Ostrov v Dobrušce

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

Zdravím nadšence...
Dlouho jsem uvažoval o SITONu (nejjednodušší a levné variantě) až jsem koupil 7x Longi ::pv:: a nechal si SITON postavit. Jenže zatím chyběla střecha (velký zahradní přístřešek).
A pak přišla nabídka 10kW baterie z CALB prismatických článků za skvělou cenu. *batt* I s BMS/balancérem se to vešlo do 40 kKč. nabídka na panely byla taky zajímavá a pod běžnou cenou. Jediný problém byl 170 starý dům se starými taškami a v místě, kde bych asi na nic nedostal povolení. Takže jsem zvolil úplný ostrov a všechno svépomocí.

Pár fotek je zde
https://eu.zonerama.com/KR-fotky/Album/10215382
ale zatím jsem nepřišel na to, jak je vložit do příspěvku... :cry:

Trochu jsem zápasil s taškami a držáky, a stěhováním panelů na střechu - ještě, že mám silné syny, kteří pomohli.
Pak přišla na řadu baterie a přístroje Přívody mají rozvaděč na půdě nad schody. A přesně pod schody jsou schody do sklepa. Tam jsem vykopal do zdi výklenek pro baterie a přístroje umístil na stěnu. Když střídač rozjede větráky a jsou dveře do sklepa zavřené, tak to ani moc neruší.

trochu podrobněji o EPEVERU-nastavení:
Nikdo neporadil, nikde žádný návod, originální návod je dobrý, ale zcela nedostatečný.
Navíc neobsahuje ANI ZMÍNKU o ovladači kabelu a o zásadách psaní čísel při nastavení.
Nakonec jsem něco trochu našel na internetu a zbytek pochopil metodou pokus/omyl.
Škoda, kdyby to měli v návodu napsáno, nestěžovalo by si tolik lidí u prodejců i na Heuréce, že jim to nejde...

Samotné nastavování EPEVER Tracer 10420AN přes kabel a počítač je snadné...po tom zjistíte jak se vlastně připojit a jak hodnoty zapisovat. K připojení se použije originál kanel od EPEVERu (ten samý lze použít i u střídače - jen to není třeba, dá se nastavit jen na displeji).
POZOR: Dodaný ovladač NEFUNGUJE.
Je potřeba si najít a stáhnout ch353driver (pomůže google) a ten nainstalovat.
Pak se dál držet návodu a už to půjde.
V programu je třeba odstranit sestavu i PORT.
Pak nastavit znovu POTR podle skutečnosti a přidat sestavu.
Pokud se po stisku tlačítka spuštění monitoringu načtou z Traceru údaje, máte VYHRÁNO ;)
Tedy ještě ne, protože netušíte nic o desetinných tečkách...

V menu programu dáte nastavení a pro Li baterie vyberete poslední volbu (první je pro Olovo, druhá s tímhle tracerem nefunguje a třetí obsahuje nastavení Li baterií) nastavení má dvy sloupce, první obsahuje Defaultní údaje a do druhého dáte svoje údaje. Vyberete Li baterii a pak User. Pak dáte "Read" a políčka se naplní údaji z registru v Traceru.
Nahoře vyplníte Rated Voltage a Current (proud). Nelekejte se toho, že nejde změnit počet článků. (já mám Liion, tedy stačí mi 14 článků v sérii, ale ta věc ukazuje LiFePo, 3 články - to nemá vliv na provoz).
A pak vyplníte svoje údaje o napětích, časech a teplotách. Dáte "Update" a NIC > nebude to fungovat.
A žádný důvod k nefungování.
3 hodiny jsem pátral.
Stahl nejnovější verzi programu, pročítal fóra a NIC.
Až jsem našel drobnou zmínku někoho, kdo řekl, že ten softwér neumí napsat desetinnou tečku! Katastrofa - totální kravina mizerného programátora a v návodu ANI ZMÍNKA.
Takže teď už víte co s tím.
Znovu načtete údaje z Traceru a přepíšete za svoje - ale POZOR, nesmíte smazat žádnou desetinnou tečku, jen číslice. Protože i když jí znovu napíšete, ve skutečnosti nebude fungovat.
Dáte update a už to jede.
Doporučuje se tracer vypnout a zapnout, ale není to nutné - k uplatnění nahraných parametrů dojde dřív jak do minuty.

Ještě jendo upozornění - NIKDY NESMÍTE ODPOJIT BATERII při připojených panelech. Ihned ten přístroj zničíte.
A proto pozor, v BMS si nastavte všechny hodnoty nadlimitně, aby vám to BMS nevypla.
A apka do telefonu (ikonka se Slonem) umožňuje jedním stiskem odpojit baterii - to si taky hlídejte.
Já používám BMS JBD koupenou u mivvyenergy.cz. 200A, 5-24s, když jsem jí připojil/odpojil/připojil a pak načetl do apky v telefonu údaje, byly hned správné > správný počet, napětí i typ článků. Jen jsem vyplnil kapacitu. I jednotlivá napětí byla dobře a mírně předimenzovaná aby nedošlo k odpojení. Balancování 1 ampérou není moc, ale zdá se, že zcela stačí. Články byly od výroby dobře srovnané, rozdíly byly v desetině voltu.

Baterku jsem nepřednabil - nemám doma tak silnou nabíječku. Nabilo je rovnou slunce. Sestava už běží 2 týdny a v pohodě. Když je dost slunce, panely utáhnou i pračku napřímo, bez účasti baterie.

Hodně zajímavá je spotřeba na prázdno.
Kdybych kopil nějakého Axperta, nebo něco podobného, byla by mezi 50 - 100W.
Tady je úplně minimální. Střídač si vezme naprázdno do 8W (spíš míň) a nabíječ pro své udržení při životě bez slunce si vezme snad jen 2W... prostě nádhera.

Abych předešel přerušení dodávky když nebude kde brát, instaloval jsem ATS - mechanický, čínský, koupený přes Allegro z Polska. za pár stovek. Cvičně jsem ho vyzkoušel a funguje dobře. Ale zatím jsem baterii nedokázal vybít...takže možná ani nebude potřeba. Až v zimě :D

Taky tam vidíte elektroměr s barevným displejem. Ten stál na Allegru (taky z polska) doslova pár korum. Je v něm měřící cívka a údaje sedí. Při vypnutí si načtenou spotřebu pamatuje.

Zbývalo jen provést úpravy domácí sítě.
Několik okruhů zásuvek jsem odpojil z rozvaděče a zavedl do nového solárního rozvaděče a bylo to. Ještě musím dovést novou zásuvku k pračce. Staší jen vybrat spprávné zásuvky.
K traceru jsem dokoupil externí displej (asi za pštistovku) a udělal jsem delší kabel (je to klasický počítačový UTP) a dal jsem ho na chodbu všem na oči. Všichni ta vidí stav nabití.

Měření ukazuje, že bych mohl Tracer "přepanelovat" a na západní střechu dát ještě jeden string. Čas ukáže, zda s k tomu dohrabu. Další rozšíření bude zdvojnásobení baterie - ještě jeden stejný pack. Cena článků ještě trochu klesla...

Celá sestava:
4 stringy (2V, 2Z) po třech panelech 465W Solarmi (HalfCut, PERC)
Systémové napětí na půdě 120V (naprázdno asi 150V, při vychlazení až 160V, limit nabíječe je 200V)
Celkem 5500Wp ale kvůli rozdělení V/Z reálně 3500Wp.
Odpojovače a svodiče polské (levnější svodiče na 275V AC dobře vyhoví).
EPEVER Tracer 10420AN, max 100A, 5000Wp, povolené přepanelování na 7500Wp, max.200V DC
Je to ten nejsilnější Tracer. MPPT funguje i při 50V z panelů - při večerním šeru.
Baterie 14x CALB Liion NMC (grade A, vyráběné pro elektromobily).
BMS JBD 200A 5-24s, 1A balancing
Střídač EPEVER IP5000-Plus
ATS přepínač sítí, Elektroměr a další drobotina made in China ;)

Tak snad to někomu pomůže - hlavně s tím připojením/nastavením Traceru.
Já teď budu jen užívat slunce a jeho síly, a doufat, že mi Liion baterie ve sklepě nevybuchne :D :D :D
PS: nejsem elektrikář, jen k tomu mám blízko.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od bokser01 »

Máš to hezký, jen co bych vytknul tak je odizolování vodičů zejména z panelů které vypadají jak když "ořezáváš" tužku :) Dutinky ti taky asi moc nepasovali na tloušťku vodiče s izolací, proto třeba u 4mm2 když nejde navléknout až přes izolaci "čepička" používám 6mm2 dutinku kterou zalisuju 6mm2 a následně 4mm2 v kleštích. Vypadá to pak lépe a hlavně dutinka je až přes izolaci a nevzniká to co vzniklo místama tobě. Místo pro baterie vyloženě zajímavé řešení :)

Střecha teda některé fotky je v docela zajímavém stavu to jsem si myslel jak je to u nás hrozné ale vidím, že někde je to i horší :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

No vidíš,
nejsem elektrikář, dát 6 dutinku na 4 vodič mě nenapadlo.
Na odizolování mám jen nožík, žádné extra kleště...

Dneska jsem to měřil, string po stringu, při plném slunci asi ve 13 hodin (oslunění obou stran, ale nevhodný úhel) a prošel jsem i MC04 konektory, zda se nehřejí - při 2KW spotřebě a dobré.

Udivuje mě že i při dnešním slunci (značné "chemtrails" mraky na obloze) to přímo utáhne 2,2kW myčku nádobí a nic nedobírá z baterie. Dneska to vyrobilo 35kč (víc jsme nespotřebovali). Když připočtu ohřev boileru, tak skoro 60kč
Ale je to spíš napůl koníček, než hledání návratnosti...

Co jsem neuvedl, je inestice: 150 000,- kč.
Cena za všechno od panelů, přes držáky, kabely, pojistky...až po baterie a úpravy rozvodů v domě :-)

A ta střecha je v pohodě.
V tomhle stavu vydrží i dalších 80 let...
Když jsem to před lety koupil, bylo třeba vyměnit pár latí - tam kde střecha tekla (přede mnou 50 let bez údržby).
Ale jinak nic. A mám přes tisíc náhradních tašek :-) takže když jsme jich několik rozšlápli při tahání panelů na střechu, vůbec mě to nevadilo.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

Konečně jsem přišel na to, jak vložit nějaké fotky :-)
Přílohy
Tím to začalo - 14 kusů článků CALB 218Ah, asi 10 kWh, cena 37000,- s DPH. Prostě jsem neodolal konečně jsem se pustil do stavby svojí vlastní elektrárny...
Tím to začalo - 14 kusů článků CALB 218Ah, asi 10 kWh, cena 37000,- s DPH. Prostě jsem neodolal konečně jsem se pustil do stavby svojí vlastní elektrárny...
Boj se starou střechou. Dům je 170 let starý, střecha je asi 60 let stará a mám 1000 náhradních tašek :-)
Boj se starou střechou. Dům je 170 let starý, střecha je asi 60 let stará a mám 1000 náhradních tašek :-)
Univerzální nerezový držák, sehnal jsem je za 180 s DPH. Dělá se s nimi dobře.
Univerzální nerezový držák, sehnal jsem je za 180 s DPH. Dělá se s nimi dobře.
4 strigy svedeny ze střechy. Pracovní napětí 120V, špičkové 150V, při vychlazení asi 160V.
4 strigy svedeny ze střechy. Pracovní napětí 120V, špičkové 150V, při vychlazení asi 160V.
Kopání místa pro baterie - u schodů ve sklepě
Kopání místa pro baterie - u schodů ve sklepě
první baterie - ve vykopaném výklenku u schodů ve sklepě. Stěna je silná víc jak metr, nehrozí, že by baterie vypadly před dům...<br />Trochu mi to nevyšlo, nedostal jsem je celé do zdi &gt; narazil jsem na příliš tvrdý modrý kámen.
první baterie - ve vykopaném výklenku u schodů ve sklepě. Stěna je silná víc jak metr, nehrozí, že by baterie vypadly před dům...
Trochu mi to nevyšlo, nedostal jsem je celé do zdi > narazil jsem na příliš tvrdý modrý kámen.
Dole je místo pro druhou stejnou baterii - už mám objednané články u Mivvyenergy.
Dole je místo pro druhou stejnou baterii - už mám objednané články u Mivvyenergy.
Připojování BMS, celkem snadné, všechno chodilo na první zapojení.
Připojování BMS, celkem snadné, všechno chodilo na první zapojení.
Tlusté kabely baterie - dostal jsem je, byly zadarmo :-)
Tlusté kabely baterie - dostal jsem je, byly zadarmo :-)
Nastavovací obrazovka SW k Traceru - tady je třeba dát si pozor na ty desetinné tečky a nesmazat je :-)
Nastavovací obrazovka SW k Traceru - tady je třeba dát si pozor na ty desetinné tečky a nesmazat je :-)
První zapnutí
První zapnutí
AC rozvaděč za střídačem - vlevo je ATS přepínač sítí (a funguje)
AC rozvaděč za střídačem - vlevo je ATS přepínač sítí (a funguje)
Druhá spotřebovaná KWh...
Druhá spotřebovaná KWh...
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od kodl69 »

Pozor na ty dlouhý tenký nejištěný drátky od BMS. Doporučuju hned u baterk připájet 2A skleněný pojistky schovaný ve smršťovačce, nebo drátky s teflonovou izolací. Ta je pevnější a vydrží teplotu. Další věc je organizace a upevnění těch drátů, doplnění druhé izolace, a pěkně je urovnat. Už se mi takový podobný drátky škvařily...
Pro info ukázka izolací "navíc" v baterce motorky:
IMG_20220524_175720_423.jpg
IMG_20220519_184515_437.jpg
drátky tam ještě nejsou, ale snad je to jasný, ty díry upeostřed zajistí, že se nemůžou nijak proti sobě pohybovat, odírat a tím pádem ani zkratovat. Takhle volně je to o průšvih.
Aspoň porovnat a přilepit tavnou pistolí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

Ještě doplním:

>>> cílem nebyla úplná návratnost (ta asi bude, odhaduji 8 let při stávající ceně EL) ale aspoň částečná soběstačnost. Takové Prepperství, či jak se tomu říká - prostě připravenost. A protože cena na klíč stavěné elektrárny i s dotací byla mimo možnosti, a lektriky se nebojím, tak jsem se pustil do samostavby. Po asi dvou letech výzkumu.

>>> možnosti monitoringu mám omezené kvůli neznalostem v oblasti programování a komunikace a taky zvyšování ceny nákupem dalších komponentů. To zatím nechci. Třeba se k tomu nějak časem dostanu. Nyní to sleduji takto:

Celá elektrárna je postavena bez extra monitoringu. Výrobu si ukládá Regulátor, občas jí vyčítám z něj do PC přes kabel. Spotřebu načítá a v sobě ukládá elektroměr (opíšu měsíčně) a taky ukazuje okamžitou spotřebu. BMS ukazuje ve svém SW aktuální prody do a z baterie, aktuální stav článků a balancování a jejich historii. Ty sem tam zkouknu ale nikam je neexportuji. Zbývající kapacitu baterie ukazuje externí displej Regulátoru. Je každému na očích (a ukazuje i další věci). V budocnu bych tam chtěl mít velký ručkový voltmetr měřící přímo baterii, ocejchovaný ve Voltech a v % baterie.;)
Nemám sil ani počítačových zalostí to nějak shromažďovat a "on-line" to zpřístupnit. Spíš řeším optimálně vyváženou ochranu komponent a bezúdržbový chod.


No, peníze ještě nedošly a tak jsem objednal články na druhou stejnou baterii. Snížím namáhání stávající baterie a můžu trochu zmenšit rozsah SOC. A mohl bych přidat panely (a možná i druhý regulátor a střídač - ale to nejdřív za rok).

Ještě se potřebuji poprat s nastavením nabíjení v Traceru. Vím jak to nastavit, ale tak úplně nevím, co nastavit. Našel jsem konečně dobrý český popis na co jsou "Boost" "Float" a "Eqaliz..." a jejich časy a že pro LiXXX některé nejsou potřeba atd. Musím to dostudovat a nastavit, abych baterku příliš nenamáhal.
A stává se z toho další technický koníček :-)
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

kodl69 píše:Pozor na ty dlouhý tenký nejištěný drátky od BMS. Doporučuju hned u baterk připájet 2A skleněný pojistky schovaný ve smršťovačce, nebo drátky s teflonovou izolací. Ta je pevnější a vydrží teplotu. Další věc je organizace a upevnění těch drátů, doplnění druhé izolace...
Hmm,
s tátou jsme na to koukali a taky nás napadlo, že by ty drátky mohly být silnější s lepší izolací (máme v podstatě stejné elektrárny). Teflonem izolované drátky mám (průřez asi 0,75, to by na ampéru stačilo).

Samotné články jsem proložil nějakými skolaminátovými slaboučkými deskami. vypadají jako hodně tenký kuprexit ale bez mědi. Prodejce článků mě upozornil, že nemám spoléhat na tu samolepící fólii a pořádně je odizolovat.

Ta tvoje druhá fotka - to vypadá na tištěná pouzdra :-) a taky ty spoje ohebným pružným páskem z drátků - to je pro hrkající vozidlo paráda. Žádný příliš tuhý spoj aby se terminály článků neutrhly...
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
pibi
Příspěvky: 702
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od pibi »

v600 píše:V budocnu bych tam chtěl mít velký ručkový voltmetr měřící přímo baterii, ocejchovaný ve Voltech a v % baterie
Obávám se, že s tímhle u LiFePo nepochodíš, vybíjecí/nabíjecí křivka je hodně plochá a výrazně se ohýbá až na koncích vybito/nabito
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od PetrDubi »

Voltmetr je fakt na prd - je to stejně orientační jako provázek za oknem na sledování počasí :D
Lepší mi přijde tahat ty informace třeba z BMS nebo doplnit nějaký měření stavu baterie jako například Victron BMV 7xx.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

pibi píše:
v600 píše:V budocnu bych tam chtěl mít velký ručkový voltmetr měřící přímo baterii, ocejchovaný ve Voltech a v % baterie
Obávám se, že s tímhle u LiFePo nepochodíš, vybíjecí/nabíjecí křivka je hodně plochá a výrazně se ohýbá až na koncích vybito/nabito
Baterky jsou Liion. Tam to bude trochu lepší.
A ocejchování nemusí být lineární :-)
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od cipis »

Tam to bude ne trochu, ale výrazně lepší :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od Kostěj »

v600 píše:V budocnu bych tam chtěl mít velký ručkový voltmetr měřící přímo baterii, ocejchovaný ve Voltech a v % baterie
Jsem na analog zatížený, chápu to. Tohle je na 18s LiFePo. Ten apérmetr ukazuje proud do/z baterie a má nahoře přepínač rozsahu 5x (takže +/- 80A, 5kW). Voltmetr vychází z Kybosova vytěžovače. Funguje to perfektně.
Přílohy
analog.jpg
Maxik
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 29, 2023 7:56 pm
Lokalita: Opočno

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od Maxik »

v600 píše:Zdravím nadšence...
Dlouho jsem uvažoval o SITONu (nejjednodušší a levné variantě) až jsem koupil 7x Longi ::pv:: a nechal si SITON postavit. Jenže zatím chyběla střecha (velký zahradní přístřešek).
A pak přišla nabídka 10kW baterie z CALB prismatických článků za skvělou cenu. *batt* I s BMS/balancérem se to vešlo do 40 kKč. nabídka na panely byla taky zajímavá a pod běžnou cenou. Jediný problém byl 170 starý dům se starými taškami a v místě, kde bych asi na nic nedostal povolení. Takže jsem zvolil úplný ostrov a všechno svépomocí.

Pár fotek je zde
https://eu.zonerama.com/KR-fotky/Album/10215382
ale zatím jsem nepřišel na to, jak je vložit do příspěvku... :cry:

Trochu jsem zápasil s taškami a držáky, a stěhováním panelů na střechu - ještě, že mám silné syny, kteří pomohli.
Pak přišla na řadu baterie a přístroje Přívody mají rozvaděč na půdě nad schody. A přesně pod schody jsou schody do sklepa. Tam jsem vykopal do zdi výklenek pro baterie a přístroje umístil na stěnu. Když střídač rozjede větráky a jsou dveře do sklepa zavřené, tak to ani moc neruší.

trochu podrobněji o EPEVERU-nastavení:
Nikdo neporadil, nikde žádný návod, originální návod je dobrý, ale zcela nedostatečný.
Navíc neobsahuje ANI ZMÍNKU o ovladači kabelu a o zásadách psaní čísel při nastavení.
Nakonec jsem něco trochu našel na internetu a zbytek pochopil metodou pokus/omyl.
Škoda, kdyby to měli v návodu napsáno, nestěžovalo by si tolik lidí u prodejců i na Heuréce, že jim to nejde...

Samotné nastavování EPEVER Tracer 10420AN přes kabel a počítač je snadné...po tom zjistíte jak se vlastně připojit a jak hodnoty zapisovat. K připojení se použije originál kanel od EPEVERu (ten samý lze použít i u střídače - jen to není třeba, dá se nastavit jen na displeji).
POZOR: Dodaný ovladač NEFUNGUJE.
Je potřeba si najít a stáhnout ch353driver (pomůže google) a ten nainstalovat.
Pak se dál držet návodu a už to půjde.
V programu je třeba odstranit sestavu i PORT.
Pak nastavit znovu POTR podle skutečnosti a přidat sestavu.
Pokud se po stisku tlačítka spuštění monitoringu načtou z Traceru údaje, máte VYHRÁNO ;)
Tedy ještě ne, protože netušíte nic o desetinných tečkách...

V menu programu dáte nastavení a pro Li baterie vyberete poslední volbu (první je pro Olovo, druhá s tímhle tracerem nefunguje a třetí obsahuje nastavení Li baterií) nastavení má dvy sloupce, první obsahuje Defaultní údaje a do druhého dáte svoje údaje. Vyberete Li baterii a pak User. Pak dáte "Read" a políčka se naplní údaji z registru v Traceru.
Nahoře vyplníte Rated Voltage a Current (proud). Nelekejte se toho, že nejde změnit počet článků. (já mám Liion, tedy stačí mi 14 článků v sérii, ale ta věc ukazuje LiFePo, 3 články - to nemá vliv na provoz).
A pak vyplníte svoje údaje o napětích, časech a teplotách. Dáte "Update" a NIC > nebude to fungovat.
A žádný důvod k nefungování.
3 hodiny jsem pátral.
Stahl nejnovější verzi programu, pročítal fóra a NIC.
Až jsem našel drobnou zmínku někoho, kdo řekl, že ten softwér neumí napsat desetinnou tečku! Katastrofa - totální kravina mizerného programátora a v návodu ANI ZMÍNKA.
Takže teď už víte co s tím.
Znovu načtete údaje z Traceru a přepíšete za svoje - ale POZOR, nesmíte smazat žádnou desetinnou tečku, jen číslice. Protože i když jí znovu napíšete, ve skutečnosti nebude fungovat.
Dáte update a už to jede.
Doporučuje se tracer vypnout a zapnout, ale není to nutné - k uplatnění nahraných parametrů dojde dřív jak do minuty.

Ještě jendo upozornění - NIKDY NESMÍTE ODPOJIT BATERII při připojených panelech. Ihned ten přístroj zničíte.
A proto pozor, v BMS si nastavte všechny hodnoty nadlimitně, aby vám to BMS nevypla.
A apka do telefonu (ikonka se Slonem) umožňuje jedním stiskem odpojit baterii - to si taky hlídejte.
Já používám BMS JBD koupenou u mivvyenergy.cz. 200A, 5-24s, když jsem jí připojil/odpojil/připojil a pak načetl do apky v telefonu údaje, byly hned správné > správný počet, napětí i typ článků. Jen jsem vyplnil kapacitu. I jednotlivá napětí byla dobře a mírně předimenzovaná aby nedošlo k odpojení. Balancování 1 ampérou není moc, ale zdá se, že zcela stačí. Články byly od výroby dobře srovnané, rozdíly byly v desetině voltu.

Baterku jsem nepřednabil - nemám doma tak silnou nabíječku. Nabilo je rovnou slunce. Sestava už běží 2 týdny a v pohodě. Když je dost slunce, panely utáhnou i pračku napřímo, bez účasti baterie.

Hodně zajímavá je spotřeba na prázdno.
Kdybych kopil nějakého Axperta, nebo něco podobného, byla by mezi 50 - 100W.
Tady je úplně minimální. Střídač si vezme naprázdno do 8W (spíš míň) a nabíječ pro své udržení při životě bez slunce si vezme snad jen 2W... prostě nádhera.

Abych předešel přerušení dodávky když nebude kde brát, instaloval jsem ATS - mechanický, čínský, koupený přes Allegro z Polska. za pár stovek. Cvičně jsem ho vyzkoušel a funguje dobře. Ale zatím jsem baterii nedokázal vybít...takže možná ani nebude potřeba. Až v zimě :D

Taky tam vidíte elektroměr s barevným displejem. Ten stál na Allegru (taky z polska) doslova pár korum. Je v něm měřící cívka a údaje sedí. Při vypnutí si načtenou spotřebu pamatuje.

Zbývalo jen provést úpravy domácí sítě.
Několik okruhů zásuvek jsem odpojil z rozvaděče a zavedl do nového solárního rozvaděče a bylo to. Ještě musím dovést novou zásuvku k pračce. Staší jen vybrat spprávné zásuvky.
K traceru jsem dokoupil externí displej (asi za pštistovku) a udělal jsem delší kabel (je to klasický počítačový UTP) a dal jsem ho na chodbu všem na oči. Všichni ta vidí stav nabití.

Měření ukazuje, že bych mohl Tracer "přepanelovat" a na západní střechu dát ještě jeden string. Čas ukáže, zda s k tomu dohrabu. Další rozšíření bude zdvojnásobení baterie - ještě jeden stejný pack. Cena článků ještě trochu klesla...

Celá sestava:
4 stringy (2V, 2Z) po třech panelech 465W Solarmi (HalfCut, PERC)
Systémové napětí na půdě 120V (naprázdno asi 150V, při vychlazení až 160V, limit nabíječe je 200V)
Celkem 5500Wp ale kvůli rozdělení V/Z reálně 3500Wp.
Odpojovače a svodiče polské (levnější svodiče na 275V AC dobře vyhoví).
EPEVER Tracer 10420AN, max 100A, 5000Wp, povolené přepanelování na 7500Wp, max.200V DC
Je to ten nejsilnější Tracer. MPPT funguje i při 50V z panelů - při večerním šeru.
Baterie 14x CALB Liion NMC (grade A, vyráběné pro elektromobily).
BMS JBD 200A 5-24s, 1A balancing
Střídač EPEVER IP5000-Plus
ATS přepínač sítí, Elektroměr a další drobotina made in China ;)

Tak snad to někomu pomůže - hlavně s tím připojením/nastavením Traceru.
Já teď budu jen užívat slunce a jeho síly, a doufat, že mi Liion baterie ve sklepě nevybuchne :D :D :D
PS: nejsem elektrikář, jen k tomu mám blízko.

Dobrý večer,

musím říci,že to máte pěkně zhotovené podle vašich fotek.
Nejsem elektrikář, ale chci se optat jak to máte vymyšlené zapojení rozvodu elektřiny z baterie do jednotlivých zásuvek v místnostech??

Děkuji
Honza
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

Maxik píše:
v600 píše:...
Dobrý večer,

musím říci,že to máte pěkně zhotovené podle vašich fotek.
Nejsem elektrikář, ale chci se optat jak to máte vymyšlené zapojení rozvodu elektřiny z baterie do jednotlivých zásuvek v místnostech??

Děkuji
Honza
Zdravím,
ve starém domě, který jsem rekostruhoval si před 15. lety jsem udělal všude nové rozvody. Ve zdech jsem však nechal 4 staré původní rozvody - částečně využité. Dám jsem udělal 4-5cm tlusté prázdné trubky mezi rozvaděči - pro budoucí nějaké využití.
1)
Po postavení elektrárny jsem ve vnitřním "bytovém" rozvaděči odpojil všechny okruhy, které chci trvale na elektrárnu.
Ty jsem protáhnul onou trubkou k rozvaděči elektrárny a tam znovu zapojil.
Jsou to hlavně všechna světla a dva málo zatížené okruhy zásuvek.
V elektrárně je přepínač sítí a v případě nedostatku je můžu přepnout zpět na síť.
2)
použil jsem jeden z těch starých okuhů a ten napojil taky
V kuchyni jsem z něj vyvedl kabel z krabice za linku a pod linku dal další zásuvky "jen ze slunce".
Přes něj je připojená myčka nádobí a varná konvice (tedy některé "hladové" spotřebiče v kuchyni).
Manželka si vybere zásuvku podle slunce a zůstatku v baterii.
3)
Nejhladovější spotřebiče (pračka/sušička a časem i trouba) mají přivedený nový přívod po vrchu u stropu v liště a taky přidané zásuvky "pouze ze slunce".

Prostě jsem to zkombinoval jak to zrovna šlo.
Kdyby mě při rekonstrukci napadlo, že budu jednou mít Solar elektrárnu, udělal bych rozvody předem do zdí, aspoň z části. No ale je to starý dům, nějaký ten kabel v liště mě nemůže rozházet.

Ty "dvoje" zásuvky u hladových spotřebičů se ukázaly být dobře.
Když je nedosatek (jako teď 3 dny po sobě), běží na slunce z baterie jen malé spotřebiče a světla (cca 300W, počítače dětí, světla, nabíječky telefonů, přehrávačka videa, LAN prvky...) a ostatní můžeme libovolně pustit z ČEZu. Ale i tyhle 3 temné dny nás k tomu zatím nedonutily. Máme celkově malou spotřebu.

Zatím neřeším a asi nebudu řešit lednici > ta jede pořád na ČEZ (0,7 kW za den).
Boiler (2kW) má vlastní elektrárnu - panely+SITON, včetně kabeláže.

Musím mít na paměti, že střídač má jen 5kW. Toho jsem se bál, ale rodina to bere jako samozřejmost a nepustí myčku+pračku společně...(a i tak by to měl střídač zvládnout, myčku+konvici+domácí "balast" zvládne hravě).

Tyhle uplynulé 3 dni byla výroba 5,1 kWh, 3,1 kWh a včera 3,8 kWh a ještě jsme to nepřepli a baterie neklesla pod 50%. Akorát jsme odložili praní...
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Maxik
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 29, 2023 7:56 pm
Lokalita: Opočno

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od Maxik »

Děkuji za vysvětlení.
Moc si vážím vaší odpovědi.
Já si rekonstruji být také a před nahozením omítek před 2x roky mě nenapadlo,že to s energiemi dopadne jak to dopadlo a vlastně stále je.
Mě vaše sestava velice zaujala a rád to prohlížím,protože v jednoduchosti je síla.
A pak jsem kousek od Dobrušky a trochu to tam znám jak to tam je s úřady atd. škoda cokoliv psát .
Ale zpět do vlákna.
Mě se líbí,že to máte vyřešené dalo by se říci jednoduše i když podle vašeho popisu vám to dalo hodně práce to vymyslet a zapojit.
Děkuji vám.
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 43
Registrován: ned srp 13, 2023 4:21 pm
Lokalita: RK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od v600 »

Aha...Opočno !
Vůbec jsem se nepodíval na lokalitu :-)
Já jsem konkrétně v Dobrušce - Podskalí, dům přes cestu pod Bowlingem...
Kvůli úřadům v DKA jsem se vůbec o nic oficiálního nepokoušel (už jsem v minulosti narazil).
Případná prohlídka "z blízka" i "ze vnitř" je možná - posílám do Soukromé zprávy (PM) kontakt.

A prakticky stejnou, jen ještě jednodušší elektrárnu ma tatínek v Křovicích.
Trochu jsem posílil... 15 panelů Solarmi, 7000W (východ+západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih), SITON, ohřev 160L Dražice.
Cibageigy
Příspěvky: 5
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:02 pm
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Ostrov v Dobrušce

Příspěvek od Cibageigy »

Zdravím,
moc se mi to líbí. Snažím se dělat něco podobnýho, ale takhle hezký to nemám. Kdyby byl nějaký den otevřených dveří nebo konzultace po telefonu, tak se hlásím ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek