Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od rob.brno »

Budu realizovat ostrov bez možnosti připojení do DS, panel by měl být přímo k jihu. Půjde víceméně o víkendový provoz s alarmem, LEDkami a 230V ledničkou(poběží pouze za přítomnosti osazenstva.)

Co je k dispozici:
-1x standardní poly panel 230Wp(60čl,mppt napětí 30V, 8A)
-UPS APC 1400 smart(sinus)
-2,4kWh(využitelná kapacita) nicd 24V

Schází už pouze regl, původně jsem zvažoval mppt 2210RN, MPPT 2010, Bluesolar 70/15. Většinou výrobci mppt reglů doporučují panely s minimem 72článků. Postupně tedy docházím k tomu, že bude postačující obyč. PWM regl.
Důvodem je nízké napětí panelu, panel má jako MPPT napětí uváděno 30V(ideální případ - teplota,osvit), dnešní skutečnost(30st. vedra) je že tento panel má MPPT napětí kolem 27V.
V tomto mém případě je MPPT regl. nesmysl, stejně asi tak i regl se step- down. Takže to vidím na obyč. regl co bude vlastně hlídat jen napětí a může pomocí PWM při/odpojovat panel k aku.
http://www.solfoton.eu/products/regulat ... jeni-ip20/
http://www.solfoton.eu/products/regulat ... ni-ls1024/
http://www.mulac.cz/solarni-regulatory- ... bijeni.htm

NEvím pro který se rozhodnout.
Má někdo z vás s těmito nebo jinnými PWM regly skušenost?
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od MareC3k »

24V nicd aku pack (20ks clankov 1,2V) sa v cyklickej prevadzke moze nabijat az na 1,7V/cl. cize dokopy az 34V.
Pokial sa bude pouzivat len vikendovo, tak by som uvazoval len o obycajnom pwm regulatore, ktory by ich dokazal baterie nabit aspon na 30-31V.
Edit: moj stary reg. juta cm3024z dokaze nabijat na max 30V
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od atom »

APC 1400 vypíná při překročení 29,0V takže regl s 30-31V může způsobovat výpadky upsky.
doporučuji odebrat 1-2 články z NiCd packu a nabíjet jen standardně na 28,8V. Nebude tak potřeba spešl regl, ani ups nebude protestovat.
S MPPT napětím kolem 27 v dnešních tropických dnech dávám zapravdu.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od JiříK »

Za sebe mohu doporučit regulátor Juta CM3024Z. Velký rozsah nastavitelných hodnot, teplotní čidlo. A jak výše bylo psáno, také navrhuji dát o jeden článek méně. Např. v tramvajích-mají palubní síť 24 V-je článků 18. Ale osobně bych dal 19, není nutno NiCd stále tlačit na plné napětí 1,6V/čl.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od střídač »

rob.brno píše: Co je k dispozici:
-1x standardní poly panel 230Wp(60čl,mppt napětí 30V, 8A)
-UPS APC 1400 smart(sinus)
-2,4kWh(využitelná kapacita) nicd 24V
Tato sestava robe nemá řešení.
Předně navrhované regulátory jsou pro olovo, tudíž jejich nabíjení končí obvykle na 28.8V. Nevím zdali by do nich šlo zavrtat a tuto hodnotu posunout na potřebnou, tedy alespoň 36V. I kdyby to šlo, tak napění panelů je tak malé, že se nabíjet stejně nebude. Navíc na regulátoru je taky nějaký úbytek. To už by bylo lepší panel připojit natvrdo. Určíte již má diody, tak by to bylo dostačující.

V každém případě tímto panelem jež má napětí 30V a to jen v těch doopravdy slunečných dnech, baterky nabít nelze. Ta napětí jsou tak blízká z obou stran, že ani obyč. měnič napětí nepomůže.

Uzavřu: 30V panel a 24V NiCd aku nemá řešení.

Řešení: ještě jeden panel do série, snižující měnič natvrdo.
Lehce přizpůsobit např.http://aukro.cz/5a-step-down-snizuje-dc ... 31995.html, trochu pochladit.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od bert »

střídač píše:...Řešení: ještě jeden panel do série, snižující měnič natvrdo.
Lehce přizpůsobit např.http://aukro.cz/5a-step-down-snizuje-dc ... 31995.html, trochu pochladit.
Ten odkazovaný menič má len 30V vstupné U. Ak by sa dal ešte jeden panel do série, je to málo.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od gupa »

No když je k dispozici, 100Ah NiCd, měnič a panel, co tedy brání zapojit to a zkoušet? Osobně bych podle všeho zapojil 18článků přes jistič napřímo na baterii, připojil měnič natočil na slunce a může se na světelném okruhu svítit. Když slunce dobíjí a svítí, může být odběr větší, když je tma, tak šetřit.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od rob.brno »

Ty články jsou 150KPH(2,4kWh beru jako reálnou kapacitu se započtením 80proc DoD). Těch 18článků bude reálně použitelných i z toho důvodu, že 18ks má po posledním nabití po 4měsících, krásných
17x 1,27-1,29V
1x 1,23V

A poslední dva jsou asi už na odpis nebo mají nějaký vnitřní zkrat(samovybíjení)
1x0,2V
1x0,04V
Tyto dva jsem tenkrát nabíjel "vláčkovým" trafem FZ1 proudem cca 1A po dobu skoro 10 dní až k napětí 1,5V na čl, ale vybíjet jsem je nezkoušel - nevím zda mají nějakou kapacitu. Louh zde asi nemá smysl měnit, KPH mají desky moc u sebe a většinou se při vylévání dostane smetí ze dna mezi deskami, kde už pak i zůstane natrvalo.

Asi je zbytečné článek hnát přes 1,5V(snad jen občas pro "dobalancování" článků), někde uváděli, že se při delším čase nabíjení článek dobije i při 1,45V. Navíc podle křivky účinnosti efektivita nabíjení článků nad 80proc klesá, ale zase proč je nenabít když je slunce zdarma k dispozici :-)

Ta juta 3024 se zdá být dobrá, úbytek napětí na reglu jen 0,25V, sice jsem se chtěl vlézt do 1000kč, ale ta nastavitelnost parametrů, měření a LCD display za ten příplatek stojí.

Takže přidám jistič k aku - 40A by mohl snad vyhovět. A pouvažuju nad tou JUtou 3024 za 1600kč od Deramaxu. UPS budu asi muset dát přimo na aku, nevím jestli by výstup zátěže(odhaduju chvilkově na 800W) při rozběhu ledničky UPS neodpojil. Nebo snese Juta na výstupu chvilkovou zátěž 35A?
A na výstup zátěže připojím stepdown měnič(24-12V http://shop.mypower.cz/napajeci-zdroj-d ... lm2596-659) na alarm, LED,....
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od JiříK »

UPS přes regl nedávej. Ta 3024 mi sice ustála i chvilkových 50 A, ale proč to týrat. Při přetížení Juta odpojuje zátěž, při zkratu také. Lednice totiž umí sebrat při startu i 1800W-dlouhodobým měřením Wattmetrem potvrzeno, takže si myslím, že by to regulátor mohl vyhodnocovat jako zkrat.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od rob.brno »

JUtu 3024 za 1655kč od Deramaxu jsem objednal.
Ještě se zeptám:
jak se regl chová, když překročí nastavené max. napětí aku, v popisu je, že přejde do režimu udržování aku(coto znamená)?
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od JiříK »

Jo, přejde do ,,udržování". V případě tohoto regulátoru drží nastavené napětí a omezuje úměrně proud. Nějak jsem nepostřehl, že by po čase napětí spadlo někam níž, jako u jiných regulátorů. A u NiCd to dle mého nevadí. Takže-nastavím 14,8 V, drží 14,8 V. Za předpokladu správné teploty okolí. Pokud je teplota nižší, napětí úměrně naroste nad hodnotu nastavenou.
Já mám nastaveno 15 V, čidlo teploty mám na prodlužce a dávám jej v garáži do různé výšky, podle toho jakou teplotu očekávám. Stává se totiž, že napětí vyleze i přes 15,5 V, což mé měniče nerady a vypnou kvůli přepětí.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od RCZf »

Určitě bych ten panel natvrdo - teda přes diodu připojil k těm baterkám. Skusil bych oživit alespoň jeden článek, jelikož si myslím že 19 bude fungovat líp než 18. S tou ledničkou nejspíš bude asi problém - má opravdu brutální špičky při startu.
Ideální jsou na to ty staré absorbční ( bez kompresoru)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od gupa »

rob.brno píše: A poslední dva jsou asi už na odpis nebo mají nějaký vnitřní zkrat(samovybíjení)
1x0,2V
1x0,04V
Tyto dva jsem tenkrát nabíjel "vláčkovým" trafem FZ1 proudem cca 1A po dobu skoro 10 dní až k napětí 1,5V na čl, ale vybíjet jsem je nezkoušel - nevím zda mají nějakou kapacitu. Louh zde asi nemá smysl měnit, KPH mají desky moc u sebe a většinou se při vylévání dostane smetí ze dna mezi deskami, kde už pak i zůstane natrvalo.
Škoda času s takovým laborováním, zapojit je na panel a nechat být. Pokud se osvědčí na 30V 18 nebo 19 článků ukážou možnosti další jako jaký bude trvalý odběr a stím související hodnota napění na baterii a stím související měnič. Ten jistič (na plus i minus) dát určitě kvůli neočekávané nehodě mezi panel a baterii, v hodnotě 6 nebo 10A. Pojistky mezi baterii a měnič řeší přímo měnič nebo samostatně také. To samé jistit a navíc chránit i za měničem.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od RCZf »

Ten jistič bych doporučil 6A . V praxi odzkoušeno že 8 A DC v pohodě udrží. Jinak tu absorbční lednici stále používám . Má přes 30 let odběr 70 W a šlape jako hodinky a navíc naprosto potichu. Akorát se najde někdo s zákazníků, který příjde s tím , že ji zapnul a nic se neděje. Tak na to říkám ať vydrží půl hoďky a pak to zkontroluje.
Na tomto principu jsem chtěl doma dělat klimatizaci. Nic by to nežralo a jela by jen když by svítilo slunce.
Nakonec jsem to ale vzdal, jelikož je jednoduchší použít klasickou klimatizaci s reverzací a likvidovat tím přebytky.
V nákladech to vychází skoro stejně a navíc to umí i topit. :yes: R.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od rob.brno »

Regulátor Juta mi došel.

Je to u tchána na chatě 80km daleko, takže s tím moc laborovat nemůžu, mělo by to fungovat bez dalšího zásahu. Být to u mě tak místo reglu použiju FET řízený Arduinem s displayem a pohrál bych si s tím.

Ta APC 1400 mi vypínala při poklesu pod 19V. Horní mez jsem se neodvážil zkoušet, údajně APC při překročení meze vypíná "navždy".

Jinak naše kompresorová lednička startuje na APC bez potíží(na 750W). APC pouze nenastartuje do protitlaku (kolem 1150W).

Asi bych zatím jistil pouze na zkrat 40-60A auto-pojistkou mezi aku a "zbytkem světa".
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov Znojmo - chata 230Wp,24 NiCd aku

Příspěvek od rob.brno »

Použil jsem prozatím všech 20článků aku. Podle výrobce je rozdíl využitelné kapacity aku při ukončení 1,1V a 1,0V kolem 3procent.

Tamní lednice nabíhá bez potíží, má jmen odběr 75W. DC okruh UPS je jištěn 100A pojistkou(byla v UPS).

Má smysl jistit AC výstup UPS?
Myslím, že to není třeba, v UPS při výkonu nad 950W zareaguje el.pojistka.

Co zkrat, i ten UPS APC zvládne bez destrukce?

EDIT: A ještě zkoušel jste někdo pověsit za sin. měnič triakový regulátor(mám tipa PT019) a na něm rozběhnout motor o podobném výkonu jako má měnič(eliminace rozběhového proudu postupným zvyšováním výkonu až do maxima)?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek