Ovádání světla dle času

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
pjenkys
Příspěvky: 5
Registrován: sob říj 07, 2023 10:35 am
Lokalita: Praha

Ovádání světla dle času

Příspěvek od pjenkys »

Ahoj, vyrábím LED osvětlení kuchyně a na jeden hliníkový profil bych chtěl dát neutrální LED pásek a současně teplý LED pásek. Nechci, aby svítily oba najednou, ale aby se při rozvícení zapnul neutrální přes den, teplý večer. Buď napevno, třeba od 8 do 20h neutrální, od 20 do 8h teplý. Nebo to synchronizovat se západem slunce. Podmínka je, aby to bylo "hloupé" řešení. Prostě přepnu vypínač na zdi a rozsvítí se správná LED. Žádné každodenní ovládání mobilem. Napadá někoho, jak toto udělat? Každý LED pásek může mít vlastní zdroj.
xxx_temp

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od xxx_temp »

esp32 + WLED (vse 2x)
WLED umoznuje nastavit bud casove spinani nebo podle zapadu/vychodu slunce
- jednou se to nastavi a pak se na to nesahne, nevim ,zda to splnuje zadani pro hloupe reseni.

nebo dat jeden pasek RGB a ten pres WLED menit barevnost podle maker v WLED
pjenkys
Příspěvky: 5
Registrován: sob říj 07, 2023 10:35 am
Lokalita: Praha

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od pjenkys »

esp32 + WLED (vse 2x) --- kouknu na to, díky, vypadá to dobře.

"jednou se to nastavi a pak se na to nesahne, nevim ,zda to splnuje zadani pro hloupe reseni" - to je v pohodě, musí to být hloupé řešení jen z pohledu uživatele.

"nebo dat jeden pasek RGB a ten pres WLED menit barevnost podle maker v WLED" - vypadá to, že tohle jsou bohužel velmi nekvalitní světla z hlediska složení spektra a CRI, proto to chci takto zvlášť.
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od dusanmsk »

Alebo prevrtat stenu a von strcit sumrakovy spinac, ktory bude prepinat rele za ktorym budu ledky.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od Soban »

https://www.elkoep.cz/sou-1--fotosenzor-sks

Jeden kousek mám a budu ho demontovat (stačí mi časový spínač) takže pokud by byl zájem.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od stano22 »

To co hladas sa vola astronomicke spinacie hodiny...

napr. https://www.firn.sk/pcz-524-p368
pjenkys
Příspěvky: 5
Registrován: sob říj 07, 2023 10:35 am
Lokalita: Praha

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od pjenkys »

Do zdi se bude zasahovat tak jako tak, takže to problém není (jen možná až po nějakým zkušebním provozu).

Koukám na ten PCZ-524, to se mi zatím líbí nejvíc. Chápu správně, že jednu LEDku zapojím do outputu 5 (NO contact output - "standard open" position) a druhou LEDku do outputu 6 (NC contact output - "standard closed" position ), krabičku dám za vypínač a když rozsvítím vypínačem, tak podle např. astronomického času to spustí přes den NO a přes noc NC? Viz foto pro část manuálu.
https://photos.app.goo.gl/RpG2amQTBcwmG39NA
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od stano22 »

Presne tak. Ovládam tým verejné osvetlenie v obci (aj s nočnou prestávkou) a funguje to výborne.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od vla »

Dal bych tam dvojitý vypínač a každý uživatel by si mohl kdykoli zapnout světlo, které mu vyhovuje. A to bez ohledu na denní či noční dobu.
Nemám rád tenhle stát.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od Soban »

vla píše: ned říj 08, 2023 12:18 pm Dal bych tam dvojitý vypínač a každý uživatel by si mohl kdykoli zapnout světlo, které mu vyhovuje. A to bez ohledu na denní či noční dobu.
Nejednoduší řešení ať si každý zapne co chce než vnucovat určitou teplotu světla.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pjenkys
Příspěvky: 5
Registrován: sob říj 07, 2023 10:35 am
Lokalita: Praha

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od pjenkys »

stano22 píše: ned říj 08, 2023 11:28 am Presne tak. Ovládam tým verejné osvetlenie v obci (aj s nočnou prestávkou) a funguje to výborne.
A když mám rozsvíceno a zapadne slunce, tak dokud nezhasnu, tak svítí pořád to stejné, nebo mi to blikne a přepne se?
Dal bych tam dvojitý vypínač a každý uživatel by si mohl kdykoli zapnout světlo, které mu vyhovuje. A to bez ohledu na denní či noční dobu.
Dvojvypínač je samozřejmě taky možnost, je nejsnažší a nejlevnější, ale teď zkoumám jiné možnosti.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od stano22 »

Prepne sa, ved ho ovlada to rele.
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od PetrV2 »

Tyhle RGB-WW nebo WW se používají tak, že se nasadí PWM a mění se poměr teplé bílé a studené bílé - může se pak nastavit teplá, studená a prakticky cokoli mezi tím. Umí to třeba žárovky s Tasmotou, ESPHOME asi taky.
Koukám na Tasmotu a jsou tam nějaké timery (nepoužívám), ale umí i sunrise/sunset.
tasmota.png
Mně se třeba líbí barva světla podle úhlu Slunce pod obzorem (mám to tak řízené z HA).

Jsou LED kontroléry už hotové s Tasmotou (či ESPHOME); s Tasmotou k mání https://athom.aliexpress.com/store/grou ... 89135.html .

Jasně, ta Tasmota se musí nastavit a mít nějaký zdroj času (NTP), věčně si pamatovat čas nebude.

Vypínač(e) připojit rovněž k ESP (asi by to šlo i k tomu LED kontroléru přímo) a rozsvěcet tak. Pak už mi to přijde škoda, že by tím nešla nastavovat intenzita světla ... vylepšovat lze donekonečna.

Jen takový tip, jak by to šlo taky udělat
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od Mex »

Dal bych tam nějaké kroutítko (potenciometr), kterým bych ovládal poměr svícení těch dvou pásků.
Každý si zvolí podle libosti a podle toho, co bude zrovna dělat.
Tedy ne styl Apple, kdy firma Apple vždy nejlíp ví, co uživatel potřebuje, že.
Laciným procesorem a dvěma FETy podle natočení potencimetru PWMkou řídit jejich jas.
S možností zapnout i dočasně oba nejednou (třeba něco malého hledám na zemi a chci si přisvítit).
stano22 píše: ned říj 08, 2023 11:28 am Presne tak. Ovládam tým verejné osvetlenie v obci (aj s nočnou prestávkou) a funguje to výborne.
Nedalo by se to zapojit i na ovládání slunce?
Třeba u nás ho dneska ráno úplně zapomněli zapnout. :cry:
pjenkys
Příspěvky: 5
Registrován: sob říj 07, 2023 10:35 am
Lokalita: Praha

Re: Ovádání světla dle času

Příspěvek od pjenkys »

Děkuji pánové, dávám teď dohromady světlo jako takové, pak to budu testovat a uvidím, jestli něco z výše doporučeného použiju nebo ne. Jde totiž o nepřímé osvětlení celé kuchyně, takže pro mě docela neznámá věc a nejspíš to pbude potřebovat trochu odladit. Teď když znám nějaká řešení, tak o tom můžu během lazení přemýšlet a vybrat si to, co mi bude vyhovovat :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek