možná už se tady ve fóru někdo s tímto problémem setkal, tak poradí.
Majacik15
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 17, 2022 3:34 pm
Lokalita: Východ SR
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 400
Kapacita baterie [kWh]: 1,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Příspěvek od Majacik15 »

Zdravím, poznám ten menič ale priamo na Tvoju otázku odpoveď nemám. Som zvedavý na Tvoje pokusy a skúsenosti. Stačí ti výkon panelu dobíjať baterku bez siete 230v ? Aké používaš spotrebiče z meniča a aký máš kľudový prúd z baterky v pohotovostnom režime ? Ako sleduješ stav baterky ?
Panel ::pv:: 400Wp, baterka *batt* LiFePo4 -12V/100Ah, Mppt Epever 40A, menič Victron 375W, :write: meranie Mini Wifi Tapo 110.
Pendy
Příspěvky: 12
Registrován: ned říj 16, 2022 1:00 pm

Re: MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Příspěvek od Pendy »

Zatím jsem ve stadiu pokusů a učení. Připojuji na výstup z invertoru spotřebiče typu NB, settopbox, dobíječka mobilů a podobné drobné věci. Vůbec by mě nenapadlo na to připojovat ledničku, pračku apod. Pokud jsem dobíjel jen ze Slunce (což teď nejde), tak když jsem šel spát, celý měnič jsem vypínal tlačítkem on/off, čímž jsem vypnul i invertor, takže v noci asi opravdu moc nespotřeboval. Ráno se při prvním osvitu panelu (za šera) měnič sám nastartoval (což obnáší to nepříjemné pípání, které nejde vypnout, a které moji sousedi asi moc nechválí), a začal nabíjet (pouze DC/DC měnič do baterky). Když jsem přišel odpoledne z práce, zapnul jsem tlačítkem on/off i invertor.
Stav aku odhaduji podle nějaké stupnice z internetu, 13,6V je 100% a 13,0 V je 30% kapacity. K měření klidového proudu jsem se ještě nedostal. A jestli stačí slunce dobíjet? V září už to není žádná sláva, ale věřím, že v létě na to ještě nějaké drobotiny pověsím. Nečekám naivně, že se mi to v nějaké rozumné době zaplatí. Mám to spíš na pokusy a jako takovou slušnější UPS-ku.
Jestli se mi podaří solární dobíjení rozchodit, tak si měnič nechám, ale pokud už opravdu je po 2 týdnech provozu vadný, tak asi půjdu do něčeho jiného. Problém je ale do čeho? Tady na fóru jsem zjistil, že Green Cell je klon originálu MUST, který je asi kvalitnější (pokud už to taky není něčí klon). Jenže MUST tuhle variantu MPPT 12V vůbec nenabízí. 12V jen s PWM měničem, a ten bych opravdu nechtěl. A kupovat ještě jednu 12V baterii LiFePO4 ve 100Ah už fakt kupovat nechci (a to jsem jí koupil docela levně na ebay "jen" za cca 10 tis. Kč). Navíc nevím, když už jsem tuhle cca měsíc používal, jestli by přidáním druhé do série nevznikly problémy s balancováním atd.
Majacik15
Příspěvky: 26
Registrován: pon říj 17, 2022 3:34 pm
Lokalita: Východ SR
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 400
Kapacita baterie [kWh]: 1,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Příspěvek od Majacik15 »

Zdravím ďakujem za informácie. Vidím že sme na tom podobne tiež sa hrám. Informácia o automatickom naštartovaní ma prekvapila. Nenapadlo ma menič na noc vypínať preto som to nevedel. Príde mi logické ho nechať zapnutý nech robí čo ma nastavené a je v pohotovosti. Akurát som v mojom inom príspevku písal že kľudová spotreba mi príde vysoká. Já mám zánovný panel cca 200W a používanú už slabú Gelovú baterku. Celý invertor berie v kľude 1,4A a to za celú noc je pre baterku dosť.Sieť zatiaľ nepripájam testujem čisto ostrov. Môj menič je zánovný preto neviem či je celkom v poriadku. Prúd meriam klieštovým ampérmetrom. Moja batéria je celkom špeciálna škoda že bola nesprávnym používaním šáhnutá. Sama obsahuje kus elektroniky a meranie stavu. Pre zaujímavosť je to GOOWEI ENERGY OTD100. Meniče Must som si všimol tu na webe, je pravda že sú PWM asi. Pri 12V batérií a dostatočnom výkone z panelov to môže vyhovovať. Pred týmto meničom som používal zostavu s rovnakým panelom 200w, regulátor MPPT Epewer 20A a za tým ako menič zánovná 300w Ups. Regulátor krásne pracoval, štatistika, kľudový odber do 0,2A a Ups zapnutá keď potrebujem. Mám vo výhľade silnejší samostatný menič namiesto Ups ale prišla ponuka 1kw kombinovaného meniča. Dobrá cena, jedna krabička na všetko tak skúšam. Viac výkonu pre prípadnú potrebu poteší ale pre komplet ostrov je kľudový odber dôležitý. Aj nová LiFePo4 by asi pomohla, v zime určite. Čítal som že niektoré LiFePo sú možné aj sériovo a iné výrobca vôbec neodporúča. Momentálne mám nazad staré zapojenie práve pre vybíjanie baterky naprázdno kým nezistím viac informácií. Stále uvažujem nad tým vypínaním a samozapínaním. Aký máte návod k meniču? Používam MUST užívateľskú príručku a neviem čo je soft štart. Neviem nakoľko návod sedí s GC meničom. Nedošlo pri častom vypnutom stave k nejakému ochrannému stavu, premostenie, bypas....?
Ohľadom cien a návratnosti mám rovnaký názor, robím pokusy, skúšam, učím sa.
Panel ::pv:: 400Wp, baterka *batt* LiFePo4 -12V/100Ah, Mppt Epever 40A, menič Victron 375W, :write: meranie Mini Wifi Tapo 110.
Pendy
Příspěvky: 12
Registrován: ned říj 16, 2022 1:00 pm

Re: MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Příspěvek od Pendy »

Návod byl přiložen originální od Green Cell v několika jazykách samozřejmě mimo CZ, český překlad jsem si stáhl z webu. Myslím ale, že je to dost podobné návodu na MUST. Pojem softstart jsem v návodu na GC nezaznamenal. Tenhle termín se používá spíše v souvislosti s frekvenčními měniči nebo softstartéry. U soláru nevím, co tím autor chtěl říct.

Jinak protože zatím žádná rada nepřišla, už jsem se obrátil na prodejce a ten mi odpověděl, že to mám poslat do reklamace. Takže uvidím, jak si s tím poradí tam.
ca266054
Příspěvky: 304
Registrován: ned led 08, 2023 12:43 pm
Lokalita: Jablonec n.N.
Výkon panelů [Wp]: cca 500 W
Kapacita baterie [kWh]: cca 240 Ah
Bydliště: cca Železný Brod u Jablonce a Turnova atd.

Re: MPPT invertor Green Cell 12VDC 230VAC 1000VA problém

Příspěvek od ca266054 »

Zdravím, mám dotaz, jestli se tím invertorem ještě zabýváte a nebo jestli už je to tady spíš odbytá záležitost. Raději bych ale založil obecnější téma pro celou řadu těchto invertorů INVSOL01-04. Jinak už jsem se tady rozepsal o komunikačním protokolu a podobně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek