Připojovací podmínky od 1.9.2023

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od bublich »

Dobrý den.
Od 1.9.2023 platí nové připojovací podmínky.Ze schematu zapojení pro mikrozdroj do 10kW vyplývá,že již není třeba HDO ale relé s patřičným počtem kontaktů řízené z elektroměru a není tam ani odpojení elektrárny.Už se v těch úpravách PP ztrácím.Prosím o Váš názor.
https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... odminky-nn
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... p_1-15.pdf
schema mikrozdroj.jpg
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od glottis »

HDO tam je porad, jen jeho dekodovani dela ten elm. Tim kontaktem pak ovlada dalsi rele co uz spina nuly pro ovladani zarizeni signalem HDO. Driv na to byla extra krabka vedle. Me zjednodusenym pripojenim pripojili nekdy v roce 21, dekoder hdo mi vzali a hdo si ridi elmer sam. Snad to tak delaj pokud staci jeden hdo signal. Pokud jich je potreba vic, zase tam asi vrati ten externi dekoder.

To co jsi vytrhnul z toho pdf (bohuzel bez nadpisu) je zjednodusene pripojeni, ktere ovladani fve nemelo ani driv.

Ten druhy odkaz se mi ted cist nechce :)
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od bublich »

Te je mi jasné.Ale to již neumožnuje samostatné řízení TUV a PV.A jiné schéma než to zjednodušené do 10kW (proto asi do 10kW) tam není.A navíc tam není STOP,proto mě zajímá jestli to platí a ne jak to funguje.Jinak dík.A tady stačí jeden klik na originál proto jsem to tam dával.
https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... p_1-15.pdf
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od glottis »

to chapu tak, ze proste hdo mas jeden typ podle daneho tarifu u cezu. Sem asi ani nikdy neslysel, ze by nekdo dobrovolne pouzival vic signalu z hdo na ruzne veci. Je to k necemu dobre?

Plati to kdyz to vydali :) a stop tam u zjednoduseneho neni. Signal N0% dali do kategorie do 100kW kam podle me spadnes, pokud nechces zjednodusene pripojeni. Zjednodusene pripojeni = 0 pretok

Jestli zase pisu co jsi nechtel slyset, tak jsem proste neporozumel otazce a omlouvam se :)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od cipis »

Také nějak nerozumím otázce, vždyť to schéma je furt stejné, ostatně podle něj se to u nás v červenci přepojovalo. Ne teda FVE, ale při reko ER.
HDO je ta krabička s tím označením OR. Resp. někde je furt jen spínací mechanismus, tam, kde to měli na tvrdo, kde je to "operativně", tak je přijímač HDO. To do elměru je přepínání tarifikace.

Edit: pardon, my jeli podle tohoto: https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... vp_1-6.pdf
kde je zapojení na příkon víc jak 10 kW. A ten příkon se rozumí odběrného místa, ne výkon elektrárny.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od bublich »

glottis píše: ned lis 05, 2023 12:55 pm to chapu tak, ze proste hdo mas jeden typ podle daneho tarifu u cezu. Sem asi ani nikdy neslysel, ze by nekdo dobrovolne pouzival vic signalu z hdo na ruzne veci. Je to k necemu dobre?

Plati to kdyz to vydali :) a stop tam u zjednoduseneho neni. Signal N0% dali do kategorie do 100kW kam podle me spadnes, pokud nechces zjednodusene pripojeni. Zjednodusene pripojeni = 0 pretok

Jestli zase pisu co jsi nechtel slyset, tak jsem proste neporozumel otazce a omlouvam se :)
Nevím co tady myslíš přetokem ale tohle je schema pro výrobnu,která dodává (omlouvám se za to slovo všem,teď jsem si vlastně uvědomil,že se pohybuji na hranici pravidel fora) tudíž přetoky se předpokládají.

To oddělené ovládání je/bylo dobré zejména pro lidi co mají elektrické přímotopné vytápění.Při přetížení sítě v dané oblasti se distribuce pomocí HDO snažila nejprve shodit bojlery pakliže byly sepnuty.Až když to nepomohlo tak šlo PV.Takhle to schodí najednou a může být problem s teplotou v domácnostech.Prostě měli variabilitu.Už to zřejmě nepotřebují.Proto se oasazovali třípovelové HDO kde byla zapojena dvě relé.Ale viděl jsem i všechna tři,bylo tam k podlahovéhu přímotopnému ještě akumulační vytápění.Omluvy netřeba,neformuloval jsem dotaz nejlépe.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od cipis »

Ne, není to pro výrobnu, co dodává!
Pro výrobnu, co dodává, je tam 13 až 17.
Ty jsi sem práskl schéma, které má uřízlý nadpis, ale sedí buď na připojení odběrného místa do 10 kW anebo mikrozdroje do 10 kW.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od bublich »

cipis píše: ned lis 05, 2023 1:25 pm Také nějak nerozumím otázce, vždyť to schéma je furt stejné, ostatně podle něj se to u nás v červenci přepojovalo. Ne teda FVE, ale při reko ER.
HDO je ta krabička s tím označením OR. Resp. někde je furt jen spínací mechanismus, tam, kde to měli na tvrdo, kde je to "operativně", tak je přijímač HDO. To do elměru je přepínání tarifikace.
To není tarifikace,ta je obsažena již uvnitř elměru,to je výstup ke sepnutí pomocného relé které pak ovládá stykače PV a TUV v OR.To pomocné relé nahrazuje relé HDO a dle PP musí mít odpovídající počet kontaktů.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od glottis »

bublich píše: ned lis 05, 2023 1:38 pm Nevím co tady myslíš přetokem ale tohle je schema pro výrobnu,která dodává (omlouvám se za to slovo všem,teď jsem si vlastně uvědomil,že se pohybuji na hranici pravidel fora) tudíž přetoky se předpokládají.
Ne, to schema neni pro vyrobnu ale pro mikrozdroj ve zjednodusenem rizeni. A Takove pripojeni ma rezervovany vykon 0W. Povolene jsou jen technologicke pretoky. Tak to bylo a tak to podle me i zustalo.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od cipis »

Těch 10 kW je tam hodnota přípojky, tj. rezervovaný příkon, ne výkon. Takže to platí akorát tak pro přípojku 1x 25A nebo 3x 10A.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od bublich »

A kde se z toho dá poznat,že se nejedná o výrobnu s dodávkou,ty popisy jsou šílený?Píšou s průběhovým elektroměrem.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od cipis »

Máš to tam jasně uvedené v tom seznamu, co jsi sám posílal. O výrobně a mikrozdroji se píše v bodech 13 až 17.
A kdybys ten obrázek neoříznul, tak se na to přišlo hned.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Připojovací podmínky od 1.9.2023

Příspěvek od bublich »

Ano pánové vypadá to,že máte pravdu.Bral jsem automaticky mikrozdroj jako malou výrobnu dodávající do sítě.Ale v ostatních bodech (cipis) je jasně uvedeno výrobna.
Děkuji oběma za vysvětlení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek