Baterky Solax TriplePower

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Baterky Solax TriplePower

Příspěvek od soami »

Tímto příspěvkem jsi asi měl začít.
S tou poslední zimou - nevím, jak na Moravě, ale já jsem tedy přitápěl ještě v květnu. Sice nebyly extrémní mrazy, ale otopné období bylo u mě jedno z nejdelších. Tepelných čerpadlem jsem protáhnul 4,5MWh. Jiné roky to bylo kolem 4MWh.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Baterky Solax TriplePower

Příspěvek od Soban »

Tady si spočítej kolik musíš mít panelů aby jsi v zimě přežil bez DS a jsou to průměry takže klidně můžeš nějaké dny být na suchu.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Baterky Solax TriplePower

Příspěvek od glottis »

tak pise ze samostatnos je meta a ne nutne dosazitelna po prvnim zapnuti. Sam jsem si prosel 2 roky vylepsovani a prosel jsem si ruznym pomerem panelu a baterii. Nemam ostrov ale ongrid. A jak se rika, nejvetsi vylepseni vyteznosti prida prvni kilowathodina v baterii a muzu to potvrdit.

Nakonec jsem skoncil v konfiguraci co se tu vzdy radi :) "co se na strechu vejde" (13kwp) a v baterkach 15kwh. Kdyz bych mel brat to pravidlo co se tu uvadelo tak bych mel mit 36kwh? Ekonomicky nesmysl.15kwh mi staci na preztiti noci v normalnich mesicich. Tato zima bude prvni se 13kwp tak uvidim co se dokaze dobit. Druhou baterii na kolech teda mam 3 mesice a tam se ukazuje prepanelovani jako nutnost. Dokud jsem mel i 6kwp (prosel jsme si 4, 5, 6 a 13 :)) nezbyvalo na dobiti auta. Takze pokud auto planujes, jako ze by mel asi kazdy, prepaneluj to jak to pujde. A pro nabijeni auta dava 3f take smysl. Ale nutnost to neni. Baterii nasizovat jak odhadnes ze sve spotreby. Pokud budes mit ongrid jako ja, neni velikost zase tak dulezita. To pravidlo se bralo i s ohledem na nabijeci proudy ale pokud si nevybres mppt cinske levne kramy, co to neumi omezit ale neco co to zvladne, neni problem. Mam dva 100A mppt a celkovy proud omezen na 100A do baterie + aktualni spotreba. Takze nabijeni 0,3C.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Baterky Solax TriplePower

Příspěvek od Mart »

Mex píše: sob zář 30, 2023 4:34 pm Mart:
Ano, z pohledu snadnosti realizovat skládačku ty Pylontechy opravdu vypadají dobře. Poskládat vysokonapěťový komín z nějakých 7-8 HV baterek a BMS je asi opravdu snadné.
Ke komunikaci Solaxu: myslíš předpokládám komunikaci po Modbusu mezi měničem a nějakým nadřízeným systémem. Nikoli komunikaci měniče s baterkami po CANbusu případně RS485.

Pokud bys náhodou měl něco k té baterkové komunikaci, tak to by mě opravdu velmi zajímalo.
Na internetu jsem našel nějaké informace o té CANbusové komunikaci baterek Pylontech s nějakými jinými měniči. Překvapilo mě, že ty informace byly nekonzistentní. Nečekal jsem, že by Pylontech jinak komunikoval s různými měniči. Tam jsem spíš čekal, že se ty měniče přizpůsobí baterkám.
Každopádně to ale vypadá, že je to otevřená komunikace, i když oficiálně nezdokumentovaná. Pokud to bude u Solaxu taky tak, tak to jen znamená si u toho pořádně osedět zadek a za dlouhých zimních večerů to zreverzovat.
Od Pylontechu (48V) mám několik popisů komunikace po RS485. Někde mám i popis CANu, ale ten mě nezajímal, to ať si komunikuje měnič. U té RS485 jsem měl "problémy" s tím, že starší a novější baterie komunikovaly jinak, resp. u novějších tam chodily byty navíc, které nebyly popsány v dokumentaci. A nevím, jestli to bylo baterkama nebo převodníkem z RS485 na USB. Někde na fóru jsem to popisoval.

Co se týká Solaxu, tak mám stažených několik pdf. Např. tohle https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... ersion.pdf
Komunikaci mezi měničem a baterkama jsem neřešil, zajímá mě jen komunikace s měničem, abych z něj mohl brát data pro ovládání vytěžování.

Jinak je dobré schraňovat veškeré verze popisů komunikací, protože u např. Goodwe byly v popisech nižších verzí popsány registry, které už ve vyšších nebyly uvedeny, ale přesto stále fungují.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek