Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí komponent

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí komponent

Příspěvek od miki.lbc »

Dobrý den,
chtěl bych si postavit FVE v hybridním režimu (přepnutí na DS) na pokrytí stále běžících a dalších spotřebičů ("bojler s TČ", klimatizace, TV). Mám přímotopný tarif, takže návratnost je nulová resp. závisí na ceně za 20let, což je podle mě lepší než důchodové spoření. Řešení jsem zvolil "maximalistické" (panel je nejlevnější komponent). Jsem v této problematice FV zcela amatér a vycházím z info tady na fóru a na netu, samozřejmě "jsem elektrikář" a né sebevrah. Nechci něco dělat "na zkoušku" a pak to celý několikrát předělávat.

Panely:
10x 290W 72cell max.výk. 38,5V 8.1A naprázdno 44.3V zkrat 8.65A
http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... UFREE.html
Kůli střeše bohužel nejsem schopný panely umístit jinak než 8ks skoro vodorovně se sklonem 10st na jih (jako 1 plocha cca 4x4m, cca -10% výkonu) a 2ks orientované na ZZS (sklon max 20st.), které jsou "navíc" ale výkonově se mi "hodí" a možná by mohly pomoct odpoledne/večer.
Další možnost by byla celkem max 4ks sklon 40st na jih s rozestupy, ale to je dle mého horší.
K panelům použít originální kabely z i4wifi s konektory 2m a 5m.

Z panelů do rozváděče na střeše, nasvorkovat na 2 v sérii (x5 paralelně) (max.výk. 77V 40,4A, na prázdno 88.6V, zkrat 43.25A) a pokračovat 12G10 (kabel 12x10mm2, 2 žily pro 2 panely v sérii). Bohužel musím cca 12m daleko > úbytek na páru při 43A (2x12m) cca 1.8V. (na 16mm2 by byl 1.1V).

Regulátor:
GWL/Power Solární MPPT regulátor 12/24/36/48V, eTracer 60A, vstup 150V (ET6415N)
http://www.i4wifi.cz/Alternativni-napaj ... 6415N.html
Pokud se nepletu tak proud regulátoru je závislý na napětí systému. Zvolil jsem 48V (nižsí proud).
77V*40A=3080W/48V=64A
Zde doufám, že s ohledem na orientaci bude účinnost 0.9 > 57A a nebo, že regulátor dá 60A zbytek výkonu "zahodí".

Baterie:
Baterie LiFeYPO4 48V 5kWh 16x3.2Vx100Ah
http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200 ... html?cur=2
Nevím jestli je baterí moc nebo málo. Pokud se nepletu tak to v ideálním případě vyrobí 1100*10*0.9 asi 10kW
(teoret max pro 290Wp v 7. mesíci * 10 panelů * 0.9 učinnost špatným sklonem)
http://solarmaster.webnode.cz/news/koli ... ni-panel-/
Potřebuji asi: 3kWh ohřev vody v "bojleru s TČ" (zapnul by se kolem poledne), stále běžící věci 150W*24h, případně klimatizace (více ks) každá 1kW při zapnutém čerpadlu, dále blbosti jako TV a pod...
Takže "udat" to asi vč. těch baterek půjde. Na víc baterií nejsou peníze, ale klidně komentujte.
(kdyby někoho zajímal bojler - ještě ho nemám, až v létě - http://www.eliz.cz/cz/produkty/zasobnik ... -ca-detail)

Balance:
32x GWL/Power Cell Balancing Module (3.60V- 1.7A)
http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... -1-7A.html
Netuším kolik těch modulů na článek potřebuju, podle různějch fotek by asi mohl stačit jeden, ale jelikož to stojí pár korun, tak raději 2.

Měnič:
Zde si velmi rád nechám poradit, ale líbí se mi MeanWell TN-3000-248B.
http://www.czech-meanwell.cz/fotky10575 ... 0-spec.pdf
Jednak vypadá, že by mohl zvládnout menší "nárazovou zátěž". Dají se nastavit meze [V] (vypnutí) - nekontroloval jsem to, ale snad vhodné pro LiFeYPO4.
Dále si myslím, že by tento měnič (protože má 6A AC charger) mohl pomoct při "inicializaci" LiFeYPO4 článků.

Dále mám dotazy:
- Regulátor nabíjí baterie a měnič je vybíjí, jakmile napětí klesne měnič vypne. Je dostatečné stykačem napojeným na výstup měniče přepojit okruh na DS, nebo budu pozorovat nějaký "výkyv" a je lepší to realizovat podle napětí na baterii nějak "předem"?
- Můžou být baterie 3m (celkem 2x3m) od Regulátoru/Měniče nebo je to daleko? jaký průřez na 60/75A?

Děkuji moc komentáře (i za ty které budou tvrdit že jsem se zbláznil a že je to nesmysl)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od vata »

Zdravím, hezký návrh - máte to pěkně proštudované.
Přepínání sítí: koukněte zde na fóru, přestavění vzájemně blokovaných (i mechanicky) stykačů způsobí výpadek proudu v řádu desítek ms, kterého si málokdy všimnu, hlavně že si toho nevšimne PC :)
Vyšší proudy: Tristar MPPT zpracovává i vyšší proudy (>60A) prostě tak, že posune napětí panelů nahoru od optima a vyhlásí warning overcurrent. Nezdá se, že by mu to vadilo, můj systém má nominálně 950Wp na 12V, takže teoreticky se bavíme o regulaci až o 10A. Předpokládám, že takto by se měl chovat každý MPPT regulátor.
K měniči: u toho MW TN jen pozor na to, že ta integrovaná dobíječka se nedala vypnout, pokud si dobře pamatuju z doby, kdy jsem vybírala.
Poté, co jsem přešla na Victron, nemůžu než doporučit, Victrony umí i tzv. prealarm, kdy poskytnou signál (relé) dřív, než se z nějakého důvodu odpojí - dobré např. pro včasný start centrály nebo přípravy na přepnutí sítí (odpojení velkých zátěží).
Čekat, až se odpojí měnič při podpětí není optimální, lepší je podle mého odpojit jej zvenku dříve. Důvod - měniče se většinou odpojují až dost dole - např. při 10,5V. Což se třeba u MW dá přenastavit (nevím), ale mělo by to být nezávislé na konkrétním měniči. Vypínat MW vzdáleně mi přišlo poněkud obtížnější, chcete-li to provádět automatizovaně nějakým relátkem.
3 m vodič od baterií při 60A z reg a dejme tomu 100A do měniče je podle mého na hraně - ty kabely budete mít hrozně tlusté.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od Pan Taum »

miki.lbc píše: samozřejmě "jsem elektrikář"
Co si pod tím mám představit? zaměření slaboproud -elektronika, silnoproud do 1000V, rozvody VN 50kV, student, pracující v oboru, pracující mimo obor?

Regulátor - nevěřím číně eTracer, a nesvěřil bych téhle krabičce do ruk LiFePO4. Raději vybírej ze značek Morningstar, Studer, Victron, Midnite solar, Outback.

Měnič - při výkonech nad 1,5kW je vhodné, aby přepínání zajišťoval samotný měnič - jinak reálně hrozí jeho destrukce + kouřové efekty. Přepínat umí spolehlivě Vertex, Studer, Victron ap.
Meanwell má vysokou poruchovost - nebrat.

Výkon, baterie - 2,9kWp je schopno přes léto vyrobit běžně 20kWh za jediný den, dá dost práce takové množství vůbec spotřebovat. Baterie čím více tím lépe, a také počítat s nabíjecím proudem max 0,4C tj. pro aku 100Ah max nabíjecí proud 40A, jinak klesá životnost.

A napiš celkový rozpočet, do kterého se chceš vlézt, od toho se vše odvíjí.
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

Pan Taum píše:Co si pod tím mám představit?
Projekce řídících systému jedno-účelových strojů (s PLC), výroba rozváděčů, bastlíř od mala (elektronika).

Regulátor, měnič - děkuji za radu, poohlídnu se, dám vědět
Pan Taum píše:Výkon, baterie - 2,9kWp je schopno přes léto vyrobit běžně 20kWh

No, vy s tím máte zkušenosti, ale všechny mě dostupné prameny uvádějí průměr max. 11kWh a to i http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php. Problém bude asi v tom průměru.
Uznávám že 20kWh nespotřebuju (zatím s obyč. bojlerem jsem na 14-16kWh/d takže příští rok čekám asi 10kWh/d). Otázka ještě je, kolik z toho dělá vaření a ostatní "krátkodobý" velký výkony.
Uvažoval jsem tak, že než třeba za rok přidávat 2 panely (8+2) tak to tam raději prdnu rovnou a případně to celý nevyužiju za super počasí, což tady bývá reálně tak max. 14dní za léto.
Takže z toho plyne, že by bylo optimální mít 2x tolik baterek a v průměru by to zhruba vyšlo.
Možná mám trošku problém v tom, že nevěřím "že by to tak dobře fungovalo" a předimenzovávám vstup.

Na i4 tvrdí, že baterie nabíjet 0,5C. (což uznávám není 60A).

Celkový rozpočet (bavím se pouze o elektro materiálu) s mojí původní konfigurací byl do cca 150 (s DPH), původně byl 100. Koupit lepši regulátor/měnič asi nebude problém, ale (v tomto roce) rozhodně nechci kupovat 2x tolik baterek.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od dracekvo »

miki.lbc píše:Dále si myslím, že by tento měnič (protože má 6A AC charger) mohl pomoct při "inicializaci" LiFeYPO4 článků.
To si nemyslím. Ten měnič bude umět nabíjet pouze celý blok 48V. Články je dobré inicializovat jednotlivě, idéál je na to podle mě modelářská nabíječka.
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

dracekvo píše:To si nemyslím. Ten měnič bude umět nabíjet pouze celý blok 48V. Články je dobré inicializovat jednotlivě, idéál je na to podle mě modelářská nabíječka.
A jo, chybka v úvaze. Pro inicializaci je potřebuju paralelně né sériově.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od xmasin »

miki.lbc píše:Panely:
10x 290W 72cell max.výk. 38,5V 8.1A naprázdno 44.3V zkrat 8.65A
http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... UFREE.html
Možná kacířská myšlenka, ale jelikož mám v Libereckém kraji chalupu a vím jaké tam býva počasí, tak mě napadá, zda by nestálo za to vzít místo křemíkových panelů panely CGIS (výrobce Avancis). Podle dodavatele mají tyto panely lepší účinnost při zataženém počasí. http://www.avancis.de/en/cis-solar-modu ... max-smart/ Sám o těchto panelech uvažuji na svoji malou FVE.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od netko »

Skus mrknut aj solarfrontier ja nad takym niecim(panelom) tiez uvazujem
xmasin píše:
miki.lbc píše:Panely:
10x 290W 72cell max.výk. 38,5V 8.1A naprázdno 44.3V zkrat 8.65A
http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni ... UFREE.html
Možná kacířská myšlenka, ale jelikož mám v Libereckém kraji chalupu a vím jaké tam býva počasí, tak mě napadá, zda by nestálo za to vzít místo křemíkových panelů panely CGIS (výrobce Avancis). Podle dodavatele mají tyto panely lepší účinnost při zataženém počasí. http://www.avancis.de/en/cis-solar-modu ... max-smart/ Sám o těchto panelech uvažuji na svoji malou FVE.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od xmasin »

netko píše:Skus mrknut aj solarfrontier ja nad takym niecim(panelom) tiez uvazujem
Vypadjí taky dobře a mají podobnou účinnost, jen se mě na nich nelíbí rozměr. PowerMax je rozměrově skoro standardní FV panel, jen je užší, takže se budou lépe shánět komponenty pro uchycení.
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

Na první pohled vypadá CIS lépe, ale má i své nevýhody (ač by neměl je dražší, a potřebuje víc místa).

Střídač bude nakonec asi Morning star tristar mppt.
Měnič stále řeším.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od střídač »

miki.lbc píše:Měnič stále řeším.
Je to k nevíře, ale sebevýkonější měnič se ukáže vždy jako nedostačující. No a onen výkonný měnič má jednu nectnost: účinnost (malou) a vlastní spotřebu (velkou).

Došel jsem nakonec k jednoduchému, i když finančně nákladnějšímu řešení:

stálé odběry a drobné spotřebiče na měnič s vynikajícími parametry, menším výkonem a tento provozovat celodenně bez odpojování a tomuto úměrně baterek,
výkonný měnič provozovat jen při jeho potřebě, nebo v exponovaných údobích.

Doporučuji něco od Victron, stačí i ten 350W. Dá i ledničku.
Výkonný měnič od matěje, ale!!!! 5kW.

Po mnoha a mnoha nezdarech jsem toto řešení vyselektoval jako nejefektivnější.
Victron 1200W dá skoro vše.
Konvice, vařič, cirkula, bojler dá 3,5kW od matěje. Ale, je to málo. Vždy se najde někdo v domácnosti, kdo si nutně potřebuje v ten nejnemožnější okamžik pustit vše dohromady.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od kybos »

střídač píše: Je to k nevíře, ale sebevýkonější měnič se ukáže vždy jako nedostačující. No a onen výkonný měnič má jednu nectnost: účinnost (malou) a vlastní spotřebu (velkou).
S tímto tvrzením plně souhlasím.
Je však nutno podotknout, že čím vyšší je maximální výkon střídače, tím nižší energetickou kázeň je zapotřebí dodržovat. Používám střídač o nominálním výkonu 6kW s přetižitelností 9kW (30s). Za posledního půl roku hlásil přetížení jen dvakrát ( pračka 2,2kW + trouba 2,2kW + fritéza 1,8kW + varná konvice 0,7kW + nějaká drobotina 0,5kW). Problém potom je, že v takových situacích se nedá elegantně přepnout na DS, jelikož je nutno přepnout z jednofázové instalace na třífázovou a rozhodit spotřebiče do jednotlivých fází tak aby to unesl 3*25A B jistič před elektroměrem DS a ještě při tom nevypadnul proudovým rázem. A ani kdyby se to podařilo, není ještě vyhráno, neboť je nutno přepínat sítě v režimu 1-0-2, čili s výpadkem napájení, což mimo jiné znamená že například "inteligentní" pračka skončí na chybě "POWER FAILURE" (prací cyklus je nutno zahájit znovu) , výpočetní technika a datové sítě musí mít svou UPS jinak skončí v nedefinovaném stavu, PIR čidla osvětlení zaregistrují krátkodobý výpadek, což je pro ně povel k trvalému sepnutí kontaktů a nastane spousta dalších nežádoucích průvodních jevů.

Proto by mne zajímalo, zda máte v rozvaděči řešeno samostatné napájení nízkopříkonových okruhů a s požadavkem na připojení vysokopříkonových spotřebičů musí členové domácnosti chodit za hlavním energetikem (aby spustil výkonný střídač a dbal na maximální povolený příkon).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

Prakticky potvrzujete jednu z mojich variant, které nyní jsou
A) původně myšlený MeanWell 3kW, nízké DC 42V +-2V (24kKč) přetížitelnost no.. nevypadá úplně blbě
B) Victron Phoenix 48/3000, (48kKč) výrobce v datasheetu nízké DC (asi programovatelné?) a přetížení neuvádí
C) "shit" 5kW, nízké DC 40V+-0.6V (23kKč), údajně velká přetížitelnost (10s 3xP) a spotřeba pod 25W http://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/eshop ... -nabijacka

Měniče sami přepínající měnič/síť jsem zcela zavrhl. Měniči to nemůže vadit, jak tvrdí Pan Taum. Je to jako kdybych říkal, že topení v pračce musí ovládat měnič a né relé v pračce.
Nemám samostatné připojení všech spotřebičů. Moje řešení bylo měřit napětí na bateriích, spotřebu ve vybraných okruzích a ty okruhy dynamicky přepínat podle aktuální spotřeby (např. kuchyň (lednice, myčka, mikrovlnka) začne žrát moc a tak ji přepojím na DS a po konci odběru se zpožděním zpět na měnič), proto je pro mě důležitá krátkodobá přetížitelnost.

Zatím to vypadá na variantu C) i s rizikem, že to může odejít.

Máte někdo jiné řešení? Nebo používáte JGE měniče?
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

kybos píše:nedá elegantně přepnout na DS
Mám doma instalační relé od Moelera (typ Z-R 20A AC1 1NO 1NC) na spínání bojleru. Dávám si za úkol vyzkoušet co to udělá s mými spotřebiči, pokud "změním fázi". V datasheetu jsem našel časy cca 5-15ms (i pro výkonnější stykače) tak uvidíme. Stejně jde jen o to jestli to ten spínanej zdroj v tu chvíli dá z kondíků nebo ne.
Poreferuju.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od Lui »

miki.lbc píše: C) "shit" 5kW, nízké DC 40V+-0.6V (23kKč), údajně velká přetížitelnost (10s 3xP) a spotřeba pod 25W http://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/eshop ... -nabijacka

Máte někdo jiné řešení? Nebo používáte JGE měniče?
Ten "shit" používam už asi tak dva roky nemá síce displej ale vzhladovo je taký istý akurát je 6000W...no ale spotreba tých 25W čo tam spomínaš....tak to je len vtedy na tej mojej ked je v standby režime...ináč žerie cca 50V x 5A .... ::facepalm:: ale pretažovanie som tomu už naozaj dal všelijakého druhu... :mrgreen: ....ked to tahá z meniča na DC strane cca 160-170A tak sa asi tak za 5-10 sekúnd vypne....ale nič sa nepokazí len zahlási pretaženie....píska ako blázon....vypnem....zapnem...a ide dalej.....a presne tak to používam ako aj střídač či kybos....proste v noci ide len menší menič APC smart 2200 a ked cez den ide aj niečo večšie....tak sa proste len prepne s prepínačom 1-0-2 na velký menič a hotovo....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od kybos »

miki.lbc píše: V datasheetu jsem našel časy cca 5-15ms (i pro výkonnější stykače) tak uvidíme. Stejně jde jen o to jestli to ten spínanej zdroj v tu chvíli dá z kondíků nebo ne.
Poreferuju.
Domnívám se, že jde spíš o to, zda stihne za 5ms zhasnout oblouk na kontaktech stykače. Pokud ne, tak při nevhodné koincidenci fází DS a střídače (není synchronizace) to nemusí střídač ustát.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od honzaL »

miki.lbc píše: ....Baterie LiFeYPO4 48V 5kWh 16x3.2Vx100Ah
Kapacita jen 5 kWh asi nebude stačit, mám dvojnásobek při zhruba stejné spotřebě a je to tak akorát. Pro začátek ale dobré a potom dopkupovat po 100Ah.
32x CMB mám taky a stačí i na 200Ah baterie.

Měnič:
Zde si velmi rád nechám poradit, ale líbí se mi MeanWell TN-3000-248B.
používám Verzi TS - 3000 - 248B. Nastavit u něj hranice napětí ale neumím, budu rád pokud mi někdo poradí.
Nemá sice solární nabíječku (TN má ale slabou a nepoužitelnou na počet panelů) a nabíječka 6A je strašně málo. Koupil jsem nejjdřív 17A nabíječku z DS na olovo ( - ta ale nedobíjela úplně, je totiž na nižší napětí) později 35A na LIFEPO za 6kKč a ta už stačí bez problému. Dobré je pokud je alespoń nějak řiditelná. Iniciovat baterie s ní jdou, ale jen do 3,7V na článek pak se musí zapojit paraleleně a stačí i slabý lab. zdroj třeba 6A a za pár desítek minut to dobije na 4,00V.

Dále mám dotazy:
- Regulátor nabíjí baterie a měnič je vybíjí, jakmile napětí klesne měnič vypne. Je dostatečné stykačem napojeným na výstup měniče přepojit okruh na DS, nebo budu pozorovat nějaký "výkyv" a je lepší to realizovat podle napětí na baterii nějak "předem"?
Udělat to jde, ale je to trochu nebezpečné pokud se budou přepínat vyšší proudy. Já to dělám se stykačem 25A maximálně při nějakých 5A (za rok jsem zničil jen jeden). Ideální je to přepnutí předvídat a přepínat se synchronizací se sítí z DS. Zatím na to vyvíjíme komponentu, dám vědět až se to podaří doladit. Jinak si s tím musí člověk pohrát. Použijete li PLC dá se to pěkně vychytat tak, aby nějaké sepnuti motoru a velký krátký pokles to prominulo a přesto to hlídalo dlouhodobější průměry napětí (třeba 5sec průměr nebo mám i 10 sec průměr)
- Můžou být baterie 3m (celkem 2x3m) od Regulátoru/Měniče nebo je to daleko? jaký průřez na 60/75A?
Pro 3kW měnič by stačila asi měď 25mm2. Trvale tam zpravidla stejně teče daleko méně někde kolem 20A. Já mám poddimenzovaný svod ze střechy, kde původně bylo jen 1,5kWp panelů ale teď je 3,4kWp. Má to ztráty a kabel se na maximu pěkně ohřívá (zatím stále ale se vejdu do normy), na jaře to musím předělat!!
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

Lui píše:Ten "shit" používam ....ale pretažovanie som tomu už naozaj dal všelijakého druhu...
Super, tak do něho asi půjdu. Díky za info.
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

kybos píše:Domnívám se, že jde spíš o to, zda stihne za 5ms zhasnout oblouk na kontaktech stykače. Pokud ne, tak při nevhodné koincidenci fází DS a střídače (není synchronizace) to nemusí střídač ustát.
To mě vůbec nenapadlo, ale je to logický. Myslím, že budu muset odepínat reálně tak 2kW. Mám ty "relé" 2, tak zkusím blokovanou kombinaci a uvidíme co budou spotřebiče dělat. (tím se prodlouží čas a snad to bude stačit) :?:
miki.lbc
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 12, 2013 6:44 pm
Reputace: 0

Re: Hybrid 2.9kWp Liberec - prosím kritiku před koupí kompon

Příspěvek od miki.lbc »

honzaL píše:Použijete li PLC dá se to pěkně vychytat.
To by asi šlo, jednak průměrovat (nad algoritmem jsem zatím vubec nepřemýšlel, budu rád když z FV "něco poleze") a jednak by mohl v přerušení hlídat průchod nulou DS a pokusit se trefit tím stykačem. Bohužel druhá půlka (od měniče) nepůjde hlídat (a čekat na sfázování při úmyslně vyšší frekvenci by trvalo moc dlouho).

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek