MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Diskuze o regulátorech PCM
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od dedo2 »

Ako tak čítam,registrujem,že tie PCM-50 tky volajako z predaja vymizli-ktovie prečo?Je na to nejaká odpoved?
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od Lui »

Ja som si tiež všimol že sa volajako stiahly z obehu,ale tiež neviem prečo,problémy s nimi som zatial nemal žiadne...
Dokonca výrobca vydal už aj 160A verziu.... :yes:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od LIX »

Tak som sa teda stal hrdým majitelom PCM-8048 a som rád že som nekúpil tristar. Mám za takú istú cenu o 20A viac a ešte k tomu má tento regulátor displej a čo bolo pre mňa najdôležitejšie má dve pomocné relé. Tieto relé si môžete nadstaviť každé zvlášť ako len chcete, môže vám spýnať podla času, napätia na paneloch, napätia na batérii, prúde z panelov, prúde do batérie, dokonca môže relé spínať aj na základe teploty batérie. Najviac sa mi páči nadstavenie napätia batérie. Takto budem môcť ovládať prebytky. Keď sa dobije batéria na 14,3V relé zopne a rozpojovacie napätie som nadstavil na 13,7. To bolo len skúšobné hranie sa s relátkami. To že nemá regulátor pripojenie na sieť mi maximálne nevadí. Dokonca sa dá spájať paralelne s ďalšími regulátormi paralelne (čo tristar nedokáže). Oproti EPsolar 2210 vyťaží z panelov omnoho viac amérov, z toho vyplýva že má väčšiu účinnosť. Určite je to zapríčinené aj tým že má dva samostatne pracujúce toroidy na mmpt funkciu a keď svieti menej slnko pracuje iba jeden toroid, dokonca aj keď je batéria už skoro nabitá a ide do nej menší prúd regulátor odpojí jeden toroid cez 70A relé. Mám ho iba krátko ale zatial som nad mieru spokojný.
Týmto by som sa chcel aj poďakovať Lui-ovi že mi umožnil vlastniť tento super regulátor. ;)
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od luge »

LIX píše:Tak som sa teda stal hrdým majitelom PCM-8048 a som rád že som nekúpil tristar. Mám za takú istú cenu o 20A viac a ešte k tomu má tento regulátor displej a čo bolo pre mňa najdôležitejšie má dve pomocné relé. Tieto relé si môžete nadstaviť každé zvlášť ako len chcete, môže vám spýnať podla času, napätia na paneloch, napätia na batérii, prúde z panelov, prúde do batérie, dokonca môže relé spínať aj na základe teploty batérie. Najviac sa mi páči nadstavenie napätia batérie. Takto budem môcť ovládať prebytky. Keď sa dobije batéria na 14,3V relé zopne a rozpojovacie napätie som nadstavil na 13,7. To bolo len skúšobné hranie sa s relátkami. To že nemá regulátor pripojenie na sieť mi maximálne nevadí. Dokonca sa dá spájať paralelne s ďalšími regulátormi paralelne (čo tristar nedokáže). Oproti EPsolar 2210 vyťaží z panelov omnoho viac amérov, z toho vyplýva že má väčšiu účinnosť. Určite je to zapríčinené aj tým že má dva samostatne pracujúce toroidy na mmpt funkciu a keď svieti menej slnko pracuje iba jeden toroid, dokonca aj keď je batéria už skoro nabitá a ide do nej menší prúd regulátor odpojí jeden toroid cez 70A relé. Mám ho iba krátko ale zatial som nad mieru spokojný.
Týmto by som sa chcel aj poďakovať Lui-ovi že mi umožnil vlastniť tento super regulátor. ;)
Super LIX. :yes: Tento regler sa mi velmi páči.Pri návšteve u Lui-a sme ešte posledný kus obzerali cool mašinka.Tie toroidy su nezmari je to podobné ako vo victrone aj tam je toroid.Učinnost je ovela lepšia ako u epsolar.
Prajem vela slnka.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od Pan Taum »

Hloubková recenze
MPPSolar PCM 8048 80A v provozu
MPPSolar PCM 8048 80A v provozu
Mám teď doma MPPSolar PCM 8048 80A od Lui-ho a zároveň svůj Tristar MPPT 60A, tak můžu přímo srovnávat.

_____________________________________________________________________

Výhody:
- O 20A větší maximální nabíjecí proud je neoddiskutovatelný fakt. V podstatě hlavní důvod, proč jsem ho pořizoval.
- Velmi jednoduché propojení více kusů (až 16) jako Master - Slave. Stačí jeden síťový kabel a trocha nastavení v menu.
- Dvě pomocné přepínací relé s širokou možností nastavení - napětí aku, napětí panelů, proud, teplota, úroveň nabití baterie, čas a podobně.
- Zabudovaný displej s tlačítky. Zobrazuje všechny potřebné údaje a probíhá přes něj veškeré nastavování.
- Možnost připojení bočníku 500A/50mV, tímto se aktivuje několik dodatečných funkcí. Nejzajímavější z nich je ukazatel stavu nabití akumulátorů (SOC state of charge) v % a Ah, počítaný podle přijatého/dodaného náboje. Lze nastavit kapacitu připojené baterie v Ampérhodinách a regulátor se podle toho zařídí, Po projití absorpce ukáže 100% kapacity a začne počítat. Jde vlastně o zabudovanou levnou variantu Victron battery monitor BMV600, škoda jen, že je nastavený s pevnou konstantou peukert, vhodnou jen pro olověné aku.
- !Supr věc! Při zapojení vzdáleného snímaní napětí na baterii, lze pomocí zabudovaného více-otáčkového trimru přesně na desetinu voltu doladit napětí, které regulátor bere jako "to pravé ořechové". Rozsah je cca +-0,5V. Na obrázku je vidět jako modrý kvádr, vlevo vedle svorkovnic pro připojení čidel a snímačů.
MPPSolar PCM 8048 80A detail trimru pro doladění napětí a svorkovnic pro připojení snímání
MPPSolar PCM 8048 80A detail trimru pro doladění napětí a svorkovnic pro připojení snímání
- Po celé levé straně je uvnitř od shora dolů masivní hliníkový chladič, plochou o dost větší než má Tristar a navíc je doplněný teplotně řízeným 80mm ventilátorem, který se snaží teplotu vnitřku celého regulátoru držet pod 30°C i při vysokých proudech. Tristar si u mne rád vyleze třeba i k 50°C.
MPPSolar PCM 8048 80A detail chladicích průduchů zleva, pod nimi je masivní chladič
MPPSolar PCM 8048 80A detail chladicích průduchů zleva, pod nimi je masivní chladič
MPPSolar PCM 8048 80A chladicí otvory zprava
MPPSolar PCM 8048 80A chladicí otvory zprava
MPPSolar PCM 8048 80A chladicí otvory zvrchu
MPPSolar PCM 8048 80A chladicí otvory zvrchu
_____________________________________________________________________

Nevýhody:
- Regulátor je z 90% zamýšlený a vyladěný hlavně pro připojení k Pb akumulátorům (s přimhouřením oka ještě tak NiCd, NiFe), ale při provozu s LiFePO4 zůstane spousta užitečných funkcí nevyužitých, a to je velká škoda.
- PCM každou chvíli hlasitě cvaká dvěma 70A relátky >> nevhodné do obývaných místností. Relátka jsou tam z toho důvodu, že při proměřování VA charakteristiky připojených panelů nejprve s cvaknutím odpojí dva toroidy, změří napětí naprázdno, poté zase cvaknou, připojí panely a zkouší maximální proud panelů, téměř až do zkratu. Jde o tzv. sweep - hledání bodu maximálního výkonu, ale třeba Tristar odpojení řeší pomocí MOSFET tranzistorů a je tím pádem naprosto nehlučný a mohl bych si ho dát třeba pod postel.
MPPSolar PCM 8048 80A detail dvou cvakajících 70A relátek
MPPSolar PCM 8048 80A detail dvou cvakajících 70A relátek
- Nemá připojení k počítači/ do internetu. Resp. má, ale přes převodník a jen na zobrazení několika základních údajů. Naproti tomu Tristar lze přes síť totálně ovládat, nastavit, prohlížet a to vše z prakticky jakéhokoliv zařízení, také lze přesflashovat firmware. Myslel jsem, že bez připojení do sítě se obejdu, ale nee, je to příliš návykové. :mrgreen:
- Neukládá do paměti celkovou sumu vyrobené energie, ale ukládá po jednotlivých dnech. Tj. když chci zjisti, kolik se vyrobilo za poslední týden, musím se proklikat k paměti jednotlivých dní, zapsat si každý den na papírek a poté sečíst. docela opruz :write: . U Tristaru se ukládá suma veškeré výroby a když počítám třeba výrobu za měsíc, jde to velmi jednoduše, v podstatě jako odečet elektroměru od čezu.

_____________________________________________________________________

Remízové prvky:
- Do vstupních svorek lze nacpat kabel - lanko až do průřezu 35mm2, stejně jako v Tristaru
MPPSolar PCM 8048 80A - detail gumových krytek
MPPSolar PCM 8048 80A - detail gumových krytek
MPPSolar PCM 8048 80A - detail svorkovnice
MPPSolar PCM 8048 80A - detail svorkovnice
- Lze připojit čidlo pro sledování teploty baterií, tím se aktivuje teplotní kompenzace nabíjení - vhodné pro olověné baterie. Čidlo funguje na principu teplotní závislosti úbytku napětí usměrňovací diody v propustném směru, Tristar čidlo je řešeno na principu NTC termistoru.
- Kvalita zpracování je u obou regulátorů srovnatelná (což jsem velmi příjemně překvapen) - na první pohled velmi dobrá řemeslná i elektronická kvalita, obojí je made in Taiwan (Tristar USA know-how, assembled in Taiwan), což je alespoň o dva řády lepší než čistě čínské EPsolary a podobné.
- Lze si nakonfigurovat vlastní nabíjecí napětí, nabíjecí proud, čas absorpce, apod. U PCM vše přes displej a tlačítka, u tristaru přes počítač a software MSView.


PCMko jsem zamýšlel jako silnější náhradu za Tristar, ale po zvážení plusů a minusů si paradoxně zatím nechám Tristar a PCMko pošlu dál. :uh: Někomu jistě dobře poslouží.
Tristar MPPT 60A vs MPPSolar PCM 8048 80A
Tristar MPPT 60A vs MPPSolar PCM 8048 80A
Tristar MPPT 60A vs MPPSolar PCM 8048 80A
Tristar MPPT 60A vs MPPSolar PCM 8048 80A
EDIT:

_______________
celý manual http://uloz.to/xXxTxcjS/mppsolar-pcm-in ... manual-pdf
_______________
návod ve zkratce pro 24V Nicd:

PCM připoj k bateriím přes jistič 100A (při 24V systému stačí obyčejný na 230V), od panelů jističe/pojistky podle zapojení (vetšinou jeden string 3 panely v serii - 10A)

Regulátor připojíš nejprve jen na baterii, rozsvítí se diody a zobrazí se uvítací obrazovka.

Pak se tě zeptá na napětí baterie - dáš 24V a enter.

Pak typ baterie, pro nicd doporučuji "flooded", enter.

Nastavíš kapacitu baterie v Ah (jestli nebudeš kupovat bočník 500A/50mV, tak je jedno, co tam zadáš) enter.

Maximální nabíjecí proud - doporučuji max 79A, při nastavení 80A by se mohlo stát, že proud bude neomezený jako se stalo u "dedo2" na PCM 50A. > https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 983#p13201

Pak by se mělo objevit nastavení Absorption voltage, doba absorption, float voltage, čas, datum - nastav dle libosti.

pak bude obrazovka "setup done dflt rcll save" tady pozor, pokračuje se šipkou nahoru, na enter mám pocit vůbec nereaguje.

A teprve v tuto chvíli se ti objeví "Turn on PV input breaker Now" a můžeš připojit panely (zapnout jejich jističe nebo pojiskové odpojovače)

další nastavení už si můžeš udělat dle tebe, je to popsané v manuálu. Akorát v sekci programming > MPPT setup > set MPPT type doporučuji dát "scan and hold" a k tomu nastavit "scan frequency" 10 až 15 minut

Když připojíš čidlo na snímání teploty (je v krabičce), tak se aktivuje teplotní kompenzace 5mv/°C na každý 2V článek (24v = 12x2v článek). Jakmile se zvýší teplota, ubere se napětí a naopak.
Bez připojeného čidla platí přesně ty hodnoty napětí nastavené v menu bez ohledu na teplotu.
Naposledy upravil(a) Pan Taum dne stř čer 26, 2013 6:51 pm, celkem upraveno 3 x.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od MareC3k »

Perfektna recenzia, podarila sa ti. Velmi ocenujem aj fotky a porovnanie s Tristarom.
Aka je cca cenovka tohoto regulatora?
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od PavelR »

Super recenze.Tento regulátor mám. Jen jednu poznámku. Podle mě se pro nicd hodí výborně, protože jdou hodnoty napětí a časy nastavit docela vysoko. Kór v equalize. Nejvyžší pozorovaná teplota byla 36C to bylo při těch vedrech a 70A proudu trvale.

Našel jsem však jednu vadu na kráse. Používám obě dvě relé. Prvním spínám napětí 230V ac bez problému. U druhého relé při spínání 230V ac za měničem docházelo při vypnutí relé k jakémusi restartu regulátoru. Opticky to vypadalo jako při připojení na baterie. Rozsvítili se všechny kontrolky, smazalo se nastavení data a času, denní výroba, ptal se znovu na napětí bateríí kapacitu .... ještě k tomu to udělalo jen při 90 % vypnutí někdy ne. Což mě značně iritovalo.
Vyřešil jsem to přidáním pomocného relé na 12V mezi regulátor a stykač který ovládám a bylo po problémech. Asi výstup druhého relé není pouze bezpotenciálový kontakt jak jsem si myslel. Možná mám vadný kus. Jsem rád že to regl vydržel.

Pokud by byl nějaký další majitel tohoto reglu ochoten změřit zda při nezapojených vývodech relé 2 je na nich vůči bateriím či panelům nějaká napětí byl bych rád aby se ukázalo zda je to vada či vlastnost.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od LIX »

Z teoretickeho hladiska tam nema co robit napetie ani z baterie ani z panelov. Ked pridem z prace a ezabudnem tak zmeram.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od Pan Taum »

PavelR píše:Našel jsem však jednu vadu na kráse. Používám obě dvě relé. Prvním spínám napětí 230V ac bez problému. U druhého relé při spínání 230V ac za měničem docházelo při vypnutí relé k jakémusi restartu regulátoru.
Teď jsem to měřil a není tam absolutně žádné parazitní napětí.

Důrazně doporučuji nespínat těmito relátkami 230V přímo, i v manuálu je uvedeno jen povolené napětí do 50V!.

Na obou relé je sice vytisknuté spínací napětí 230V, ale já bych to neriskoval, protože tam určitě nebude dostatečná izolační pevnost - což se u tebe potvrdilo a výboj(oblouk), který se vytáhl na kontaktech při rozepnutí zátěže se přenesl na ovládací stranu cívky. Můžeš pogratulovat tvým andělům strážným, že se regulátoru nic nestalo, kromě resetu. Horší varianta by byla odpálená řídící deska (pá pá Pcmko) a vypadnutý jistič na 230V okruhu.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od LIX »

Ja som to tiež práve meral a tiež tam nieje žiadne napätie. Pan Taum má pravdu vo všetkom čo napísal. Najlepšie je použiť to iba ako pomocné relé a pripojiť cez neho poriadnu mašinku, ja osobne neverím moc žiarnym relé do plošného spoju okrem značky finder. Ešte k tomu resetu po preskočení napätia, je vidieť že regulátor asi fakt rýchlo dokázal zareagovať aj keď nechápem ako to je možné a možno je tak kvalitne spravený.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od PavelR »

Diky za test panove. Tak na to jsem tedy jaksi pozapomel a to jsem ten manual procital.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od LIX »

Tak som dnes namontoval na PCMko bočník a jeho kúpu za 25€ mi už vrátil hrejivý pocit na srdci, teraz regulátor presne meria kolko Ah zostalo v batérii a vďaka tomu môžem nadstaviť jedno z jeho pomocných relátok na vypínanie meniča. No má toto neaký solárny regulátor za takúto cenu ešte v sebe? Nemá! Ten regulátor je plný neobmedzených možností a ešte aj po pol roku čo ho mám ma dokáže prekvapiť novou funkciou. Momentálne testuje ten bočník či meria presne, ak nie tak to nadstavím.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od dedo2 »

Zdravím LIX,možem prosím poprosit o zverejnenie vysledku testovania toho bočníka a aké napatie plánujete na vypínanie meniča.Nepíšem vám SZ,lebo som presvedčený,že to bude zaujímat aj iných vlastníkov PCM-ka.Velmi pekne dakujem.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od dedo2 »

pre -Pan Taum-ano presne tak treba nastavit u 80-tky 79A a u 50-tky 49A,ale to som pred dvoma rokmi nevedel,tak ako aj som vobec nevedel,ked sme ho objednávali u výrobcu,čo vlastne kupujem.Ináč ten popis je super,presne tak sa mi obidve PCM-ka chovaju.Ešte raz vrelé dík.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od LIX »

S bočníkom som momentálne spokojný, moc nemôžem popísať žiadne výsledky kedže za toto obdobie nebolo neako vela slnka. Stala sa mi aj taká vec že som omylom vypojil batériu od regulátora od vtedy neukazuje SOC. Budem sa s tým musieť ešte pohrať. Ďalšia moja chyba je že sa momentálne viac venujem počas mála volného času svojmu e-biku a nie solárnej elektrárni takže som trochu na bočník pozabudol. Plánujem to ale spraviť takto: jedno relé nadstavím na napätie batérie 12V, druhé relé nadstavím tak aby sa rozoplo keď klesne kapacita pod 30%. Tieto relátka dám do série + ešte mám napäťové relé ktoré bude slúžiť keby náhodou regulátor nechcel vypnúť menič. Toto relátko bude tiež v sérii s ďalšími dvomi spomínaními relátkami ktoré sú v regulátore. Relé nadstavím na 11,8V ak sa mi to presne podarí. :D
Takáto ochrana by mala snáď fungovať na 300%. :D

EDIT: Neviete náhodou či neexistuje na regulátor neaký nový firmware?
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od MareC3k »

No a mame tu prvy problem s regulatorom... dnes doobedu z nicoho nic prestal nabijat. Slnko svieti, napatie na vstupe okolo 100-105V a na vystupe nic. pol roka bezproblemovej prevadzky a z nicoho nic nastal problem. Regulator svieti, displej funguje, napatie meria, ledka charge blika ale vystupny prud je 0A. Pri beznej prevadzke po pripojeni panelov v nom cvakli rele a zacal nabijat, teraz po pripojeni panelov nic necvake, len sa spusti "softwarovo" nabijanie t.zn. ledka zacne signalizovat nabijanie a to je vsetko. Skusal som ho nechat uplne odpojeny nejake 3 hodiny ale nepomohlo to. Cvicne som ho otvoril, ale ziadne znamky poskodenia tam nevidno, vsetko vyzera byt v poriadku.
Najde sa niekto sikovny co by ho dokazal opravit?
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od Pan Taum »

Podle popisu to vypadá na problém v jednom z těch dvou velkých 70A relé, buď bude připečené nebo upálené. Zajišťují totiž připojení výstupu MPPT do baterií. Je potřeba to proměřit a v případě potřeby vypájet a vyměnit.
Cesta proudu se dá zjednodušeně popsat takto:
panely >
vstup mppt >
konverze v mppt >
výstup mppt >
relé >
baterie
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od MareC3k »

Tak nedalo mi to a znova som sa do toho pozrel, obidva rele som skusal, cvakali, aj spinali, takze su ok. pri prvom letmom pohlade som si vsimol na chladic prisrubovany kus plosneho spoja s nejakymi suciastkami a nevenoval som tomu pozornost kvoli domnienke, ze sa jedna o teplotny senzor k regulacii ventilatora.
Po blizsom skumani som zistil, ze po pripojeni regulatora a prepojeni rele natvrdo drotom regulator zacal nabijat, takze uz to vyzeralo dobre :)
Dalej som si vsimol, ze okolo tych rele su aj smd tranzistory - pravdepodobne spinaju tie rele. Ale zaroven tam je aj 3 drotovy kabel, ktory vedie na maly kusok plosneho spoja na chladici a tam je prisrubovany usmernovaci mostik s 2ks 10A smd poistkami zapojenymi paralelne. Kym su rele vypnute, tak nabijaci prud do hranice asi 3-4A ide prave cez tento mostik... neviem preco. Po prekroceni tohoto prudu sa zapnu tie vykonove rele a nabija uz vyssim prudom. Prave tie male smd 10A poistky boli zle, tak som ich nahradil 20A auto-poistkou a regulator uz reguluje a nabija :) odskusane sice len do 10A ale zda sa ze funguje. zajtra ho zapojim naspat do systemu a dufam, ze pojde tak ako ma ;)
Ked tak nad tym rozmyslam, tak dnes bol dost chladny den - okolo 0°C s vetrom a boli velmi kontrastne mraky, cize tma 10minut a zrazu slnko naplno 30minut, znova tma a znova slnko atd... a prave ci vtedy nenastal problem s pretazenim regulatora ked panely dali v kratkom case asi spickovy vykon mozno aj o 20% vyssi ako nominal, mozno viac.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od goodbie »

jak je ten regulátor starý??myslel jsem ,že je nový??nejhorší je pro regulátor asi tato situace mraky a hned slunce to jsou nárazy proudu největší.Pokusil bych regulátor reklamovat.asi bude možná mít nějakou konstrukční chybu.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: MPPSolar PCM-5048 a 8048 12V-48V 50A a 80A

Příspěvek od MareC3k »

neviem aky je stary, ja som ho kupil od Pan Taum, on ho mal od LUI-a on ho asi kupoval ako novy ;) celkom pekny kolotoc ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek