Jk BMS. 2A.

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Jk BMS. 2A.

Příspěvek od Janma »

Zdravim. Mám dotaz na majitele JK BMS - 2A.
Objevuje se mi při nabijeni chyba proudové senzoru. Když je proud + - do 2A.
Viz foto.
Mám někdo s tímhle zkusenosti?
Mám 17s Lifepo4.
Screenshot_20230412-110030.jpg
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jk BMS. 2A.

Příspěvek od rva »

Nikdy se mi to nepřihodilo. Máš nastavený správný počet článků (17)?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Jk BMS. 2A.

Příspěvek od DanoP »

Je to zrejme chyba android aplikacie. Data citane cez RS485 idu dalej normalne vratane merania prudu. Predajca BMS o tom vie. Zvadzaju to na premenlivy odber prudu - vid komentar predajcu.
******
NOTICE:

Protection (Current Sensor Anomaly)

This problem exists when the inverter is used, because the current direction is uncertain,
The alarm will be displayed. It does not affect the normal use of BMS.
This kind of alarm will appear when the sun is not big or small, because at this time,
the battery fluctuates frequently between charging and discharging,
and there are uncertain factors, so this problem occurs.

A pure sine wave inverter does not draw a constant current. The current from the battery follows a sine wave shape.
It ramps from zero current up to peak current in 1/4 of a cycle.
The peak current is actually about 40% more than the average current.
Then the current will ramp back down to zero at the 1/2 cycle time. At this point, the inverter reverses polarity,
and ramps the current back up again, hitting the peak at the 3/4 cycle time. The battery current is positive again,
and the inversion happens in the inverter circuit. The the current ramps down back to zero again at the end of the cycle.
The process them repeats for every cycle.

If you measure with an averaging meter, you will just see a fairly steady current that should be close to the true RMS current.
I use a True RMS Fluke meter, and it is able to give a vey accurate reading on this odd waveform.
The current reading in the BMS just measures the voltage across a shunt resistor. This reading is only taken periodically,
and it is not synced the the changing current from the inverter. It might take a reading at zero current, or at the peak current,
but most likely, it will fall somewhere in between.
Due to the shape of the wave, the reading tends to bounce a bit above and below the true RMS current.
It is not perfect, but over the long term, it is "good enough" for the BMS to calculate the amp hours charged in or discharged out of the battery.
This works because if you average the readings over a full hour, the high and low readings will average out.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Jk BMS. 2A.

Příspěvek od Janma »

Počet článků je nastaven správně.

Je zajímavé že při měření kleštákem proud prochází .

DanoP- takže se s tím nedá nic dělat?

Mám dvě stejné BMSkya dělají to obě.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jk BMS. 2A.

Příspěvek od rva »

Vysvětlení je jasné, třeba to vyřeší v další verzi software, ale asi to ničemu nevadí a vše funguje tak, jak má.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Jk BMS. 2A.

Příspěvek od sisdale »

Janma píše:Zdravim. Mám dotaz na majitele JK BMS - 2A.
Objevuje se mi při nabijeni chyba proudové senzoru. Když je proud + - do 2A.
Viz foto.
Mám někdo s tímhle zkusenosti?
Mám 17s Lifepo4.
Ano, popisoval jsem to nekde u sebe ve vlaknu. Problem je s implementaci Coulomb metru v JK BMS. Zadny firmware to neopravi. Stava se to normalne, kdyz diky zatizenemu menici se zacne objevovat pravidelne proudove cykly skakajici kolem 0A, tedy menici poloritu. Kondenzatory v menici nejsou schopne vykryvat kmity pri vysoke zatezi menice a dojde tak propagaci 50 Hz vystupu do DC spojeni s baterii, kde se to projevi jako 100 Hz AC slozka. Baterie teda pak supluje nedostatecnou kapacitu. Problem to je jen pokud kmity jsou kolem nuly, tedy pokud PV strana ma +- akorad vykon pokryvajici zatez. Sampling odectu proudu v JK BMS ma nizkou frekvenci a pak nacita stridave +, -, +, -... a to vyhodnocuje jako chybu. 100 Hz slozka se objevuje na proudu z baterie i jindy, ale tam to nevadi protoze dela pak prumerovani z tech hodnot. Pokud mas osciloskop, tak si to muzes omrknout jak to probiha u tebe. Tavnou pojistku na baterii jde s trochou rezervy pouzit jako bocnik a osciloskopem sledovat ubytek napeti na teto pojistce a hned uvidis ten AC bordel na produ z/do baterie.

Tato chyba nicemu nevadi jen neni schopne v tomto pripade JK BMS urcit hodnotu proudu, protoze neni schopny udelat prumerovani z +/- hodnot. Pokud te zajima proud i SoC baterie presneji, tak s JK BMS to je spatne (Bez pravidelneho dobijeni baterie na 100% Soc je to v podstate nepouzitelne). Doporucuji pak nejaky dalsi externi meric proudu/Soc, ktery bude mit podstatne lepsi sampling a praci s merenymi daty.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde