Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Pohání se tím vzduchování pro chov pstruhů.No ta varianta 1 mi nepřijde zas tak špatná, protože když má 1kWh kolem 5 CZK a ta by mu vyráběla část za 2CZK.To je návratnost do 10 let.Akumulace je ještě neekonomičtější a nic levnějšího kromě frekvenčního měniče mě nenapadá.Frekvenční měnič má tu nevýhodu, že pokud by ho to omrzelo nebo neměl zrovna čemu vzduchovat, energie by zůstala nevyužita.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

no vzduchování má přeci fungovat 24hodin denně nebo to není napsáno v popisu???A i při použití akumulátorů když jsou nabité do plna a není odběr je také energie nevyužita.to vzduchování je to turbína nebo pístový kompresor???Sestava solárních panelů a frekvenčního měniče ušetří při dobrém počasí okolo 50% energie ze sítě za den a to zrovna není málo,záleží kolik bude panelů čím více tím lépe.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od gupa »

Jo tak to nevím stím měničem, frekvence spínání a pískot motoru, může mít vliv na pstruhy. Mám CT měnič, frekvence se dá zvýšit, ale i přesto stále je.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

gupa píše:Jo tak to nevím stím měničem, frekvence spínání a pískot motoru, může mít vliv na pstruhy. Mám CT měnič, frekvence se dá zvýšit, ale i přesto stále je.
používám altivar řady 16 a nějak extrémní pískání není motor prostě normálně funguje od 0 až 200Hz používám tak do 60Hz bez problémů
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od gupa »

Jde o spínání frekvence IGBT tranzistoru, je to v kHz.

Edit:Včela si třeba zvykne na cokoli, ale u pstruhů nevím, voda je dobrý vodič zvuku a základem každého chovu je pohoda zvířete. Takže proto. Nevím, jestli by úspora spíš nevedla přes účinnost vzduchovadla či vzduchovadel, ten chovatel je určitě profík, protože mít rozpočet jen na vzduchovadlo okolo 60t je chov okolo min. 10 - 20t živé váhy za rok. O zemědělství a vstupech vím hodně, ryba lekne ani nikdo neví proč. Prodat se dá i leklá ryba, ale zase se musí živit mražák nebo chlaďák. Osobně bych šel cestou budování postupně, ongrid není špatná volba, ale chce to promyslet a třeba ho kombinovat časem s baterií. Takže je to na více variant. Každá změna potom stojí balík. A zemědělčina je velké riziko. Zvlášť při globalizaci, kde se počítá každá koruna. A já to nevidím s tou efektivitou lépe než na investici okolo půl mega.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

goodbie píše:no vzduchování má přeci fungovat 24hodin denně nebo to není napsáno v popisu???A i při použití akumulátorů když jsou nabité do plna a není odběr je také energie nevyužita.to vzduchování je to turbína nebo pístový kompresor???Sestava solárních panelů a frekvenčního měniče ušetří při dobrém počasí okolo 50% energie ze sítě za den a to zrovna není málo,záleží kolik bude panelů čím více tím lépe.
V popisu jsem psal trvalý odběr 1500W - 24h denně.

Samozřejmě bych volil takový výkon panelů, aby se všechno spotřebovalo i za letního dne.

O kompresoru mi toho víc neřekl, ale možno se pozeptat.

To gupa : Díky, ty my vždycky poradíš. To rušení by mě vůbec nenapadlo.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

pedpokládám,že ten kompresor nebude ve vodě a určitě je někde v samostatné místnosti a dále vede jenom vzduchová hadice.jestli chceš provozovat třífázovej motor na 230V tak to asi bez frekvenčního měniče půjde jen těžko Ať jej budeš napájet z baterii nebo panelů,sám měniče mám doma v provozu a žádný nesnesitelný hluk to nedělá měnič téměř není slyšet a motor se chová jako motor.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od Pan Taum »

Pokud jsem to pochopil správně, platí teď na vzduchování 5kč za každou kWh? V tom případě nic nebrání nechat od elektrikáře napsat novou revizní zprávu s tepelným čerpadlem, zažádat o sazbu D56d a rázem by 1 kWh stála 3 koruny - roční úspora přes 20 tisíc, náklady na úsporu = flaška až 2000 pro revizáka.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od SJM »

ostrovpoděbaby píše: O kompresoru mi toho víc neřekl, ale možno se pozeptat.
Možno se pozeptat i na to, zda je potřeba vzduchování rovnoměrná ve dne i v noci, na jaře, v létě, na podzim i v zimě?
Třeba je potřeba vzduchování v zimě menší než v létě ap.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od gupa »

Pan Taum píše:Pokud jsem to pochopil správně, platí teď na vzduchování 5kč za každou kWh? V tom případě nic nebrání nechat od elektrikáře napsat novou revizní zprávu s tepelným čerpadlem, zažádat o sazbu D56d a rázem by 1 kWh stála 3 koruny - roční úspora přes 20 tisíc, náklady na úsporu = flaška až 2000 pro revizáka.
Vůbec není známo kolik stojí kWh pro ten spotřebič, jen jsem vzal sazbu podle odhadu a to vyšší, abych se nějak dopočítal při takové investici té rentability. Jestli by šla dát sazba níž, a kWh by stála méně než 5-4 Kč vůbec bych nedoporučoval takovou investici. Podle mého názoru se nevyplatí. Jen narostou starosti.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od gupa »

Já se nehádám. Pohoda tvoje a ryby jsou dva velmi odlišné stavy. To co nevadí tobě, rybu může zabít.
goodbie píše:pedpokládám,že ten kompresor nebude ve vodě a určitě je někde v samostatné místnosti a dále vede jenom vzduchová hadice.jestli chceš provozovat třífázovej motor na 230V tak to asi bez frekvenčního měniče půjde jen těžko Ať jej budeš napájet z baterii nebo panelů,sám měniče mám doma v provozu a žádný nesnesitelný hluk to nedělá měnič téměř není slyšet a motor se chová jako motor.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

[quote="gupa"]Já se nehádám. Pohoda tvoje a ryby jsou dva velmi odlišné stavy. To co nevadí tobě, rybu může zabít.
určite máš pravdu to souhlasím

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek