Vytápění a ohřev TUV

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od Roger »

Takze je to generalni nesmysl.


Sent using Tapatalk
Felix

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od Felix »

Tak sezona se blíží ( vlastně už začala ) , včera přišly návrhy systému který si chci nechat postavit .
A jsem překvapen že cena je nižší ( ne o moc ) a ještě navíc začíná zase nějaký barevný bonus ..( stát je zase poněkud rozdavačný koukám )

Byl jsem okouknout podobný systém který zamýšlím a kupodivu to funguje dobře už 3 rokem . ( Tedy funguje dobře ,ale dle majitele je nutné si systém vyladit podle rytmu domácnosti pak funguje skvěle )

Moje výhoda je , že dřeva a vody mám dostatek :mrgreen: tak proč to nevyužít .
Celé léto budu energeticky nezávislí ( samozřejmně ve spojení s FV ).
Jaro a podzim si můžu vybrat jestli budu přitápět krbem nebo El. z DS + případné přebytky z FV .
No a v Zimě Krb a případný dosos z DS .

Uvažoval jsem i o variantě lázenských kamen ,ale tu jsem zavrhl v domě chci mít jen jedno topeniště nechci s toho udělat kotelnu :) a přítelkyně by to skousávala jen velice těžce , koupelnu má holt pod palcem ona :lol: .

Sajrajt z krbu bude v technické mísnosti ( tj. oboustranný krb ) a tam budou i další zařízení a i zásoba vždy suchého paliva ( které se nebude nosit domem ale speciálně upraveným oknem ) Také tam bude motor vzduchotechniky kterým se bude při čistění krbu vysávat létající prach .Tím je otázka sajrajtu z topení vyřešena .

Ps : 3 zapojení http://lechma.cz/download/schema_zapojeni.pdf

A je to v pohodě :yes:
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Reputace: 4
Bydliště: Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od MilanK »

Všechny systémy ohřevu vody mají své a proti. U krbu s teplovodním výměníkem jde o to že to musí zapojit opravdu člověk který tomu rozumí. Ke krbu přivést stálou studenou vodu, a odpad. Vše propojit přes pojistné ventily když to začne vřít aby ventil začal upouštět vřelou vodu do odpadu a zároveň napouštět studenou. Za další záložní zdroj na objehové čerpadlo atd. Člověk nesmí zapomínat na to že je to další tlaková nádoba v domě. Kamarád ten systém má vše funguje bez problémů až na to že už mu 3x prasknul výměník a voda tekla do topeniště. Strašné to pracuje díky velkým výkyvům teplot.
Já osobně jsem řešil krb s rozvodem vzduchu po celém domě má to taky nevýhody hlavně prašnost přes rozvody vzduchu ale vyřešil jsem to filtrama. Další nevýhoda byla přenos zvuků z místonsti do místnosti vyřešily to filtry. Výhoda tam je že když si tam člověk chce zatopit jen tak pro ovlažení a estetiku krb je v obýváku neohřívá vodu a funguje to i bez elektriky. Jinak prašnost v místě krbu jsem nezaznamenal stáčí se naučit základy přikládání do krbu.
Co zvažuju do budoucna je dát výměník do rozvodů vzduchu (Vzduch voda) nehrozí tam přehřátí vody.
Felix

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od Felix »

Naprosto souhlasím a přesně jste vystihl čeho se bojím nejvíce tedy že při - 15 C° venku mi praskne výměník . To by bylo opravdu nemilé . Jednoduchost a poměr cena/výkon je jednoznačně pro rozvod vzduchem . Ono jde také o dispozici domku/chaty . Na druhou stranu by se muselo nainstalovat nějaké el. topení pro případ , že doma nikdo nebude a to celkové náklady na provoz nepříjemně zvedne ( i když při trvalém bydlení by to nevadilo ) .

Další problém by byl s TUV , jet jí z DS se mi nechce , takže bych musel mít solarní panely a dát tam vámi zminovaný výměník ( vzduch ,voda ) .
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od RCZf »

MilanK píše:Všechny systémy ohřevu vody mají své a proti. U krbu s teplovodním výměníkem jde o to že to musí zapojit opravdu člověk který tomu rozumí. Ke krbu přivést stálou studenou vodu, a odpad. Vše propojit přes pojistné ventily když to začne vřít aby ventil začal upouštět vřelou vodu do odpadu a zároveň napouštět studenou. Za další záložní zdroj na objehové čerpadlo atd. Člověk nesmí zapomínat na to že je to další tlaková nádoba v domě. Kamarád ten systém má vše funguje bez problémů až na to že už mu 3x prasknul výměník a voda tekla do topeniště. Strašné to pracuje díky velkým výkyvům teplot.
Já osobně jsem řešil krb s rozvodem vzduchu po celém domě má to taky nevýhody hlavně prašnost přes rozvody vzduchu ale vyřešil jsem to filtrama. Další nevýhoda byla přenos zvuků z místonsti do místnosti vyřešily to filtry. Výhoda tam je že když si tam člověk chce zatopit jen tak pro ovlažení a estetiku krb je v obýváku neohřívá vodu a funguje to i bez elektriky. Jinak prašnost v místě krbu jsem nezaznamenal stáčí se naučit základy přikládání do krbu.
Co zvažuju do budoucna je dát výměník do rozvodů vzduchu (Vzduch voda) nehrozí tam přehřátí vody.
Pokud je dobře vyvážený systém tak přehřátí výměníku je možné pouze při výpadku provozu oběhového čerpadla. Těch 30-60W zvládne kdejaká UPS a pokud ji dáte trochu silnější baterku , tak i při výpadku proudu ten krb můžete nechat v klidu dohořet. Ta krbová vložka má teplotu té chladící vody takže žádné šílené výkyvy teplot tam nejsou. Pokud je ze správného materiálu a dobře usazená, tak tam nejsou ani žádná mechanická pnutí. Pokud mu tam praskla už 3., tak je tam zcela jistě něco konstrukčně špatně a výměna další vložky ten problém určitě nevyřeší. Chápu, že i oběhové čerpadlo může umřít, ale ještě se mi nestalo, že by umřelo bez varování. Uznávám , že řešení této krizové situace je chlazení na kanál, ale když vemem v úvahu, že tento automatický systém se spustí řekněme jednou za 5- X let, tak bych mu moc nevěřil. Už vidím, jak ho někdo pravidelně zkouší a poté upravuje složení topné vody.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od brumlaj »

Felix píše:stát je zase poněkud rozdavačný koukám
ne, stat je mekky zdrazit huhli podle toho jak zacina pomalu dochazet v CR.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vytápění a ohřev TUV

Příspěvek od redcrown »

docela nechápu, co řešíte u teplovodní krbové vložky. Je to jen a jen kotel na tuhá paliva s průhledným oknem. V čem je to jiné? Co hrozí u krbu, hrozí i u kotle. Je to jen o uspořádání "kotel", spotřebiče, samotíž vs. oběh. čerpadlo, pořád dokola. To že někteří řemeslníci neumí navrhnout topný okruh a někteří výrobci neumí vyrobit slušnou vložku, to přeci neznamená, že je to systémově špatně.
Já mám třeba otevřený systém s expanzním sudem (PP 200L) kvůli velké nádrži - 6m3 a vodní trubku z krbu vyvedenou nad střechu a v případě přetopení to trochu zachrochtá páru ven, no a co? Samozřejmě přetopení řeším UPS, která to chvíli podrží. Kamarád má Aku lehce nad krbem a to je úplně ideální, jede samotíž. To u mě ale jaksi nešlo.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek