Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Servery, desktopové počítače a notebooky, netbooky, PC monitory, periferie ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Příspěvek od mypower.cz »

Jako operační systém mám oblíbený Debian Lenny a tohle se může hodit kdejakému ostrovnímu poustevníkovi který zároveň funguje na linuxu.

Zapojil jsem k notebooku do dualheadu Phlips 222EL

Má pracovní plocha tak má 2720 x 900. Cele to bezi na notebooku Acer Aspire 5610Z.

Obrázek

Notebook bezi z baterek pres DC DC menic, monitor bohuzel nema externi napajeni, tak jede na stridac.

Potreboval jsem hodne rychlé reseni jak zapnout za behu dualhead a jak ho vypnout kdyz bude pod mrakem, stridac vypne, ale bude potreba nutne delat na nejake pracovni zalezitosti i bez monitoru v dualheadu a pracovat tak jen na NTB.

Velice elegantni reseni do prikazove radky pomoci xrandr

Dualhead OFF = ECO rezim - monitor se vypne, okynka skoci na NTB monitor a jedeme dal:

Kód: Vybrat vše

xrandr --output VGA --off --output LVDS --mode 1280x800 --pos 0x0
Dualhead ON = rozežraný režim - monitor se zapne, okynka ktere byly puvodne na externim monitoru se vrati (coz muze po delsi praci mozna vadit ale to je drobnost) a jedeme v rozežraném režimu:

Kód: Vybrat vše

xrandr --output VGA --mode 1440x900 --pos -1440x0 --output LVDS --mode 1280x800 --pos 0x0
Bohuzel karta v notebooku nezvladne nativni rozliseni pripojeneho monitoru 1920*1080, takze tak aby pomer pixelu byl cca podobny (kruh na monitoru nebyl jako elipsa) tak nejidealnejsi asi 1440x900.

Jedine co me vadi ze si ten monitor nejak nepamatuje nastaveni Brightness, Color, Contrast .. proste nic... divne .. bud je to bug toho monitoru, nebo nevim ale zase tak zasadne mi to nevadi, obrazek to ma skvely.

Obrázek
screenshot plochy
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Příspěvek od tomas »

Používám něco podobného s Asus Eee PC 900A http://www.abclinuxu.cz/hardware/sestav ... ee-pc-900a (dá se dostat na 7W spotřeby) a BenQ V2200 Eco http://www.abclinuxu.cz/hardware/vystup ... -v2200-eco s LED podsvícením.
Mám to nastavené jako rozšíření pracovní plochy. Na velkém monitoru pracuji a na malém v notebooku běží třeba TV ;) a občas to i prohodím :)
A když vypnou elektřinou, tak klávesovou zkratkou ( s namapovaný příkazem

Kód: Vybrat vše

xrandr --output LVDS1 --auto --output VGA1 --off
) vše zruším a pokračuji dále na notebooku. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Příspěvek od mypower.cz »

dneska me napadlo, ze by to slo i zautomatizovat, tzn aby se dualhead zapnul/vypnul automaticky podle toho jestli je/neni monitor zapnuty, a navic taky podle toho, ktery je zapnuty. Jediny problem na ktery narazim je jak detekovat "powerstate" monitoru bez bliknuti.

Pri volani xrandr (cimz by se dal detekovat nejen powerstate monitoru ale i typ monitoru) mi nachvili zhasnou oba monitory. Dokonce pri cteni z /proc/acpi/video/GFX0/CRT1/state externi monitor problikne, coz by pro detekci spoustenou pravidelne nebylo moc prijemne.

Nenapada me jak to detekovat. Jinak nastavil jsem si ted 3 scripty

dualhead-off.sh - vypne dualhead = ECO
dualhead-on.sh - zapne dualhead (siroka pracovni plocha pres 2 monitory = ideal na praci)
dualhead-on2.sh - zapne dualhead tak ze vystup na VGA je totez co na LVDS (idealni pro dalsi externi monitor v loznici v kombinaci s bezdratovou mysi a klavesnici = parada :D )

Je mi jasne ze to je znovuobevovani kola, ale tybrdo .. to je proste pohoda :)

Hledani na google ohledne te detekce bez probliknuti na mem HW zatim bez vysledku, ale nevzdavam to.

Jeste se docela zajimam o USB2VGA adaptery ... To by mohlo byt taky sikovne pro NTB bez vystupu na externi monitor .. ale v CR pry nesehnatelne. S USB2 v poho na praci, s USB3 i na rychlejsi zmeny obrazu na celem monitoru, pac sirka pasma USB2 znamena ze tam fullscreen video pojede hur, ale na typickou kancelarskou praci dostacujici. Detekovat usb zarizeni je pak snadne :).
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Příspěvek od tomas »

Mně to nebliká. Když dám příkaz

Kód: Vybrat vše

xrandr
nebo i

Kód: Vybrat vše

cat /proc/acpi/video/VGA/CRTD/state
tak nic neblikne.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Příspěvek od mypower.cz »

me to blikne at delam co delam :/

Kód: Vybrat vše

[root@ntb]# lshw -C display
  *-display:0 UNCLAIMED
       description: VGA compatible controller
       product: Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi pm vga_controller bus_master cap_list
       configuration: latency=0
  *-display:1 UNCLAIMED
       description: Display controller
       product: Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2.1
       bus info: pci@0000:00:02.1
       version: 03
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm bus_master cap_list
       configuration: latency=0

[root@ntb]# uname -a
Linux ntb 2.6.26-2-686 #1 SMP Thu Jan 27 00:28:05 UTC 2011 i686 GNU/Linux

[root@ntb]# xrandr -v
Server reports RandR version 1.2

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Linux, dualhead a rychlý přechod na ECO režim

Příspěvek od mypower.cz »

poznatek - blikne to i kdyz nejsem v X .. prave jsem to zkousel primo z konzole bez X serveru, takze X server v tom nehraje roli, xrandr jakoby si pri sahnuti na HW musel ten muj chipset restartnout nebo co .. Netusim. Pri tom cteni z /proc/acpi/.... to bliknuti je asi tak 200ms, pri detekci pomoci xrandr asi tak na vterinu a pul je na monitoru tma :/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek