Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Yiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 16, 2023 2:06 pm
Lokalita: Chomutov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 570
Kapacita baterie [kWh]: 2

Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od Yiri »

Zdravím,
mám hybridní all-in-one střídač MPP Solar, do kterého chci přivést AC input z okruhu, který je chráněný proudovým chráničem, aby fungoval jako bypass když slunce nesvítí, jsou vybité baterky a nebo pro vyšší odběry. Jenže střídač ten proudový chránič vyhazuje a nerozumím proč.
Ten střídač je nějaký podivný, odhalil jsem zatím to, že když se přivede na AC IN napětí 230 V, tak propojí N s PE. Když tam napětí není, tak jsou N a PE oddělené. To znamená, že mi to vyhazovalo proudových chránič v okruhu odkud táhnu AC IN ihned po připojení. Tohle jsem obešel tím, že jsem odpojil vodič PE od střídače.
Nyní to vyhazuje proudových chránič až v situaci, že střídač chce připnout bypass.

Nevěděl byste někdo příčinu a jak to lze vyřešit?
pibi
Příspěvky: 700
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od pibi »

Určitě bych neodpojoval PE od střídače.
Před střídačem podle mě proudový chránič nemá co dělat, dej ho až za střídač na vývody.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Yiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 16, 2023 2:06 pm
Lokalita: Chomutov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 570
Kapacita baterie [kWh]: 2

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od Yiri »

To je mi vcelku jasne. Ale z jakehosi opravdoveho duvodu bohuzel nemuzu privest AC IN pred chranicem. Mam podezreni ze to bude souviset s vnitrni konstrukci stridace, tak doufam ze tu nekdo fundovany vysvetli o co jde
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od cipis »

To z principu nebude fungovat. Nemůžeš "chránit" další zdroj. A navíc z toho dalšího zdroje musíš/měl bys udělat TN síť. O to se sice možná snaží ta krabice, ale lepší je to mít pod kontrolou a propojit si to sám.
Tj. opravdu musíš dotáhnout AC in před chráničem a pak musíš dát další chránič (typ B, pokud manuál neuvádí, že B není potřeba) na výstup krabice.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Yiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 16, 2023 2:06 pm
Lokalita: Chomutov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 570
Kapacita baterie [kWh]: 2

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od Yiri »

Problém vyřešen. Měl jsem tam chybu. Na AC OUTu jsem měl proudový chránič a za ním (přesněji mezi chráničem a invertorem) propojení N s PE, takže tady se proud rozdělil mezi oba vodiče a vyhazovalo to chránič před AC IN. Ještě že tam je. To mi připomíná klasickou elektrikářskou chybu: "vyhazuje to chránič, tak to zapojím před chránič". Celkem nebezpečné chování.
Jinak " z principu nebude fungovat", právě že nerozumím tomu principu, takže to by chtělo rozvést a vysvětlit.
Jako není to úplně nejbezpečnější řešení, ale bohužel okolnosti nedovolují to udělat úplně správně, tj bypass před chránič a ideálně v rámci jedné technické místnosti. Takže za daných okolností to bezpečněji udělat nešlo. Navíc ten invertor opravdu v sobě propojuje N s PE, nerozumím význam. Naopak bych si představoval, že kovové šasi bude oddělené.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od cipis »

Přečti si něco o sítích IT a TN. Je to celkem popsané na netu.
Pak už budeš vědět, proč musíš mít na výstupu měniče spojené N s PE (abys totiž z IT sítě udělal TN síť).
A hlavně si také musíš uvědomit, že měnič/střídač není spotřebič.
Pak ti už bude jasné, proč musíš mít chránič B až za měničem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pave69
Příspěvky: 49
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od pave69 »

Proudový chránič si prostě sečte (vektorově) proudy, co tečou po fázích tam a po N zpátky. A výsledek musí být nula, jinak vypne. No a když mezi "tam" a "zpět" je nějaký zdroj, tak výsledkem za určitých okolností není nula, takže vyhodí. A naopak, může mu vycházet nula, nevyhodí, ale přitom zdroj dodává proud (třeba do něčího těla), tak to taky není správně.
Yiri
Příspěvky: 5
Registrován: pát čer 16, 2023 2:06 pm
Lokalita: Chomutov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 570
Kapacita baterie [kWh]: 2

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od Yiri »

cipis píše:Přečti si něco o sítích IT a TN. Je to celkem popsané na netu.
Pak už budeš vědět, proč musíš mít na výstupu měniče spojené N s PE (abys totiž z IT sítě udělal TN síť).
A hlavně si také musíš uvědomit, že měnič/střídač není spotřebič.
Pak ti už bude jasné, proč musíš mít chránič B až za měničem.
Aha, chápu tě, špatně jsem vysvětlil podstatu tématu. Proudový chránič na AC in (pro bypass) nemám kvůli chránění čehokoliv za střídačem, ale je to nežádoucí omezení, kterému se nemůžu vyhnout. Nemohu fyzicky přitáhnout nový kabel, který by byl napojený před chráničem, jestli je to pochopitelné. Na výstupu ze střídače (AC out) mám daný proudový chránič (další), ten teprve dělá tu ochranu, to je v celku jasné.

Řekl bych, že téma vyřešené. Kdyby měl někdo podobné omezení, tak při správném zapojení lze provozovat. Proudových chránič před AC IN nemá důvod vypadávat.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od cipis »

No minimálně 1x za měsíc ti vypadnout musí, po stisku testovacího tlačítka.
Kabel natáhnout jde vždycky, všechno ostatní jsou výmluvy ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Hybridní střídač - AC input s proudových chráničem

Příspěvek od ACDC »

Asi by se dalo říci, že se zde přeceňuje význam proud. chráničů. Na co na výstupu střídače. Jeden centrální? Nejsem nijaký extrémní zpátečník, ale žili jsme bez nich, TN-C v Al a svět se nezbořil. Já jsem je doplnil jen do koupelny, garáže a venkovních zásuvek. Jo a na pracovním stole mám s reziduálním proudem 6,5mA. A i s chráničem vás to klidně pokope. Dnešní šílení každý světelný obvod samostatný chránič je už jen o penězích.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek