Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
tomer
Příspěvky: 112
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od tomer »

Kupil som 14ks panelov, 7 ks pojde do bojleru, tam uz mam vsetko, DC spiralu, bojler.. Panel je ~35/40VDC ~9.5/10A

Ono da sa dokupit druha DC spirala, a riadiacu jednotku.. ale tazko povedat, ci by to malo "navratnost", kedze prva 2.3kWp by mohla pokryt "80%" spotreby TUV a druha 2.3kWp uz nebude priamo umerne efektivna, ona zdvojnasobi vyrobu TUV asi tak 3-4mesiace v roku, co bude asi tak 300-400kWh. Mozno aj v lete, ked bude dlho pod mrakmi, ale problem preco sa mi velmi nechce do tejto varianty je to, ze z tohoto druheho stringu 2.3kWp by som dostal rocne asi len <500kWh do TUV, pricom prvy string doda maximum co doda cize odhadom >2MWh.. (mozne straty v lete uz neberiem ako straty)

Cize.. oplatilo by as mi tent odruhy string 2.3kWp dat do ineho psotrebica, som ale bohuzial napojeny na DC, cize bud ist cestou takou nejakou aby DS neprisla na to, ze mam prepojene DC a AC.. aby tom netlacil elektrinu do AC.. Urcite existuju aj take zariadenia.

Alebo potom urobit samostatny ostrov na velmi specificke spotrebice, ako napr chladnicka, pocitac, TV, destilator.. S rozumnou bateriou, ktora by nesluzila ani tak na ulozenie energie a tym padom denno-denne vybijanie, ale na pokrytie tu-a-tam oblaciku.. Cize idealne na to nahodit nieco, co obsluhujem manualne, "aha je slnko, tak zapojim destilator" - on ma prikon 850W, bezi 3-5hodin denne.. (je na 230V) Mozno pocas polovice roka by sa dala taka masina prevadzkovat "zo slnka" ? Jej spotreba je 3.4kWh denne cize *365 = 1.2MWh rocne. Samozrejme v zime je to bez sance, aby som zo slnka dostal taky vykon len z 2.3kWp, ale to nevadi , v zime by isla na DS.. Tu je jeden z problemov mizerny komfort v ovladani, tj, toto by dokazal zapinat jedine clovek, ktory je home office, alebo na dochodku.. Teoreticky mozno nejaky casovac jednoduchy a primitivny by sa dal tiez..

TLDR: Ide mi vlastne o to, ze mam 7x330Wp a co s tym :)

DIk za inspiraciu..
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od Diablo1st »

Tu už jedine rozšírenie do plnohodnotnej FVE, napr. Axpert či Must alebo Epever + mppt a 48V baterka. Toto zapojiť ako ostrov na niektoré okruhy v dome a s prebytkov nabíjať bojler.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
tomer
Příspěvky: 112
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od tomer »

Da sa velmi, velmi orientacne nastrelit, ake naklady by boli, ak by som to nasmeroval do tejto plnohodnotnej FVE?
Tu je ten vtip, kde sa ukazuje, ze panely su najlacnejsie z celeho systemu :)
konstrukciu a kable uz mam nakupene na ten druhy string, cize mi chyba vlastne len Axpert cca 1000-1200eur? mppt 300eur? a 48V bateria samozrejme podla kapacity.. tusim 3kWh ide okolo 1000eur? Obavam sa, ze potom tento napad ma donuti nakupit dalsie a dalsie FV, kedze tie su prakticky skutocne najlancejsim clankom, no zaroven nemalo dolezitym, kedze prave pocas toho peaku generuju energiu :)

Nastastie je dom kablovo tahany tak, ze prakticky kazda izba ma vlastny cyky kabel (vela okruhov), cize z rozvadzacu by mohlo byt mozne Odpojit od DS takmer lubovolnu cast domu.. kazdy vacsi spotrebic napr v kuchyni ma vlastny istic.. Mam napriklad 2 chalndicky, obe zeru cca <1kWh denne, myslim ze skor 750-800W, ale jedna sa zapina raz za hodun a prikon ma 700W a druha sa zapina kazdych 15 minut a prikon ma asi 150W. Ta prva je stara 10r, vacsia mraznicka (ale pozeram ze tie modernejsie maju nizky prikont tiez), neviem ale ako ten spickovy odber zatazuje baterie/system offgrid. Viem ale, ze som nadaval na tu 15minutovu chladnicku, lebo ked sa nieco zapne tak casto, tak to vrci a vrci a neda sa spat v obyvacke (spojena s kuchynou).

Len tu je toho uz viac na pochopenie a vstrebanie, a musm mysliet aj na inych pouzivatelov domu, lebo vysvetlovat ze tato zasuvka je z DS a tato je z baterie.. To asi nebude "komfrot" pre nich :D No a offgrid system by potom pravdepodobne vyzadoval aj mierne upravenie spotrebicov, napr PC ma spotrebu 130-150W, notebook by mal <30W alebo 50W s monitorom. TV plazma 50" ma ~300W, nova LEDka by mala <100W ale zas to je tiez cca 1000eur investicia. Toto je Hlava XII, nekonecny kolobeh, stary spotrebic funguje, cize plni funkciu, ale zerie vela, a .... no bolehlav :D

PS: spotrebu mimo TUV mam cca na 5-6Mwh za rok. Cize FV by sa urcite uzivila, kedze spotreba je relativne vysoka... Problem je, ze ta spotreba je vyssia vdaka neefektivnym spotrebicom.. bolehlav.. Nemozem pozera na navratnost, pretoze aktualne platim 14-15c/kwh a to je "najnavratnejsie" no zaroven je logicke ist co najvyssou sebestacnostou, pretoze ta sa neda vycistli, ale samozrejme.. bolehlav.. rozpocet je obmedzeny :) jedine ze podam niekedy spravny tiket na loteriu...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od Diablo1st »

V zásade máš viacero možnosti a každá má svoje výhody a nevýhody:
- len on-grid s VB a Wattrouterom (cena cca. 1,2k€ + potrebné oficiálne pripojenie)
- ostrov s all-in-one krabicou typu Axpert, Must, Easun a pod. AiO meniče sa dajú zohnať od cca. 600€, Axpert okolo 800-900€) + 48V batéria. AiO meniče sú neskutočne hlučné, takže na to pozor!
- ostrov s meničom Epever + mppt (5kW Epever sa dá zohnať okolo 450€, mppt okolo 400€) + 48V batéria
- ostrov alebo hybrid Victron (tu už je cena "troška" vyššie) + 48V batéria
Ak máš priestor, nič lacnejšie ako skladanú batériu nezoženieš. Momentálne sa dá v pohode zohnať 14,4kWh batérie s BMS za cenu okolo 2k€. Pokiaľ bývaš v SE viem ti s poskladaním pomôcť. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
tomer
Příspěvky: 112
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od tomer »

S tym priestorom je to tak.. technicka ma 2x3metre priblizne.. cize 6m2, prakticky kazdy, kto tam bol, rozpraval "ty brdooo, taka technicka, ved ludia maju polovicne alebo tretinove a staci im to", ano lebo bola toho casu prazdna :)
pracka -1m2 chladnicka -1m2 bojler -1m2 cize mam k dispozicii uz len 3m2, a tam mam policky. Aby som tejto technickej ulahcil, musim najskor postavit zahradny domcek, ale ak by som ho postavil, teoreticky je to idealne miesto na baterie, alebo ani nie? Myslim hlavne kvoli bezpecnosti. Casto pocuvam, ze baterie radi horia, nechcem im krivdit, neviem ake su pravdepodobnosti, ale taky zaharadny domcek by mohol byt ako izolovana zona od domu..
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od Atman »

Lifepo4 môžeš mať doma, horia li-ion. Na celú elektráreň ti potom stačí pôdorys 100x40cm na zemi pri stene a nad tým 1m na stene.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Mam 7x330Wp panelov, mam/ako ich zostrovnit ?

Příspěvek od Diablo1st »

Presne tak, stačí policový sytém 90x40 s 5 poličkami. Na spodok dať batérie, meniče s istením na stenu medzi vrchné poličky a ešte ti ostane 2 poličky na odkladanie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek