Poloostrov SC

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Poloostrov SC

Příspěvek od alp »

Zdravim vespolek,
dlouhodobe resim poloostrov a dnes mi umrel menic Meanwell coz v praxi znamena, ze preci jen zmenim pristup a odhodlam se jit do neceho sofistikovanejsiho. Mimochodem diky vsem diskutujicim, nebot prave diky clankum tady sem doufam promyslel solidnejsi navrh, nez prave onen meanwell ...

Cil:
- poloostrovni FV s podporou z DS pro napajeni a zalohu(UPS) rodinneho domu (vcetne vysokoodbernych zarizeni typu pracky apod.)
- mene podporovat dodavatele energie ze znamych duvodu
- ziskat zalohu pro pripady vypadku (bohuzel az moc castych)
- dat neco na strechu kdyz uz ji mam hezky na jihozapad, te termice je smutno :)

Navrh:
Jako zaklad jsem vybral menic Victron Energy Multiplus 3000VA ve variante 35A-16A na ktery hodlam napojit cely dum. Tzn. krom beznych veci jako led zarovky, taktez pracku, mycku, sporak (vse elektrika, plyn tu nemame). Bojler a topeni je vyreseno neelektricky(vyjma cerpadel).

MPPT regulator na zaklade vybornych referenci nejspise Tristar 60A.

Baterie Banner EnergyBull 180, 2ks - ty uz mam, takze je necham dozit a pak casem neco lepsiho. Jedine co ted doresim, je jestli dokoupit jeste 2ks a rozjet to na 48V, nebo neblbnout a nechat to na 24V

Solarni panely zatim mam 3x290Wp Schutten Poly od i4wifi, casem upgrade na celkem 8x290Wp.

V pripade delsiho vypadku pak mam jeste k dispozici elektrocentralu, kterou pocitam doplneni baterii pres prislusnou separatni nabijecku.

Dotaz:
- je tu nekdo, kdo potvrdi, ze Multiplus 3000VA35-16A skutecne zvladne utahnout naraz mycku, pracku, sporak (tzn. do hodnoty 16A jistice) tím ze vyrabi z baterii prioritne a dotahne si to od site ? .... trosku jsem na pochybach, vsude mozne je to popsano obracene (baterie doplni vykon ds, resp. generatoru).

Provozujete nekdo kombinaci tristaru a Multipluse ? Zkusenosti dobry ? Ladi to k sobe ?

A neni tu nahodou nekdo, kdo ma multipluse a peletkova krbova kamna (edilkamin) ? ... bohuzel ne kazdy menic je uspokoji :)

Diky moc za diskuzi
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od luge »

alp píše: Dotaz:
- je tu nekdo, kdo potvrdi, ze Multiplus 3000VA35-16A skutecne zvladne utahnout naraz mycku, pracku, sporak (tzn. do hodnoty 16A jistice) tím ze vyrabi z baterii prioritne a dotahne si to od site ?
naraz myčka pračka sporák? 8,6kW špirály?
nedotahne ale prepne na DS
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od LIX »

Do myčky a práčky treba zaviesť teplú vodu a nebude problém. Alebo bude stačiť ak v rodine vysvetlíš že tieto spotrebiče proste nemôžu ísť naraz, lebo potom nepôjde nič.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od střídač »

alp píše: Navrh:
Jako zaklad jsem vybral menic Victron Energy Multiplus 3000VA ve variante 35A-16A na ktery hodlam napojit cely dum. Tzn. krom beznych veci jako led zarovky, taktez pracku, mycku, sporak (vse elektrika, plyn tu nemame). Bojler a topeni je vyreseno neelektricky(vyjma cerpadel).

MPPT regulator na zaklade vybornych referenci nejspise Tristar 60A.
No nevím, Victron Energy Multiplus 3000VA ve variante 35A-16A prostě a jednoduše není. 35A-16A je varianta 800W a zhruba za 20 000,-. I když je to zařízení kvalitní, nevím zdali i ekonomické, neb 800W je zatraceně málo. Varianta 3000VA je kolem 60 000,-. Navíc mi přijde součást nabíječka jako zbytečnost. Neodvedu si pro ni dost dobře nalézt uplatnění.

Je rozumné se soustředit na jednu značku, neb to umí spolu vcelku obstojně spolupracovat, tudíž MPPT BY BYLO vhodné pořídit od Victronu.
Tristar 60A je dobrá volba s jednou drobností, půlku ceny tvoří síťová komunikace. Pro hračičky fajn, jinak drahé cingrlátko. Kdo to bude myslet vážně s FVE stejně nakonec přejde na jiné, navíc celkové, řešení řízení a komunikace.
Stejně tak není vhodné jedno zařízení, ale dvě poloviční pro rozložení rizika poruchy.

Vitron je vskutku dobrá, leč obstojně drahá, tudíž i nenávratná volba.
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od alp »

Supr, diky za nazory.
Ad upresneni, mycka i pracka prijimaji teplou vodu z bojleru (nahrivan primarne termikou, sekundarne kotlem, tercialne elektrinou - to je jen pojistka). Je mi jasne, ze cokoliv nad 16A v souctu bude prepnuto, jde mi spise o potvrzeni, ze pokud se do 16A vejdu, tak neprepne. (pripadne 50A u silnejsi varianty)

O vysvetleni rodine je to jina story ... (aneb neni potreba otvirat okna kdyz mame rekuperaci je taky staly boj).

Ad menic, zde zminovanou variantu maji: http://eshop.neosolar.cz/menic-nabijec- ... va-35a-16a
Je samozrejmne jeste na zvazeni vykonnejsi varianta az do 50A, to si budu jeste pocitat, ale ono to stoji plus minus stejne.

Priznam se, ze po tydnu hledani sem nenasel jiny levnejsi, oplivajici funkci slucovani invertoru a DS, coz je pripad ktery potrebuji. Studer to je financi ulet, Xtender v zasade taky ... a zadny jiny levnejsi menic s touto funkci jsem nenasel ...
Po zkusenosti s meanwellem, ktery taky nebyl zadarmo, ale dokazal zahadne po roce a 2mesicich odejit, chci uz neco kapanek kvalitnejsiho ...

A z duvodu velikosti strechy muzu dat max 8 panelu, ktere mi ale rozhodne neutahnou celou domacnost. Jen nektere vetve na FV s prepinanim, kdyz dojde baterie jsem mel doted na meanwellu a spokojenost to moc nebyla ... Varianta temer vsechno prohnat pres menic se mi libi proste vic ... (a ten uz se postara o to aby to utahl)
A ano souhlasim, nabijecka je mi tam celkem k prdu ...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od Lui »

Ahoj.
Nezabudni na nabíjacie prúdy....
Píšeš že tam máš dve 180Ah baterky,pre tie je vhodný nabíjací prúd okolo 18-20A....a tie dve 290W su už troška za touto hranicou... ;)
A ak to zvýšiš ešte na 8 panelov,tak bude treba vyriešit ovela večšiu baterku,alebo iný (drahý) typ baterky.....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od gupa »

střídač píše: Navíc mi přijde součást nabíječka jako zbytečnost. Neodvedu si pro ni dost dobře nalézt uplatnění.

Je rozumné se soustředit na jednu značku, neb to umí spolu vcelku obstojně spolupracovat, tudíž MPPT BY BYLO vhodné pořídit od Victronu.
Nabíječ je vhodný když se počítá s čistě ostrovním provozem v kombinaci se síťovým AC střídačem zapojeným mezi panely a vnitřní síť. Má AC In a tudíž přepínač na DS. Verze bez nabíječe má jen AC out a musí se řešit přepínač na DS.

Soustředit se na jednu značku je dobré, ale Victron je opravdu drahý a ta přidaná hodnota zboží je zbytečně vysoko nastavena. Spolupráce mezi zažízením je např. mezi strídači aktivní, ale, mezi střídačem a mppt se možná ukáže coby HUB zařízení jako ikona a tím spolupráce zhasla, neviděl jsem tu konfiguraci s MPPT, ale jediné nastavení mne připadá že se provádí u střídače kde se zvýší frekvence a tím se vyřazuje MPPT z provozu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od gupa »

alp píše:Supr, diky za nazory.
Ad upresneni, mycka i pracka prijimaji teplou vodu z bojleru (nahrivan primarne termikou, sekundarne kotlem, tercialne elektrinou - to je jen pojistka). Je mi jasne, ze cokoliv nad 16A v souctu bude prepnuto, jde mi spise o potvrzeni, ze pokud se do 16A vejdu, tak neprepne. (pripadne 50A u silnejsi varianty)

O vysvetleni rodine je to jina story ... (aneb neni potreba otvirat okna kdyz mame rekuperaci je taky staly boj).
Jedině měnič se silnějším přepínačem a bypasem. Potom navýšení příkonu k nevyšší spotřebě o 1/3-1/2 kvůli normálnímu chodu. Ocení to hlavně ta rodina. Jestliže se zapne pračka, ta vezme skokově 12A (10 ohřev 2 motor), jede u toho TV, x krátPC, světla routr lednice, mražák, a zapne navíc rychlovarka, mikrovlnka, tak jsi do 2 sekund skončil v chybě. Takže alespoň na hraně 5kVA verze, nejlépe silnější 8 na 48nebo 24V a pokukoval bch mít 48V což nemám po 10kVA. Je to ranec, asi 135t, ale je to na delší dobu a s rezervou dlouhodobého životnosti měniče. Když to poměřím s autem za 120t, tak ze 6 let je to vrak a toto by mělo fungovat 10 -20 let bez problému a ještě to ušetří.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od alp »

gupa píše:
Jedině měnič se silnějším přepínačem a bypasem. Potom navýšení příkonu k nevyšší spotřebě o 1/3-1/2 kvůli normálnímu chodu. Ocení to hlavně ta rodina. Jestliže se zapne pračka, ta vezme skokově 12A (10 ohřev 2 motor), jede u toho TV, x krátPC, světla routr lednice, mražák, a zapne navíc rychlovarka, mikrovlnka, tak jsi do 2 sekund skončil v chybě. Takže alespoň na hraně 5kVA verze, nejlépe silnější 8 na 48nebo 24V a pokukoval bch mít 48V což nemám po 10kVA. Je to ranec, asi 135t, ale je to na delší dobu a s rezervou dlouhodobého životnosti měniče. Když to poměřím s autem za 120t, tak ze 6 let je to vrak a toto by mělo fungovat 10 -20 let bez problému a ještě to ušetří.
Oka, suma sumarum, jit do 5kW ci vic to uz je velka liga. Spise to vidim na variantu pripinani DS do 50A, to mi prijde jako rozumny kompromis ... ano da se to udelat mozna i vykonneji, ale finance nejsou neomezene ... nepocitam s tim ze by se to brzy vratilo, je mi jasny, ze ten komfort zalohy neco stoji, ale na druhou stranu ceho moc toho prilis :)
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od alp »

Lui píše:Ahoj.
Nezabudni na nabíjacie prúdy....
Píšeš že tam máš dve 180Ah baterky,pre tie je vhodný nabíjací prúd okolo 18-20A....a tie dve 290W su už troška za touto hranicou... ;)
A ak to zvýšiš ešte na 8 panelov,tak bude treba vyriešit ovela večšiu baterku,alebo iný (drahý) typ baterky.....
Tak se priznam ze sem se ztratil.
Beru-li, ze 1 panel da max 8A pri 24V, tak to znamena, ze pokud pujdu do 48V systemu (coz asi pujdu), daji mi 4panely 16A max. Jelikoz baterie je ideal na 18-20A a zaroven se nestane ze by z menice nebyl zadny odber (alarm, kamery, internet, cerpadlo termiky, rekuperace, server a regulace vseho dohromady bezi furt), tak mi to vychazi ze i diky teto "trvale" spotrebe by to melo byt ok ... na zaklade nasledneho presneho mereni si tipuju, ze i mozna 8panelu, ktere mi daji dohromady cca 32A. 20A do baterii, zbytek "mozna" spotrebuju jinak (to jeste musim omerit az to realne bude fungovat s tema 4ma panelama)

Tak a ted sem bud uplne blbe pochopil zaklady elektriky, nebo kecam jinak nesmysly .... :)
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od luge »

alp píše:Supr, diky za nazory.
Ad upresneni, mycka i pracka prijimaji teplou vodu z bojleru (nahrivan primarne termikou, sekundarne kotlem, tercialne elektrinou - to je jen pojistka). Je mi jasne, ze cokoliv nad 16A v souctu bude prepnuto, jde mi spise o potvrzeni, ze pokud se do 16A vejdu, tak neprepne. (pripadne 50A u silnejsi varianty)
To je iné pokial ide do pračky a myčky teplá voda a ak sa vejdeš do 16A tak neprepne.Dá sa presne nastavit cez VEconfig.http://www.victronenergy.cz/support-and ... /software/
U teba by som išiel do výkonejšej verzie asi 48/5000VA.Možnost je použit dva meniče.Ja používam victrona na indukčné záťaže a číňana na odporové.Tak si šetrím oba meniče.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od LIX »

http://www.solarpanelcellonline.com/400 ... _p178.html

Tieto meniče by mali byť podla všetkého veľmi spolahlivými meničmi, aj keď z číny. Pár ludí na fóre ich má a nepovedia ti na ne nič zlé. Dá sa na nich prepínať na sieť, len neviem ako to funguje, to by si sa musel opýtať ludí čo ich vlastnia. Jediná nevýhoda je že staršie modeli mali velkú spotrebu, neviem či je toto novší model a má spotrebu iba 30W. Je tam klasický NF transformátor takže by nemalo horziť ani žiadne VF rušenie..
Naposledy upravil(a) LIX dne pát čer 14, 2013 12:47 pm, celkem upraveno 1 x.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od střídač »

alp píše:A z duvodu velikosti strechy muzu dat max 8 panelu
No a další slabina na níž se často zapomíná. Tato varianta bude mít jeden následek: ráno málo, kolem oběda fest a večer zase málo.

Chce to, přirozeně dle dispozice řešit i celodenní polohu ku slunci. Osobně mám 4ks panelů téměř kolmo k rannímu slunci. Začátek, i když přirozeně slabšího najení, je již kolen 5 hod ráno. Když vstávám, tak je již dost proudu, přirozeně když je slunce. Kolem poledne chcípnou a dávají tak kolem 50W. V ten okamžik přichází druhá půlka panelů skoro naležato (35st.) na odvrácené straně střechy jež dodávají dost i kolem 8 večerní.

Chce to zrovnoměrnit výkon ku dráze slunce. Ono to taky šetří i množství zálohované energie, což je stěžejní, výkony regulátorů, i když se to na druhé straně utratí do množství panelů..

Závěr: 8 kousků fajn, jen budou mít ostré maximum. No a když v to maximum nezasvítí, je po radosti z celého, i když jinak slunečného dne.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od luge »

alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od alp »

střídač píše:
alp píše:A z duvodu velikosti strechy muzu dat max 8 panelu
No a další slabina na níž se často zapomíná. Tato varianta bude mít jeden následek: ráno málo, kolem oběda fest a večer zase málo.

Chce to, přirozeně dle dispozice řešit i celodenní polohu ku slunci. Osobně mám 4ks panelů téměř kolmo k rannímu slunci. Začátek, i když přirozeně slabšího najení, je již kolen 5 hod ráno. Když vstávám, tak je již dost proudu, přirozeně když je slunce. Kolem poledne chcípnou a dávají tak kolem 50W. V ten okamžik přichází druhá půlka panelů skoro naležato (35st.) na odvrácené straně střechy jež dodávají dost i kolem 8 večerní.

Chce to zrovnoměrnit výkon ku dráze slunce. Ono to taky šetří i množství zálohované energie, což je stěžejní, výkony regulátorů, i když se to na druhé straně utratí do množství panelů..

Závěr: 8 kousků fajn, jen budou mít ostré maximum. No a když v to maximum nezasvítí, je po radosti z celého, i když jinak slunečného dne.
Jj, souhlas, faktem je ale to, ze mam strechu orientovanu na JZ, kde zacina ta nejvetsi produktivni cast cca v 13:30, spicka kolem 16:30 a do cca 19ti to jede ... coz vicemene kopiruje stav, kdy se pres den vyrobi a vecer bude na pouziti
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od alp »

Nevypadaji spatne, ale kdyz si to zkalkuluju tam a zpet a po projiti zkusenosti pres google, to je takova stredni trida ... ovsem nema to, co se mi prave libi na multiplusu, studerovi atd. ... tzn to slouceni vykonu s DS, v cemz vidim nejvetsi pridanou hodnotu ...

Btw na meanwell jsem cetl take dobre reference (je pravda, ze ne tady, tenkrate sem o tomhle foru jeste nevedel) a i tak zakukal ... :( a to me nechava tak trosku v "obezretnosti". Pokusovat se mi uz zas az tak moc nechce .... spis chci kvalitu ktera vydrzi a ten victron mi prijde celkem rozumny ...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od 007ToMMaS »

Myslím že čo sa pokaziť má sa pokazí. Je to ako s autami aj auto za neviem koľko tisíc € sa pokazí a človek by to nečakal. Najdú sa ľudia čo používajú meanwiell a sú spokojný. Osobne mám jeden doma iba 700W verziu a pri bežnom používaní spolupracuje. PS: idete ho dať na reklamáciu? čo sa mu konkrétne stalo?
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od LIX »

Za tú cenu je podla mňa super ten menič, má ho tuším dokonca aj admin a píše o ňom ako ospolahlivom meniči. Al s tými kvalitnejšími značkami máš pravdu, ale ďalšia pravda je že sú nehorázne predražené.
Ja mám meanwell 1000W a musel ísť na reklamáciu lebo mi tam prdelo VF do všetkého, mám dosť drahú audiozostavu a neaký pískot som tam proste nestrpel. Na reklamácii je už dva mesiace, tento týždeň volám predajcovi a budem zlý. NA druhú stranu po záťažovej stránke je ten meanwell super mašinka. Mám doma ešte takýto menič len 1500W http://shop.mypower.cz/menic-napeti-12v ... br7sPk0xd4
a ten mi ani za nič nerozbehol klimatizáciu ktorá má 800W spotrebu, meanwell asi sekundu pri zapínaní protestoval ale potom čerpadlo vždy bez starosti rozbehol a to mu ani ventilátor nehučal na plné gule.
Predajca od ktorého som meanwell kúpil mi úprimne povedal že sa im v poslednom čase od meanwell množia reklamácie. Asi sa zosrali a začali tam dávať nekvalitné súčiastky, šetria kde sa dá.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od 007ToMMaS »

Myslím že keby má človek peniaze a čas na to a vie že mu to za to stojí a dá si námahu hľadať chyby a nedostatky a vymieňať súčiastky za kvalitnejšie tak možno by to fungovalo luxusne tak predpokladám že by sa dala z meanwiellu urobiť pomerne dobrá mašinka. Lebo predpokladám a už sa to tu sami zdá že odišli iba výkonové tranzistory.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Poloostrov SC

Příspěvek od luge »

alp píše:
Nevypadaji spatne, ale kdyz si to zkalkuluju tam a zpet a po projiti zkusenosti pres google, to je takova stredni trida ... ovsem nema to, co se mi prave libi na multiplusu, studerovi atd. ... tzn to slouceni vykonu s DS, v cemz vidim nejvetsi pridanou hodnotu ...

Btw na meanwell jsem cetl take dobre reference (je pravda, ze ne tady, tenkrate sem o tomhle foru jeste nevedel) a i tak zakukal ... :( a to me nechava tak trosku v "obezretnosti". Pokusovat se mi uz zas az tak moc nechce .... spis chci kvalitu ktera vydrzi a ten victron mi prijde celkem rozumny ...
Mne sa na victrone páči že je konstruovaný na ozajstný ostrov čim loď je.Musí byt spolahlivý lebo na mori len tak jednoducho servis nenájdeš .:) Uvidím ako sa bude dariť číňanovi popri holanďanovi.Ako povedal Tomaš čo sa môže pokazit sa aj pokazí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek