AkuSet - připojení?

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
Forrest
Příspěvky: 86
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

AkuSet - připojení?

Příspěvek od Forrest »

Při projíždění stránek mivvy mě upoutaly tyto sety:
https://www.mivvyenergy.cz/cs/sestavy-l ... 28kwh.html
https://www.mivvyenergy.cz/cs/sestavy-l ... 27kwh.html

Jelikož jsem starej Pb, tak se ptám: Tyhle sety jsou dle popisu kompletní hotový baterie s balancerem, který se připojí úplně stejně jako olovo ? jen musím na MPPT nastavit správnej typ? Nebo k tomu musí být nějaká jednotka BMS na RS485, která s tím bude komunikovat? Předpokládám, že když tam je zmínka o BT, tak možná přes BT...

Tohle jde nějak mimo mě, klidně, když bude odkaz někam, kde je to popsaný, budu rád.

Anebo polopatě, když budu mít např. jeden pack a postupně k němu budu chtít přidávat - co všechno "navíc" krom měniče a baterií bude třeba .. Díky za osvětu.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
PetrDubi
Příspěvky: 1374
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od PetrDubi »

Tyhle packy už mají BMS v sobě, takže stačí zapojit + a - místo olova a už to pojede. Jenom nastavit správný hodnoty na regulátoru. Jenom při táhlr kapacitě je samozřejmě omezený maximální proud pro nabíjení a vybíjení (50A) a pokud se budeš dlouhodobě pohybovat blízko těch limitů, tak se bude zkracovat životnost. Osobně bych doporučoval pohybovat se tak na polovině (kromě občasných špiček), takže do 25A.
Přidat další packy paraleleně není problém.
Komunikovat nemusíš vůbec nebo můžeš přes ten bluetooth. Existuje k tomu aplikace Android a iPhone přes kterou se dá podívat na stav bateri, článků, nabití a podobně nebo přenastavit parametry. Další možnost je připojit se k němu přes bluetooth třeba z nějakého ESP32 modulu, který bude informace z BMS tahat a posílat někam dál nebo někde zobrazovat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Forrest
Příspěvky: 86
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od Forrest »

Díky za doplňující info, část již mám od @lzahradil v SZ.
Dělám si teď nějaký porovnání PB vs Lion vs LiFePo - konkrétně využitelnost kapacit a začínám zjišťovat, že to olovo fakt nevychází zase tak dobře...
Vzhledem k tomu, že mi regulátor stejně nedá víc než 30A, tak se toho zase tolik nebojím. Uváděný AKUpack byl jen "pro příklad" a to hlavně i z důvodu zjištění paralelního připojení dalších.
Je jasný, že při oněch 25A končím na ani ne 600W za měničem, ale to se odladí časem - důležitý jsou ty poznatky, žejo.
Hlavně velmi zajímavé informace ohledně bateríí jsou tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=5664&start=80
Pro mě takový rozšíření obzorů - takže asi tak.
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
pibi
Příspěvky: 737
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od pibi »

Když plánuješ přidávat, tak vem rovnou sestavu z 280Ah a budeš mít nějakou dobu klid, pokud to není sestava do elektrického přibližovadla na léto a do elektrárny na zimu.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od Mikel »

Cenove take velice dobre vychazi akuset 218Ah LION. Asi nejlepsi pomer cena/Ah.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
tomasko
Příspěvky: 159
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od tomasko »

zaujimave video je tu.

https://www.youtube.com/watch?v=kYx097cVR48

hlavne ta cast, kde porovnava cenu. ale nie kapacita/peniace, ale kapacita/pocet cyklov/peniaze. v case videa 13:40
Pred povodnou: Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N, LiFePO4 - 8S, 24 Ah, Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah), panely - recyklovany odpad, Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od Mikel »

tomasko píše:zaujimave video je tu.

https://www.youtube.com/watch?v=kYx097cVR48

hlavne ta cast, kde porovnava cenu. ale nie kapacita/peniace, ale kapacita/pocet cyklov/peniaze. v case videa 13:40
jasne ale nac ti bude 20000 cyklu, kdyz ve FVE udelas v prumeru 180 cyklu za rok? Pocitas ze tu baterii bude pouzivat po dobu 110ti let nekolik generaci? To asi stejne umre drive. :D
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
Forrest
Příspěvky: 86
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 900
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od Forrest »

jaktak na to koukám, za jedinej problém je, že musím bejt rozhodnutej, jaký systémový napětí zvolím, protože je problém se sériovým zapojením, pokud bych chtěl přejít na např. 48V. Povětšinou (tedy výhradně z kupovaných bloků) lze jen paralelní spojení...
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a již 900Wp na rotátoru jménem "slunečnice"
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od Mikel »

Forrest píše:jaktak na to koukám, za jedinej problém je, že musím bejt rozhodnutej, jaký systémový napětí zvolím, protože je problém se sériovým zapojením, pokud bych chtěl přejít na např. 48V. Povětšinou (tedy výhradně z kupovaných bloků) lze jen paralelní spojení...
ano, cokoliv zapojivat do serie je problem. BMS bezne neumoznuji seriove zapojeni a vzdy se to jen komplikuje. Navic i baterie pro 48V vyjdou levneji nez na 24V, je tam stale jedna BMS, kabely atd..... jen vice clanku.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
pibi
Příspěvky: 737
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od pibi »

Forrest píše:jaktak na to koukám, za jedinej problém je, že musím bejt rozhodnutej, jaký systémový napětí zvolím, protože je problém se sériovým zapojením, pokud bych chtěl přejít na např. 48V. Povětšinou (tedy výhradně z kupovaných bloků) lze jen paralelní spojení...
Pokud máš 24V a přemýšlíš do budoucna o 48V, tak nekupuj akuset, kup 16 článků, BMS která umí 8 i 16článků, teď zapojíš 2x8, pokud bys měnil napětí, tak to jen přeskádáš na 1x16. Nebo systém předěláš rovnou na 48V.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: AkuSet - připojení?

Příspěvek od rottenkiwi »

Clanky a baterky sa daju skladat od 2.4 V po limit izolacie, napr. 4000 V DC.

So seriovym spojenim nikdy nie je problem, ci maju clanky 50 alebo 250 Ah,
ak su zrovnane hore a su vyuzivane v limitoch bezpecnych pre bateriu,
tak aj tie 50 Ah aj vacsie sa nebudu rozchadzat, a netreba nic balancovat.

Mam na ebiku baterky, 29000 km o chvilu, vcera som urobil 108 km
a domov som prisiel s 36.6 V. Bez balancingu maju pri nabijani vsetky
4.18 alebo 4.19, zalezi ako rychlo to chce clovek nabit.

Vsetky problemy sposobuju zle navrhnute BMS, ako SW tak HW, ale su na UT aj
videa, ako sa to ma robit spravne a pouzivat lubovolny pocet clankov s lubovolnou
kapacitou.

Problem su vzdy clanky a ich kvalita a ked mate velky DC ripple, tak ta baterka
sluzi ako nahrada kapacitorov v MPPT a menicoch, lebo vyrobca setril
a pre danu PWM frekvenciu nepouzil kapacitu, aku mu davali rovnice.

Tym baterka neurobi 180 cyklov, ale niekolko milionov cyklov rocne.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek