Malá FVE 40 Wp okolí Šumperka

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
neutron
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 16, 2023 8:23 pm
Lokalita: okolí Šumperka
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 40
Kapacita baterie [kWh]: 0.312

Malá FVE 40 Wp okolí Šumperka

Příspěvek od neutron »

Dobrý den,

rád bych vám představil svoji malou FVE. Na toto fórum jsem narazil náhodou v roce 2015, když jsem na Googlu hledal nějaké informace o fotovoltaických elektrárnách. Obsah fóra mě jako studenta SPŠ oboru Elektrotechnika velmi zaujal :) a fórum jsem začal pravidelně číst. V dubnu roku 2019 jsem se rozhodl postavit si svoji malou FVE v panelákovém bytě z následujících komponentů:

Solární panel – 2x polykrystal GWL/Sunny Poly 20 Wp 36 článků paralelně – menší panely, aby se vlezly na parapet
Regulátor – MakeSkyBlue MPPT 40 A V117 – předimenzovaný, od začátku počítám s budoucím rozšířením panelů
Baterie – Pb VRLA GEL 12 V 26 Ah GOOWEI ENERGY

Jak šel čas:
2019 – první umístění na okenní parapet
fotovoltaické panely na okenním parapetu
fotovoltaické panely na okenním parapetu
2021 – Po přestěhování se má FVE nové místo. Panely s konstrukcí domácí výroby přidělány k trubce od původního sušáku na prádlo. Konstrukce umožňuje měnit úhel sklonu panelů. Přímo u solárních panelů je autopojistka 3 A.
fotovoltaické panely
fotovoltaické panely
konstrukce pro panely
konstrukce pro panely
připojení panelů
připojení panelů
Baterii už jsem nechtěl mít v obytné místnosti, přemístil jsem ji tedy do sklepa. Regulátor i s pojistkami jsem vzhledem k vysoké vlhkosti ve sklepě, která dosahuje 90-95 %, raději umístil do staré PC skříně, tu utěsnil a dovnitř dal krabičky se silikagelem.
technologie FVE
technologie FVE
regulátor a pojistky
regulátor a pojistky
baterie
baterie

Vedení ke 12 V spotřebičům jde z LOAD výstupu regulátoru přes autopojistku 5 A do bytu. Z 12 V rozvodu napájím přes DC-DC měnič do auta nastavený na 19 V notebook a malou LCD TV. Dále USB nabíječku pro nabíjení mobilu a USB power banky Emos Alpha 10S 3,7 V 10000 mAh a pro napájení set-top-boxu. Z tohoto obvodu je vyveden druhý obvod jištěný autopojistkou 3 A ze kterého se napájí WIFI AP, WIFI router přes DC-DC měnič 12-9 V, nabíjecí stanice robotického vysavače a LED pásek.
12 V DC rozvod, v krabičce DC-DC měnič 12-9 V
12 V DC rozvod, v krabičce DC-DC měnič 12-9 V
DC-DC měnič nastaven na 19 V
DC-DC měnič nastaven na 19 V
Jednotlivé spotřebiče připojuji podle napětí baterie a předpovědi počasí tak aby se baterie dostala každý den, nejpozději každý druhý den, do floatu.

Plány do budoucna: Jelikož stávající systém nepokryje spotřebu všech zařízení ani v létě, chtěl bych instalovat tři výkonnější panely. První namontovat místo současných dvou panelů (jih), druhý na zábradlí schodiště (JZ) a třetí na zábradlí schodiště (západ). Pořídit si novou Lifepo4 baterii včetně BMS, jelikož bych s novými panely překročil maximální nabíjecí proud současné baterie 7,8 A. Postavit monitorovací systém na bázi Arduina spolu s automatickým přepínáním napájení WIFI zařízení mezi síťovým 12 V zdrojem a FVE.

Stávající 2x 20 Wp panely a baterii spolu s PWM regulátorem plánuji využít na zahradě pro napájení automatického zavlažování.

Dotaz: Chtěl bych se zeptat místních uživatelů regulátoru MakeSkyBlue jestli udávaný nabíjecí proud 40 A u tohoto regulátoru je reálných, nebo je to „čínských 40 A“, a potom jaký nabíjecí proud při 12 V zvládne, tím pádem kolik Wp panelů na něj mohu pověsit? Děkuji.

EDIT: Některé fotky co mám v PC na výšku se zde zobrazují na šířku, nevím proč. Když je rozkliknete, načtou se správně.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Malá FVE 40 Wp okolí Šumperka

Příspěvek od Soban »

Tak měl by těch 40A dát takže baterka 12v takže to máme 40*12=480W
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek