Pořadí aktuálního vytížení FVE

Co je nového? Kam zmizely mé příspěvky? Co se změnilo?
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj, v rámci soutěživosti a tím pádem motivace k co největšímu možnému využití vašich FVE, které jsou zde na mypower.cz měřeny a se zohledněním aktuálních schopností té které FVE, jsem přidal na hlavní stránku pořadí vytíženosti, alébrž denní síň slávy, která by dle všeho mohla ukazovat to, jak moc kdo drtí svou FVE na doraz do možností své FVE a která FVE naopak zahálí a nemá co dělat.

Obrázek

Jako aktuální strop výroby dle aktuálních možností konkrétní FVE v aktuální době je chápán nikoliv její instalovaný výkon, ale její zde spočítané teoretické maximum pro aktuální nejbližší dny. Toto je dáno do poměru s aktuální dosaženou dnešní výrobou a je zobrazen stav, jak jste na tom procentuelně do teoretického maxima vaší FVE.

Sám jsem zvědav, jak se to bude chovat a co všechno na tom zjistíme :)

:comp:
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zaujímavá vecička. Dobré pre prehlad ostatných FVE :) Asi neni priaznivé počasie keď moja malá FVE je na čele. :lol:
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od vata »

Zdravím, hezké, inspirující :) Já myslím, že moje teoretické maximum by mělo být výše, snad se to v datech ukáže, jakmile spustím zužitkování přebytků (pilně se na tom pracuje). Mimochodem - dnes tu bylo dopoledne oblačno až zataženo, odpoledne jsem pekla v remosce a do floatu jsem se dostala až kolem páté odpoledne - takže dnes jsem měla téměř 100% využití.
Takhle vypadá moje grafická interpretace přebytků, odvozená od průměrného rozdílu mezi Voc a Vmp ve floatu:
prebytky.png
prebytky.png (11.72 KiB) Zobrazeno 5718 x
Nepřemýšlela jsem, jak to přepočítat na % využití - ten Filipův nápad je hezčí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od mypower.cz »

Jeste dodam 6 veci,

1) prave jsem to jeste upgradnul tak, ze do 6ti do rana tam budou dnesni data, aby ten kdo prijde po pulnoci o tu paradu z dnesniho dne neprisel a v 6 rano je reset a jede se novy den s novym poradim, ktere bude ze zacatku asi hodne divoke a az pak se ustali.

2) V podstate ten pomer bude silne zaviset na momentalnim pocasi v danem dni a na tom, jak moc jsou zapinany spotrebice a jak moc je FVE "drcena" :)

3) I kdyby nekdo hlidal spotrebu tak, ze by mel teoreticke maximum nizke vzhledem k instalovanemu vykonu, a potom za deset dnu takoveho vyladeni nizkeho teor. maxima zapnul velky spotrebic, nic se nebude dit, protoze v ten okamzik mu zacne rust teoreticke maximum, takze zase pomer bude ferovy i vuci ostatnim.

4) Na pomer ma taky velky vliv pravidelne chovani majitele FVE a algoritmus se snazi se chovani majitele prizpusobit a parametry upravit. Kdo napriklad neni doma a odjede na dovolenou dele nez 10 dnu, tam se teor. maximum posune (snizi se). Kdo vyuziva FVE jen v sobotu a nedeli a jinak pres tyden neni doma, u toho se teoreticke maximum navysi prave o ty soboty a nedele kdy je FVE drcena a samozrejme pracovni dny bude pomer vyuziti horsi.

5) Lze tady z tohoto vysledovat u koho je vykon FVE vhodne jeste rozsirit a u koho je naopak vykon FVE predimenzovany.

6) Ti kteri maji napriklad dramovo ukladani prebytku, nejakou jinou automatizaci, nebo tu energii proste sypou do boileru budou mit pomer vytizeni samozrejme lepsi

Dalsi souvislosti bud napadnou nekoho jineho, nebo dam vedet, jak me neco zajimaveho napadne :)
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od goodbie »

zdravím, Admine dobrá práce chválím .Jen nešlo by to udělat malinko větší nebo aby se to dalo zvětšit kliknutím??díky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od mypower.cz »

goodbie píše:zdravím, Admine dobrá práce chválím .Jen nešlo by to udělat malinko větší nebo aby se to dalo zvětšit kliknutím??díky.
Přidáno.

Obrázek

:D Jsem druhý :mrgreen: od rana 3 rychlovarky kazda po dvou litrech, uz jede druha pracka, zachvili bude varic, no Luky asi nedam ... tam se to drti fest ... :D
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od 007ToMMaS »

:D od kedy beží ukladanie prebytkov tak to ide čo to dá ;) Ak bude viac svietiť slniečko tak ktosi ma isto dá lebo nemám zas až taký veľký výkon FVE ;)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od mypower.cz »

007ToMMaS píše::D od kedy beží ukladanie prebytkov tak to ide čo to dá ;) Ak bude viac svietiť slniečko tak ktosi ma isto dá lebo nemám zas až taký veľký výkon FVE ;)
Na instalovanem vykonu v tomto pripade az tak moc nezalezi.

EDIT: Jeste chvilku ti budu "slapat na paty" :D jeste udelam obed a pak odpadnu, pac uz nemam co zapnout tak, aby to melo smysl. Vytapet balkon uz je asi zoufalstvi :D Na to kaslu :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od goodbie »

tak to já zase sluníčkem chladím pivo :P chlazení jede a pivo točené je jako křen :cheers:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od vata »

Spotřeba přebytků spuštěna dnes. Uff, to byla hokna...
Tak teď jsem opravdu zvědavá, co to udělá s celkovou spotřebou. Detaily popíšu ve svém vlákně hned jak to trochu rozdýchám...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od SJM »

mypower.cz píše:Hoj, v rámci soutěživosti a tím pádem motivace k co největšímu možnému využití vašich FVE, které jsou zde na mypower.cz měřeny, a se zohledněním aktuálních schopností té které FVE, jsem přidal na hlavní stránku pořadí vytíženosti, alébrž denní síň slávy..

Dobrý nápad. Ještě názornější by tento přehled mohl být, pokud by zohledňoval meteorologickou situaci, ale to by bylo asi obtížné. I tak by je to názorné a přehledné, navrhuji přesunutí výše na stránce nad přehledy a grafy jednotlivých měřených FVE, alespoň na čas.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od honzaL »

mypower.cz píše:
:D Jsem druhý :mrgreen: od rana 3 rychlovarky kazda po dvou litrech, uz jede druha pracka, zachvili bude varic, no Luky asi nedam ... tam se to drti fest ... :D
Jsem diskriminován!!! Mám otočení systému trochu na západ a tudíš náběh každý den je pomalejší :( .

Jinak se z výkonů dá i pěkně pozorovat, jak se pres Čechy a Moravu posouvá fronta na Slovensko.
Kdyby admin neměl co dělat ;) mohl by doplnit i mapku s polohou FVE a případně i s korekcí natočení panelů (jinak by správný výsledek byl platný až k večeru). Chtělo by to ale více FVE, aby se daly udělat i ekvipotenciální plochy s aktuálním osvitem případně i s průměrovaným osvitem za nějakou dobu. Navíc ale by to pak chtělo korekci o FVE které jsou ve Floatu a nevyužijí možný potenciál. (to by ale asi udělat šlo a nějakou cca 5% přesností). Nebo by každá FVE musela mít měření osvitu a posílat data (to už by každého nějakou stovku stálo).
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od střídač »

honzaL píše:Nebo by každá FVE musela mít měření osvitu a posílat data (to už by každého nějakou stovku stálo).
Toto měření by bylo asi nejpřínosnější pro vyhodnocení FVE. Dalo by se určit kolik toho dopadne v jakém rozložení během dne a z toho usoudit na vhodnost umístění-rozmístění panelů a následně i jejich využití.

Asi se neobejdeme bez "jednotného" přístroje, pro korektnost výsledku. No a každý by musel určit polohu a orientaci svých panelů.

Objednávám a hradím jeden kousek.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od Roger »

u koho to objednavas?
A když budu na Tuvalu, mohu se také prihlasit? :-D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od honzaL »

Nejlevnější zařízení je popsáno níže.
Dporučil bych použít tyto komponenty:

Solární panel za 95,- Kc http://www.gme.cz/fotovoltaicky-solarni ... w-p522-054
Rezistor za 5,- Kchttp://www.gme.cz/mpr-150r-p119-341

Výsledkem měření intenzity osvětlení by bylo napětí v rozmezí 0 - 2V

Rezistorem se zkratuje panel a měří se na něm napětí, které odpovídá téměř přímo úměrně intenzitě osvícení.
Při 1000W/m2 by mělo být napětí 1.66V
Samozřejmě je problém s delším svodem měřícího kabelu (střecha - ústředna) a zařízením, kterým napětí měříte (proudový odběr a přesnost). Výsledky by ale mohli být dobré (samozřejmě alespoň pro stejný typ panelu).
Možná pro větší přesnost by to chtělo panýlek alespoň s 6V to by dávalo napětí lineárně až někde k 4,5V. (zkoušíme to běžně s 12V a 20W)
Ideální by bylo to vždy zkalibrovat s nějakým profi měřičem, to je ale už za nějaké tísíce.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od Frenky »

Já jsem pro každou srandu, udělám pokus s nějakým malým panelem. Mám v šuplíku nějakou pseudonabíječku (nějaká vopice to byla). Nabíječka sice nic nenabije, ale na to měření by to bylo dobré. Já mám jinak panely přesně na východ, je to vidět podle maxima na grafu. Žně (pokud svítí) mám cca od 06:00 hod do 14:00 hod. Potom je to takové šudlání. Sluníčko mi zajde za panelák a hotovo. Kdyby někdo měl osvitoměr na zapůjčení, tak bych uvítal, abych si to mohl nakalibrovat :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od Roger »

HonzaL
Anebo udelat serii 20 ks a komparovat je mezi sebou, s tim ze kabel k ustredne by se nesmel nasledne zkracovat
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Pořadí aktuálního vytížení FVE

Příspěvek od honzaL »

Frenky píše:Já jsem pro každou srandu, udělám pokus s nějakým malým panelem. Mám v šuplíku nějakou pseudonabíječku (nějaká vopice to byla). Nabíječka sice nic nenabije, ale na to měření by to bylo dobré. Já mám jinak panely přesně na východ, je to vidět podle maxima na grafu. ......
Připomínám jenom, že je třeba zvolit vhodný odpor rezistoru, aby se graf protínal v té lineární části (červená čára). Je to sice méně efektivní oblast než běžně využívaná třeba v bojlerech (černá čárkovaná), ale o efektivitu zde nejde.


Přeji hodně úspěchů.
Přílohy
graf_rezistor.jpg
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek