Plechová střecha s hromosvodem

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od glottis »

ja si to vysvetluju takto ... pravdepodobne se predpoklada, ze to bez uzemneni ani strechy ani ramu (jak by se taky ram zemnil a strecha ne, ze) neni takovy atraktant blesku a primo do skeneneho panelu, nebo nejakym preskokem pres ram a pak do panelu neni ta cesta, co si blesk vybere. Prece jen to ma nejaky kilovolt izolacni pevnost. Pravdepodobne se predpoklada, ze spis to rachne nekde kolem, do zeme, do stromu, k sousedovi, do manzelky co uklizi pluh. A pak ta T2 tam je jen na ochranu pred indukovanym napetim.

Poskozeny panel pak muze byt jina pohadka a mozna mit jeste hlidac izolacniho stavu proti te strese by nebylo od veci :)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od vla »

kodl69: Dík za info, najdu si sám.
Nemám rád tenhle stát.
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od ElektroEzs »

Stringy mám 105V a VOC 130V ale hlídač by se mi líbil no ale ta cena. Pořád váhám zda dát dvě T2 nebo raději T1 a T2. Jakého výrobce dáváte T1?
glottis píše:ja si to vysvetluju takto ... pravdepodobne se predpoklada, ze to bez uzemneni ani strechy ani ramu (jak by se taky ram zemnil a strecha ne, ze) neni takovy atraktant blesku a primo do skeneneho panelu, nebo nejakym preskokem pres ram a pak do panelu neni ta cesta, co si blesk vybere. Prece jen to ma nejaky kilovolt izolacni pevnost. Pravdepodobne se predpoklada, ze spis to rachne nekde kolem, do zeme, do stromu, k sousedovi, do manzelky co uklizi pluh. A pak ta T2 tam je jen na ochranu pred indukovanym napetim.

Poskozeny panel pak muze byt jina pohadka a mozna mit jeste hlidac izolacniho stavu proti te strese by nebylo od veci :)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od PetrV2 »

kodl69 píše:jeden svod na bytovým domě???? to jistě není "čisté řešení" když má být jeden na každých 15m obvodu pro LPS III, 10m pro LPS II... V ČSN EN 62305 je napsaný, že potřeba co nejdříve provést rekonstrukce hromosvodů pro splnění podmínek téhle normy. Platí od roku 2009. 14 let je asi málo na "co nejdříve" - a neboj, není to jenom u vás.
Leda by měl celej dům méně než 15m2, potom by to teoreticky vycházelo :) Asi, že. Navíc svody mají být přednostně v rozích objektu.
Ahoj, díky za příspěvek. Ano, je tam jeden svod, další svod je hned na sousedním domě. Sousední dům znamená, že domy jsou nalepené na sobě a tvoří blok domů. Co potom přesně znamená roh objektu? Rok toho domu, což je ale fakticky administrativní pojem, protože fyzicky "dům" pokračuje sousedním domem včetně drátu hromosvodu. Myslím, že blesk nedbá na to, že v RÚIAN se jedná o různé stavební objekty.
kodl69 píše:Ještě by mě zajímala ta izolovaná STA na plechové střeše, to mi nafoť detailně, ať se při pátku trochu zasměju...
Anténa - oddálený jímač
Anténa - oddálený jímač
Jak je anténa izolovaná nebo "izolovaná" - neumím posoudit
Jak je anténa izolovaná nebo "izolovaná" - neumím posoudit
kodl69 píše:Principem neizolovaného hromosvodu je pospojování všeho se vším na co nejvíce místech. Tím vznikne faradayova klec, do které vstupují vodiče jen přes přep. ochrany. A ty by měšly být na rozhraní zón, tj hned pod střechou. T1, a pak u zařízení, T1+T2. jak chceš s jedním svodem s uzemněním 9 ohm, udělatr faradayovu klec? tj uzemnění není nikde spojeno s PEN instalace, plynem, tady nějakej FV kabel CY 6mm2 připojenej k T1 maximálně shoří, a navíc zavlečeš do instalace nejenom bleskový proudy, ale i indukovaná přepětí, které se vyskytují častěj, než si dokážeš představit.
Ano, myslel jsem, že pod střechou T1 a doma u vstupu T2, ale nevím, na co je připojit.
Domlouvám druhé kolo s někým jiným, t.j. revize elektroinstalace i hromosvodu, navíc dělají fotovoltaiku (což jsem nevěděl), samozřejmě ideálně za dotace, nicméně když jsem vysvětlil, že by šlo jen o instalaci panelů + ochrany + svod domů, tak mě s tím do háje neposlali.
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Dagus »

Oddálený jímání to není. Je tam ten "oddálený" jímač, ale dole máš tu trubku přidělanou měděným drátem, takže o oddáleným hromosvodu nemůže být řeč. U plech střech oddálené jímání může být, ale přes HVI vodiče, nebo nějaké extrémy se sloupama vedle domů a nataženým lanem přes něj (kdyby mě někdo chytal za slovo, že nelze).
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek