Rozsirenie Victron ostrovu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
viki
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 25, 2020 9:20 am

Rozsirenie Victron ostrovu

Příspěvek od viki »

Ahojte,
mam v off-grid prevadzke tento system https://ecoprodukt.sk/p/87142-rack-plug ... 8kwh-33649 akurat na streche je 5.4kwp cez silnejsi mppt. Menic je 5000VA Multiplus.

Zivot mi priniesol novu vyzvu, ktoru musim riesit rozsirenim vystupneho vykonu -> nova 150m hlboka studna a potreba utiahnut cerpadlo(cez frekv.menic) + mensiu domacu vodaren.
Druhy dovod na zvysenie vykonu je ohrev teplej vody a obcasne prikurenie infrapanelmi (zrejme postacia 3x350w, alebo 1x700w a 2x350w). Ohrev vody na uvod rozmyslam napajat z prebytkoveho vystupu Multiplusu. Prikurovanie som ochotny v pripade nudze riesit tak, ze k systemu zapojim centralu (aktualne 1,6kw trvaly vykon, doplnim kludne silnejsiu ak bude treba) aby pokryla zvyseny odber na obmedzeny cas cez PowerAssist.

Ake mam moznosti na pokrytie tychto novych potrieb? Mne ako FVE laikovi pride najlepsie dat druhy rovnaky multiplus a spojit ich aby zdielali vykon. Nebude to hucat a smrdiet a bude moznost napriklad vypnut druhy Multiplus ked nebudeme doma, atd..

Samozrejme sa poradim aj s ecoproduktom, ale rad by som aj nezavisly nazor.

Spominany ohrev vody planujem po vymene strechy (cca 2 roky) zmenit na nieco typu Solar Kerberos.
Dakujem za nazory.
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozsirenie Victron ostrovu

Příspěvek od Antrac1t »

No s tim vypnutim druheho MP2 jen tak nepocitej pokud jej zapojis paralerne (rovnomerne sdileni zateze), vse je nastaveno v menicich, takze jakmile jeden vypnes/spadne tak automaticky aji druhy se vypina ... pokud chces druhy MP2 zapinat dle zateze tak jej zapoj jako generator do AC in, v mastru nastavit assistenta na spinani, napriklad pri zatezi 3500w, slave nastavit do AES modu a nasledne prifazovani by melo byt do 2-3vterin. Pokud druhy MP2 bude uplne vypnut a master jej bude rovnou i zapinat tak cekej s delsim prifazovanim v radu desitek vterin, takze toto reseni neni dobre kdyz mas rychle a caste spicky.
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
viki
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 25, 2020 9:20 am

Re: Rozsirenie Victron ostrovu

Příspěvek od viki »

Dakujem za dobry point. Cize skor napojit druhy MP do AC-in. Chapem ze druhy MP moze fungovat nezavisle a napajat dalsie zariadenia, no ak prvy potrebuje pomoc preto tam musi byt ta master a assistant konfiguracia. Stale lepsie ako mat zapnuty generator do prveho MP.
Na vyriesenie mi vsak zostane ako napojit druhy MP na tie iste baterie, tj. asi poriesit zbernicu a riesit dlzky a parametre kablov aj k prvemu MP. (ak tomu dobre rozumiem)
Antrac1t
Příspěvky: 231
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozsirenie Victron ostrovu

Příspěvek od Antrac1t »

viki píše:Dakujem za dobry point. Cize skor napojit druhy MP do AC-in. Chapem ze druhy MP moze fungovat nezavisle a napajat dalsie zariadenia, no ak prvy potrebuje pomoc preto tam musi byt ta master a assistant konfiguracia. Stale lepsie ako mat zapnuty generator do prveho MP.
Na vyriesenie mi vsak zostane ako napojit druhy MP na tie iste baterie, tj. asi poriesit zbernicu a riesit dlzky a parametre kablov aj k prvemu MP. (ak tomu dobre rozumiem)
pro klid v dusi a klidne spani bych sel cestou paralerniho zapojeni, ktere je hlavne oficialne podporovano victronem ... sice mas starou MP, ktera zere krapek vic nez MP2, ale rovnomerne budes zatezovat oba menice (master nebudes drat na kost), cerbo si bez problemu pokeca s obema menici, jak dodrzis zaklady kablovani co se tyce delek, tak i baterky budou cajk ... reseni, ktere jsem sepsal v predeslem prispevku jsem rozjizdel u rodicu a bylo to opravdu s porodnimi bolestmi (mozna byla chyba u me xD), aneb
1,zajisteni ze master je jen invertor only a ne i charger aby se nesnazil dobijet baterie ze slavu
2,spravne nastavene spinani slavu pri jake zatezi a po jakou dobu - klima/sklokeramika dela skarede spicky
3,komunikace s cerbem a stavem baterii

nasledne jsme s tatou zkouseli vyuzivat druhy menic jen na separani okruhy (bojlery, par zasuvek na klimu) s vyuzitim sekundarniho cerba pres Rpi, ale tim ztracis potencial obou menicu

nakonec to skoncilo rozsireni baterii na 25kWh a predratovani na paraler a je klid ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozsirenie Victron ostrovu

Příspěvek od Diablo1st »

O ako výkonné čerpadlo sa jedná?
Pri pridaní akéhokoľvek meniča je treba porozmýšlať aj nad pridaním batérii

Nešlo by použiť na "vyťažovanie" druhý lacnejší menič (napr. Epever 5kW do 500€) a záťaž zapínať pomocou stykačou ovládaných relé na Cerbe cez Node-Red?
Laikovi Victron "sériové" zapojenie moc neodporúčam, tuto už treba vedieť čo človek robí a poriadne to otestovať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
viki
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 25, 2020 9:20 am

Re: Rozsirenie Victron ostrovu

Příspěvek od viki »

Nakoniec som pouzil soft-start grundfos cerpadlo, victron (5000VA 48V) ani nezavaha ho rozbehnut a zvlada pritom aj rychlovarnu kanvicu ;-). Bola to sice alchymia, ale voda tecie. Rovnako dobre to ide na starych baterkach 24v olovo s cinskym menicom, tak to planujem prevadzkovat s prepinacom kde to 99% casu pojde mimo victronu s moznostou prepnut nan ak druhy system bude mat problem.

node-red je pre mna uplnou neznamou a musim dostudovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek