Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od Elmelund »

Ahoj, po asi roce zde na fóru nejprve jako neregistrovaný návštěvník a poté jako registrovaný tichý člen jsem zfinalizoval svou představu své FVE. Při plánování jsem si prošel cestu jako hromada jiných, tj. od výchozích úvah od dodávky firemního řešení až po vlastní návrh ostrovu bez přetoků do sítě.

DISPOZICE
Moje obydlí sestává z hlavní obytné budovy a vedlejší hospodářské budovy, obě se sedlovou střechou stáří 15 let a ideální jižní orientací. Na střeše obytné budovy jsou střešní okna a 4 ks dosluhujících fototermických panelů. Ani po jejich odstranění by ale nevznikla dostatečně velká souvislá plocha pro instalaci FV panelů. Naopak na hospodářské budově je k dispozici volná plocha - obdélník 10,5 m x 4 m (šířka x výška). Ani jedna z budov nemá hromosvod a zatím jej neplánuji, s uzeměním konstrukce panelů ale počítám.

FV PANELY
Vybrané panely: SUNPRO 410Wp SP410-108M10 Black Frame
Dodávka a montáž vlastních panelů bude jediná část instalace, kterou si nechám udělat firmou. Sám bych to neuměl, střecha je strmá a já se bojím výšek. Bylo docela problém někoho sehnat, oslovil jsem několik instalačních firem v okolí, ale jak se nejedná o komplexní typizované dotační řešení na klíč, tak je to pro všechny nezajímavé.

USPOŘÁDÁNÍ PANELŮ, NAPĚTÍ, VÝKON
Chtěl bych napětí panelů do 120 V, což by odpovídalo 3 výšeuvedeným panelům do stringu (při STC jsem pod 120 V, při mínusových se dostávám něco přes), a MPPT do 150 V. Je to svépomocná instalace a větší napětí tam prostě nechci. S ohledem na volnou plochu a návrhovou metodu zde na fóru "dej tam co se vejde" mi to pak vychází na kofiguraci 3s5p - tři panely naležato pod sebou tvořící jeden string, pět těchto "sloupců" vedle sebe. S montážní firmou instalace panelů naležato diskutována a nemají s tím problém. Výkon 6150 kWp zhruba odpovídá kapacitě, jakou jsem už v těch původních představách plánoval.

MPPT
Chtěl bych samostatný MPPT solární nabíječ. Dlouhou dobu váhám mezi EPEVER Tracer 10420AN a nějakým Victronem. U EPEVERa se mi líbí napětí do 200 V (rezerva), max. vstupní i výstupní proud 100 A, robustnost provedení a nízká cena. U Victrona bych očekával větší životnost, účinnost a spolehlivost. Konfigurátor Victronu mi pro 3s5p navrhuje toto:

https://mppt.victronenergy.com/#djM7ZXl ... 4zMywxMCw2

Asi bych volil Smartsolar 150/100 kvůli rezervě.

Divím se ale, že konfigurátor nemá problém se vstupním proudem. Ten má být pro 150/85 i 150/100 max. 70 A, zkratový proud u pěti paralelních stringů vychází 5x13,9 = 69,5 A při STC. Na druhou stranu jsem ale z datasheetu nabyl dojmu, že jde hlavně o ochranu proti přepólování, která by s tím mohla mít problém, jinak výkon MPPT odpovídá výkonu pole s mírným přepanelováním a Victron si umí výkon omezit.


BATERIE
Moje úvahy nakonec skončily u skládané LiFePO4 baterie 16 článků, 48 V, 280 Ah. Možná nkon.nl nebo něco obdobného. K tomu asi JK BMS.

CO CHCI NAPÁJET
Lednička, mrazák, pračka, myčka, mikrovlnka, žehlička, malý darling, dílnu, garáž (pouze běžné kutilské nářadí) a v neposlední řadě vodu (k dispozici 120l bojler dražice a 750l akumulačka). Nechci zasahovat do stávající elektroinstalace, ale poměrně jednoduše jsem schopen si kabel k vyjmenovaným spotřebičům dotáhnout samostatně.

MĚNIČ
Kvůli možným souběhům nechci mít všechno na jedné fázi. Chci mít možnost v případě nouze dobít baterku ze sítě a u kritického zařízení možnost přepnutí na síť v případě přetížení měniče. Tady moje úvahy teprve dozrávají, ale viděl bych to takto:

1. měnič Victron Multiplus II 3000VA nebo 5000VA se zálohou ze sítě (Virtual Switch): lednička, mrazák, malý darling, řízení cirkulačních čerpadel topení plus možná něco dalšího s ohledem na rozdělení spotřebičů mezi 2 měniče
2. měnič EPEVER IPower Plus 5000 kW: zbytek spotřebičů plus vytěžování do teplé vody

A teď body, ve kterých tápu:

Volba měniče (viz výše). Popravdě z čehokoli dražšího jak Multiplus II 3000VA se mi kroutí kapsa, ale nechám si poradit.

V kombiboxu pod panely bych rád měl pojistkový odpojovač pro každý string (+ a -), za ním kabely sdružit a dát přepěťovou ochranu T2 (doporučení většiny výrobců pro budovu bez LPS). Stačí dát takto jednu přepěťovku pro všech 5 stringů? Podle některých "názorů" by měl mít každý string svoji přepěťovku, ale zcela běžně jsem viděl jednu společnou pro 2–4 stringy. Vzdálenost od kombiboxu k MPPT/měniči bude <10 m.

Potřeboval bych poradit vhodnout svorkovnici/sdružovací box, kde bych za pojistkovými odpojovači sloučil těch 5 kabelů z jednotlivých stringů do jednoho velkého s odbočkou na přepěťovku (to vše 2x, jednou plus, jednou minus, samozřejmě).
bokser01
Příspěvky: 1321
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od bokser01 »

Ahoj, co se týče přepěťové ochrany sám mám jednu pro 3 stringy (viz foto) Také mi bylo řečeno, že by měl mít každý string svojí ale udělal jsem to nakonec takhle...

Co se týče paralelního spojení stringu dost mě zaujali tyto svorkovnice: https://www.kvelektro.cz/svorkovnice-ro ... 8-p1173130

Dají se sehnat i takové které jsou až pro 8 vodičů a 1000V/100A což postačuje a vodiče až 25mm2.
DC rozvodnici je asi nejlepší udělat v plechové skříni protože máš jistotu kdyby tam tekl nějaký plast a nepropálil i průchodky, že to zůstane v té bedně.

Victron je sice dražší ale máš to dobře naplánované, že pro "kritické" spotřebiče radši victron a třeba na pračku nebo TUV/akumulačku je vhodnější použít něco "levnějšího"
Přílohy
DC box
DC box
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od pibi »

Elmelund píše: Kvůli možným souběhům nechci mít všechno na jedné fázi. Chci mít možnost v případě nouze dobít baterku ze sítě a u kritického zařízení možnost přepnutí na síť v případě přetížení měniče.
Není problém použít více přepínačů sítí a přepínat z jednofázového střídače na libovolnou fázi DS.
FVE VYVODY.png
PXL_20230519_171529547.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od pibi »

Elmelund píše: V kombiboxu pod panely bych rád měl pojistkový odpojovač pro každý string (+ a -), za ním kabely sdružit a dát přepěťovou ochranu T2 (doporučení většiny výrobců pro budovu bez LPS). Stačí dát takto jednu přepěťovku pro všech 5 stringů? Podle některých "názorů" by měl mít každý string svoji přepěťovku, ale zcela běžně jsem viděl jednu společnou pro 2–4 stringy. Vzdálenost od kombiboxu k MPPT/měniči bude <10 m.

Potřeboval bych poradit vhodnout svorkovnici/sdružovací box, kde bych za pojistkovými odpojovači sloučil těch 5 kabelů z jednotlivých stringů do jednoho velkého s odbočkou na přepěťovku (to vše 2x, jednou plus, jednou minus, samozřejmě).
Vývody z pojistkových odpojovačů propojíš smyčkováním, nebo 2fázovou propojovací lištou, pokud budeš dávat 1modulové odpojovače bez mezer. Pokud má přepěťovka dost velké svorky tak tam připojíš i kabelový vývod. Já použil přepěťovky se svorkami jen do 16mm2, tak jsem do nich nastrčil odizolované Cu žíly z CY 16 a nasunul svorkovnice, tam připojil zbytek.
PXL_20230615_084534977.jpg
Panelů samozřejmě co vleze, střídač raději 5000, nebo více.
EDIT
Pokud nebude kombibox u regulátoru, tak doporučuji před regulátor jistič pro vypnutí (případně i s dálkovou spouští pro havarijní vypnutí) a druhou přepěťovku.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 489
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od stano22 »

Trochu OT, ale musim sa spytat. Dosluhujuce fototermicke panely - to sú aké? Otec má 2 panely 30 rokov a nič im nie je.
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od Elmelund »

@bokser01:
Díky za fotku tvého kombiboxu. Už jsem na ni narazil, protože fórum jsem se snažil nastudovat poctivě :-)
Plechový box by se mi taky líbil víc a možná to tak i dopadne.
Pokud bych měl 6 stringů, tak asi taky udělám jednu přepěťovku pro 3 stringy. Ale 5 je takové blbé číslo ničím nedělitelné.

@pibi:
Díky za fotku kombiboxu i tobě. Já jsem se smyčkování (resp. dutinkám pro 2 kabely) chtěl vyhnout, ale to je jen moje osobní preference. Spíš by se mi na spojení stringů líbilo něco jak máš v tom rozvaděči "RFVE 1" vpravo nahoře - modrá krabička FTC. Dokonce i ty volty a ampéry by vyhovovaly. DC jistič nebo jiný odpojovací prvek na vstupu před MPPT regulátorem určitě bude. Druhou přepěťovku zatím neuvažuju, regulátor bude ve stejné budově jen o patro níž, vzdálenost kabelu od kombiboxu cca 8 m.

@stano22
Asi jsem to s těmi "dosluhujícími" panely trochu přehnal. Dům jsem koupil už s nimi a protože na střechu nelezu, tak konkrétní typ nevím. Ale jde o klasické ploché černé panely, přes které se honí nemrznoucí směs. Mají 15 let, já dům vlastním 6 let a pozoruji pomalý pokles tepelného výkonu. Panelům asi neprospělo ani to, když 3 roky zpátky, když jsme byli na dovolené, překousala kuna kabel od teplotního čidla, čímž selhalo řízení oběhového čerpadla a panely se přes týden přetápěly v nejteplejším měsíci v roce. Určitě s nimi ještě na další roky počítám. Nemrznoucí směs nahřívá TUV v akumulační nádrži (750 l), TUV nahřívá vodu v dražicích přes výměník. Pokud celý den svítí, vše funguje dobře. Pokud ale svítí míň, tak se voda neohřeje. Když pak přijedeme s manželkou večer po práci domů, máme bojler s vlažnou vodou a protože máme dvoutarifní elektřinu, tak po zapnutí termostatu musím čekat až mi HDO sepne. Stávající situace se mojí manželce "těžce chápe". Na zlepšení situace jsem začal podnikat různá opatření, fotovoltaika je jedním z nich.
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od pibi »

Pokud budeš mít pojistkové odpojovače bez mezer, jako bokser01, tak bych to viděl na 2P propojovací lištu.
https://www.kvelektro.cz/propojovaci-li ... gLH3PD_BwE
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od glottis »

pibi píše:Pokud budeš mít pojistkové odpojovače bez mezer, jako bokser01, tak bych to viděl na 2P propojovací lištu.
https://www.kvelektro.cz/propojovaci-li ... gLH3PD_BwE
Taky jsem použil propojovací lišty. Dělaji se i bez těch ok ale rovné. Jedna lišta 5 stringu + prepetovka
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 489
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od stano22 »

Je nepravdepodobne, ze vyvarenim kvapaliny v kolektoroch sa zhorsil ich vykon. Su stavane na podstatne vyssie teploty, nez je teplota varu tych nemrziek. Otcovi sa za tie roky vyvarili kolektory x-krat, vzdy to skoncilo odflusnutim kvapaliny poistakom do kyblika a ked sa system vecer ochladil, kvapalina sa dotlacila naspat, odvzdusnilo sa a na druhy den ficali. Ak pozorujes postupne klesanie vykonu, hladal by som zakopaneho psa v priechodnosti okruhu (napr. pridrete cerpadlo, pridreta spatna klapka), alebo v regulacii, ktora strazi delta T. Moze casom vplyvom starnutia suciastok posuvat deltu ani o tom nevies a ucinnost tak klesa.

Ale ano, ked je polojasny alebo dokonca uprsany den, tak otec nevyrobi skoro nic, zatial co ja z FVE cez BELa co to predsalen nahrejem (jasne, z podstatne vacsej plochy panelov). Samozrejme, termika ma vacsie straty, cim je chladnejsie. A dalsie nevyhody su jasne... ale zas treba povedat aj B - ked dobre zasvieti, efektivita termickeho kolektora je nasobne vyssia, nez FV (tusim okolo 80%?)

Nech sa dari.
glottis píše: Dělaji se i bez těch ok ale rovné.
Buď chceš vidličku, alebo kolík.
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od PetrDubi »

Stano22:
Je to přesně jak píšeš a proto jsem včera vyměnil 3 fototermické panely za 3 fotovoltaické.
Dokud jsem měl jenom fototermiku, tak jsem s ní byl spokojený, ale po montáži fotovoltaiky jsem časem došel k tomu, že fototermiku sundám a dám na jejich místo fotovoltaiku, protože v zimě to bojller neohřeje (maximálně ovlaží), když je zataženo tak taky nic moc a když svítí, tak mám dost elektřiny z FV a nepotřebuju fototermiku (a nemusím řešit, aby se mi ve vedrech nepřehřála).
A ty 3 panel navíc mi vyrobí i když je zataženo elektřinu alespoň na ohřev bojleru TČ na 50°C.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od ACDC »

Mikrovlnku (a konvici) nemám z ftv, povařuju to za zbytečné. Mikrovlnka běží řádově minuty. Jako konvice, takže honit střídač třemi kW považuju za blbost.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od Elmelund »

Ty propojovací lišty se mi líbí! Akorát teda kombibox bude v podkroví a umístěn celkem blízko podlaze, takže kabely z panelů by do něj vstupovaly shora. Pokud budou do těch pojistkáčů kabely vstupovat shora, tak propojovací lišta bude zdola a pak nevím jak tam připojit tu přepěťovku.

@ACDC:
S tou mikrovlnkou a konvicí je to pravda. Já to uvedl tak nějak "do počtu" s tím, že se jedná o zásuvky na kuchyňské lince s tím, že tam mohou být připojeny příležitostně i jiné spotřebiče. Taky neuvažuju napojovat indukci a horkovzdušnou troubu.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od ACDC »

Já zas troubu mám. Jen tak si tam spíná 2kW, což ujde. A indukce-máme 15 let starou, naštěstí jen s regulací výkonu, takže třeba na udržení teploty dejme tomu na 5ku bere cca 200W.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od pibi »

Elmelund píše:Ty propojovací lišty se mi líbí! Akorát teda kombibox bude v podkroví a umístěn celkem blízko podlaze, takže kabely z panelů by do něj vstupovaly shora. Pokud budou do těch pojistkáčů kabely vstupovat shora, tak propojovací lišta bude zdola a pak nevím jak tam připojit tu přepěťovku.
Přepěťovky dáš hore ko..., totiž nohama.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od glottis »

Já to mám takto.
Panely vstupují zprava a jsou do pojistek shora a zespodu. Prepetovky jsem psal musel trošku upravit aby tam listy šli.
DSC_2388.JPG
Dagus
Příspěvky: 1952
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od Dagus »

Proč tam nedáváš průchodky do kterých se ten krk vleze? Tenhle styl chraničky ukončené 3cm před koncem mi přijdou nepěkné.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Ostrovní FV na úpatí Vysočiny (Tišnovsko)

Příspěvek od glottis »

To není dodělane, nějak to pak schovam. Ještě nevím jak. Dávat tam průchodky kam se vejde tolik velkých chrániček to bych se tam nevešel. Tahle strana kde jsou vidět ještě jo ale z druhé strany tam jde deset stringu + země + řízení a mereni (v chranickach). A nejsem si jistý ani těsností. Takhle to je vše zatesnene gumou. Rozvaděč sám ip65 nebo kolik. Ale nápady vitam

Edit: hlavně jsem řešil rozložení uvnitř. Vstupy jsou oddělené od výstupu, nekříží se to tam. Vše co nejkratší na prepetovky a z nich pak pryč.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek