Ostrovní chatička

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Ostrovní chatička

Příspěvek od burda »

Pro kamarády plánuji FVE ostrov do jejich chatičky. Primární určení svícení a provoz lednice.
Příkon v LED světlech cca 50W v součtu a pouze v létě běžící lednice cca 55W.
Trochu problémový je požadavek na svícení i v zimě kdy vzhledem k provozu a potřebám se může pravidelně dít i svícení 5dní v týdnu 8h denně a to hlavně přez den, ale vzhledem k rezervě pro případ inverze mi vycházel takovýto systém:

Regulátor Epsolar 3215 MPPT 30A 12V/24V
Solární panel SCHUTTEN Poly 290Wp 72 cells (MPPT 35V)
GWL/Power SP-LFP100AHA - Lithium Cell LiFePO4 (3.2V/100Ah) - 4x
Aktivní balancovací modul ON4 4x3.6V/7A

1)Nakolik se Vám zdá dimenzování rozumné (přestřelené)?
2)Jak dobře bude fungovat EPSOLAR s LFP baterií ? Bude třeba dodatečné zařízení pro odpojování regulátoru ? Nebo jiný regulátor ?
3) Má tu někdo zkušenost se zmíněným balancovacím modulem od p. Kolaříka ?
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od Frenky »

burda píše:Pro kamarády plánuji FVE ostrov do jejich chatičky. Primární určení svícení a provoz lednice.
Příkon v LED světlech cca 50W v součtu a pouze v létě běžící lednice cca 55W.
Trochu problémový je požadavek na svícení i v zimě kdy vzhledem k provozu a potřebám se může pravidelně dít i svícení 5dní v týdnu 8h denně a to hlavně přez den, ale vzhledem k rezervě pro případ inverze mi vycházel takovýto systém:

Regulátor Epsolar 3215 MPPT 30A 12V/24V
Solární panel SCHUTTEN Poly 290Wp 72 cells (MPPT 35V)
GWL/Power SP-LFP100AHA - Lithium Cell LiFePO4 (3.2V/100Ah) - 4x
Aktivní balancovací modul ON4 4x3.6V/7A

1)Nakolik se Vám zdá dimenzování rozumné (přestřelené)?
2)Jak dobře bude fungovat EPSOLAR s LFP baterií ? Bude třeba dodatečné zařízení pro odpojování regulátoru ? Nebo jiný regulátor ?
3) Má tu někdo zkušenost se zmíněným balancovacím modulem od p. Kolaříka ?

3) Mám zkušenost s balancovacím modulem dobrou. Já ho mám sice ve spojení s arduinem, ale funguje i samostatně docela dobře. Mám 2 ks cca měsíc a pracuji v pohodě. :D

Na ostatní otázky neumím odpovědět, ale 290Wp je docela dost a mělo by to vyjít. Maximálně se příští rok po nabraných zkušenostech dokoupí ještě jeden panel (na TV) :lol:

::pv:: *batt* *sun* :repair: :comp:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od LIX »

Na chatu mi pride byt zbytocne davat litium, ale pokial maju dost penazi tak ok, predsa len to nebude bezat 365 dni za rok. Daslia vec je ze ep solar mi moc s litiom nespolupracoval, cakal az kym na nom kleslo napätie tusim pod 13, 7V a az potom zacal nabijat. S gelovkou to nerobilo. Je to dost hlupe nedodavat z panelov vykon ked svieti slnko a cucat z baterky ked baterku moze usanovat na vecer a cez den ist z panelov. Mozno by som sa pokusil na tvojommieste zohnat neaky luh s väcsou kapacitov za menej ako das za litium. Ak by si silou mocou chcel voli litium tak by som kupil asi tie cinske balancery s modrimi odpormi na deske. Na jeden clanok by ti postacovali aj dva. Vyhoda je v tom ze ked sa jeden pokazi druhy stale moze slapat. Ja mam 90ah litium, dal som na kazdy clanok 3 kusy a asi aj dost zbytocne. Nikdy sa mi este nezapli. Pravdaze som ich skusal co vydrzia a nadstavil som vacsie nabijacie napätie a pol dna dokazali v pohode palit. Panel k spotrebe myslimje primerany.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od 007ToMMaS »

Mal by som otázku. Nebolo by lepšie voliť amorfné panely? Teda ak je dostatok miesta dosiahnúť výkon aspom tých 300W.
Myslím že amorfy by boli lepšie aj cez zimu keď je veľký rozptyl svetla a nieje jasno alebo nesvieti dostatočne.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od burda »

Ano o Amorfech uvažuju také, mám je doma a mám s nimi velmi dobré zkušenosti, ale myslím, že 300W v Amorfech je již mnoho. Přesně tolik mám a baterie by na ně byla poddimenzovaná Stačilo by dle mých odhadovýpočtu i 210W.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od LIX »

V zime to vela nebude, treba s tým počítať. Ja mám 210W amorfov na 90Ah 12V lítium, je to tak akurát, ale budem mať 600W amorfov na 90Ah, to už bude len tak tak v dovolenom nabíjacom prúde batérie. Nebál by som sa teda 300W amorfov, v zime to bude na nezaplatenie.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od RCZf »

No ted jsem kupoval ty amorfní tandemy 130Wp za 1800 Kč/ Ks a chovají se líp než polykrystaly v přepočtu na W.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od burda »

RCZf píše:No ted jsem kupoval ty amorfní tandemy 130Wp za 1800 Kč/ Ks a chovají se líp než polykrystaly v přepočtu na W.
kdeže jsi je kupoval a co přesně je to za panely ?
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od RCZf »

http://pristroje.hyperinzerce.cz/solarn ... 9-nabidka/
Jsou nové s dokladem a zárukou a firma je z Brna
Akorát cena šla trošku nahoru :?
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od burda »

Koukal jsem na to, ale napětí 130V naprázdno a 100V v zátěži asi nebude pro zamýšlený regulátor to pravé ořechové;)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od RCZf »

V reálu ideální pracovní napětí kolem 90V a jsou přímo dělané pro paraelní propojování.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ostrovní chatička

Příspěvek od Matess »

taky se pripojim do diskuze. Amorfni panely mame nasazene od qs solar (myslim) je to u Pmax 60V / 1A open voltage cca 80V a Imax 1,4A. Jedna se tedy o 60W a v dobe koupe coz uz bude pres 3 roky nas panel stal 1800Kc bez DPH. Panely jsou umisteny na miste kam slunce sviti jen 1-3 hodiny denne a po zbytek dne jsou ve stinu.
6 panelu zapojenych paralelne a behem leta to udelalo to stejny vkon jako 40Wp polycrystal. Jelikoz jsem byl vylozene sklamany tak jsem se snazil prijit na tom cim to bylo. Ukazalo se ze kazdy panel ma v zatezi lehce jine napeti a regulator (phocos mppt 100/30) si s tim zrovna idealne neporadil, nebo to panely zabijely samy o sebe. Kdyz jsem to meril tak z regulatoru slo opravdu jen cca 4A (cca 48W) pri primem slunecnim svitu. Pred kazdy panel jsem dal usmernovaci diodu, takze panel se nemohl stat spotrebicem.Zkousel jsem merit proud ve stinu (slunce uz nesvitilo) a delalo to okolo 11A do 12V baterie (cca 130W z 360Wp) Takze myslim si ze velmi slusne.

Nezkousel jsem diody odstranit kdyz jsem menil regulator, takze nevim jestli to bylo regulatorem, nebo zda se jedna o normalni jev. Jake mate zkusenosti s paralelnim razenim panelu vy? Zajimalo by me zda nekoho napadlo pouzit diody stejne jako me.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek