Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit, jestli se vyplatí budovat fotovoltaickou elektrárnu pro trvalý odběr 1500W(motor).
Napadají mě dvě varianty.
1) Nějaká sada Gridfree - 6x Polykrystal 240Wp - 4850Kč x 6 = 29100Kč
6x Mikroměnič 230w - 3620Kč x 6 = 21720Kč
Uchycení panelů, kabely, jističe, ..... = 8000Kč
Roční výroba .......... 1440kWh
Životnost ............... 20let
Cena za kWh .......... 29100+21720+8000/20*1440 = 2,04Kč/kWh
Kilowatthodina za 2 koruny je opravdu levná, ale rozhodně to nepokryje celou spotřebu.

2) Hybridní fotovoltaický systém se zálohováním sítí

12x Polykrystal 240Wp - 58200Kč
2x Hybridní měnič Vertex - 35000Kč(počítám s životností 10 let)
1x Baterie LiFeYPO4 48V 15kWh 16x3.2Vx300Ah - 180000Kč(aby to vydrželo aspoň přes noc)
Ostatní - 15000Kč
Roční výroba - 2880kWh
Cena za kWh - 5,6Kč/kWh

5,6 korun za 1 kilowatthodinu mi přijde opravdu dost - nešlo by to nějak vylepšit?Jiné komponenty?Pod tuhle hodnotu se mi opravdu nepovedlo dostat.
Předem moc díky za rady.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Neexistoval by nějaký jiný střídač, který je zálohovaný DS a místo hybrida tam dát třeba Tristar s tím střídačem?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od Lui »

A to si ako predstavuješ z hladiska funkčnosti v reálu ?..... :shock:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Aby jel motor na solar dokud je energie v bateriích a když dojdou aby přepnul na síť a po znovudobití přepnul zase na solar.
Přijde Vám to jako špatná varianta?Nic lepšího mě nenapadlo.Nechám si rád poradit.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od bert »

ostrovpoděbaby píše:Neexistoval by nějaký jiný střídač, který je zálohovaný DS a místo hybrida tam dát třeba Tristar s tím střídačem?
Ak striedač zálohujeme z DS, dostaneme niečo ako hybrid. No ten tristar je určený na nabíjanie batérií, ktoré by tam museli byť tiež.


Môžeme vedieť, o aký motor sa jedná? (1-fázový, 3-fázový, asynchrónny, komutátorový-uhlíkový...)
A v akom režime to má chodiť? (nonstop, v cykloch...)
Možno by sa totiž dalo použiť aj iné - nekonvenčné riešenie. ;)
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

No já to potřebuju pro známého.Je to jednofázový a pojede nonstop.Na víc se můžu zeptat.Prostě jde o to ušetřit rozpočtu co nejvíce, protože si to přeci jen za rok vezme 13MWh.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od bert »

Ten motor je dosť podstatný (celý štítok, prípadne aj foto svorkovnice). Ak by išlo použiť 3-fázový motor (prípadne už tam možno aj je, len je prepojený na jednofázové napájanie), dalo by sa to spraviť aj bez batérie, len za pomoci panelov a frekvenčného meniča. Koľko by nasvietilo z panelov by bralo z panelov, ostatné by si dotiahlo zo siete. Tu:
http://svetelektro.com/Forum/vyuzitie-f ... 21176.html, sme pred dvomi rokmi riešili, ako napájať motory.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

To jsem zamýšlel ve variantě 1 - bez použití baterií.Tímto by to bylo omezené jen na používání s motorem.Kdyby přestal motor používat, tak to nemůže na nic využít.Takhle by s tím mohl napájet celý dům.(Když bude dost svítit).
Nevěděl by někdo o levnjších proudových relé?Nejlevnější jsem našel za 850CZK a to mi příde drahé.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Teď jsem se dočetl, že to relé má reakční dobu 0,5s!Vždyť tím nejde zabránit přetokům do sítě!
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od LIX »

Chcel by si snad reakcnu dobu 0,001? To by si nemohol pouzit rele. Za tencas nic nepretecie, to je ako keby si pripojil do siete nabity kondenzator. Ten tiez da nieco do siete ake strati sa to a velmi rychlo.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

doba přepínací pro rele je na prosto vyhovující,ale tvé varianty se mi nezdají ani jedna.1) dáš li si na střechu například 1440Wp v panelech nemůžeš počítat, že je budeš odebírat trvale a stabilně 2)když budeš provozovat baterie a budeš je ždímat do samé hranice vybití tak je musíš zase také nabít zpět na plnou kapacitu aby bylo možno je použít tak, že jeden den pojedem motor z panelů a baterii a pak budeš stát a dobíjet baterie např dva dny když bude málo svítit.Dále je nutno znát co je to za elektromotor a co se sním bude pohánět.Použil bych několik panelů do serie a frekvenční měnič napájel DC napětím z panelů okolo 320VDC to je pro jednofázovej frekvenční měnič který by poháněl třífázový asynchronní elektromotor asi nejjednodušší řešení.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

No nemyslel jsem reakční dobu 0,001s, ale 0,5s mi přijde hodně.No dobře budu vřit zkušenějším. ;)

Kde by se dal ten frekvenční měnič sehnat a za kolik?Na druhou stranu by nemohl být výkon panelů doplňovaný síťí a bylo by potřeba doplnit automatické přepínání.Ta varianta s Gridfree mi přišla lepší, že by s tím mohl napájet i něco jiného, kdyby ho to omrzelo.

Asi se shodneme na tom, že cesta s akumulací se moc nevyplatí. *batt*
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

frekvenční měnič do 2kw na 230v ve vstupu měniče stojí na aukru nebo bazoši okolo 2000kč,ale akumulace se vyplatí jen né na všechno
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

goodbie píše:frekvenční měnič do 2kw na 230v ve vstupu měniče stojí na aukru nebo bazoši okolo 2000kč,ale akumulace se vyplatí jen né na všechno
Přesně tak - Jen ne na všechno
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

ostrovpoděbaby píše:
goodbie píše:frekvenční měnič do 2kw na 230v ve vstupu měniče stojí na aukru nebo bazoši okolo 2000kč,ale akumulace se vyplatí jen né na všechno
Přesně tak - Jen ne na všechno
nelze si pořídit 1500wp a tahat to z toho stabilně odběrem a ještě potom chtít dobíjet baterie :dontknow:
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od bert »

Nie som si istý, či zakladateľ témy presne vie, čo chce. :? Najprv chcete lacné riešenie, potom komplexné. Asi si treba najprv určiť priority, prípadne rozpočet.
Ak by bola priorita uživiť čo najlacnejšie motor s trvalým chodom, išiel by som do FM (frekvečného meniča).
ostrovpoděbaby píše:...Kde by se dal ten frekvenční měnič sehnat a za kolik?Na druhou stranu by nemohl být výkon panelů doplňovaný síťí a bylo by potřeba doplnit automatické přepínání...
Nič (žiadne prepínanie) netreba dopĺnať! V pohode si to zoberie zo siete iba a len to, čo do potrebného okamžitého výkonu motora, nedotlačia panely.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

bert píše:Nie som si istý, či zakladateľ témy presne vie, čo chce. :? Najprv chcete lacné riešenie, potom komplexné. Asi si treba najprv určiť priority, prípadne rozpočet.
Ak by bola priorita uživiť čo najlacnejšie motor s trvalým chodom, išiel by som do FM (frekvečného meniča).
ostrovpoděbaby píše:...Kde by se dal ten frekvenční měnič sehnat a za kolik?Na druhou stranu by nemohl být výkon panelů doplňovaný síťí a bylo by potřeba doplnit automatické přepínání...
Nič (žiadne prepínanie) netreba dopĺnať! V pohode si to zoberie zo siete iba a len to, čo do potrebného okamžitého výkonu motora, nedotlačia panely.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
aspoň někdo mi pohopil s rekvenčním měničem díky :P
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

goodbie píše: nelze si pořídit 1500wp a tahat to z toho stabilně odběrem a ještě potom chtít dobíjet baterie :dontknow:
No pravděpodobně jste přehlédl, že ve druhé variantě volím dvojnásob panelů. ::pv:: Samozřejmě že by se to nestíhalo dobíjet a akumulace by ztrácela smysl, když by se všechno spotřebovalo.Ono je něco jiné, když v normálním systému je největší spotřeba přes den a v noci minimum a tady tahat takového žrouta celou noc.

To bert : Omlouvám se, ale nějak se mi nedaří správně vyjádřit. :dontknow: Nemyslel jsem co nejlevnější řešení, ale co nejvíce užitečné.Ten frekvenční měnič je dobrý nápad ( kdyby nebylo tohoto skvělého fóra, vůbec bych nevěděl, že to jde :yes: )Po špatných zkušenostech se spolehlivostí jednotlivých součástí v mém solárním systému mě nějak omrzelo experimentovat a chci jít přímo vyšlapanou cestou

Jinak všem díky za rady.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od goodbie »

kdybych přehlédl druhou variantu nepsal bych ,že se ma ani jedna nezamlouvá, a proto jsem napsal použití frekvenčního měniče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Hybridní fotovoltaická elektrárna 3kWp

Příspěvek od gupa »

Ten motor vydělá svou prací na svou existenci alespoň 200Kč denně bez problémů? Nebo jde oto ušetřit z těch 200Kč, 20Kč/denně? Jakkoli to počítám, ekonomicky to není nic moc. Co se těmi 1500W pohání?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek