Nové měniče Epever IPower

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od cipis »

No takže je to spolu, souběh. Tak to má být v extra liště. Nebo s ocelovou přepážkou. A když už je to dohromady, tak všechny ostatní kabely musí mít napěťovou odolnost toho nejvyššího napětí, co se tam vyskytne.
Je to prostě třeba striktně oddělovat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od Soban »

Já mám vše v jednom a neřeším to.....
Je tam max 230V co snesou všechny izolace co tam jsou.

Ten 25mm2 je na 100V izolace 1000V takže není co řešit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od Migel »

Ja to neriesim tiez lebo dc zlozku mam max 85V..som zvedavy kto vsetci to maju oddelene ked som pozeral instalacie tuna na fore tak mozno by som tych co to maju nespocital ani na prstoch jednej ruky
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od honzajs »

Zdravím všechny, mám dotaz ohledně portu externího přepínače. Původně jsem si myslel, že po jeho zkratování dojde k vypnutí střídače stejně jako při vypnutí vypínače na střídači. Chtěl jsem proto použít kontakty relé zátěže u MPPT regulátoru k tomu abych při poklesu napětí na baterce pod nastavenou mez vypnul střídač. Dokonce jsem tuto funkci konzultoval s prodejcem který mi potvrdil, že by to tak mělo fungovat. Mám dva střídače IP5000-Plus a nefunguje to ani u jednoho. Po proměření jsem zjistil že při provozu měniče jsou oba kontakty trvale propojeny takže jejich propojování nějakým externím kontaktem je očividně k ničemu :D
Zůstává otázkou k čemu ty kontakty slouží a jak fungují. Podivné je už jejich označení + a - jako by se tam mělo přivést nebo objevit nějaké DC napětí ale nikde není uvedeno jaké. Vzhledem k tomu že jsou propojeny tak je to blbost.
Ještě k předchozím tématům
Oba střídače jsem podle návodu výrobce nejprve namontoval vodorovně. Po týdenním provozu kdy se ventilátory i bez zátěže zapínaly každých deset minut a dělali kravál jak startující letadlo jsem se rozhodl k radikálnímu řešení. Oba střídače jsem bez ohledu na záruku rozebral, vyměnil ventilátory(3.000 ot/min) předělal displeje a střídače umístil svisle.
Střídače se hřejí mnohem méně, ventilátory bez zátěže nezapínají vůbec a celkově dělají mnohem menší hluk. Testoval jsem 2hod nepřetržitě 3kW a úplně v pohodě.
Co se týká vedení DC a AC kabelů v jedné liště tak myslím že je to úplně v pohodě a má to tak 99% FVE. Všechny kabely jsou testovány min. na 1000V takže v napětí problém rozhodně není. Větší problém je proud který způsobuje oteplení a při špatně dimenzovaných vodičích, souběhu většího množství vodičů a uzavření v liště kde není cirkulace vzduchu by mohlo časem dojít k problému. Pokud jsou vodiče (hlavně DC) nadimenzovány rozumně na proud cca 5A/mm2 a řádně odjištěn vývod z baterie tak není co řešit.
Co se týká chráničů typu B tak ty mi připadají jako paní Kolombová. Všichni o nich mluví ale "nikdo je nikdy neviděl" :mrgreen:
Byl jsem rozhodnut že je za střídače dám, ale odradila mne cena 6.500,-Kč za kus a skutečnost že je nikde nemají skladem. Nakonec tam mám chrániče typu A (1.600,- kus) a zatím fungují.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od gupa »

Vyfotit uvnitř co to je z druhé strany, +-, napadá mne nějaký diodový izolační oddělovač proto ta polarita. Pokud dioda, obráceně by obyčejným testem multimetru mělo být OL. Hledám to a nikde nic. Zajímá mne to co ti kluci čínský tam dali. Prodejce by měl ale vědět co stím. Potom podle součástky najít datasheet a kolik Voltíků pustit aby něco to udělalo. Nebo je tam někde schovaná klena a funguje to nějak jinak.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od Atman »

:D S tými externými vypínačmi to máš zle zapojené!, spojením kontaktov nevypína. Ja mám dva 48/5000 Epevery, jeden spred dvoch rokov a jeden spred mesiaca a na oboch funguje, funguje ako paralelne zapojený k hlavnému, ak sa preklemuje, je menič zapnutý a hlavný vypínač je vyradený, ak sa rozopne, menič vypne a zapnúť sa dá manuálne hlavným vypínačom manuálne.
Preto meraním pri zapnutom meniči nameráš prepojenie aj na externom.
Mám to zapojené ako ty, ovláda mi ho relé MPPT, keď začne viac svietiť.
Takže vypni hlavný vypínač a externé ovládanie začne fungovať.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
TheCreezo
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 04, 2021 9:48 am
Lokalita: Opava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Opavy

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od TheCreezo »

Přesně jak píše, vypínač je paralelně k externímu vypínači. Ten je dokonce v balení k měniči, myslím že tak byl. Ale ano, jde měnič pouze zapnout, pokud je jedna varianta sepnutá, druhá už nemá na nic vliv.
6kWp MünchenEnerg.; 2x Victron MPPT 150/70, 1x Victron MPPT 150/35; 25kWh(30kWh max) 48V LiFePO4 (mivvy + CALB čína); 2x EPEver iPower 5000 48V, 1x Victron Phoenix 3000
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od honzajs »

Atman píše::D S tými externými vypínačmi to máš zle zapojené!, spojením kontaktov nevypína. Ja mám dva 48/5000 Epevery, jeden spred dvoch rokov a jeden spred mesiaca a na oboch funguje, funguje ako paralelne zapojený k hlavnému, ak sa preklemuje, je menič zapnutý a hlavný vypínač je vyradený, ak sa rozopne, menič vypne a zapnúť sa dá manuálne hlavným vypínačom manuálne.
Preto meraním pri zapnutom meniči nameráš prepojenie aj na externom.
Mám to zapojené ako ty, ovláda mi ho relé MPPT, keď začne viac svietiť.
Takže vypni hlavný vypínač a externé ovládanie začne fungovať.
Díky - tak to potom dává smysl. Jenom nechápu proč o tom není zmínka v návodu. Vůbec ty české návody k Epeveru jsou tragédie - velké nedokonalosti v překladu a spousta informací chybí. Bohužel stejné návody používají všichni prodejci. Stejně tak není nikde kloudně popsaný jak přesně fungují kontakty relé na MPPT regulátoru Tracer AN.
Naposledy upravil(a) honzajs dne sob črc 29, 2023 5:07 pm, celkem upraveno 1 x.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016
TheCreezo
Příspěvky: 56
Registrován: pát čer 04, 2021 9:48 am
Lokalita: Opava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Opavy

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od TheCreezo »

Musím sdílet tvé zklamání z návodu, dokonce i podpora Epever není zrovna dobrý zdroj informací. Co jsem se ptal, tak odpověď nikdy nebyla použitelná nebo byla přímo v rozporu s tím jak je to reálné vyrobeno a jak funguje. Nejlepší je tak zeptat se tady nebo hledat někoho, kdo měl odvahu to otestovat a nejde se podělil o informace.
6kWp MünchenEnerg.; 2x Victron MPPT 150/70, 1x Victron MPPT 150/35; 25kWh(30kWh max) 48V LiFePO4 (mivvy + CALB čína); 2x EPEver iPower 5000 48V, 1x Victron Phoenix 3000
slavo
Příspěvky: 137
Registrován: pon říj 18, 2021 11:59 am

Re: Nové měniče Epever IPower

Příspěvek od slavo »

cipis píše: úte bře 07, 2023 12:14 pm Jeden z fázových vodičů na výstupu uzemněn (zdroj jedním pólem uzemněn), pak rozděleno na F, N a PE (vyrobeno TNS-S), přes chránič pak dál. Chránič by měl být typ B, já tam mám jističochránič typ A. Jak psáno v jiném vlákně, jistič na jmenovitý proud stejně nevybaví na zkrat, protože to nedá měnič - vypne dříve. Takže teoreticky stačí jen vypínač (ale je dražší než ten jistič) a chránič (B).
Ak pri tomto menici to je ako pri axoert že nulak je vlastne fáza?
Mivvy 202Ah LiFEPO4 batéria - 24V, panely 8x455Wp - 4s2p, Axpert king II - 24V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek