1S palič přepětí + signalizace podpětí

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
xfrankie
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 13, 2022 7:26 am

1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od xfrankie »

Zdravím, prosím o "kritiku" návrhu desky paliče přepětí pro LiFePO články.
Zatím jsem nenarazil na obvod který by uměl spálit více než 15A na článku a byl by neomezeně škálovatelný pro libovolný počet článků v sérii. (16S pro 48V systémy nebo 130S pro HV Solax)

Podle datasheetů komponent bych myslel že se bude chovat tak jak potřebuji, ale vzhledem k absenci zkušeností s designem obvodů (a elektrotechnikou obecně) se radši ptám...

Účel obvodu:
Při překročení napětí na článku (3,4-3,5V) by se měl sepnout mosfet a pustit cca 15 Ampér do výkonového odporu R3 (0.22R, 50W).
Při poklesu napětí článku pod nastavenou mez (2,8-3,1V) se vypne napájení OptoMosfetu, což může např. signalizovat DRM0 (n0%) do střídače.

Princip funkce hlídání přepětí:
Napěťová reference (TL431) porovnává napětí na referenčním vstupu podle vzorce (1+ R1/R2)*2,495. To lze nastavit napěťovým děličem (R1/R2) v prostřední části obvodu. Srovnání na přesnou hodnotu zajišťuje potenciometr Pot1 (5kR)
Při překročení nastaveného otevíracího napětí pustí TL431 napětí dále k odporu R4 (100kR). Jeho vysoký odpor zajistí "rozdíl napětí" mezi oběma konci téměř v plné hodnotě napětí vstupního. (TL431 má sama relativně nízkou impedanci, 0.2R).

Vzestup napětí se projeví na Gate mosfetu (přes ochranný odpor R5). N-MOSFET (IRLB3034PBF) se při Vds=Vgs=3,5V sepne a zajistí průchod proudu (dle datasheetu až 330A...) na výkonový odpor R3.

Odpor R6 a LEDka slouží k signalizaci sepnutí obvodu.


Zesílením chlazení mosfetu a změnou výkonového odporu R3 bysme se měli dostat na zajímavé proudové hodnoty i pro nízkonapěťové systémy, tolik oblíbené na zdejším fóru.
Změnou napěťového děliče R1/R2 lze obvod překonfigurovat pro jakékoliv články a libovolné napětí na nich (vyjma niklových, TL431 reference sepne až při 2.495V ...)


Nejasnosti:
1) je vůbec potřeba ochranný odpor R5 u mosfetu? pokud ano, stačí 1kR, nebo je nutná jiná hodnota?
2) TL431 propouští i při vypnutém stavu "leakage current" v hodnotě cca 0.5mikroAmp. To vytvoří nárůst napětí přes R4 (100kR) asi 500mV, což by nemělo stačit k sepnutí mosfetu (Vtreshold = 1.5-2V). Je tato úvaha správná? Nebo je nutné snížit hodnotu odporu (20-50kR) ?
3) je nutná ochrana kondenzátorem mezi +- pro pohlcení napěťových špiček z MPPT nebo na to postačuje kapacita článku (135Ah) ?
4) cokoliv jiného co jsem nevzal v potaz?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Princip funkce hlídání podpětí:

Stejné jako u přepětí, pouze obrácený princip.
Dokud je napětí článku nad hladinou nastavenou děličem R21/R22+Pot2 tak proud 20mA prochází přes TL431 do OptoMosfetu. Ten je tedy v septnutém stavu a výstupní kontakty vedou libovolný signalizační proud/napětí (izolační schopnost OptoMosu je min. 500V, proud max 300mA).

Tento proud může např. přidržovat mechanické N/C relé v otevřeném/nevodivém stavu.

Spadne-li napětí pod 2.8V , vypne se napěťová reference TL431, OptoMos ztratí napájení a otevře výstupní kontakty, tím ztratí napájení otevřené mechanické relé, N/C sepne kontakty a ty sepnou signál DRM0 (n0%) ve střídači. Střídač poslechne DRM0, vypne výstup a zachrání baterii před zničením.

Opět uvítám jakékoliv postřehy/připomínky.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Cenu obvodu odhaduji na cca 400-500Kč, pro každý článek zvlášť.
70,- N-mosfet;
100,- výkonový odpor;
60,- OptoMOS;
<100,- ostatní bižu.;
100-200,- výroba desky v Číně
mosfet burner 15A +podpětí.png
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od rottenkiwi »

Nevidim tu dosku. Preco palit 15 A, ked mozem MPPT povedat, daj mi 1 A a palit len 1 A.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: 1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od Franta2776 »

Pálit 15A na článku to snad není třeba a baterie by musela být kovošrot.Při horním nastaveném napětí nabíječe, teče do baterie již minimální proud. Pokud jsou články OK stačí balanční proud v řádu mA.Mě levné baterie drží bez problému kapacitní balancer z Ali o kterém je jenom to nejhorší povědomí.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
xfrankie
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 13, 2022 7:26 am

Re: 1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od xfrankie »

rottenkiwi:
promiň, napsal jsem to blbě, myslel jsem ten obvod jako takový... jestli tam jsou nějaké skryté pasti proč by to nefungovalo

Franta2776:
sám mám solax co umí 14A nabíjení, baterky homodomo bez komunikace, jen s aktivním balancerem který ale umí pouze 4A
plán byl takový že pokud z jakéhokoliv důvodu nebude aktivní balancér stíhat přelévat náboj mezi články (4A < 14A) a kterýkoliv z nich vyleze nad 3,6V tak by se seplo tohleto a "přemostilo" by ten článek pro celý nabíjecí proud
máš pravdu že by se články rojzíždět tolik od sebe neměly, myslel sem to jako poslední záchranu baterie bez nutnosti ji celou odstavit a riskovat zničení mppt
tak stejně i u podpětí

//edit: programátor nejsem abych si sestrojil aktivní ovladač pro mppt... toto mi přišlo jako jednodušší nápad
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od rottenkiwi »

Bude to lepsie ako toto a lacnejsie ? Lebo ono sa casom ukaze, ze 1. alebo 2. prototyp
je zly a treba pokracovat vo vyvoji dalej.

https://www.youtube.com/watch?v=0yo4lzxENrk
https://www.youtube.com/watch?v=SlffcDmQY6A

https://www.aliexpress.com/item/1005004036694549.html
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od Kostěj »

xfrankie píše:... cokoliv jiného co jsem nevzal v potaz?
Ani TL431 ani Mosfet se nechovají tak, jak je popisováno. Doporučuji postavit na bastl desce a zkoumat chování.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: 1S palič přepětí + signalizace podpětí

Příspěvek od Franta2776 »

xfrankie píše:rottenkiwi:
promiň, napsal jsem to blbě, myslel jsem ten obvod jako takový... jestli tam jsou nějaké skryté pasti proč by to nefungovalo

Franta2776:
sám mám solax co umí 14A nabíjení, baterky homodomo bez komunikace, jen s aktivním balancerem který ale umí pouze 4A
plán byl takový že pokud z jakéhokoliv důvodu nebude aktivní balancér stíhat přelévat náboj mezi články (4A < 14A) a kterýkoliv z nich vyleze nad 3,6V tak by se seplo tohleto a "přemostilo" by ten článek pro celý nabíjecí proud
máš pravdu že by se články rojzíždět tolik od sebe neměly, myslel sem to jako poslední záchranu baterie bez nutnosti ji celou odstavit a riskovat zničení mppt
tak stejně i u podpětí

//edit: programátor nejsem abych si sestrojil aktivní ovladač pro mppt... toto mi přišlo jako jednodušší nápad

Pokud nebude stačit balancování 4A,tak to znamená závadu nebo článek po smrti.Tento případ zachytí BMS a celou baterii a měnič odstaví.Na to není potřeba stavět další bazmek.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek