Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od solárník »

Dostaly se mi do ruky starší Winston LiFeYPO4 články, které mají jednu elektrodu od pohledu asi hliníkovou a druhou asi měděnou (i když je možný, že jsou to nějaké slitiny, to nedokážu posoudit)

K tomu mi ale dodali měděné spojovací pásky (alespoň to od pohledu vypadá jako měď).

Řešil jste to někdo? Mám obavu, že při namontování pásku Cu na Al elektrodu vznikne za působení vlhkosti článek a přechodový odpor toho spoje půjde do kytek. Teoreticky by měla stačit jakákoli trvanlivá vazelína, která přístupu vody zabrání, proto bych se tu chtěl zeptat na zkušenosti, vyhledávačem jsem tu nic nenašel. Nebo by asi stačilo vložit nějakou velkoplošnou železnou podložku, ale tím ten přechodový odpor asi nevylepším :)

Nový pocínovaný propojky se mi kupovat nechce, někde jsem je taky viděl, už do toho víc peněz vrážet nechci. Oni chtějí za jednu přes stopadesát korun.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od unicast »

Mosazné nebo CupAl podložky by mohly stačit... Železu je naopak lepší se vyhnout.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od kodl69 »

řešili. Na některých aku mám cupal podložky, na jednom dokonce poniklovanou měď, ale poslední aku co jsem skládal do elektromotorky mám pocínovanou měď na Al kontakt, pouze potřeno kontaktní vazelínou, aby am nemohla vlhkost. Zkoušel jsem měřit přechodové odpory, a ten CUPAL není nic moc, tohle mi nakonec vyšlo nejlíp. Tam byl ale limitujícím faktorem omezený utahovací moment. U winstonů doporuičuju do kontaktu zašroubovat nerez svorník co jde, pak je jistota, že to závit nevzdá. A jak tence pocínovat kus mědi? pokud je celej kus nahřátej tak, že cín teče, stačí otřít bavlněnou hadrou, a zůstane tak 0.1mm cínu krásně rovně, bez hrbolů. Samozřejmostí je všechno dobře očistit, nedoporučje se skelný papír, spíš ocelový kartáč a pod, zrníčka skla můžou zůstat v povrchu hliníku a škodit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od mopadzi »

dá se použít cínovací pasta, zahřát hořákem a otřít. Nebo studená cínovací lázeň. Cupal nedoporučuji, velký přechodový odpor. Důležité je využít maximální plochu kontaktu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od solárník »

V jedný fabrice na Kladně montovali před X lety elektroniku pro vlaky. Tam jsou brutální proudy stovek ampér vedené hliníkovými šínami a na ně přidělávali kabelová oka pomocí nějaké vazelíny s takovými částečkami kovu uvnitř. Když to člověk mnul mezi prsty, tak tam cítil takové hrudky. Ale co to bylo vůbec netuším, ale šlo to právě přímo na hliník.

Koukal jsem, že eshopy prodávají nějakou vazelínu na Al-Cu spoje pro WAGO v jakési injekční stříkačce 20 ml, ale jestli je to vhodné i na takovéhle velkoproudé spoje, to netuším.

kodl69: jaký máš na mysli nerezový svorník?

p.s. pořád mám pocit, že nějaká vhodná vazelína by byla asi nejjednodušší.

kolik byl ten přechodový odpor cupalu? abych měl představu, v jakých řádech se pohybujeme. měřák na miliohmy mám někde doma, že bych to ověřil. Nicméně stejně netuším, kde bych sehnal na 12 šroub cupalové podložky.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od kodl69 »

používám tu wago vazelínu, z té stříkačky se celkem pěkně aplikuje. O kolik vyšší byl odpor si nepamatuju, ale celkem to odpovídalo tomu, co už se tady před pár lety diskutovalo.
co na tom nechápeš? do kontaktu baterky našroubuješ svorník (lidově šteft)pro nechápavé něco jako kousek závitové tče, který má na konci obvykle drážku na imbus. a na to potom navlečeš cupal, propojku, podložku, matičku, drát k balanceru...
Oproti šroubku máš několik výhod. 1.) využiješ celou hloubku závitu v článku, tj menší šance na stržení závitu. 2.) navlíkáš na ty svorníky propojky a podložky jak korálky na drát, když bys to měl všechno naštelovat a pak tam dát šroubek, tak se z toho osypeš. Navíc je ta věc, že když máš BMS nad hlavní matkou, tak můžeš BMS vyměnit bez odpojení baterie ze systému.
Jo a cupal se neshání, cupal se nakupuje, jenom najít za normální cenu, i tohle je celkem dost https://e-elektromaterial.cz/cupal-m12- ... 1mm/p19961
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od solárník »

Ještě mám takovej dotaz - zjistil jsem, že některé články jsou z roku 2012 podle sériového čísla a pak je tu pár článků z roku 2016. Všechny mají jednu elektrodu hliníkovou.

Ale zajímavý je, že ty starší mají tu druhou elektrodu z nějaké slitiny, není to rozhodně čistá měď, protože je to světlé. Připomíná to mosaz nebo cupal. Ty novější z 2016 mají tu druhou elektrodu podstatně tmavší, to vypadá buď na čistou měď, nebo nějakou slitinu s hodně mědí. Může to někdo potvrdit?
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od mirekcafa »

Bych to trochu oživil, ke článkům jsem dostal busbary a šrouby, mělo by smysl ty šrouby nahradit měděnými "štefty" , maticemi i podložkami?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od Soban »

Proč?

Možná pokud tím budeš hnát velké proudy kdy pak každý drobný odpor zapříčiní velké ztráty.

Možná se zaměřit aby ten busbar seděl co nejlépe na tom kontaktu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mirekcafa
Příspěvky: 345
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Spojení Winston článků s měděnými a hliníkovými elektrodami

Příspěvek od mirekcafa »

Tak mě to napadlo, mám tam odpory cca 0.160 že by se to dalo zlepšit.. :) Proudy do 60A
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek