Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Co je nového? Kam zmizely mé příspěvky? Co se změnilo?
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od dusanmsk »

Matess píše:a zálohovat do kříže
Toto presne aplikujem. Mam 2 servery, jeden doma, druhy u zakaznika. Zalohuju sa borg-om cez ssh a to tak, ze zalohu iniciuje vzdy ten, co je "vonku". Tzn. ked zalohujem zakaznika k sebe domov, tak ssh spojenie ide odomna k nemu. Keby niekto ten server nalomil, k jeho zalohe u mna sa nedostane. Dostal by sa k mojej zalohe u neho a k mojmu borgovi, ktory by serviroval moje data k zalohovaniu. Tam ale okrem kradeze dat nema ako ublizit.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od lzahradil »

:hell: :dontknow:
Já nic... to byl jen doběh předchozího problému.

Po kompletní instalaci všeho, teda i DNS serverů atd došlo ke změně DNSSEC klíčů a záznamy k doméně právě expirovalo..
DNSSEC jsem narychlo vypl, dám tomu čas a až bude jistota že to všude expirovalo, tak nastavím znovu se správným klíčem

Někdo již běží, někdo se sem ještě nedostane. Záleží jak kde jsou rychlé DNS které používáte
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od mgx »

chlapci, nechcem Vam radit, ale existuju paskove jednotky LTO. vyhoda pasky je, ze ak ju fyzicky alebo roboticky vytiahnem z mechaniky, moze sa ransomware aj rozgniavit a nic. Po 10 rokoch citam ako nic, co u hdd ani ssd nehrozi. Kupte si nejaku starsiu z ebay/bazosu, sadu pasok a mate pokoj na 20 rokov. Ja LTO pouzivam od roku 2001, odvtedy so zalohou nebol nikdy problem. Je to sice 2nd stage backup, ale ak je este fyzicky mimo, je to 99.99%..
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od Matess »

máte zajímavé zkušenosti... já mám přesně opačné.. pásky se denní zálohou unaví docela rychle. V jedné firmě se takhle zálohovalo a když jsem se jich ptal jak často testují že lze páska opravdu přečíst byli docela překvapeni. Pásky svojí kapacitou a pomalostí už patří do propadliště dějin.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od rottenkiwi »

NO neviem aku ma kapacitu toto forum, ale 60 TB paska bude asi dost velka,
no zese je to linearne medium, taky 20 alebo 18 TB seagate nestaci ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od mgx »

Dennu zalohu na pasku robi iba idiot. Na denny backup je urceny stage0/1, ci uz ZFS snapshot, alebo dajaky storage. Ak dam tyzdnovy backup na pasku (a rotujem 4 pasky), vydrzi kazda 2-3 roky. LTO5 mechanika stoji vo vypredaji 100-200e, nova paska utrium5 34 euro. Neviem aka je backup size tohto fora, ale databazu typujem do 0.5tb, zvysok su obrazky. vsetko dobre pakovatelne.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od Kostěj »

mgx píše:...Dennu zalohu na pasku robi iba idiot...
Přímo to nedělám, ale trochu do toho vidím. Za těch 20 let se mi ve firmě nestalo, že by něco na páskách nešlo znovu načíst. A to máme v páskách desítky PB dat, obvykle denní zálohy, něco i častěji. Co vím, každá páska se minimálně 1x měsíčně komplet přečte a pokud má větší chybovost (což neznamená nečitelná data), tak se vyhodí (nebo spíše reklamuje).
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od mopadzi »

dělám sekundarní backup na pásky. Denně.
yolo80
Příspěvky: 33
Registrován: ned led 09, 2022 11:08 am

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od yolo80 »

dusanmsk píše: Toto presne aplikujem. Mam 2 servery, jeden doma, druhy u zakaznika. Zalohuju sa borg-om cez ssh a to tak, ze zalohu iniciuje vzdy ten, co je "vonku". Tzn. ked zalohujem zakaznika k sebe domov, tak ssh spojenie ide odomna k nemu. Keby niekto ten server nalomil, k jeho zalohe u mna sa nedostane. Dostal by sa k mojej zalohe u neho a k mojmu borgovi, ktory by serviroval moje data k zalohovaniu. Tam ale okrem kradeze dat nema ako ublizit.
Ano to je dobra technika, ale ked budes zalohovat zalohu ktora uz je zasifrovana tak to nepomoze.
Zabuda sa tu ale na primarny problem a to je sluzba otvorena do celeho sveta. Sorry ale otvorit vmware vcenter do sveta je ako nechat otvorene RDP na porte 3389. Na to tu predsa mame VPN-ky a sluzby ktore nie su urcene pre verejnost maju byt za nou skryte. Sanca ze niekto cez contajner/virtualku nabura host os je naozaj minimalna. A to ze ani OpenSSH nie je uplne bezpecna sluzba sa staci pozriet na nedavne CVE-2023-25136.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Vypadok 12.2.2023 a strata dat?

Příspěvek od mgx »

tiez som idiot a robim dennu zalohu na pasku. Nepamatam si pripad, ze by som ani 10 rocnu pasku nenacital :).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek