Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)

Příspěvek od dipos »

Miyuki píše: sob zář 23, 2023 10:29 pm
Ale na příští sezonu mám v plánu ho zapojit s modulací výkonu podle proudu do baterie, takže do baterky půjde třeba 10% a zbytek do boileru, než se nahřeje na požadovanou teplotu, pak se dobije baterka a pak se případně může zvedat teplota boileru až do 90°
Skvělý nápad. Jak se dá realizovat ?
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Senzor osvitu pro ovládáni bojleru (Tuya)

Příspěvek od Miyuki »

dipos píše: ned zář 24, 2023 11:13 am
Miyuki píše: sob zář 23, 2023 10:29 pm
Ale na příští sezonu mám v plánu ho zapojit s modulací výkonu podle proudu do baterie, takže do baterky půjde třeba 10% a zbytek do boileru, než se nahřeje na požadovanou teplotu, pak se dobije baterka a pak se případně může zvedat teplota boileru až do 90°
Skvělý nápad. Jak se dá realizovat ?
Nevím jestli to něco na trhu aktuálně umí, případně jestli něco jako Wattrouter s modulací výkonu jde tak nastavit
Ale já mám v plánu použít vlastní řízení a AC/AC regulátor (vysokofrekvenční alternativa k triakům), pracuju na vývoji pro různý průmyslový řízení, tak něco rovnou testuju u sebe :D

A kontrolní logika je jednoduchá:
Boiler je normálně v sítí za střídačem a má tam ten regulátor, plus přepínací stykač na ČEZ, termostat na boileru na plno (cca 80° vypíná)
Když je tam míň než 55°, tak podle proudovýho senzoru na baterii se reguluje výkon bojleru, aby do baterky tekl jenom určenej proud
Když nebude třeba v 16 hodin alespoň 50° tak se dohřeje na tuhle teplotu z ČEZu
Po dosažení tý zvolený teploty (třeba 55), přestane nabíjet bojler a všechno jde do baterie
Pokud baterie dosáhne napětí odpovídající cca 80% SOC, tak se zase zapne ta regulace do boileru (a dojede až na těch 80, kam ho pustí termostat)

Tuhle logiku zvládne prakticky cokoliv, asi tam dám jenom nějaký Arduino/ESP32 na tohle

//edit: Teď to mám tak že bojler spíná podle napětí hned, jak vyleze napětí nad cca 20-30% SOC a jak klesne na 10%, tak se zase odpojí a jede prostě na plno a až do toho termostatu
Tkaže ráno/dopoledne prostě po chvilkách nahřejvá a dává zabrat baterce *batt*
Třeba dneska takhle do boileru zahučelo asi 7 kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek