Amorfy - Tenkovrstvé panely

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Amorfy - Tenkovrstvé panely

Příspěvek od kybos »

Už je to asi tři pětiletky zpátky, kdy jsem poprvé (a naposledy) použil amorfní panel. Vybral jsem tuto technologii z důvodu nízké ceny, příhodného rozměru a nízkého požadovaného výkonu (stačilo mi 20 Wp). Panel je použit jako zdroj energie pro pohon oběhového čerpadla fototermických kolektorů. Instalace je velmi jednoduchá, oběhové čerpadlo má integrovaný MPPT a tak jsou potřeba jen dva dráty od čerpadla k panelu. Kupodivu to dodnes běží. Není potřeba ani žádný regulátor: svítí - běží oběhovka, nesvítí - tak stojí. Celé řešení vyšlo výrazně levněji než klasický regulátor fototermického systému se záložním akumulátorem, který tam byl předtím. S dostatečným časovým odstupem mohu říci, že je takový jednoduchý systém podstatně spolehlivější.
Je to ten panel přišroubovaný na komíně
Je to ten panel přišroubovaný na komíně
V některých případech jsou tedy amorfní panely smysluplně použitelné.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Amorfy - Tenkovrstvé panely

Příspěvek od kodl69 »

jasně, ale stejnoui službu by udělal 20Wp poly/mono s napětím víc než 12V, jestli se nepletu. Tj podobný jako u mě, já mám ty 3x55W v sérri, zapojený na AC vstup zdroje od NB a na 19V výstupu ponorný čerpadýlko pro studánku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Amorfy - Tenkovrstvé panely

Příspěvek od kybos »

Problém byl v tom, že poly/mono v nestandardně menší než obvyklé velikosti byly v té době příliš drahé.
Je to obdobné jako dnes. Vývoj pokročil a standardní rozměry panelů se změnily z dřívějších šířek 998 mm na 1134 mm, což mi brání provést repowering. I přesto, že panely o šířce 1134 mm s vysokou účinností lze dnes získat za velice výhodné ceny, nutné úpravy nosné konstrukce a kabeláže takové cenové zvýhodnění zcela smažou.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Amorfy - Tenkovrstvé panely

Příspěvek od wimpi »

Zajímavé vlákno :) Díky za postřehy a cenné praktické informace. Já se možná časem ozvu a uvidíme, jak to dopadlo ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek