Optimizéry Tigo problém

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
BeryLink
Příspěvky: 11
Registrován: stř říj 12, 2022 7:11 am

Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od BeryLink »

Ahoj

Mám 5,4KWp elektrárnu celkem 12 panelů po 450W
Panely München Energieprodukte 450wp MSMD450M6-72 450
Vše 1 string
Střídač Goodwe 10K-ET
Sklon sedlová střecha 20st.
Zatím bez baterie

10 panelů čistá jižní strana bez zastínění a BOHUŽEL 2 panely zatím severní strana, které budu časem dávat na přístřešek na auta a dokupovat další panely, abych měl stringy 2.

K věci:
I když jsou 2 panely na severní straně, tak to dává běžně i více jak 4KW v září, sklon není tak velký a přestože panely jsou skoro ve stínu za hřebenem střechy, tak mě to při testování překvapilo, že zase až tolik to neomezuje výkon ostatních 10 kusů z jižní strany. Přesto, že můžu panely odpojit a konektory pod panely ke střídači spojit a tím je "odstavit" tak jsem si říkal, že než budu dělat přístřešek, zkusím koupit 2 optimizéry Tigo TS4-A-O na ty 2 panely ze severu a když bude nejhůř, nebudou aspoň omezovat těch deset z jihu. Jenže tady je problém.

Střídač na to, že je to 100x čína funguje bez optimizéru v klidu, startuje už kolem 6:20 ráno za minimálního světla i na 30W výkonu a postupně zvyšuje dle intenzity až na kilowaty.Na to že je říjen a zatím testuju tak v pohodě. Jenže po zapojení optimizérů na ty 2 panely bych čekal, že to bude minimálně stejné, jenže ty to naopak nějak omezují RÁNO
a střídač se snaží nastartovat z pohotovostního režimu, ale stále nemůže naskočit do výroby a je vidět,
jak optimizéry panely nějak omezují, střídač sice má snahu naskočit, ale bohužel. Povede se mu to až později až je daleko víc světla, než bylo zapotřebí bez optimizérů.

To mě samozřejmě štve a nevím proč se takové přerušované starty dějí. Střídač se snaží naběhnout do výroby, ale až po několika pokusech se mu to povede. Psal jsem na TIGO a tam mi řekli, že bych měl osadit všechny panely optimizéry, ale v tom případě, proč uvádí, že lze osadit pouze panely kde je stín. A ano severní strana je stín, ne není tam úplná tma a panely na severu bez optimizérů normálně fungovaly byť vyráběly minimum. Alespoň teď na podzim a v zimě. V létě na 20st střechu svítí všude. Takže jako test Tigo na prd :lol: no alespoň jsem zjistil, že ne vše co se píše v reálu funguje.

Jednoduše jsem čekal, že optimizéry ty 2 zastíněné panely jakoby "propojí" a neomezují ostatní.
Viditelně při startu kdy má systém už 500V a více tak chápu, že proud je zatím minimální, ale bez optimizérů už střídač dávno vyráběl 50W a stoupalo to. Teď se pořád snaží třeba 5x naskočit a nic. Až pak sepne, probudí se a jede. Optimizéry asi můžou fungovat, třeba fungují a přes den opravdu pomůžou, ale ráno systém blbne, takže půjdou pryč.

Jinak plánek zapojení kreslený v malování za 5 minut, nebudu se s tím piplat :yes: :lol:
Tyto optimizéry potřebují alespoň min.16V, ale to dávno mají. Chyba bude v nich.

Díky za případné rady, proč se to děje.
Přílohy
SEMS portal WEB.jpg
Tigo optimizer.jpg
Bez tigo.jpg
SEMS portal WEB.jpg
Ranní start s TIGO.jpg
schéma zapojení.jpg
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od mopadzi »

Budete asi muset použít Tigo CCA+TAP a připojit je online. Potřebují flešnout FW a jinak to nepujde.
Ted se to řeší hodně
https://www.mcelectrical.com.au/tigo-op ... 4yY2nyZQ1E
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od Tomáš F »

Hlavně to nezkoušejte na nějakém zapůjčeném CCA - pokud se optimizér jednou připojí k CCA+TAP a zaregistruje - pak už bez CCA+TAP nejede.
Uživatelský avatar
BeryLink
Příspěvky: 11
Registrován: stř říj 12, 2022 7:11 am

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od BeryLink »

Děkuju za cenné rady, mimochodem právě mi přímo z podpory TIGO napsali toto:

----------
problém je v nesprávném designu systému. Dva moduly na sever způsobují problémy na celém stringu. Bylo by zapotřebí buď dát optimizéry i na ostatní moduly e nebo přidat další moduly , alespoň jeden nebo dva, na sever a nebo ty dva moduly dát na jinou světovou stranu.

Přečtěte si prosím i tento článek, kde najdete informace o mismatch. Problém je v tom, že celkový proud, napětí a výkon mezi oběma části stringu mají větší rozdíl než 25%.

-----------

Takže je sice hezké, že v reklamě má tigo uvedeno, že lze použít i na jednotlivé zastíněné panely, ale jejich podpora to vidí jinak :-(
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od Jurka »

Člověče kde jste ty optimitzéry sehnal?
Já se o to marně snažím už půl roku
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od Mart »

Zapojovat takhle panely je hovadina.
Zapojit pouze těch 10 jižních panelů a ty dva nechat nezapojené.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Uživatelský avatar
BeryLink
Příspěvky: 11
Registrován: stř říj 12, 2022 7:11 am

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od BeryLink »

Taky že je odpojím, nic víc, nic míň, ale pointa věci je, že když pominu debilni severni stranu tak stín jako stín. Přes den prostě mají severní jen denní světlo a slunce tam dopadá jen v létě. Nebudu teď řešit účinnost, panely stejně půjdou jinam, ale stín je prostě jen jeden a jak píšu, dle všeho na takové zapojení se asi nehodí. Částečné zastínění asi pokryjou optimizéry líp, ale úplné zastínění u mě nic moc. Jak je v odpovědi z Tiga, je tam asi moc velký rozdíl v napětí. Optimizery se už snaží nastartovat, měnič se probudí,ale zase chcípne.

Mimochodem realita je taková, že i když jsou 2 panely na sever, sice skoro nic nevyrábí, ale asi moc nebrání průchodu proudu. Čekal bych, že budou více degradovat celý systém, ale zatím celý systém v rámci možností kopíruje spotřebu domu celkem v pohodě a teď ve druhé polovině října přes den 3KW za slunce. Jednoduše, čekal jsem že to pojede kvůli 2 panelům ve stínu ne víc jak na 30%,ale ono to vyrábí v říjnu i v tomto testovacím zapojení celkem dobře. Bohužel nemám baterku zatím čekám na dodání, přetoky vypnuté, tak se to snaží kopírovat alespoň spotřebu baráku.
Přílohy
IMG_20221017_123923.jpg
Uživatelský avatar
BeryLink
Příspěvky: 11
Registrován: stř říj 12, 2022 7:11 am

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od BeryLink »

Jurka píše:Člověče kde jste ty optimitzéry sehnal?
Já se o to marně snažím už půl roku
Mají stát o pár stovek méně, ale bohužel co je nedostatkové.... klasika
http://www.ekologicke-kotle.cz/ekologic ... GO-TS4-A-O
alespoň jsou skladem. jinde jsem bohužel nenašel.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od tomas »

Tomáš F píše:Hlavně to nezkoušejte na nějakém zapůjčeném CCA - pokud se optimizér jednou připojí k CCA+TAP a zaregistruje - pak už bez CCA+TAP nejede.
A jak se potom řeší porucha CCA+TAP a jeho výměna? To se potom musí koupit i nové optimizéry?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od Tomáš F »

Musí se to řešit s Tigo podporou oni to nějak "odregistrují" - někde jsem to našel na jejich stránkách, když jsem hledal proč mi to nejede, když vypnu napájení pro TAP, resp. CCA ze kterého je TAP napájen. To pro případ, že se nechce již TAP a CCA používat. Při výměně nevím, asi s tím nebude problém při instalaci TAP hledá optimizéry, které jsou v dosahu, tak to asi i ten vyměněný znovu najde.
Uživatelský avatar
romio74
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 07, 2022 8:31 pm

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od romio74 »

Zdravím, je možné tyto TIGO optimizéry provozovat jen s TAP accespointem bez CCA (cloud connect modulu) ?
Tj. jen nějak chytře monitorovat mobilem, nebo bez CCA není možno (kvůli napájení nebo tak) Je to zajímavá technoligie, chtěl bych otestovat na panelech kolem komína ;)
tady je zajímavý pokus s TIGO na Fronius invertoru https://www.mcelectrical.com.au/tigo-op ... 4yY2nyZQ1E
Díky R.
Uživatelský avatar
MildaZX10
Příspěvky: 1
Registrován: ned zář 24, 2023 1:22 pm
Lokalita: MH

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od MildaZX10 »

BeryLink píše: stř říj 12, 2022 8:00 am Ahoj

Mám 5,4KWp elektrárnu celkem 12 panelů po 450W
Panely München Energieprodukte 450wp MSMD450M6-72 450
Vše 1 string
Střídač Goodwe 10K-ET
Sklon sedlová střecha 20st.
Zatím bez baterie

10 panelů čistá jižní strana bez zastínění a BOHUŽEL 2 panely zatím severní strana, které budu časem dávat na přístřešek na auta a dokupovat další panely, abych měl stringy 2.

K věci:
I když jsou 2 panely na severní straně, tak to dává běžně i více jak 4KW v září, sklon není tak velký a přestože panely jsou skoro ve stínu za hřebenem střechy, tak mě to při testování překvapilo, že zase až tolik to neomezuje výkon ostatních 10 kusů z jižní strany. Přesto, že můžu panely odpojit a konektory pod panely ke střídači spojit a tím je "odstavit" tak jsem si říkal, že než budu dělat přístřešek, zkusím koupit 2 optimizéry Tigo TS4-A-O na ty 2 panely ze severu a když bude nejhůř, nebudou aspoň omezovat těch deset z jihu. Jenže tady je problém.

Střídač na to, že je to 100x čína funguje bez optimizéru v klidu, startuje už kolem 6:20 ráno za minimálního světla i na 30W výkonu a postupně zvyšuje dle intenzity až na kilowaty.Na to že je říjen a zatím testuju tak v pohodě. Jenže po zapojení optimizérů na ty 2 panely bych čekal, že to bude minimálně stejné, jenže ty to naopak nějak omezují RÁNO
a střídač se snaží nastartovat z pohotovostního režimu, ale stále nemůže naskočit do výroby a je vidět,
jak optimizéry panely nějak omezují, střídač sice má snahu naskočit, ale bohužel. Povede se mu to až později až je daleko víc světla, než bylo zapotřebí bez optimizérů.

To mě samozřejmě štve a nevím proč se takové přerušované starty dějí. Střídač se snaží naběhnout do výroby, ale až po několika pokusech se mu to povede. Psal jsem na TIGO a tam mi řekli, že bych měl osadit všechny panely optimizéry, ale v tom případě, proč uvádí, že lze osadit pouze panely kde je stín. A ano severní strana je stín, ne není tam úplná tma a panely na severu bez optimizérů normálně fungovaly byť vyráběly minimum. Alespoň teď na podzim a v zimě. V létě na 20st střechu svítí všude. Takže jako test Tigo na prd :lol: no alespoň jsem zjistil, že ne vše co se píše v reálu funguje.

Jednoduše jsem čekal, že optimizéry ty 2 zastíněné panely jakoby "propojí" a neomezují ostatní.
Viditelně při startu kdy má systém už 500V a více tak chápu, že proud je zatím minimální, ale bez optimizérů už střídač dávno vyráběl 50W a stoupalo to. Teď se pořád snaží třeba 5x naskočit a nic. Až pak sepne, probudí se a jede. Optimizéry asi můžou fungovat, třeba fungují a přes den opravdu pomůžou, ale ráno systém blbne, takže půjdou pryč.

Jinak plánek zapojení kreslený v malování za 5 minut, nebudu se s tím piplat :yes: :lol:
Tyto optimizéry potřebují alespoň min.16V, ale to dávno mají. Chyba bude v nich.

Díky za případné rady, proč se to děje.

Je možné použít tyto optimizéry samostatně bez TPA a CCA ?? mám podobný problém napětí ve stringu s 11 panely nepřekročí ani pod plným sluncem 370V
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Optimizéry Tigo problém

Příspěvek od tomas »

Ano, optimizér TIGO je možné používat bez TAP a CCA, dokud není s žádným TAPem spárovaný. Problém nastane pokud se spáruje s nějakým cizím TAPem v okolí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek