V zime bojler nebo el. topeni?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od cipis »

Co je lepsi, nahrivat primarne vodu v bojleru (kde je i druha spirala z DS) a az pak teprve, kdyz omylem zbude, nahrivat koupelnove zebriky/topne rohoze, anebo to na zimu prehodit (oproti prechodnemu a letnimu obdobi)?
U te topne rohoze se da predpokladat nejaky akumulacni efekt (utopim ji vic v nivelacce, resp. polystyrenbeton udelam nizsi, na nivelacku pak prijde dlazba na lepidlo), ty zebriky znatelne hreji jeste hodinu po vypnuti.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od ACDC »

V koupelně musí být teploučko. Jde o to jestli pořád, nebo nárazově.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od thomas.007 »

Být tebou, tak si kup nějakou malou topnou folii, zkušebně si udělej "minipodlahu" na nějakém polystyrenu (kompletní podlaha, stačí jedna dlaždice, nivelačka a pod to podklad) a čekej za jak dlouho se tato podlaha nahřeje. Pak si plochu pronásob m2 podlahy v koupelně dojdeš k tomu, že buď budeš topit folii furt, aby to nevychládlo a nebo vůbec. Těch co netopí vůbec a mají topné kabely znám 3, zjistili, že je ekonomičtější si v koupelně přitopit horkovzdušným ventilátorem když je energie z FVE a nebo rovnou topit ústředním topením.
Ono se to nezdá, ale akumulační schopnost podlahy je vysoká a než se nahřeje, tak jen koukáš jak miznou kWh a furt je zima...tím jsem rozšířil jen odpověď ACDC, tedy teplo/topit furt (pak folie smysl má) a nebo nárazově (horkovzduch) a to smysl nemá.
https://stavba.tzb-info.cz/docu/tabulky ... talog.html
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od cipis »

Ja tu rohoz (ne folii) uz mam na nekolika ruznych mistech, a jsem s tim spokojen.
Proto jsem zacal s touto debatou. Jinak, nez elektrikou, tam nemam cim topit. Proto otazka zni, kdyz bude nadbytek, jestli topit tu podlahu a dohrat vodu z DS, nebo nahrat vodu z FVE, a topit z DS. Nebavime se o lete ani prechodnem obdobi, to mam dost energie na oboje.
Zebriky jsou nahrate za chvilku, ale maji 500 a 600 W. Kdezto ty rohoze (160W/m2) maji 210 W vsechny dohromady. A spirala ma 1000 W.
Tak jsem si prave rikal, jestli radsi cely den netopit tech 210 W do podlahy, nez tim simrat tu spiralu, kde se stejne vecer zapne DS spirala, aby to dohrala.
To je koupelna (no spis sprchac s mikropredsinkou) a zachod (s bojlerem a prackou).
Ta nova podlaha (prilehla minikuchyn) by mela 810 W, a nebyla by potreba hrat furt.
Tech 210 W je trikrat 70 W, pod sprchacem, v te predsince a na zachode. V nejhorsim staci topit jen ten sprchac (70 W).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od Skrat »

tuto otázku sem si taky položil.Na usporu elektrické energie z DS to asi nebude velký rozdíl.Nahřívat bojler ,nebo podlahu v koupelně.(u mne žebřík-radiator).V rámci pohodlý bych to udělal šalamouncky.Přez den nahříval bojler a v odpoledních hodinách podlahu.Délky obou ohřevu se musí vyzkoušet.Přeci jen když vylezu z vany tak je to dobrý pocit stoupnout na teplou podlahu.A ne na studenou.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od glottis »

zalezi i jak mas tu podlahu udelanou. Je to zaizolovane? Pokud jo a teplo ti neodejde do podkladu tak je skoro jedno na co to energii venujes. Pokud to posles do podlahy a ono to odejde pak do zeme, nema to cenu a radsi to to dej do tuv, horkeho vzduchu nebo infrapanelu. Zrovna ten infrapanel pry v koupelne neni zly ale vlastni zkusenost nemam. kdyz bys mel koupelnu v patre a topil podlahu, aspon teplo zustane v dome. Takze podle me jde jen o to, jaka z tech veci ma ztraty a pokud bys tu podlahu vubec pak natapel z ds kdyz nesviti.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od cipis »

Bude to polystyrenbeton, takze nejaka tepelna izolace to bude.
Tam bez topeni v tech "koupelnach" bylo furt 15+, nahore i vedle se normalne topi.

Infra zaric jsem dal u mati v byte do koupelny, a prestala tam topit ustrednim (zatahla radiator) a pusti si to jen, kdyz tam je, a uplne v pohode.
Problem tohoto zdroje tepla samozrejme je, ze se pouzije az vecer, tak leda z baterek nebo z DS. Zhasnu infrac a za chvili je tam zima. Plus to neohreje podlahu.
Zatim se nejvic osvedcily ty zebriky, dneska jsem jeden dalsi namontoval u mati, a zatim zapojil na prepinaci kontakt termostatu FV spiraly jejiho bojleru. Si furt stezuje na zimu, tak to tam muze topit furt.
U sebe to mam take tak, ale dostavam se ke zprovozneni tech rohozi v "koupelnach", plus budu na podzim betonovat tu minikuchyn. Kabelu mam vsude dostatek, vzhledem ke kratkym vzdalenostem k rozvadeci mam vse naprimo do nej, tak si mohu zapojit jak potrebuji.
Od te rohoze pod sprchacem si slibuji to, ze se zvladne nahrat a udrzet, ikdyz bude hnusne.
Asi to bude chtit vyzkouset, jak dlouho to trva, jak dlouho to vydrzi, atd. Rohoz do podlahy minikuchyne zaliju, mam ji koupenou uz rok, byla se slevou tak nekup to ... Kdyz ji nakonec nepouziji, tak se nic nedeje. Treba dojde na dalsi infra panel na strop, bude tam stejne podhled.
Jinak teda i ted v lete je poznat, ze je tam bojler, ale jak pise kolega, zustane to v dome.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: V zime bojler nebo el. topeni?

Příspěvek od ACDC »

V koupelně zapínám podlahu jen krátkodobě. Ale zas přičítám napětí trafem, abych měl lepší výkon. Kvůli nic moc izolaci pod smyčkou je to výhodnější.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek