Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ulice

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ulice

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Majitelé 24 bytů na sídlišti ve Slavíčkově ulici se chtějí jako první velký dům ve městě odpojit od centrálního zásobování teplem.
Zdroj: http://vary.idnes.cz/sokolovsky-panelak ... -zpravy_pl

Fandíme těmto průkopníkům!
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od i4wifi a.s. »

Kontakt na v článku zmiňovanovanou firmu Topíme zdarma
http://www.topimezdarma.cz/script/main. ... na=kontakt
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od goodbie »

i4wifi a.s. píše:Majitelé 24 bytů na sídlišti ve Slavíčkově ulici se chtějí jako první velký dům ve městě odpojit od centrálního zásobování teplem.
Zdroj: http://vary.idnes.cz/sokolovsky-panelak ... -zpravy_pl

Fandíme těmto průkopníkům!
a velice jím fandím ať se jim to povede protože ukáží cestu ostatním jak se nenechat okrádat teplárenským molochem
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od mypower.cz »

Fandim. Jestli se to povede, bude to znacny krok kupredu.
ledka
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 05, 2013 5:18 pm
Reputace: 0

řešení je snadné, pokud se obrátí na znalou firmu,

Příspěvek od ledka »

i bez toho pozemku by to neměl být problém:

http://www.jakbydlet.cz/clanek/541_sola ... -brne.aspx


Tepelná čerpadla navíc mívají perfektní návratnost investice:
http://www.studnyavrty.cz/tepelne-cerpadlo-zadarmo.html
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od drama »

Tepelná čerpadla mají perfektní návratnost leda tak na papíře, v praxi s nimi bývají často problémy a jen výjimečně dosahují deklarované účinnosti.
Centrální zásobování teplem je ve městech dle mého soudu bezvadná věc. Problém je ten, že systémy jsou zastaralé a tudíž málo účinné z důvodu ztrát. Města by měla investovat do oprav a pak není šance tomu konkurovat i z pohledu účinnosti.
Skutečný problém však leží jinde. Města často prodají teplárenské společnosti a ty pak samozřejmě vydělávají takřka bez omezení.
Jsem zvědav jak bude tento konkrétní systém fungovat. FV panely jim budou v zimě na nic, takže stejně budou topit v podstatě hnědým uhlím...
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od mopadzi »

opet PR pana Inženýra Svobody....jen nechápu proč se do toho montuje i4wifi :(
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od střídač »

mopadzi píše:opet PR pana Inženýra Svobody....jen nechápu proč se do toho montuje i4wifi :(
Vysvětlení je převelice jednoduché, asi to i4wifi panu Inženýru Svobodovi prodá. Řešení asi opět naráží na Occamovu břitvu.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od Vláďa »

drama píše:Tepelná čerpadla mají perfektní návratnost leda tak na papíře, v praxi s nimi bývají často problémy a jen výjimečně dosahují deklarované účinnosti.
Centrální zásobování teplem je ve městech dle mého soudu bezvadná věc. Problém je ten, že systémy jsou zastaralé a tudíž málo účinné z důvodu ztrát. Města by měla investovat do oprav a pak není šance tomu konkurovat i z pohledu účinnosti.
Skutečný problém však leží jinde. Města často prodají teplárenské společnosti a ty pak samozřejmě vydělávají takřka bez omezení.
Jsem zvědav jak bude tento konkrétní systém fungovat. FV panely jim budou v zimě na nic, takže stejně budou topit v podstatě hnědým uhlím...
Záleží, jaká TČ tam používají. Stavím si RD, taky tam budu topit tepelným čerpadlem a vím do čeho jdu. Když na fotce u toho článku vidím že topí radiátorama + nějaké ztráty v rozvodech, dosahovaný topný faktor nic moc. I když ty radiátory byly i původně trochu předimenzované a po zateplení a výměně oken (což předpokládám) by měla stačit teplota vody do 50 st.C. Takže celkem v pohodě.
U tepelných čerpadel vzduch-voda, které jsou nejrozšířenější a taky nejdražší, topný faktor a dosažitelný výkon strašně klesá při mrazu, kdy je toho tepla potřeba nejvíc. Jasně že pak je lepší topit tím uhlím. Pokud vzduch -15 st. ve výměníku vychladíte na -30 a máte z toho udělat +55 aby v radiátorech na konci bylo 50 st, nečekejte od toho zázraky. K tomu nějaké ztráty na odmražování výměníku.
Já stavím v oblasti, kde je dostatek podzemní vody. Jsem na písku, voda v 1,5m. Proto tam dávám TČ systému voda-voda. Je to levné, při teplotě podzemní vody 7 st. a 35 st. v podlahovce vychází topný faktor okolo 5. Dům mám nízkoenergetický s vypočtenou tepelnou ztrátou cca 4 KW. http://vaelektronik.cz/dum/topeni.html
U těch paneláků by byl možná problém získat tolik vody, ale pro rodinné domy v příhodných podmínkách to považuju za ideální volbu.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od jose »

Vláďa píše:U tepelných čerpadel vzduch-voda, které jsou nejrozšířenější a taky nejdražší
TČ vzduch-voda jsou možná nejrozšířenější, ale země-voda je určitě dražší. Myslím tím nákupní cenu. Na provoz jsou samozřejmě nejdražší vzduch-voda, právě kvůli menší účinnosti.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od rob.brno »

Vláďa píše:Já stavím v oblasti, kde je dostatek podzemní vody. Jsem na písku, voda v 1,5m. Proto tam dávám TČ systému voda-voda. Je to levné, při teplotě podzemní vody 7 st. a 35 st. v podlahovce vychází topný faktor okolo 5. Dům mám nízkoenergetický s vypočtenou tepelnou ztrátou cca 4 KW. http://vaelektronik.cz/dum/topeni.html
U těch paneláků by byl možná problém získat tolik vody, ale pro rodinné domy v příhodných podmínkách to považuju za ideální volbu.
Celkem souhlas, když tč tak jedině podlahovku. Pozor na ten COP u voda-voda, záleží kolik si vezme oběhovka primáru. Většinou jsou to stovky wattů, pak jde COP i pod 4. Plus jsou očekávatelné problémy s filtry, dost se zanášejí.

Edit: taky chladím voudou ze země do podlahovky:-). To chlazení v šikminách je zajímavá myšlenka. MYslím, že nejdůležitější prevencí před přehříváním domu je stínění oken.
Naposledy upravil(a) rob.brno dne čtv čer 27, 2013 8:46 am, celkem upraveno 1 x.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od rob.brno »

jose píše:TČ vzduch-voda jsou možná nejrozšířenější, ale země-voda je určitě dražší. Myslím tím nákupní cenu. Na provoz jsou samozřejmě nejdražší vzduch-voda, právě kvůli menší účinnosti.
Nemusí to tak být vždy, primár země-voda se zemním kolektorem se dá udělat svépomocí podle výkonu i do 30t kč(rozdělovač,výkop, trubky,líh). U vzducháče je více technologie - vrtule, EEV nebo invertor, plus práce s dopojovánám chladivového okruhu na místě.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od Vláďa »

rob.brno píše:Pozor na ten COP u voda-voda, záleží kolik si vezme oběhovka primáru. Většinou jsou to stovky wattů, pak jde COP i pod 4. Plus jsou očekávatelné problémy s filtry, dost se zanášejí.
Edit: taky chladím voudou ze země do podlahovky:-). To chlazení v šikminách je zajímavá myšlenka. MYslím, že nejdůležitější prevencí před přehříváním domu je stínění oken.
Nepředpokládám tam velký výkon, v podstatě by mi mělo stačit oběhové čerpadlo pro ústřední topení. Potřebuju tam prohnat cca 10 až 15 l/minutu, vodu mám v hloubce 1,5m a vsakování bude skoro ve stejné hloubce - vše je v písku. Pro tyhle oběhovky budu používat čerpadla Calpeda, jsou se synchronním motorem. Mají podstatně vyšší účinnost než oběhovka s asynchroňákem a protože mají svůj střídač, není potřeba řešit frekvenci a průběh napětí při provozu z měniče. Stačí tomu i stejnosměrné napájení.

Trochu jsem podcenil průměr trubky pro vsakování :-( při max. průtoku je jen na té trubce tlaková ztráta 2m.

Zanášení výměníku je asi jen problém deskových výměníků. Pro TČ voda-voda je optimální trubkový výměník. Nejen že se nezanáší, ale dovoluje vodu vychladit až na pár desetin stupně (deskový výměník už dávno začne od rohů namrzat) a dovoluje za cenu trochu menšího COP snížit spotřebu vody až na polovinu.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od Vláďa »

rob.brno píše:taky chladím voudou ze země do podlahovky:-). To chlazení v šikminách je zajímavá myšlenka. MYslím, že nejdůležitější prevencí před přehříváním domu je stínění oken.
Chlazení do podlahovky se ale nesmí přehnat, aby na tom někde nekondenzovala voda. To chlazení šimmin - nevím, jestli budu mít odvahu to zapojit. Aby trubky mohly dilatovat, věšel jsem je na špagátky a měly by volně jezdit ve vatě. Teď se těch špagátků bojím :( Nebyl čas vymyslet to líp, sádrokartonáři byli moc rychlí.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Odpojení od centrálních dodávek - Sokolov, Slavíčkova ul

Příspěvek od rob.brno »

Vláďa píše:Chlazení do podlahovky se ale nesmí přehnat, aby na tom někde nekondenzovala voda. To chlazení šimmin - nevím, jestli budu mít odvahu to zapojit. Aby trubky mohly dilatovat, věšel jsem je na špagátky a měly by volně jezdit ve vatě. Teď se těch špagátků bojím :( Nebyl čas vymyslet to líp, sádrokartonáři byli moc rychlí.
Při hloubce těch studní 1,5m to bude opravdu oběhovka "čajíček". Já mám na primáru(zatím 3x140m v 32"trubce) oběhovku 25-70, co si bere kolem 100W.
Pokud pouštím do podlahy 17st opravdu na ní kondenzuje voda a je vidět jak jsou vlhké spáry(dlažba), u plovoučky by to asi nemuselo vadit. Jinak je to podlahovka a ta má setrvačnost jak pro topení, tak i pro chlazení, aby to chladilo musí to běžet kontinuálně, nejlépe zapnout už den dopředu.
Napadlo mě, že to šikminové chlazení možná bude i málo účinné. Máte trubky ve vatě(vata izoluje) nebo pod vatou?
A pak ještě máte na trubkách nějaký "chladič"? MYslím, že teplosměnná plocha samotných trubek je hodně malá na to, aby se předal rozumný chladící výkon.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek