Infrapanel + FVE

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Infrapanel + FVE

Příspěvek od Fliacik »

Ahojte. Chcel by som sa skusit popitat skusenejsich ci mate niake skusenosti z dokurovaním z prebitkov pomocou infrapanelu. Aktualne mam spolahlivo rozbehnutu automatizaciu kde mi po nabiti baterii z FVE a prekroceni pozadovanej teploty v dome zaplne klimatizacie a je to naozaj skvela vec chodit domov do vychladeneho domu zo slnka. V zime 2022 som to samozrejme pouzival opacne pre kurenie a bolo to tiez super nakolko plynovy kotol mi castokrat cez den ani len nezapol uspora bola zjavna po tohtorocnom viuctovani energii.

Jediny problem mam ze pre dolne poschodie ktore obsahuje chladnu kuchinu bez klimatizacie by som chcel pouzit v zimnom obdoby na skusku infrapanel 850w ktori by som ak to nieco bude robit vedel rozsirit o dalsi 850w kus. jedna sa o vchod do domu a miestnost 25m2 viska stropu 250cm cize 62,5m3 kde v zime je vykurovane na cca len 17/18stupnov.

Napriek tomu je to najcastejsie prikurovana miestnost v domacnosti a tak by som chcel vediet ci a ako ucinne su tie infrapanely v praxi pred tym ako jeden kupim na skusku. Je mi jasne ze to nebude klimatizacia ale ci to ma vobec zmysel.
Z hladiska priestoru mi to vychadza na idealnu volbu za predpokladu ze by bol panel na strope a smeroval dolu na studenu vydlazdenu podlahu pri vchode do domu.

Este by ma zaujimala okolita teplota tychto panelov nakolko mi to vychadza pri 850w paneli ze bude asi 8cm z dvoch stran led svetlo a neviem ci by tam nehrozilo riziko poziaru.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od cipis »

V datasheetu je popis, jak se to ma instalovat.
250 cm je dost na hrane, ve finale to bude jeste mene, protoze to musis na neco povesit. Jde o to, ze mas od toho zdroje tepla blizko hlavu, a kdyz to mas "tesne" nad hlavou, tak to vubec neni prijemne. Ja mam strop 270, teleso v podhledu je cca. 260, no a stat/sedet se pod tim dlouho neda, proto jsem to dal tam, kde pod tim nikdo nesedi. Je to 300 W infra. Hned vedle je ctverec LED svetla a neni problem. Ono to neni az zase tak horke.
Dale pouzivam 150 W panylky, ty jsou luxusni pod stolem na zdi kdyz clovek sedi u komplu. Ty nemam ani na termostatu, jsou zaple furt, kdyz je prebytek.

Takze v principu ano, ale bacha na tu vysku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od cipis »

Jinak teda,v jakem stavu je ta dlazba, v te vstupni mistnosti?
Mozna lepsi reseni by bylo, kdyby to chtelo novou, tak dat spise topne rohoze.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od Fliacik »

Dlazbu som robil pred asi cca 3rokmi a neplanujem vymenu :D Este je aj manzelka spokojna zatial takze tak skoro sa nic burat nebude :D

Co sa tyka tej visky tak to mi je dost jedno nakolko sa jedna o chodbu kde vojdem do domu a maximalne si tam vyzujem boty je to kuchina spojena z chodbou a vstupom do domu. Inak povedane pod panelom sa nebudem zdrziavat maximalne sa bude popod prechadzat. Nejde mi ani o tepelnu pohodu ani o niaku prasnost ale vyslovene len o prihriatie dolneho poschodia ktore je vzdy studene nakolko termosty mam prioritne nastavene pre hodne poschodie nakolko celi dom sa nachadza na poschodi okrem jednej vstupnej miestnosti ktora je zaroven chodba a kuchina v jednom.

Planujem to montovat na strop nakolko tam mam v strope natahanu L zo solaru kvoli TV v kuchini na vlastnom istici tak by som mal celkom jednoduchu instalaciu + je to sadrokarton takze niake dodatocne upravy (diery) niesu problem.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od cipis »

Na tento zpusob prohrivani nejsou infrapanely vhodne. Ohrivaji se predmety/lide, ne vzduch, ktery prave potrebujes ohrat.
V tom pripade je lepsi strcit nekam na te chodbe, u vstupu, koupelnovy zebrik jen s topnou spiralou. Za a) to prohreje nasobne lepe nez ty panely a za b) se na tom daji susit veci.
Infra ma smysl tam, kde nekdo je, protoze ho to ohreje. Tedy jak jsem psal, treba ty nohy pod stolem. Nebo tebe shora z toho stropu. Ale vypnes to a zima.
Kdezto ten zebrik nahrejes a on zacne ohrivat i vzduch.

Mam vsechny tri veci, zebriky panely a i topnou rohoz pod dlazdicema, v ruznych mistech ruzne, tak nejak z toho plynou vyse uvedene zkusenosti.

Kdyz uz prvni panel, tak bych ho dal nad jidelni stul ci nekde tam, kde se nejcasteji sedi. Nebo aby hral na zada. Ale jakmile to vypnes, tak zima, no a kdyz tam nikdo nebude, tak spotrebujes energii a vysledek nic moc.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od glottis »

Já koupil dům po rekonstrukci, kde bylo jen infrapanely. Nikdy jsem tím netopil ale bylo to udělané tak, že tam bylo 20kw panelu ale mělo by stačit bohaté 10kw. Bylo to pak stažené na polovinu a min. Právě z důvodu co píše cipis a nehorela hlava. Větší plocha a menší hustota energie. Tyhle panely obecně fungují ale nebál bych se prepanelovat. Ale asi bych to nejdřív zkusil s jedním, dvěma. Nejsem si jistý že v zimě budeš mít takový přebytek, abys to pálil v přímotopu. Klima to přece jen vynásobí copem
Fliacik
Příspěvky: 90
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od Fliacik »

Dakujem za radu. Presne toto som nevedel posudit nakolko som nikdy nemal moznost si to ochutnat.
Z toho co pises teda asi ostanem pri povodnom plane a to rovno nad vchodove dvere namontovat toto:
Snímka obrazovky 2023-08-13 o 21.42.45.png
Je to vpodstate klasicky primotop ktori ma rozsah vykonu 1000/2000w co mi vyhovuje este viac nakolko to viem zautomatizovat a ovladat to externim IR podla potreby resp podla spotreby aktualnej.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Infrapanel + FVE

Příspěvek od cipis »

Jo, o necem takovem jsem chtel jeste zacit psat. Pouziva se to jako tepelna clona v obchodech u vstupnich dveri treba. Teply vzduch foukany shora brani vstupu studeneho dovnitr.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.