Kombišrouby skrz plechovou střechu

Nezařaditelné
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od Mex »

Zdravím.

Nenašel jsem žádnou sekci o montážních prvcích, tak to dám sem.

Používáte prosím někdo kombišrouby pro průchod skrz plechovou střechu?
Něco takového:
https://www.kovetools.cz/spojovaci-mate ... -a2-nerez/

Řeším dilema jakým průměrem navrtat ten plech.
Jestli to dát natěsno na průměr šroubu, tedy 10mm. A nechat ten štift na gumovém těsnícím špuntu silným utažením "rozplácnout".

Nebo jestli vrtat díru do plechu větší, aby tam ten štift zalezl. Je kónický.
Pak to ale znamená vrtat dost velkou díru, minimálně tak 13-14mm. A to už se mi moc nelíbí.

Jak jste to prosím udělali vy, pokud to někdo používá ?

Díky.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od eman »

Jakou plechovou střechu?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od mobilik »

Daj to na tesno. Vzdicky to tak dávam.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od bol-St »

Vrtal jsem to vrtákem o průměru 7 mm do plechové střechy.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od Mex »

Jestli jsem to správně pochopil, tak díru děláte jen na takový průměr, aby tím prošel šroub. Tedy v případě kombišroubu M10 vrtákem 10mm. A ten gumový špunt pak prostě matkou rozmáčknete tak, že ten prostředek se zmáčkne do roviny s okrajem.

K dotazu jakou plechovou střechu: sedlová střecha se spádem 22° a plechovou falcovanou krytinou.
Chytnu tu chňapkami na falcy, ale zdá se mi to málo a tak to posichruji ještě několika kombišrouby do trámů pod plechem.

Díky.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od eman »

Na falc jsou plechový úchyty a drží jak židovská víra. Sám je mám na skoro rovné střeše, násilím s nimi nehnu a vichřice také ne. Mám je v metrovém rozestupu. Zbytečné díry do střechy bych určitě nedělal.
Jinak guma se nesmí dotahovat "na krev". Plech hodně pracuje a když tam není vůle, začne se deformovat a gumu roztrhá. I klempířský vrut se dotahuje s citem
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od Mex »

Teď jsi mě trochu nahlodal.
Taky nemám zrovna dobrý pocit dělat do střechy díry (i když už jich tam pár mám).

Já mám tyhle chňapky:
https://www.mobler.cz/spona-na-falcovanou-krytinu/
Ten falc to opravdu drží jako čert. Toho se nebojím.
Ale bojím se, že vítr případně odnese panely i s tím plechem. Proto jsem to chtěl posichrovat několika vruty.
Na 12 panelů 570Wp by bylo 16 kombivrutů M10.
Ty se nebojíš, že Ti to vítr sundá i s plechem? Věříš tak moc tomu, jak je plech uchycený ke konstrukci střechy?

K tomu silnému dotažení gumy: ale pokud to nedotáhnu na krev, tak jak jinak se zbavit toho zvýšení na gumovém těsnícím špuntu? To zvýšení je o cca 3.5mm.
Dalo by se teoreticky odříznout. To bych asi na soustruhu zvládl i nějak civilizovaně. Ale proč tam sakra vůbec je? Jestli je to určeno pro velkou díru, do které se kónicky natlačí?

Případně by se celý ten těsnicí špunt dal vyhodit a udělat těsnění jinak. Mám dobré zkušenosti z vyříznutím těsnění ze staré automobilové duše. Ta guma je slušně odolná, a to i proti UV. Kde jsem kdy udělal nějaké tvarové těsnění a stáhl to matkou nebo hlavou šroubu, to je pak věčné. Používám to například pod hlavy vratových šroubů.
Dá se řezat i laserem. Sice to děsně smrdí a asi je to i korozivní (obsahuje to síru), tak to chce raději dělat venku nebo v bedně s dobrým odsáváním.

Díky za názory a tipy.
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od eman »

S kombi vrtuty nemám zkušenost, jenom tlumočím, jak se má kotvit plech. Prostě musí dilatovat, jinak jde celá střecha do háje.
Mám panely na 25°konstrukci, jsme na kraji vsi v otevřen krajině a panely dostávají při vichřici max namáhání. Ani se to nehne. Ale také záleží, kdo ti ten falc dělal. Jestli dával příchytky ve správném rozestupu a používal konvexní hřebíky. Jelikož budeš mít panely jenom profilu, pár cm od střechy, tak ti vítr nemá jak vytvořit vztlak. To by se musel dostat pod plech.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od Mex »

Prosím neber, že Ti chci oponovat. Ptám se proto, že jsem zelenáč a chci si v tom udělat jasno, protože je to prakticky nevratný zásah do střechy.

Barák je můj a střechu jsem nechával dělat já. Ale bylo to už dost dávno a hlavně v procesu realizace jsem u toho nebyl. Takže nevím, jak moc dobře a festovně je to udělané pod plechem.

Píšeš, že střecha musí dilatovat. Toho se samozřejmě bojím, ale spíš kvůli ditalaci solárních profilů na té střeše.
Hliník má roztažnost cca 2 setiny milimetru na metr a stupeň.
Kolejnice má zhruba 8 metrů. Teplotní výkyv by se zřejmě dal čekat tak +-30°C.
Takže roztažení/smrštění té kolejnice bude cca +-5mm.
Těžko říct, kolik bude případně pracovat celá střecha pod tím. Ale určitě o dost míň.

V tomto případě se ale víc bojím utržení falců těmi chňapkami. Ty drží opravdu fest a natvrdo.
Kombivrut bude upevněný přes takový ten "praporek", takže asi uhne snadněji. Proto zvažuju ty kolejnice přitáhnout jen zlehka, aby případně mohly v úchytech trochu jezdit (na chňapkách i kombivrutech).
Jak to prosím děláte vy ostatní?

Ale zpět ke kombivrutům: neumím v tom najít bod, kde by ten vrut zhoršoval situaci z hlediska dilatace.
Ale je to samozřejmě možná jen proto, že mi něco nedochází. Proto jsem vděčný za názory ostatních, kteří už případně podobným procesem prošli nebo to znají.

K případnému zatékání: umístím je tak, aby vždy byly pod panely. Takže by měly být dost dobře chráněné jak před vodou, tak hlavně před sluncem a tedy před UV a degradaci těsnění.

Děkuji.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od cipis »

Ten plech se ti na té střeše také hýbe. Když to provrtáš, a těsně, tak se ten plech bude o ty šrouby bortit.
V případě PC střechy se doporučují díry 2x větší než průměr šroubu. Ale PC má tu roztažnost podstatně větší než plech.
Co se týče délky profilů, někde se uvádí 12 m max. bez jakékoliv kompenzace. A nad 12 m stačí jen přerušit.

Ještě k té roztažnosti, celou dlouhou dobu se kolejnice dělaly s dilatací. Td td td (anebo "jak ty pražce drcaj důdá důdá ...")
A teď se už také nějakou dobu svařují, bez dilatace. Drží to prostě ty motýle se šroubem v pražci, no a nehne se to.

Ten hliník nemá šanci ty falce utrhnout. To se snadněji prohne. Ostatně ty profily se prohýbají už jen tím, jak se na ně podíváš.
Stačí si ten 6m opřít o střechu.

Na kombi šrouby bych se vyprdl, normálně na ty svorkyů; a hlavně i ten držák profilu utáhnout předepsaným momentem, stejně jak zetka a omegy na panely. Utahoval jsem vše na 12 Nm.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Kombišrouby skrz plechovou střechu

Příspěvek od Mex »

Díky za názory a informace.

Borcení plechu se moc nebojím, protože ten má snadno kam uhnout. Když se roztáhne, tak se prostě vyboulí a o kousek nadzvedne. Což se myslím celkem normálně děje, v létě je střecha víc boulovatá.

Chňapky jsem na falcy utahoval určitě větší silou. Nemám tak malý momenťák, tak jsem to utahoval jenom na ruku. Protože ty falcy jsou dělané ručně a ne strojovou falcovačkou, jsou dost nerovnoměrné. Tak jsem to tím různě silným utažením musel pod tou chňapkou srovnat.

Na držáky (Z a omegy) si pak malý momenťák rozhodně půjčím.

Z těch kombivrutů jsem teď rozhozený. Už dva mi radíte se na to vykašlat. Musím se na to vyspat a pak to nějak rozhodnout.
Co už rozhodnutý jsem, že i pokud je tam dám, tak jich tam dám míň než jsem původně zvažoval.

Dilatace profilu a jeho vyboulení: kdyby tam byl sám, tak asi jo. Ale když na něm leží panel, který dilatuje spolu s ním (dokonce asi víc, protože bude zřejmě teplejší), tak z toho moc dobrý pocit nemám.
Ale jak už jsem psal, tohle vyřeším jemným utažením profilů na chňapkách a případně i kombivrutech. Prostřední možná dotáhnu na fest (aby to celé nemohlo ujet nebo se případně dilatací neposouvalo), ale ty ostatní nechám trochu na volno.

Děkuji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek