Porovnání Trojan versus LiFePO4

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Axa »

Zdravím po delší době velectěné fórum. Od mé návštěvy poslední návštěvy se u nás mnohé změnilo, ale čas u nás konečně dozrál až k realizaci. Rád bych se Vás přátelé zeptal a nechal si poradit. Řeším opět baterky *batt* . Skončil jsem na dvou možnostech. Buď LiFePO4 100Ah nebo trakční Trojany 305Ah http://www.battery.cz/trakcni-baterie-t ... ah-6v.html . Cena packu je de facto srovnatelná "uložené Wattíky" podobné (volovo dokonce malinko vede). Cykly udané výrobci takonějak rovněž při slušném zacházení (zejména s volovem). Prosím tedy o názor, co dle Vás bude lepší krok a kauf. Díky předem za názory a odpovědi. Michal
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od LIX »

Volakedy som mal rovnakú dilemu. Rozhodol som sa však pre LiFeYpo a nelutujem to, olovo ešte dlho podla mňa ostane len olovom a neverím že dosiahne také cykli ako lítium. Počítaj aj s tým že keď si kúpiš lítium kapacita bude minimálne 5% vyššia ako udávaná, teda aspon u mňa to tak je. Po vyše pol roku dostanem do svojho 90 Ah lítia 108 Ah čo je skoro o 20% väčšia kapacita.
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Axa »

Díky za zkušenost i odpověď. Je fakt, že nějak vnitřně ty Life baterky protěžuju tak jako tak, ale zkušenost je vždycky víc než tisíc výpočtů.. Mmj mě taky napadlo, že ty LiFe se musí i rychleji dobíjet při stejně uložených kW-hodinách a to by byl taky dost pádnej argument a odpověď pro zimu až se zeptá :D .
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Roger »

protěžuju, nene protežuju

PROTEŽOVAT

S protekcí většina z nás problém nemá. S protežováním už je to horší. Instinkt nám napovídá, že zvýhodnit někoho znamená dát mu větší váhu, tíhu, a tedy ho protížit. A protěžování je na světě. Nebohé francouzské protéger, které dalo slovu původ, se tak marně hlásí o svá práva. A přece právě protežování, stejně jako protektorát, protekce, jsou jeho dětmi.

----

Jak zmerit kapacitu baterky? Tj. jak poznat zda je zrala do srotu?
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Axa »

:) Díky za malý kurz češtiny. Chápu-li to tedy správně, je tímto příspěvkem protEžováno o dost těžší olovo, bez ohledu na funkčnost.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od střídač »

Roger píše:S protekcí většina z nás problém nemá.
No, přiznám se , že jsem celý život v neznalosti onoho původu stále a jenom protěžoval.

Když Roger zavedl jazykový koutek, nezbylo, než se zapojit. A ejhle, Roger snad jako vždy ...

Protěžovat budeme tašku, pokud v ní poneseme zlaté cihly.

Protežovat (z latinského protegere – ochraňovat) pak znamená někoho nebo něco
upřednostňovat či podporovat na úkor někoho nebo něčeho jiného.


Roger je možné zasvěceně a fundovaně objasnit, případně dát rozhřešení, zdali je ono slovo původu latinského, nebo francouzského?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od vata »

Zdravím, ti z nás, kteří přešli s olova na lithium, nikdy nezalitovali. Moje FVE by ekonomicky mohla vyjít daleko lépe, kdybych šla do lithia rovnou a ne oklikou přes metrák drahého "solárního" olova. O argumentech pro lithium pro vážně míněné užívání FVE se tu diskutuje na mnoha vláknech, to bychom se jenom opakovali. Hodně lidí tu uvažuje o vhodném způsobu inicializace, balancování a o hraničních napětích lithia, nicméně ještě jsem nezaznamenala ani jeden zklamaný příspěvek.
Olověné baterie bych se svou zkušeností doporučila jen někomu, kdo si chce levněji vyzkoušet, o čem ta ostrovní fotovoltaika vlastně je.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Frenky »

Paní vata mi hovoří z duše, mám stejné zkušenosti. *batt*

PS: Trochu se bojím jazykového koutku, čeština nikdy nebyla mou silnou stránkou :lol:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Roger »

nicméně ještě jsem nezaznamenala ani jeden zklamaný příspěvek

- treba se neuspechem asi nikdo chlubit nechce...
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Roger »

Protěžovat budeme tašku, pokud v ní poneseme ...

Sloveso protěžovat (se)
Dlouhým nesením se stávat těžkým; pronášet se. Po několika kilometrech se mi batoh začal nepříjemně protěžovat.

potvrzeno ÚJČ AV

Původ slova objasní tamtéž.

Ps: Nejčastější hrubka je nejspíše "vyjímka".
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

vata píše:nicméně ještě jsem nezaznamenala ani jeden zklamaný příspěvek
Jestli ono to nebude tím, že i ti, kteří si lithium odpálili nebo usmažili jsou z této technologie NADŠENÍ ! :yes:
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od střídač »

Roger píše:Ps: Nejčastější hrubka je nejspíše "vyjímka".
No a co tá Francie, bude ticho, nebo horečné hledání "nějakého" úniku.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od střídač »

vata píše:nicméně ještě jsem nezaznamenala ani jeden zklamaný příspěvek.
No, tak ať mám premiéru. Malou chvilku jsem nabíjel jeden článek pro inicializaci. Leč rozležela se mi ta zdlouhavost a seznal jsem, že to zinicializuji vcelku. Tak jsem je připojil k regulátoru, lehce změřil a oddal se dobrému pocitu a kochal se tím dílem nějakou krátkou dobu. Po chvilce mne napadlo proměřit mezivýsledek. Když jsem na prvním článku naměřil 5.5V šel jsem pro druhý měřák v podezření na poruchu použitého. Když se uvedená hodnota ukázala i na druhém měřidle, usoudil jsem, jak se později i správně potvrdilo, že chyba nebyla v měření.

Vím, že ty baterky za moji blbost nemohou.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od abrams »

Pan Taum píše:
vata píše:nicméně ještě jsem nezaznamenala ani jeden zklamaný příspěvek
Jestli ono to nebude tím, že i ti, kteří si lithium odpálili nebo usmažili jsou z této technologie NADŠENÍ ! :yes:
Zdravím ,

ODPÁLIL sem a jsem stále NADŠEN ! No ... odpálil je OZ LM311 za 4,- Kč během mé jednodenní nepřítomnosti :hell: .
Ale i přes tuto ztrátu stále LiFePO4 věřím natolik , že už nemám volovo ani v autě :yes: .
Co jsem si jen užil s "deep cycle solár volovem" ... :uh: co mám LiFe , se mohu zabývat jinými zajímavostmi , než jen do nekonečna hledat "lepší" volověný baterky .

Zda-li si pořídit volovo či LiFe , je na každém z Vás :mrgreen: obojí má své přednosti , ale také nedostatky . Záleží co budete považovat za pozitivní vlastnost dané baterie a co za negativní vlastnost .

Obojí znamená nemalou investici pokud možno na tak dlouho , aby se "vyplatila" , a člověk nemusel hned šetřit na tu samou věc , ale na další dílky skládačky jménem nezávislost či soběstačnost :yes: .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od abrams »

střídač píše:
vata píše:nicméně ještě jsem nezaznamenala ani jeden zklamaný příspěvek.
No, tak ať mám premiéru. Malou chvilku jsem nabíjel jeden článek pro inicializaci. Leč rozležela se mi ta zdlouhavost a seznal jsem, že to zinicializuji vcelku. Tak jsem je připojil k regulátoru, lehce změřil a oddal se dobrému pocitu a kochal se tím dílem nějakou krátkou dobu. Po chvilce mne napadlo proměřit mezivýsledek. Když jsem na prvním článku naměřil 5.5V šel jsem pro druhý měřák v podezření na poruchu použitého. Když se uvedená hodnota ukázala i na druhém měřidle, usoudil jsem, jak se později i správně potvrdilo, že chyba nebyla v měření.

Vím, že ty baterky za moji blbost nemohou.
Zdravím ,

takhle daleko se to snad nedostalo :fuuu: : http://www.youtube.com/watch?v=FvkiyVTvhMI .

Elektronům zdar *cloud* / *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od LIX »

Konečne neaký normálny poriadny test s winstonkami. Nechcel by som ale vidieť horieť taký kyselinový akumulátor. Ozaj, zabudol som poznamenať v mojom prvom príspevku to čo aj vata, tiež som mal najprv olovo, nie síce žiadne solárne ale obyčajnú novú 12V batériu do UPSky. Po tejto skúsenosti som si povedal že olovo už nikdy do solárka. Dlho mi fakt nevydržalo a jeho kapacita rapídne padla, pravdaže som mu dal pár hlbokých cyklov, maximálne 5 to mu velmi nepomohlo. Olovo mám teraz už iba na e-biku kedže som zatial nemal peniaze na 16 článkov 20Ah lítia, dávam mu tak rok. Za ten rok sa snažím si našetriť na to lítium. A netreba zabúdať že nie je 20Ah olova ako 20Ah lítia. ;) Je to tak priepastný rozdiel ako by toto číslo ani nevyjadrovalo žiadnu reálnu hodnotu akumulátora.
Popravde niesom zástancom lítia a ani olova, som zástancom toho čo sa predstavuje funkčnosťou približujúcou sa mojím predstavám. Ak bude mať moje lítium za 5 rokov aspon 90Ah kapacity tak si poviem že som dobre nakúpil. Po pol roku môžem len drístať. Aj keď mu niekedy dávam dobre na hubu. Verím že sa správne rozhodneš. (pre lítium) :D
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od luge »

Axa píše:Zdravím po delší době velectěné fórum. Od mé návštěvy poslední návštěvy se u nás mnohé změnilo, ale čas u nás konečně dozrál až k realizaci. Rád bych se Vás přátelé zeptal a nechal si poradit. Řeším opět baterky *batt* . Skončil jsem na dvou možnostech. Buď LiFePO4 100Ah nebo trakční Trojany 305Ah http://www.battery.cz/trakcni-baterie-t ... ah-6v.html . Cena packu je de facto srovnatelná "uložené Wattíky" podobné (volovo dokonce malinko vede). Cykly udané výrobci takonějak rovněž při slušném zacházení (zejména s volovem). Prosím tedy o názor, co dle Vás bude lepší krok a kauf. Díky předem za názory a odpovědi. Michal
*batt* LiFePO4 :yes: volovo ::stop::
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od vata »

Jistě, abramsova epizoda mě taky svého času zaskočila a vylekala, nicméně slíbila jsem si, že svářečkou nabíjet svoje lithium si nikdy netroufnu :) No a ještě tu někdo oplakával svoje lithium v souvislosti s rozbalancováním článků uvnitř nedemontovatelné 12V baterie - taky velmi dobrá zkušenost: určitě nekupovat lithium jinak než po článcích.
Měla jsem pochopitelně na mysli zklamání ve smyslu velmi citelného úbytku kapacity i v případě šetrného provozu. Ti, kdo provozují olovo víc než rok přesně ví, o čem mluvím.
O lithiových baterkách v běžném provozu jaksi není co psát, protože zkrátka dělají to, co se od nich čeká - moje skromná zkušenost po půl roce. Po půl roce provozu olova jsem už pozorovala k ránu odpojování baterie od měniče podpěťovou ochranou na 12,2V, viz. moje vlákno.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ta má "epizoda" byla způsobena závadou řízení vlastní výroby , nikoli zdrojem proudu . Co je regulátor ... zdroj proudu , zahaproje-li tak to může mít stejné následky jako u mě :arrow: je více než zásadní vícenásobná kontrola a jištění :idea: .

LiFe rock :yes:

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Porovnání Trojan versus LiFePO4

Příspěvek od Axa »

Zdravím všechny a děkuji všem zúčastněným v tomto vlákně za názory i zkušenosti. Měl bych jen asi malinko vysvětlit, že od mých prvních úvah na tohle téma se malinko změnilo a jak se věci mají.

Byl to právě abrams, kdo mi takonějak "ukázal" co je to LiFe a jak to maká. A to už cca před rokem..... Vzhlem k temu, že už půl roku bydlíme na samotě u lesa (bez všeho, krom studny) nějak jsme se tu válčit naučili a nějaké to volovo nám tu slouží. Ovšem jedná se o víceméně polomrtvé a mrtvé baterie od kamarádů, které ani desulfátor nijak nezachraňuje. Naše současná spotřeba se počítá na desítky Watthodin denně, a nejtěžší spotřebič o kterém se nám zatím jen zdá, je lednice. Doposud se dobíjí vším možným, třeba i jízdou v autě, jedním poly-panelem 230Wp se kterým zatím běhám po zahradě, aby dostával optimum a centrálou. Protože je ovšem náš domek cca 250 let starý a hyper-turbo-současné, digitální zaměření tvrdí, že stojí už 250 let jinde, do vyřešení tohoto nemůžeme domek koupit a tím pádem ani hypotéka ee, čili nejní kačák na solidní realizaci a tím pádem se bude vše realizovat postupně a pomalu. Ale to je jiná polifka.....

Zpět k věci. Volovo jsem díky abramsovu vysvětlení takonějak odepsal, než jsem po čase navštívil stránky pana Kolaříka a tam našel Trojany, vzal kalkulačku do ruky a zjistil, že by se (tedy čistě teoreticky) mohly chovat dosti podobně nebo dokonce lépe než LiFe za stejný oboluz.... Mezitím jsem 2x jednal jsem s matej-em o kompletní dodávce FVE, jenže v obou případech z toho sešlo. (viz mé první vlákno a viz výše). A právě on mi takonějak to volovo vrátil do kebule. Mno a právě proto se znovu ptám na zkušenosti, Páč su z teho malino jelen... Ale přisadím pro LiFe a a proč je protEžuju. To polomrtvý volovo mi odešlo do stavu šrot za 3 měsíce. A zima je za dveřmi.

Víceméně se tímhle vším ptám, zda-li je možný, aby někdo udělal tak geniální Pb baterku, která skutečně umí 1200 cyklů při 50%-tním vybíjení.... Asi tak (Omlouvám se, kratší to bejt nemohlo)..

Hezký den všem. A Sluníčko nechť Vám na to svítí. :) Michal
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek