Grid-Free FVE Veltrusy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

Jelikož jsem v obsahu fóra nenašel sekci o Grid-Free řešení, tak jsem si dovolil zapsat svůj zářez na poli FV sem do sekce Ostatní.

Takže v mém případě se jedná o Grid-Free řešení složené z jednoho panelu 230Wp a mikroinvertoru Involar (250Wp). Jak vyplývá z principu Grid-Free, tak celé toto řešení funguje za předpokladu existence napětí v rozvodu z DS. Když není napětí z DS, tak mikroinvertor je vypnutý.

Čili, vlastní panel je přímo připojený k mikroinvertoru a ten je zapojen do domovního rozvodu. Nepoužívám žádný solární regulátor a ukládání energie do akumulátorů. Pro monitoring používám Arduino UNO, kde zatím bojuji se správným měřením proudu na AC výstupu z mikroinvertoru. Takže prozatím monitoruji výrobu z podružného elektroměru s využitím výstupu S0. Monitoring loguji a prezentuji pomocí Raspberry Pi.

Systém Grid-Free funguje a během slunečního svitu mi pokrývá spotřebu "stáleběžících" spotřebičů v domě a na zahradě. V případě přebytků výroby proti spotřebě se musí tyto přebytky (i nerozumně např. pomocí PWM rozsvěcet žárovku) spotřebovat nebo případně mikroinvertor odpojovat (hlídací proudové relé apod.). Nic nesmí přetéci do DS.

Odkaz na můj (jednoduchý) web s monitoringem: http://90.182.76.49:8090
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, presunul jsem z "Ostatni" do "Ostrovní systémy - elektřina". Byly by nejake fotky?
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

Určitě. Jen to bude chtít chvilenku strpení. Jak budu mít "ideální" chvilku čas, tak je dám jak na svůj web, tak i sem.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od LIX »

Zaujímalo by ma akú velkú spotrebu má menič keď je tma.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

1W

Měřeno měřákem do zásuvky.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od LIX »

To je v pohode. Bal som sa ze to bude mat 15 az 20w ako sa niekde pisalo. Aj ked z teoretickeho hladiska to nema mat preco taku spotrebu.
Planujem aj ja neskor rozsirit svoj system o jeden takyto menic a panel, ale pockam kym jeho cena klesne, zda sa mi byt velmi prehnana.
Kazdopadne sa uz tesim na vase fotky. :)
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

Fotografie Grid-Free najdete nyní zde http://90.182.76.49:8090/, v menu galerie. Upozornění pro elektrikáře: Vstup jen na vlastní nebezpečí! :-)

Pokud bude požadavek, tak výběr fotek umístím i přímo sem do fóra.
emul
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 14, 2013 9:03 am
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od emul »

Zdravim,

tiez sa chystam na podobnu instalaciu. 4ks 240W panelov + 4 mikroinvertery. Riadene arduinom, prebytky(cez fazovo riadeny triac) do 800W spiraly pre predohrev vody v 300l zasobniku.Komponenty su, len to poskladat:-)

Meranie-vypocet napatia,prudu a vykonov je tu: https://github.com/openenergymonitor/EmonLib
Len treba merat napatie, ale to nie je problem. Openenergymonitor pouziva AC/AC 9V trafo. Viac na openenergymonitor.org.

Emil
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od JPT »

To je zajímavé, že jeden 230Wp panel s mikroinvertorem vyrobí za jeden den 1,1 kWh a elektrárna Mypower 1880Wp za stejný den 3,7. To je ten mikroinvertor tak dobrý nebo je v nějakém měření chyba ?
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od luge »

JPT píše:To je zajímavé, že jeden 230Wp panel s mikroinvertorem vyrobí za jeden den 1,1 kWh a elektrárna Mypower 1880Wp za stejný den 3,7. To je ten mikroinvertor tak dobrý nebo je v nějakém měření chyba ?
To sedí.Keď som mal dva 230Wp panely za deň vyrobili 2,5kWh.Dnes pri 2kWp v paneloch je za deň cez 11kWh.Podstatné je vyrobenú energiu aj niekde spotrebovať.Adminova spotreba v ten den bola 3,7kWh. Niečo sa spotrebovalo,nabilo batérie a regulátory potom omezili výrobu na nulu.Zvyšná energia zo slnka ostala nevyužitá.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od mypower.cz »

JPT píše:To je zajímavé, že jeden 230Wp panel s mikroinvertorem vyrobí za jeden den 1,1 kWh a elektrárna Mypower 1880Wp za stejný den 3,7. To je ten mikroinvertor tak dobrý nebo je v nějakém měření chyba ?
Elektrarna dodava energie o hodne vice nez potrebuji. Je to dobre videt na omezovani proudu v prubehu dne a na stavu napeti na bateriich.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od JPT »

Aha, tak to já myslel, že v těch tabulkách a grafickém přehledu Mypower je celková výroba jako kolik to doopravdy vyrobí a bral jsem to jako fakt, který ovlivňoval moje mínění o solárních elektrárnách. Jinak se v tom nevyznám, takže jsem z toho přehledu nepoznal, že se to někde omezuje a že je to vlastně jinak. Myslel jsem, že to má ukázat kolik to skutečně max. vyrobí. Když tu pak někdo kdysi psal, jak mu elektrárna vyrobí třeba 10kWh za den, tak jsem mu nevěřil, když přehled Mypower ukazoval třeba jen 2 kWh.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od JML... »

JPT píše:Aha, tak to já myslel, že v těch tabulkách a grafickém přehledu Mypower je celková výroba jako kolik to doopravdy vyrobí a bral jsem to jako fakt, který ovlivňoval moje mínění o solárních elektrárnách. Jinak se v tom nevyznám, takže jsem z toho přehledu nepoznal, že se to někde omezuje a že je to vlastně jinak. Myslel jsem, že to má ukázat kolik to skutečně max. vyrobí. Když tu pak někdo kdysi psal, jak mu elektrárna vyrobí třeba 10kWh za den, tak jsem mu nevěřil, když přehled Mypower ukazoval třeba jen 2 kWh.
Je to využití přebytků, pak se lze s offgrid FVE dostat na teoretické maximum, jako u ongrid, která to neustále naplno tlačí ven a majitel jen sleduje jak mu cinkají naše kolečka... Já nedavno protnul 10kWh výroby za den (11.3kWh) a to jen, že do toho šly 2 pračky a 1 myčka a aku byl z předchozího dne unaven.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od mypower.cz »

JPT píše:Aha, tak to já myslel, že v těch tabulkách a grafickém přehledu Mypower je celková výroba jako kolik to doopravdy vyrobí a bral jsem to jako fakt, který ovlivňoval moje mínění o solárních elektrárnách. Jinak se v tom nevyznám, takže jsem z toho přehledu nepoznal, že se to někde omezuje a že je to vlastně jinak. Myslel jsem, že to má ukázat kolik to skutečně max. vyrobí. Když tu pak někdo kdysi psal, jak mu elektrárna vyrobí třeba 10kWh za den, tak jsem mu nevěřil, když přehled Mypower ukazoval třeba jen 2 kWh.
jisteze, pokud zapnu topne teleso a budu tu energii marit, tak se dostanu taky k takovym hodnotam, ovsem prijde mi to zbytecne a neucelne. Co se tyce teoretickeho maximalniho vykonu tak to lze do jiste miry ruznyma metodama spocitat take, napriklad zde je k tomu popis. To je vypocet teoreticke maximalni vyroby i kdyz nebyla spotreba. Samozrejme promita se do toho ale i spotreba, pocasi, muj zivotni rezim, spousta dalsich veci. Ohledne te maximalni vyroby, to ze mam ted zapojeno 1880Wp v panelech je na stejne urovni jako by nekdo na cezu rekl, ze ma 16A jistic. Ja tedy muzu maximalne cerpat teoreticky 1880Wp pokud bude svitit naplno, on muze cerpat 16A max. Vic ne, pak mu vyleti jistic, v mem pripade muzu z panelu cerpat 1880Wp max, pak zaberou baterky (pokud dostatek energie neni na panelech) a pridaji energii svou (z baterek) k energii z panelu a pak me uz limituje jen napriklad vykon menice, nebo jistic za menicem. U toho 16A CEZ take obvykle je ten fakt, ze clovek po celych 24/7 nebere tech 16A, ale treba 3A, nekdy 1A, nekdy 10A, malokdy clovek pri 16A jistici bere trvale 16A.
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am
Reputace: 1

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od JPT »

mypower.cz píše:...to ze mam ted zapojeno 1880Wp v panelech je na stejne urovni jako by nekdo na cezu rekl, ze ma 16A jistic....
jo ok, ale já jsem prva myslel, že to měření právě ukazuje kolik to "vyrábí" a že se z toho pak už spotřebovávává kolik je potřeba a zbytek se "zahodí". že to ale vyrábí a zároveň měří jen tolik kolik je spotřeba mi nějak uniklo. já su jen laik dobudoucna uvažující o něčem takovém...
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

Dnes jsem přidal na web grafy.

Dále jsem pořídil proudový senzor ACS712 a pokouším se pomocí Arduina měřit AC proud z mikroměniče. Prozatím nejsem s výsledky spokojen. Rozdíl mezi výkonem a spotřebou mikroměniče by měl být na 2.5V, ale nějak se k tomu nemohu dopracovat. Změnil jsem také postup sběru vzorků pro výpočet. Odečítám nejvyšší hodnotu (peak) každých 20 milisekund 50x za sebou (čili 1sec). Včera jsem to ladil až do dnešních 3 hodin ráno. Dnes jdu dříve spát abych to dospal :-)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od Pan Taum »

Teď na červen si konstrukci s panelem podlož tak, aby panel měl úhel- sklon 15° od vodorovna. Na červenec úhel 17° a na srpen úhel 30°. Vyrobíš trošku víc elektriky oproti sklonu, který máš momentálně nastavený.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bert »

Pan Taum píše:Teď na červen si konstrukci s panelem podlož...
Podkladať to nemusí. Stačí ak do toho 2x za deň "kopne" a pootočí to 60° okolo vertikálnej osi.
JPT píše:To je zajímavé, že jeden 230Wp panel s mikroinvertorem vyrobí za jeden den 1,1 kWh a elektrárna Mypower 1880Wp za stejný den 3,7. To je ten mikroinvertor tak dobrý nebo je v nějakém měření chyba ?
Je oveľa jednoduchšie tlačiť každý vyrobený Watt do siete ktorá ho zoberie, ako do batérie, ktorá má svoje fyzikálne limity. No i tak, mi to pripadá dosť slabé (1100Wh / 230Wp = 4,78Wh/Wp).
Ja som dnes vyrobil cez regulátor 5,34 Wh/Wp. To pre mňa ale nie je smerodatná hodnota. Od začiatku meriam a ako jednotku výkonu beriem , až spotrebu za meničom (s zohľadnením všetkých strát). Tú som dnes mal 5,13Wh/Wp. A to bolo hodiny nabité a dosť slnečného potenciálu sa nevyužilo. :( A k tomu nemám ideálne orientované panely, stringy mám len z dvoch panelov (strata vo vodičoch), nemám riadenú spotrebu prebytkov, mám "len" 24V systém (ďalšie straty vo vodičoch), mám viacej zariadení so svojou vlastnou spotrebou v chode (aby som tú energiu premenil-regulátor, uložil-batéria, opäť premenil-menič)... Z tohoto pohľadu, sa mi to nezdá ako práve najúčinnejšie zariadenie. Jednoducho: čím menšie zariadenie, tým menšia účinnosť.
No i tak fandím a páči sa mi to! :yes: Je to na tej záhrade krajšie a účelnejšie ako nejaký sádrový trpaslík. :lol:
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*

PS.: Navrhujem spraviť "hitparádu" účinnosti vo Wh/Wp za deň. Tam sa ukáže, kto je ako schopný "podojiť" svoje zariadenie. Viem, že to nie je jediný správny údaj vypovedajúci o účinnosti, no dosť napovie. ;) Možno sa aj ukáže rozdiel, medzi mono-poly-amorfom, rozdiel v smerovej orientácie, rozdiel účinnosti medzi batériami (Pb, Ni, Li...) systémovým napätím...
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

Pan Taum píše:Teď na červen si konstrukci s panelem podlož tak, aby panel měl úhel- sklon 15° od vodorovna. Na červenec úhel 17° a na srpen úhel 30°. Vyrobíš trošku víc elektriky oproti sklonu, který máš momentálně nastavený.
Jo jo. Tohle je totiž zimní úprava :-) .Kozičku jsem dělal na začátku února a nějak jsem nepřemýšlel a udělal jsem jí tak jak je. Každopádně plánuju vyrobit nějaký trasovač. Uvidím ještě jestli jednoosý nebo dvouosý. Každopádně mám nevyužitý táhlový motor ze staré paraboly, tak bych jej chtěl využít :-) .
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Grid-Free FVE Veltrusy

Příspěvek od bis69 »

bert píše: No i tak, mi to pripadá dosť slabé (1100Wh / 230Wp = 4,78Wh/Wp).
Ja som dnes vyrobil cez regulátor 5,34 Wh/Wp.
Když si vybereš třeba 11.6.2013 ( http://90.182.76.49:8090 ) ,tak to naopak vychází 1401Wh / 230Wp = 6,09 Wh/Wp a třeba 10.6.2013 to bylo naopak to byl poměr 0,83 Wh/Wp. Takže záleží i na počasí a i tak si myslím, že v mém případě tam jsou rezervy - právě špatný sklon a případné použití trasovače apod..

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek