3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Whoosh
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 03, 2023 5:12 pm
Lokalita: České Budějovice

3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od Whoosh »

Zdravíčko,

potřebuju radu někoho Axperta znalého. Mám ostrovní instalaci, kde mám 3 Axperty MAX8000 v třífázovém zapojení - každý na jedné fázi. Celá elektrárna mi krásně běžela skoro dva roky až doposud, kdy mi odešlo - nebo alespoň se to tak tvářilo - vypínací tlačítko AC outputu na první střídači. Měnič jsem vyměnil a vznikl nový problém. Celou elektrárnu mám nastavenou do režimu SbU čili Solar-battery-Utillity - solárních s baterií první a při nedostatku šťávy to začne bypassovat síť. Problém je, že mi měnič začal pracovat v režimu pro ně neznámým nebo alespoň takový to režim by pro něj měl být cítí (viz. příloha). Dososává si ze sítě a přitom jede ze soláru a baterií.

Nesetkal se s tímto někdo? Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Nějaké rady/řešení?

Předem díky za vaše komentáře!
Přílohy
IMG_1798.jpeg
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od PetrDubi »

A máš ve všech stejnou verzi FW jak v měniči, tak v panelech? Když není verze stejná, tak to může dělat blbosti a předpokládám, že ten nový bude mít jinou verzi FW než ty původní.

Jo a ještě jedna věc, loni se ve druhé půlce roku měnil řídící procesor jak pro měnič, tak pro displej a FW pro původní měniče se nedá použít, takže by jsi měl mít stejnou verzi FW v měničích i v panelech, ale potřebuješ dva typy pro různé procesory. Ta nová verze by neměla jít do starého nahrát (a naopak), měnili tam příkaz pro přepnutí do programovacího režimu, aby to zbytečně nebricknulo měnič nebo panel.

Ty FW pro různé procesory se liší v číselných řadách (třeba panel 112 pro starou verzi a 122 pro novou).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Whoosh
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 03, 2023 5:12 pm
Lokalita: České Budějovice

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od Whoosh »

Ano. FW měničů jsme kontroloval zda jsou stejné a všechny se shodovali.

Trochu jsem se spletl. Nejsou to MAX8000, ale MAX7200. U1: 90.19, U2: 12.03, U3: 88.88. Všechny měniče jsou ze stejné šarže.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od PetrDubi »

Trošku nechápu, že jsi dva roky provozoval 3 měniče a když ti jeden odešel odešel, tak jsi ho vyměnil, ale všechny měniče jsou stejné šarže.. To jsi koupil na začátku 4 měniče a jeden jsi měl schovaný jako rezervu nebo jak to bylo?

Jinak bych zkusil všechny měniče vypnout a na chvíly odpojit od všeho (panely, síť i baterie), jestli nejsou třeba zblbnutý.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Whoosh
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 03, 2023 5:12 pm
Lokalita: České Budějovice

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od Whoosh »

S kamarádem jsme kupovali ve stejné době. On kupoval dva, já 3. Já potřeboval 3.fázový provoz, ale on mě jeden měnič na dvou různých instalací, takže mi nevadilo, že na druhou instalaci dá jiný. Proto můžu skoro se 100% pravděpobonsotí říct, že ty měniče jsou stejné šarže.

Vypnutí jsem zkoušel. Zkoušel jsem i měnit priority, jestli nejsou třeba zblbnutý a jen se nechtějí přecvaknout. Bohužel ve chvíli, kdy má přicvaknout zpět na baterii, tak měnič vykazuje furt tu samou chybu, ale ve chvíli kdy mu nejdříve zapnu FV a poté až síť, tak jede, tak jak má.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od PetrDubi »

Kdo ví, co tam blbne..
A když ho dáš samostatně, tak funguje správně? Aby to nedělal vždycky, protože je prostě nějaký nakřápnutý. Musíš holt zjistit, jestli to dělá jenom v 3F zapojení nebo i když je sám.
Možná by pomohlo přehrát u něj FW, klidně i na tu samou verzi..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Whoosh
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 03, 2023 5:12 pm
Lokalita: České Budějovice

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od Whoosh »

Ano, bohužel to dělají ze 3 měničů 2, když je nechám běžet samostatně. Ještě zkusím ten firmware.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3-fázový zapojení Axpert MAX8000

Příspěvek od PetrDubi »

Aha, podle toho jak jsi to předtím napsal jsem pochopil, že to dělá ten vyměněnej měnič a ne že to dělají ty původní..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek