Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Harry »

Pomalý hrnec je dnes již celkem známá věc (http://en.wikipedia.org/wiki/Slow_cooker) a je běžně k dostání i na českém trhu, stačí dát do nějakého vyhledávače zboží heslo „pomalý hrnec“. Všechny výrobky jsou ale na 230V AC a přijde mi, že poněkud plýtvají teplem. Já jsem se tedy rozhodl vyrobit takový jednoduchý prototyp malého pomalého hrnce na 12V. Rozdíl oproti komerčním hrncům je v tom, že vnitřní hrnec je zateplen cca 5cm minerální vaty a jeho příkon je jen 36 W, termostat je nastaven na 90 C s hysterezí cca 3 C. Příkon je záměrně volen malý, aby když se jede na akumulátor, aby byly co nejmenší ztráty vlivem vnitřního odporu aku. Nejvíc energie spotřebuje ohřátí vařených potravin na „provozní“ teplotu, pak už se pokrývají pouze tepelné ztráty hrnce, které jsou díky izolaci celkem malé. Podrobnější měření účinnosti a energetické náročnosti musím ještě udělat.

Vnitřní nádoba má objem cca 1l a je to tak na vaření pro jednu osobu. Zkoušel jsem zatím uvařit: brambory, rýži v pytlíku, ovesnou kaši, buřt-guláš, kuřecí maso na kmínu. Vše se celkem povedlo, ale vaření má svá specifika: především je to dlouhá doba přípravy.

Výhody:
- malý příkon = pokud jedete na baterie tak z nich dostanete více energie
- nic se nepřipálí
- nic neuteče
- nemusí se u toho stát a hlídat proces vaření
- i s malou FVE se dá celkem pohodlně a celkem efektivně připravovat jídlo

Nevýhody:
- dlouhá doba přípravy - např. rýže cca 3hodiny, brambory 3h atd.
- v mém experimentálním provedení problém s vysokou teplotou odporového drátu a následnou degradací azbestové podložky

Pár fotek konstrukce a z experimentálního vaření viz. níže. Co vy na to? Má někdo nějaké nápady na vylepšení? Nebo nechce někdo vyrobit něco podobného?
Přílohy
Hotová rýže, vařeno cca 4 hodiny ale stačiloby asi jen 3h
Hotová rýže, vařeno cca 4 hodiny ale stačiloby asi jen 3h
Pokusný buřt-guláš, ještě napájeno ze sítě
Pokusný buřt-guláš, ještě napájeno ze sítě
Odporový drát na azbestová destičce, a termostat nastavený na 90 C, příkon spirály je asi 3A pří 12 V takže výkon cca 36 W.
Odporový drát na azbestová destičce, a termostat nastavený na 90 C, příkon spirály je asi 3A pří 12 V takže výkon cca 36 W.
Otevřeno
Otevřeno
Celkový pohled
Celkový pohled
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s ťFVE

Příspěvek od LIX »

Mne sa nepáči na tom ten azbest a minerálna vata. Nenapadala ti do toho či si varil?
Azbest by som vymenil za kremičitý piesok, lepšie by sa ti rozložilo teplo, taký piesok môžeš povysýpať zo starých poistiek.
Tú minerálnu vatu by som buď úplne vyšmaril a spravil tam vákum, čo by chcelo trocha viac práce, neaké to zváranie, ventil a kopresorom tam urobiť vákum, alebo minimálne odsať vzuch čo to dá. A skrátil by som aspon o polovicu odporový drôt nech to má aspon 70 až 100W, podla mňa ani to nieje až tak hrozný výkon ktorý by mohol uškodiť baterkám.
Každopádne dobrý nápad len ho dotiahnuť do konca. ;)
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s ťFVE

Příspěvek od Harry »

Mne sa nepáči na tom ten azbest a minerálna vata. Nenapadala ti do toho či si varil?

- ten výtvor musíte brát tak, že je to jen "technologický demonstrátor", čili má to ukázat jestli je možné takto dané prvky systému použít a jestli celek plní to proč byl sestaven - a to se povedlo ověřit. Jinak žádná vata mi do jídla nidky nenapadala, protože vše jsem dal do hrnce venku, přikryl jsem jej vnitřní poklicí a až pak dal do izolovaného vyhřívaného hrnce. Viz foto. A azbestová deska byl použita, protože celkem dobře odolává teplu a dá se do ní vrtat.

Azbest by som vymenil za kremičitý piesok, lepšie by sa ti rozložilo teplo, taký piesok môžeš povysýpať zo starých poistiek.

- tedy moc si neumím toto řešení představit. můžeš to nějak upřesnit.

Tú minerálnu vatu by som buď úplne vyšmaril a spravil tam vákum, čo by chcelo trocha viac práce, neaké to zváranie, ventil a kopresorom tam urobiť vákum, alebo minimálne odsať vzuch čo to dá.

- No ale to je technologické řešení o pár řádů složitosti jinde. Ale v principu by to šlo. :D

A skrátil by som aspon o polovicu odporový drôt nech to má aspon 70 až 100W

- no to není jen tak. Už takto ten drát trochu svítí/žhaví a když budu chtět přes poloviční délku přenést 2x až 3x větší výkon tak se upeče a vše kolem taky. Chtělo by to jiný typ topného elementu, ale zatím jsem na jiný na 12V nenarazil. I když teď jsem sehnal nějaké topné tělísko z Žigula a to by mělo dávat tak cca 100W a je na keramickém držáčku.

, podla mňa ani to nieje až tak hrozný výkon ktorý by mohol uškodiť baterkám.

- to záleží na tom jakou máte kapacitu baterie...:-)))

Každopádne dobrý nápad len ho dotiahnuť do konca. ;)
Přílohy
poklice vnitřního hrnce po 2hod vaření
poklice vnitřního hrnce po 2hod vaření
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od rimi »

Moc dobry namet, diky.
Mi se libi i ten maly prikon, muze bezet i v zime. Ted budu jen premyslet, jak to stvorit, aby mlada nebrblala, obrazky ji moc nenadchly.
Zvazuju pouzit nejaky stary fritak.
Topne telisko pro akvarka se kdysik vyrabelo na kolene: zkumavka, do ni odpor a zasypalo se pojistkovym piskem
sipj
Příspěvky: 76
Registrován: pon zář 03, 2012 7:12 pm
Reputace: 3

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od sipj »

Jako topne teleso muzete pouzit vykonove rezistory v hlinikovem pouzdre treba tady
http://www.tme.eu/cz/katalog/dratove-re ... _order=ASC
Delaji se 25W az 200W a mate vyresen i prenos tepla...
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Harry »

rimi píše:Moc dobry namet, diky.
Mi se libi i ten maly prikon, muze bezet i v zime. Ted budu jen premyslet, jak to stvorit, aby mlada nebrblala, obrazky ji moc nenadchly.
Mno jo snad si nemyslíš, že moje žena z toho byla nějak nadšená :roll: :lol: ale říkám je to prototyp, tak to tak prosím berte. Šlo o to vyzkoušet izolaci, topení, termostat a možnost vaření za nízkých teplot...:-)))
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Harry »

sipj píše:Jako topne teleso muzete pouzit vykonove rezistory v hlinikovem pouzdre treba tady
http://www.tme.eu/cz/katalog/dratove-re ... _order=ASC
Delaji se 25W az 200W a mate vyresen i prenos tepla...
To je nápad....díky za super tip..:-) to je o třídu lepší řešení než ten můj drát na azbestu..:-)))
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Wagoneer »

Jako spodni izolaci lze vlnu použit. Ale vzhledem k její závadnosti dále odizolovat tim piskem. Vysypávat pojistky asi ne, ale v každém OBI apod. lze koupit jemny křemičitý pisek do bazénových filtrací.
Jinak super nápad.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od vata »

Zdravím, jako pomalý hrnec by se dala použít i zbláznivší se nabíječka IPC-1 od Volcraftu :(
Čerstvá, osobní zkušenost, skoro jsem vyhořela
Čerstvá, osobní zkušenost, skoro jsem vyhořela
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od LIX »

Prepáč, zabudol som napísať že najprv ten odporový drôt omotať na keramickú trubičku a potom to celé zasypať s tým piesko. To riešenie s odpormi nieje zlý nápad len by bolo treba kúpiť minimálne 100W aby znášali dobre to teplo. Kapacitu mám zatial iba skúšobnú 40Ah gel, to by som varil iba cez deň keď by svietilo slnko, mám iba 2x 100W panele.
Ináč viem že sa ten odporový drôt zahrieva a červená sa pri väčšom prúde, robil som raz vaporizér kde som z pokazenej žehličky vydoloval odporový drôt a tiež sa mi červenal a rozpadal pri napätí a prúde ktoré som používal, vyriešil som to dvomi kúskami sludovej podložky ktorá skoro nič nestojí a fantasticky prenáša teplo. Podložky som dal z oboch strán drôtu, na ne som položil medený plech z oboch strán a stiahol som to šróbmi, drôt bol chladený a tak nemal šancu sa rozpalovať do červena. Držím palce v ďalšom doladovaní. :)

vata: Ako sa to stalo? Mám takú istú. :O
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od rimi »

Jo, prave jsem to hledal, pisek ma soucinitel tepelne vodivosti λ 0.95 W/m.K oproti skelne vate 0.046 (vim, ze vata ee)

A ten vnitrni hrnec by se mel vyndavat kvuli myti, takze co pod nej jeste plotnu s teliskem
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od ixo »

Vata by mohla potvrdiť, či má odpor 0.046.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od mypower.cz »

neni Vata jako vata :D
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Harry »

vata píše:Zdravím, jako pomalý hrnec by se dala použít i zbláznivší se nabíječka IPC-1 od Volcraftu :(
ipc1.jpg
No myslím, že použít tužkové akumulátory jako odporová tělíska na jedno použití je trochu drahý špás i na prototyp..:-) Byla ta dobíječka živená z 12 DC nebo z E.ONu?
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Harry »

ixo píše:Vata by mohla potvrdiť, či má odpor 0.046.
Minerální vata má tepelnou vodivost něco kolem 0.05 až 0.04 W/mK. Jak je na tom Vata to se v tabulkách nedočtete..:-)))
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Harry »

rimi píše:A ten vnitrni hrnec by se mel vyndavat kvuli myti, takze co pod nej jeste plotnu s teliskem
Přesně tak, a proto musí izolace držet tvar. Ono by to vůbec chtělo udělat nějakou izolovanou nádobu s uzavřenou izolací, na dně mít vyhřívací element a do této nádoby dávat až hrnec, v kterém se vaří. Moje testovací konstrukce vyplynula z toho co zrovna bylo po ruce a kupodivu do sebe ty hrnce tak nějak pasovaly a vlezlo se tam i vše ostatní (izolace, vyhřívání, termostat). Normální vata pro kosmetické účely nešla dole použít (používám ji na izolaci poklice, protože se s ní musí často manipulovat a mierální vata se drolí a jehličky píchají do rukou), protože je tam od topného tělesa dost teplo a mohlo byt to bafnout :hell: zato minerální vata ta jen trochu změní barvu. :D
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od rimi »

zkouseli jsme plstit ovci vlnu v pracce, urcite by slo uplstit primo pozadovany tvar mezi temi hrnci.
Jen netusim, jestli snese 90C, pokud, bylo by to prima, protoze je ji vsude dost (vyhazuje se)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od vata »

ixo píše:Vata by mohla potvrdiť, či má odpor 0.046.
Není odpor jako odpor. Můj je 42 a vůbec :D
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od vata »

Harry píše:
vata píše:Zdravím, jako pomalý hrnec by se dala použít i zbláznivší se nabíječka IPC-1 od Volcraftu :(
ipc1.jpg
No myslím, že použít tužkové akumulátory jako odporová tělíska na jedno použití je trochu drahý špás i na prototyp..:-) Byla ta dobíječka živená z 12 DC nebo z E.ONu?
Tu noc jela na eon. Někdy k ránu vypadl na chvíli proud, a to ji dočista vyvedlo z konceptu. Probudil mě příšerný chemický puch, dva dny jsem to větrala.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Tomas Hochel
Příspěvky: 8
Registrován: pon čer 17, 2013 10:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Re: Pomalý hrnec na 12V - vaření s FVE

Příspěvek od Tomas Hochel »

A čo tak použiť na ohrev peltierov článok miesto odporového drátu. Pri 80W je to síce trocha viac ampérov, ale zasa funguje ako tepelné čerpadlo a jeho účinnosť pri ohreve ide niekam k 150% . Len treba strážiť teplotu článku, aby neprekročila kritické teplotu.
Zatiaľ iba testovacích 20w no name panelov (orientovaných na západ), + pwm nabíjač + 2x7Ah 12V Panasonic úložisko. Budem postupne rozširovať a aktualizovať. Fotovoltaika nieje jediná cesta k sebestačnosti.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek