Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

Vyhláška, v rozporu s platným Zákonem o odpadech, stanovuje fixní minimální sazbu za recyklaci solárních panelů, která je skoro 10x vyšší než dnešní běžná cena na trhu. Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost “je evidentní, že ministr Chalupa zde podlehl tlaku odpadové lobby.”

Celý článek naleznete zde.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od gupa »

Premiér Nečas přímo navádí své úředníky proti potřebám lidí aby nešetřily s nějakou VFE. Stačí se podívat na jeho ohřev jaderné polívčičky
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1009 ... deo/264234

A další jeho skákající - polívečku ohřívající odborník, prý ministr. Takovými oslímy názory budeme masírováni čímdál více. Stojí to zato si poslechnout jak prý po 2028 let skončí FVE a potom nebude nic. Takže malý můj odhad - clo na čínské panely bude! Tlačí, tlačí aby jádro protlačil.(viz konec videa, odkaz níže)
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1009 ... deo/264235

Víte přesně tento typ argumentů je předvojem dost těžkých časů, co mohli tito činitelé promrhat, tak to promrhali a když zjistí, že potřebují nové prachy, tak začnou tlačit na pilu a udělají další zásek do obyčejných lidí aby z nich dostali nějaké nové daně - peníze.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nakrklej su celou dobu co o tom "recyklačním výpalným" vím , korunu tomu dal chalupa (v nejzažším možném
termínu ...) jsem rozdejchával doteď , né kvůli částce o kterou jde , ale morální hledisko a princip věcí :hell: .
Je to prasárna ... co si budeme vysvětlovat :uh: .

Víc mě děsí zpráva o záměrech toho kokot* ... "ehm" kuby jak chce dokončit novou státní energetickou koncepci :eek2: .
ODSáci už cejtí že půjdou nejen od válu , ale možná už konečně do kytek , tak se snaží "dokončit" maximum rozdělaných podrazů . Socdemáků se nebojí tak moc jako TOP09 - viz. Pražský magistrát :yes: . Jestli se tomu kubovi povede , tak se máme na co těšit : http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 3004&rm=15 :twisted:
Všem doporučuji sledovat zprávy na zmíněném webu , takové informace se člověk jinde jen tak nedozví :read: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od drama »

Všichni, včetně domácností s několika panely na střeše, musí do konce června uzavřít smlouvy s některým z autorizovaných kolektivních systémů pro odběr vysloužilých solárních panelů, upozornil server s tím, že pokud tak neučiní, vystavují se hrozící pokutě až 50 milionů korun.

Více na http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpra ... ich-panelu
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

Je nekde moznost se pobavit nad textem toho zakona ci vyhlasky? Nejaky link je k dispozici na presne zneni? Popripade zjistit jak to je v pripade kdy sve panely budu prodavat dale dalsimu majiteli mimo EU. Zdali mi bude poplatek za nerecyklovatelne panely vracen, ci jak a kym bude toto bezduvodne obohaceni uzito.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od drama »

Jedná se o 185/2001 Sb., §37p. Bohužel se tam vůbec nerozlišuje zda je někdo připojen či nepřipojen k DS, dodává/nedodává atp.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

Hm. Otazka je jak se bude dokazovat, kdo je "provozovatel solární elektrárny". To muze byt klidne i obcan jineho statu kteremu poskytuji strechu. To ze na me strese jsou FV panely jeste neznamena ze musim nutne byt provozovatelem FVE, ja tu strechu muzu provozovateli treba bezuplatne poskytzovat. U tech licencovanych je to rekl bych jasne. No kazdopadne dalsi zmatecna legislativa. Kam az tahle honba jistych firem za ziskem zajde... no to bude jeste pekelne.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od drama »

Bohužel se obávám, že zde výklad soudu bude zcela jednoznačný. Je tu už někdo nelicencovaný, kdo poplatky zaplatil?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:jak se bude dokazovat, kdo je "provozovatel solární elektrárny".
§ 37g Základní pojmy
Pro účely tohoto dílu zákona se rozumí
i) fotovoltaickým článkem - článek tvořený polovodičovými nebo
organickými prvky, které mění energii slunečního záření v energii
elektrickou,

j) solárním panelem - elektrozařízení tvořené fotovoltaickými články a
určené k přímé výrobě elektřiny ze slunečního záření,

k) solární elektrárnou - výrobna elektřiny využívající solární panely,

l) provozovatelem solární elektrárny - držitel licence na výrobu
elektřiny podle zvláštního právního předpisu
ve výrobně elektřiny,
která vyrábí elektřinu ze slunečního záření.

§ 37p

Financování nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů

(2) Pro solární panely uvedené na trh do dne 1. ledna 2013 zajistí
financování předání ke zpracování, využití a odstranění elektroodpadu
ze solárních panelů, včetně plnění těchto povinností, provozovatel
solární elektrárny
, jejíž jsou solární panely součástí.

Ony ty zákony jsou tak neprozkoumatelny, takže je možné se lehce mýlit. Osobně jsem z toho dovodil následující.

Nemám licenci, nejsem provozovatel dle zákona, nevztahuje se na mne povinnost platit.

No a taky jsem se nikde nedočetl o zmiňované sankci 50milionů. Ale ono to v tom článku hned vypadá krutě, že hned beru veškeré prostředky a utíkám hradit. Takové to vyvolání onoho malého strachu.

No a taky jsem se nedočetl, zdali hradím oněch 5.5 Kč za kilogram fotovoltaických článků každý rok, nebo rozloženě.

Blbý parlament, blbé zákony.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:Nemám licenci, nejsem provozovatel dle zákona, nevztahuje se na mne povinnost platit.
Taky z toho mam takovy pocit. Prave proto me hned napadlo to jak se bude prokazovat ze provozovatelem me FVE neni nekdo z vietnamu, a kazdy mesic se na svou FVE jezdi podivat, postelovat, nastavit si mereni po netu a za odmenu si muzu sosat co chci z baterek.

Samozrejme do okamziku nez zas nejaky kokot nevymysli zakon tak aby to sedelo na vsechny, ale tak to uz se ritime nekam do orwellovske spolecnosti... Jako ne ze by to tam nesmerovalo, snad se te doby nedoziju :)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od drama »

Aha, tak to je v tom případě naštěstí pro nás nelicencované v pohodě.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

... kolikrat si rikam uz jako pomalu chudaci licencovani .. To je fakt peklo... uz je mi jich skoro i lito ...
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:chudaci licencovani ..
Skoro se na ty chudáky budeme muset složili.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:
mypower.cz píše:chudaci licencovani ..
Skoro se na ty chudáky budeme muset složili.
Ja jsem strasne rad ze tu u me neni pripojka, jinak bych se na ty chudaky musel slozili taky pravidelne mesicne prispevkem na OZE ... v cene elektriky. Zlata ostrovni FVE. Hlavne zlate zkusenosti jak se nauci s tim clovek vyjit i v zime. To je neocenitelne.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tuhle zatrolenou recyklaci sleduju skoro od první zmínky co se dostala na světlo ... ještě že mám po ruce dostatek anti-depresiv (čokolády) jinak bych se už z toho bor*elu pos*al :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: .
Co to zas má bejt ? Posranci sprzní jasně danou EU směrnici na takovýho zmetka zákon (bejt to živá bitost , tak jí střelí každej pacifista , aby jí pomohl od ukrutného utrpení) , vyhlášky k jeho "fungování" se pupkujou na poslední chvíli naprosto tupou jehlou jíž drží nějakej totálně retardovanej ouřada se zavázanýma očima , a o ruku v níž drží jehlu se současně pere stádo lobystů :uh: . Tak nějak si představuju jak se plodí to co vidíme , žádné jiné vysvětlení mi můj rozum neposkytl .

Tahle šaškárna se týká jen licencovaných FVE ... zda-li si posvíti i na ostrovní systémy je dle dosavadních zkušeností jen otázkou času , kdy chytne nějakýho šmejda rapl a přeprzní zákon tak jak jsme to ještě neviděli :wall: :wall: :wall: .

5,50Kč za 1kg už nejspíš neplatí .... nějakej ko*ot to zdvojnásobil :hell: a přidalo se MŽP s nějakým keficientem
že 1Wp = 0,11kg což na FV panelu dělá cca 15,- Kč/1kg .... :sm1: .

Su zvědavej , jak se stát vypořádá s vlastníky státních dluhopisů , a co provede s důvěřivci stojícími na druhém důchodovém pilíři ... to teprv bude ródeo :yes: .

Děkuji za přečtení , mě se tím psaním trošičku ulevilo :wood: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:... vyhlášky k jeho "fungování" se pupkujou na poslední chvíli naprosto tupou jehlou jíž drží nějakej totálně retardovanej ouřada se zavázanýma očima , a o ruku v níž drží jehlu se současně pere stádo lobystů :uh: . Tak nějak si představuju jak se plodí to co vidíme , žádné jiné vysvětlení mi můj rozum neposkytl .
No co si budeme povidat .. je to tak ... Otazka jak s touto dementni praktikou tvorby vyhlasek a vubec ruznorodych zakonu zatocit. Jako programator rikam jedine: RESET a REINSTALL, jinak tady uz asi nepomuze nic. Vyznam slov RESET a REINSTALL v tomto pojeti je asi jasny, v okolnich statech RESET a REINSTALL pomalu probiha, nekdy pravda ten REINSTALL dopadne ale hure nez predtim... Marast .. Civilizace dospela do totalni debility.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Recyklace solárních panelů v ČR: další tunel?

Příspěvek od Frenky »

Ještě by možná pomohlo místo RESETU DELETE a zavést jiný operační systém. Možná že výměna HW by taky nezaškodila. A starý HW zrecyklovat.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek