Solarni ohrivac vody

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Odpovědět
xxx_temp

Solarni ohrivac vody

Příspěvek od xxx_temp »

Solarni ohrivac vody

proc pisi tento komentar:
Tento komentar pisi kvuli sobe - kvuli dokumentaci a dalsim, pokud budou konstruovat neco podobneho.

pouziti:
- na chatu
- urceni pro letni pouzivani - neni urceno pro celorocni provoz.
- beztlaky system z duvodu jednoduchosti.
- musi fungovat i pri poloprazdne nadrzi
- manualni termostat - vypinac

pozadavky:
- co nejednodusi
- co nejlevnejsi

komponenty:

1. cerpadlo:
topflo TS 15
Model Solar Module Watts Max Head in Feet Max Flow in Gallons
11.5 LPM 15 W 9.8' 3.00 GPM

2. solarni panel:
50W polykristal

3. termicky panel:
Solární kolektor FSC 21H - plochý deskový selektivní 2,1m2
horizontal

4. nadrz:
Nerezový hrnec s poklickou 100 litrů

5. spojeni el.
MC-4

6. teplomer:
F/C Digital LED Car Temperature Meter Thermometer -55-125°C
s DS18B20.

testovani

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Realizace:

schovane cerpadlo+panel
Obrázek

vyvod teple vody z panelu
Obrázek

panel s cerpadlem
Obrázek

nadrz
Obrázek

pripojeni nadrze (vrsek)
Obrázek

pripojeni nadrze (spodek)
Obrázek

celkovy pohled
Obrázek

teplota vody
Obrázek

Zaver:
- system funguje tak jak ma, cerpadlo se spousti automaticky, jakmile vysvitne slunicko.
- zbyva jeste pridat izolaci
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od LIX »

Mohol by si popísať funkciu? Na môj vkus ide neako vela hadíc do tej nádrže na vodu. Vyzerá to ale vynikajúco, dúfam že bude dlho slúžiť.
xxx_temp

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od xxx_temp »

mene vstupu/vystupu nejde
Obrázek
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od Pan Taum »

Co nejdříve vyměnit mirelonovou izolaci trubek, nejlépe za kaučukovou! (akorát ta cena 130kč/metr...)

mirelon Nevhodné použití:
- izolace rozvodů s teplotou média větší než 90°C (při teplotě nad 95 dojde ke seškvaření a ztrátě izolačních schopností)
- venkovní instalace bez ochrany před UV zářením (dlouhodobým působením slunce dojde k rozpadu na prach, doslova)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od mypower.cz »

Pan Taum píše:- venkovní instalace bez ochrany před UV zářením (dlouhodobým působením slunce dojde k rozpadu na prach, doslova)
Cele to dat do husiho krku...
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od mopadzi »

Pan Taum píše:Co nejdříve vyměnit mirelonovou izolaci trubek, nejlépe za kaučukovou! (akorát ta cena 130kč/metr...)

mirelon Nevhodné použití:
- izolace rozvodů s teplotou média větší než 90°C (při teplotě nad 95 dojde ke seškvaření a ztrátě izolačních schopností)
- venkovní instalace bez ochrany před UV zářením (dlouhodobým působením slunce dojde k rozpadu na prach, doslova)
i kaučuk na UV degraduje (postupně se rozpadá). Mám to ještě omotané bílou UV odolnou lepící páskou
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od rob.brno »

mypower.cz píše: Cele to dat do husiho krku...
To na obrázku je "kopoflexka" vydrží trochu déle než obyč.husí krk, ale po pár letech se taky rozpadne - je určena do země. Mám ji použitou na svody deštovky.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od rob.brno »

mopadzi píše: i kaučuk na UV degraduje (postupně se rozpadá). Mám to ještě omotané bílou UV odolnou lepící páskou
Plánuju to omotat AL-páskou(používá se na SDK), snad bude UV odolná a navíc bude odrážet teplo zpět.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od mypower.cz »

rob.brno píše:
mypower.cz píše: Cele to dat do husiho krku...
To na obrázku je "kopoflexka" vydrží trochu déle než obyč.husí krk, ale po pár letech se taky rozpadne - je určena do země. Mám ji použitou na svody deštovky.
Obrazek byl ilustracni - prvni nalezeny pekne vypadajici ... Mel jsem na mysli "husi krk obecny" pro venkovni pouziti. Jakykoliv vhodny urceny pro venkovni pouziti, nikoliv primo ten na obrazku. Ten konkretni z obrazku je navic 40ka a to by bylo urcite malo. :)
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od Harry »

Moc pěkný systém. O něčem podobném na chatu jsem již taky uvažoval. Dalo by se nějak rámcově vyčíslit kolik to celé stálo?
Díky za odpověď.
xxx_temp

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od xxx_temp »

ohledne mirelonu - dikuji za informaci, ten by tam ani nemusel byt, spise se jedna o UV ochranu plastovych trubek.
Ty asi nic nevydrzi, az odejdou, bude ALPEX.
Kolik to stalo:
-termicky panel: asi 10.500 Kc vcetne dopravy
-solarni panel 50W: asi 1.200 Kc vcetne dopravy
-cerpadlo: $75.97+DPH od celniku +poplatek za celni deklaraci tj. asi 2.100 Kc (US Solar Pumps)
-nadrz: 2.000 kc vcetne dopravy
- 5 paru MC4 - $9.40 - cca 200Kc
-sroubeni + prace +nejake el. kabely to nevim
celkove: cca 16000 Kc+ sroubeni+hadice+prace
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm
Reputace: 1

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od antilop »

Hezké vtipné zařízení, avšak na můj vkus šlo řešit levněji.

1. kdyby se to udělalo celý elektricky...??? Jakej je výkon toho termického panelu? Bylo by to na plochu určitě větší, ale než vířit vodu čerpadlem a hřát termikou tak mít v hrnci rovnou elektrickou patronu, vodu nikam ven netahat (tím lze i hrnec lépe izolovat) a ohřívat pomocí panelů kterých by za 16tis peněz nebylo zrovna málo?? Je to námět k diskuzi, smysl pochopitelně dává pouze tehdy je-li dost místa aby se elektrické řešení vešlo.

2. k termickému řešení. O kolik by se snížila účinnost kdyby místo drahého profi panelu za 10.500,-Kč byly použity ploché radiátory Radik Korado 11 (jednodeskové typy) natřené načerno a postavené našikmo tj. kolmo na slunce? Za danou cenu by jich bylo skutečně hodně aby za slunečního dne nahřály více než malý hrnec (anebo aby stály méně než 10tis). Možná i průtok vody šel snížit čerpadlem z ostřikovače Š105 za 100Kč z vrakoviště. Ta voda nemusí nutně stříkat 20 l/min.

Jsou to jen takové případné tipy. Bez zpětné klapky to asi za neslunečného počasí rychle vychladne do kolektoru (bez ohledu na izolaci hrnce).
xxx_temp

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od xxx_temp »

ano, jsou ruzna reseni:
ad1/
vireni vody je k zabraneni teplotni stratifikaci
dale pouziti nejake medene spiraly s nemrznouci smesi
nebo naopak bez cerpadla jen s teplotnim proudenim vody s plovakovym spinacem, aby byla porad v nadrzi voda
atd..

ad2/ ano, lze pouzit levnejsi panel. Vertikalni selektivni se daji poridit zacca 7000 Kc. Stejne tak jako vyroba panelu s plastovych trubek by prisla levneji atd..

stejne tak lze pridat diferencni regulator, zpetnou klapu a dalsi veci.

zaverem, ano jsou lepsi reseni a da se to delat mnoha zpusoby.
kdyz je zatazeno, panel stihne vyrabet vice tepla, nez jsou ztraty. Ano, v noci voda vychladne.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Mne sa celkom páči, ako jednoduché riešenie, no u nás by to išlo asi maximálne mesiac. U nás je totiž hrozne tvrdá voda a to by ten panel ucpalo co by dup.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Solarni ohrivac vody

Příspěvek od pkougl »

hezké kutilské dílo, ale kdyby to bylo z domácích zásob tak ok, takto mi to přijde jako hodně drahé, například toto je kompaktní (taky jen na léto) a méně než za polovinu http://aukro.cz/solarni-vakuovy-kolekto ... 51953.html

ale nebylo by to kutění, což mám taky rád
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Solarni ohrivac vody

Příspěvek od Roger »

To vypada zajimave, ma to nekdo ozkousene? Ale na me stejne drahe, ja mam drahy kondenzacni plynovy prutokovy kotel a stejne vodu zapnu 2x do roka :-)

Bazen neizolovany by to stejne neutahlo a dat to na strechu? No nevim...

A prvni co me napadlo u 1.postu - jestli by to neslo samotizne bez obehoveho cerpadla? Panel ohriva a tpla voda jde nahoru...

Ps: diskuse o techto vychytavkach : http://www.energoportal.cz/forum/solarn ... mani-26863
Pan Taum píše:Co nejdříve vyměnit mirelonovou izolaci trubek, nejlépe za kaučukovou! (akorát ta cena 130kč/metr...)

mirelon Nevhodné použití:
- izolace rozvodů s teplotou média větší než 90°C (při teplotě nad 95 dojde ke seškvaření a ztrátě izolačních schopností)
- venkovní instalace bez ochrany před UV zářením (dlouhodobým působením slunce dojde k rozpadu na prach, doslova)
Pro teplotu >90C uz se skvari snad i pehd trubky na pitnou anebo i kgm odpadni trubky oranzove ne? A co treba legionela?

Ps: Mam nekolik ocelovych sudu 200L (Meva) a jeden asi 1000L, ocelovych starych, s otevrenym vrchem napada nekoho jak to vyuzit?

Napr. nevim cim to zevnitr natrit, uz jsou trochu narezle a nevim jak pripojit na valec (vnejsek dospod sudu ventil, svarecku zatim nemam) vyvod, uvazoval jsem nad samotiznou destovkou zavlazovanim napr.

Zatim mam tedy jeden na destovou vodu a druhy obsahuje zrni a dalsi jsou nevyuzite.

Pak mam jeste 3 sudy (ty jsou plechove) 200l redidla, kdyby nejdo chtel koupit, na cuchani nebo na redeni :) asi bych je i vymenil za nejaky sud s barvou :-)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek