Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Jak to všechno začalo.
Kamarád, který věděl že si již dlouhou dobu pohrávám s myšlenkou své vlastní FVE mě oslovil s nabídkou, jestli nechci 60 kVA průmyslovou UPS, kterou odpojovali z plně funkčního stavu za nějakou rozumnou šrotovací cenu.
Má první reakce byla : Proboha na co takovou obludu, vždyť nepotřebuji zásobovat půlku vesnice ani nějakou továrnu. Cena ale byla tak lákavá (asi 5 procent původní ceny) a tak po její prohlídce a nastudování na netu co vlastně všechno umí a co by se s tím všechno dalo dělat , jsem se rozhodl , že ji asi určitě chci a začal jsem uvažovat, kde ji dám a na co mi bude. Poté jsem na netu našel inzerát na prodej 230 Wp panelů z nepřipojené FVE za 1700 Kč /ks a bylo rozhodnuto. O prodeji za tuhle cenu jsem si myslel své, ale nekupte to za ty prachy. Měli toho několik kamionu, takže bylo z čeho vybírat. O většině ostatních právě nakupujících jsem si myslel také své, jelikož panely kontrolovali tak, že pouze měřili napětí na prázdno bez zátěže a to za ne zrovna vhodných světelných podmínek. Byla to docela dobrá komedie sledovat, jak když přišel mrak tak odkládali panely bokem a stále je přebírali a jen co dopadly na zem první sluneční paprsky, tak nakládali jak vzteklí, protože teď zrovna se dostali k těm PRAVÝM a ne k těm slabým. Navíc většina těch slabých byla uložena a to tomu nebudete ani věřit pod přístřeškem. No asi to už prodejci přebrali předem.
UPS jsem se nakonec jako správný škudlil rozhodl umístit doma ve sklepě a ubezpečil všechny obyvatele domu, že to třeba ani nevybuchne a ani se neusmaží jako na elektrickém křesle. Stačí jen ,když se k tomu nebudou přibližovat a vstupovat do místnosti, kde je zapojena. Kupodivu toto ubezpečení docela stačilo. :lol:
A nyní už k samotnému systému :
Měničem je již zmiňovaná UPS BestPower S 4000 o výkonu 60kVa vstup 400V 3x100 A výstup 400V 3x90 A Účinnost tedy nějakých 90 procent .
Používá dvojí konverzi tudíž vstupní proud nejdříve usměrní na 400 V DC a pak znovu rozstřídá naprosto nezávisle na stavu DS. Další výhodou je naprosto rovnoměrný odběr ze všech fází DS nezávisle na nerovnoměrném zatížení domácí sítě. Tudíž bylo rozhodnuto, že všechny 3 domácnosti + technologie pojedou pouze na zálohovaný proud.
Pokud jede UPS na baterie ( nepoužívá usměrňovač ) tak se její režie sníží na polovic. Tudíž účinnost měniče je nějakých 95 procent což není až tak špatné. :roll:
Součástí UPS bylo 32x gel 12V 40Ah. Není to sice nic moc ,ale funguje to a připadá mi, že bateriím slabé cyklování relativně malým proudem spíš vyhovuje a zdají se být zatím v lepší kondici než v době , kdy byly přivezeny. Ještě vůbec netuším čím je nahradím až umřou. Mám v jednání nějaké NiCd z ČD , ale tam vzhledem k tomu, že používají napětí 24V žádné slabé nemají . Navíc jsem spočítal, že bych potřeboval zhruba 350 ks stejných článků, což je úkol hodně nelehký a je to zkrátka masakr. Navíc NiCd baterie nenají rády nabíjení příliš malým proudem vůči kapacitě, takže vůbec netuším jak by to fungovalo. :?
MPPT regulátor nepoužívám. Jak jsem již psal, byl bych velice rád, kdyby mi někdo rozumně vysvětlil, k čemu by mi v mém systému vlastně byl.
Spodní hranici vybíjení si hlídá UPS , která se při 350V t.j .v přepočtu 11V na 12V baterii nekompromisně vypíná. To je ale poruchový stav , který by nikdy neměl nastat. Spodní hranici , kdy se systém připíná k DS ( v UPC se zapíná usměrňovač) mám natavenu na 380 V DC měřeno pod zátěží to je v přepočtu 11,88 V na baterii, což odpovídá něco málo přes 12 V měřeno bez zátěže.
Horní hranice nabíjení je nastaven je nastavena na 450 V což odpovídá 14V na 12V baterii.
Funguje to tak že mám zatím 2 sady po 15ks panelů 230Wp s pracovním napětím 30x15 tj. 450 V a napětím na prázdno 36 x 15 t.j 540 V Chystám se přkoupit ještě 3. Sadu, kterou chci umístit přímo na západ, takže budu mít pokrytou úplně celou dráhu slunce. Na panely jsem dostal nabídku na již proclenou čínu za 3200Kč / 245Wp což je X 15 nějakých necelých 37 000 Kč Za tyhle peníze stejně žádné pořádné baterie nekoupím a úspora se projeví hlavně v zimním období, kdy je sluníčka málo. Panely jsou k bateriím připojeny přímo pouze přes 6 A pojistku na větev stykač a diodu.
Nyní jak funguje hlídání vrchní hranice nabití baterií :
Při dosažení hranice 430 V se nejdříve zapne boiler. Nejedná se o řádné nahřívání ,ale spíš o kontrolu plného nahřátí před tím ,než se začnou odpojovat jednotlivé větve panelů. Řádné nahřívání boileru je nastaveno časově mezi 15 – 18 h kdy je nízký tarif tak, aby byla zajištěna na večer teplá voda. Pokud bylo přes den dost slunce tak je už stejně nahřátý.
Při dosažení napětí baterií 450 V se odpojí 1.větev a znovu se připojí při poklesu napětí baterií na 440 V
Při dosažení napětí 455 V se odpojí i 2. Větev ,která se znovu připojí při poklesu na 445 V.
Pro fyzické spínání DC proudu používám běžný střídavý 3.fázový stykač pro každou větev,který je zapojen tak, aby obvod rozepínal na 3 místech a při proudu max 8 A s tím není žádný problém.
Ovládá to tohle : http://www.i4wifi.cz/lan-ovladac-s-rele_d2988.html
K měření DC proudu z panelů používám kvůli galvanickému oddělení toto : http://shop.mypower.cz/proudovy-senzor- ... atPw5yes5Y

Celá tahle zábavná hračka mě zatím vyšla na zhruba 90 000Kč . Návratnost mé investice si spočítejte prosím sami ať tu zase někoho nenaštvu. Nebo to můžete rovnou přepočíst na investici 130 000 Kč , kde bude započtena i ta 3. větev ,která bude otočena na západ. ::rolleyes::
Tak prosím zauvažujte jaké nebezpečí mi hrozí a co jsem nedomyslel.
Na Vaše odpovědi se už těším. R. *sun*
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, nejake fotecky by byly?
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od atom »

Myslím, že návratnost se tu spočítat nedá. Museli bychom vědět kolik energie zmaří ta UPS během dne. Efektivita nad 90procent při >50% zatížení je slušná, ale asi nemáte průměrnou spotřebu domácnosti 24 a více kW. Aby se nestalo že FVE vyrobí méně než spotřebuje 24h režie UPS.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Co se týče zmařené energie , tak to bych počítal pouze tu , kterou to sežere, když to jede na DS. Co jsem měřil a počítal průměrná režie ,tak když to jede z DS asi 1000W a při provozu bez usměrňovače asi 500 W. Na DS to jede pouze od půlnoci do 5 ráno kdy je NT. Takže nějakých 5 kWh po 2,2Kč denně. To se zase nějak vyrovná tím , že se nabije NT a energiji vydá ve VT. Jinak minimální trvalý odběr jsou 2kWh a denní odběr se pohybuje mezi 80-100 kWh . Ušetřenou energii musím rozdělit na 2 části. Na tu co bych byl nucen odebrat zacenu VT takžeza 5,4 Kč/ kWh a na tu ,kterou jsem schopen přesunout do NT . Takže výpočet nesnadný. :roll:
Dále vůbec nevím jak započítat spotřebu takové klimatizace ,kterou se chystám do podkroví namontovat.
Z principu pojede jen když svítí slunce a tudíž bude požírat pouze přebytky. Když už ji ale budu kupovat, tak samozřejmě s reverzací a na jaře a na podzim ji budu používat jako TČ. A tak se to nabaluje všechno na sebe. R.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od bert »

Obrázky by potešili. :roll:
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Pár foteček:
jihovýchodní střecha
jihovýchodní střecha
Přílohy
Ta pravá skřn plná baterek
Ta pravá skřn plná baterek
UPS
UPS
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od bert »

Vďaka za fotky!
Tomu sa už hovorí energetika. :yes:
Najslabším článkom sú asi batérie. Tých plánovaných 10kWp ich asi dosť rýchlo odpíše. Prax ukáže, koľko vydržia. No v každom prípade by som už hľadal záložný plán.
To prepínanie (regulácia) necykluje? Možno je to len môj pocit, no 10V diferencie, sa mi zdá dosť málo pri 450V. To vychádza na 12V batériu len 0,3125V. Alebo je to ošetrené nejakým oneskorením?
Tá UPS pracuje s nejakým nízkym napätím v medziobvode. 400V po usmernení by malo dať okolo 560VDC (špičky sínusoidy). Aké je výstupné napätie pri 380V v DC obvode?
Držím palce!
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od PavelR »

Krasny sytem. Blahopreji.
Takovy napad co takhle panely pripojit ke klasickemu 3f stridaci na ongrid FVE (obsahuje MPPT, management ... ) a timto krmit UPS. Pred ups tedy prepinani sit/stridac. Otazkou je jak rychle umi nabijet baterie ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od tomas »

PavelR píše:Krasny sytem. Blahopreji.
Takovy napad co takhle panely pripojit ke klasickemu 3f stridaci na ongrid FVE (obsahuje MPPT, management ... ) a timto krmit UPS. Pred ups tedy prepinani sit/stridac. Otazkou je jak rychle umi nabijet baterie ...
To by asi nefungovalo UPSky neočekávají zdroj energie na výstupu a tedy by tuto energii pravděpodobně do akumulátorů nepředali.

Ta UPS asi nemá galvanické oddělení že? Je na baterkách a panelech fáze, svítí tam doutnavka zkoušečky? Ničemu to nevadí pokud jsou akumulátory zabezpečené proti dotyku, jen se ptám ze zvědavosti.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od PavelR »

tomas píše:
PavelR píše:Krasny sytem. Blahopreji.
Takovy napad co takhle panely pripojit ke klasickemu 3f stridaci na ongrid FVE (obsahuje MPPT, management ... ) a timto krmit UPS. Pred ups tedy prepinani sit/stridac. Otazkou je jak rychle umi nabijet baterie ...
To by asi nefungovalo UPSky neočekávají zdroj energie na výstupu a tedy by tuto energii pravděpodobně do akumulátorů nepředali.

Ta UPS asi nemá galvanické oddělení že? Je na baterkách a panelech fáze, svítí tam doutnavka zkoušečky? Ničemu to nevadí pokud jsou akumulátory zabezpečené proti dotyku, jen se ptám ze zvědavosti.
Ja myslel stridac pred UPS ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od gupa »

RCZf píše: Tak prosím zauvažujte jaké nebezpečí mi hrozí a co jsem nedomyslel.
Na Vaše odpovědi se už těším. R. *sun*
Prevít je vodík ve sklepě z nabíjení, nevím kolik ho vyprodukuje to olovo, ale zamýšlené NiCd docela vaří tz. větrání, senzor koncentrace plynu, čidla co jistí čidla, ...

To DC napětí je brutální, pro ilustraci tu dávám z mých končin video, co dělají střídavé vodice ve svazku když mají napětí 400V a ampéry. Já i při 24 voltech řeším oddělení vedení vodičů resp. polarity, protože mít takový ohňostroj doma je konečná s hraní. Tak vtom bych viděl problém.

http://www.youtube.com/watch?v=NUJA4v-QGGE
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od goodbie »

gupa píše:
RCZf píše: Tak prosím zauvažujte jaké nebezpečí mi hrozí a co jsem nedomyslel.
Na Vaše odpovědi se už těším. R. *sun*
Prevít je vodík ve sklepě z nabíjení, nevím kolik ho vyprodukuje to olovo, ale zamýšlené NiCd docela vaří tz. větrání, senzor koncentrace plynu, čidla co jistí čidla, ...

To DC napětí je brutální, pro ilustraci tu dávám z mých končin video, co dělají střídavé vodice ve svazku když mají napětí 400V a ampéry. Já i při 24 voltech řeším oddělení vedení vodičů resp. polarity, protože mít takový ohňostroj doma je konečná s hraní. Tak vtom bych viděl problém.

http://www.youtube.com/watch?v=NUJA4v-QGGE
hoří to hezky ale jedno je divný,že to nevyhodilo trafačku je zarážející, skoro bych to viděl na nějakou chybu instalace.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

No doufám že to ty baterky jěště nějaký ten rok vydrží. Tou další sadou se zvedne výkon v odpoledních hodinách a udrží plně nabité baterie až do večerních hodin. Celá finta je v tom rozložit výkon panelů pokud možno rovnoměrně na celý den. Proud z panelů je pak rovnou spotřebován v stídači a baterky to jen lehce vyrovnávají. V noci kdy je NT jet na DS. Za 2,2 Kč/kWh to totiž žádná FVE nedokáže vyrobit.
Ta relativně malá diference skokového řízení příkonu panelů je tam schválně, jelikož mi připadá,ž eto baterkám spíš prospívá než škodí.
Jinak ten usměrnovač dělá celkem stabilních 423- 426 V DC
Výstupní napětí je 3x 231 V AC a 402 V AC fází proti sobě za všech okolností. Vyjímkou je pouze režim elektronický bajpas , který může vzniknout buď při poruše UPS nebo při přetížení větším jak 120 procent což u mě nehrozí , jelikož mám hlavní jistič u hodin 3x 20 A.
Jinak na tom systému je nádherně vidět jak krásně na něm krásně funguje autoregulace nabíjení.
Příklad : jedu pouze z panelů a baterijí při zatížení 3kW mám napětí 424 V Do toho zapnu současně myčku a sušičku. Napětí baterijí okamžitě klesne na 420 V Proud z panelu ovšem stoupne o 2,5 A na větev , čož jsou zhruba 2 Kw.
To o čem píše PavelR jsem vůbec nepochopil, jaký by to mělo mít přínos. :cry: R.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od gupa »

goodbie píše: hoří to hezky ale jedno je divný,že to nevyhodilo trafačku je zarážející, skoro bych to viděl na nějakou chybu instalace.
No právě, kolik ampér stačí při střídavých 400V na takový ohňostroj? 10, 20? Hliník je hořlavý. Jaké nebezpečí může být při 420 VDC někde od jističe na stranu k panelům a k baterii a měniči? Já tam chybu instalace nevidím, chyba byla jednoduchý zkrat a hliníkový svazek. Mimo jiné, přímo od trafačky, to je podzemní přívod pod hlavní. (40m)
Naposledy upravil(a) gupa dne ned čer 02, 2013 11:52 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od goodbie »

gupa píše:
goodbie píše: hoří to hezky ale jedno je divný,že to nevyhodilo trafačku je zarážející, skoro bych to viděl na nějakou chybu instalace.
No právě, kolik ampér stačí při střídavých 400V na takový ohňostroj? 10, 20? Hliník je hořlavý. Jaké nebezpečí může být při 420 VDC někde od jističe na stranu k panelům a k baterii a měniči?
no při DC raději ani nechtít vědět co by to dokázalo.Já už bych se i tohoto napětí bál mít ho doma stejnosměr je horší
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od atom »

6900Wp by mělo za rok vyrobit cca 7MWh, pracovní bod panelů je sice zvolen poměrně dobře, ale bez MPPT přicházíme tak o 25% energie, tedy ročně budeme mít jen 5,25MWh
Bude brát optimisticky 12hodin práce panelů a 12hodin noc, není v roce jen léto a baterie to rozhodně extra neprodlouží. Tedy 12h*1kW + 12h*0,5kW, zaplatíme ČEZU 365*(8*2,2+4*5,4) tedy 14300 Kč za to že nám systém běží přes noc. + přes den nám to pohání slunce, za to sice neplatíme, ale něco si to vezme, takže 5,25MWh - 365*0,5*12 = získáme tedy z původních 6,9kWp čistých využitelných 3,06MWh.
3,06MWh dejme tomu vždy jakoby v drahém tarifu, tedy *5,4Kč, čistý finanční přínos 16524 Kč

takže

panely vyrobí energie za 16524,-Kč
systém pro svou funkci spotřebuje energie za -14300,- Kč

vychází mi to, že jsme tedy 2224,- Kč ročně v plusu.


No když se nad tím zamyslím není to dobrá volba, pravděpodobně se vložené peníze do nákupu komponent nikdy nevrátí.

minimální trvalý odběr jsou 2kWh a denní odběr se pohybuje mezi 80-100 kWh
dejme tomu, že 3/4energie bude v době slunečního svitu a 1/4 v době ČEZu, snad nejste doma noční ptáci.

3/4 z 90kWh je nějakých 67kWh, ale panely dají bohužel jen něco přes 15kW denně (během celého roku průměr), to už se dostáváme do dalších problémů a měl bych přepočítat poměr doby běhu UPS na slunce/ČEZ....

a to by vyšlo nejspíš hodně ztrátově, nerad bych aby si to majitel šel hodit, přece jen je to zajímavý systém :idea:

tedy budeme-li počítat s plánovaným rozšířením na 10kWp

teoreticky ročně 10,6MWh
bez MPPT 7,95Mwh
UPSka požere 12h*0,5kW*365 ročně
tedy čistá dodávka energie bude 5,76MWh
denní příděl, roční průměr 22kWh
na denních 22kWh při 67kWh spotřeby v době svitu pojde UPS jen 3 hodiny.
tedy 21hodin to budeme muset krmit z ČEZu, 365*(8*2,2+13*5,4) tedy 14300 Kč

nakrmení systému z ČEZu 365*(8*2,2+13*5,4) = 32047 Kč
výroba panelů 5,76MWh*5,4 = 31104 Kč

Bohužel opět proděláváme, sice jen 1000covku, ale i to zamrzí. ::facepalm::


Zisk z přenesení spořeby z vysokého tarifu do nízkého nemá smysl počítat, ty baterie budou rády když zvládnou 2hodiny po západu slunce. Zisk z nabíjení baterií v nízkém tarifu a využití ve vysokém je ještě větší hloupost, to olovo to nezvládne, bude rádo když se dožije příštího roku (Nabíjení 15kWh (to měly baterie ještě zamlada, dnes už sotva) olova 5 či 7,5kWp = jistá brzká smrt), je pravda, že odpojování stringů a zapínání zátěže baterii pomůžeme, ale zároveň přicházíme o energii co se tak nevyrobí.

Nevím kde by se dalo ušetřit, nejspíš hodit na noc upsku do service bypassu, tím by nežrala asi skoro nic navíc, ale taky neupskovala :?
Takže teď mi mou slohovou práci můžete zkritizovat, je možné že jsem i něco podstatného opomenul či zanedbal nebo dokonce spletl, ale čísla jsou čísla, ty nelžou.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od gupa »

Suma sumárum odhaduji, že se elektroměr točí asi o 75% méně. Pokud by tomu tak bylo, nějaké další výpočty o efektivitě jsou kničemu, tedy pokud se nepřebíjí nebo špatně nenabíjí olovo.

Tři domácnosti typuji na na spotřebu před instalací na cca 40 tisíc/rok na faktuře. Nyní ji odhaduji na 10t/rok .
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

goodbie píše:
gupa píše:
goodbie píše: hoří to hezky ale jedno je divný,že to nevyhodilo trafačku je zarážející, skoro bych to viděl na nějakou chybu instalace.
No právě, kolik ampér stačí při střídavých 400V na takový ohňostroj? 10, 20? Hliník je hořlavý. Jaké nebezpečí může být při 420 VDC někde od jističe na stranu k panelům a k baterii a měniči?
no při DC raději ani nechtít vědět co by to dokázalo.Já už bych se i tohoto napětí bál mít ho doma stejnosměr je horší
Opravdu pěkný ohnostroj.
Je vidět, že je to ten rozvaděč, kteým se odělují jednotlivé okruhy ( vypínají ulice ) , takže musíme počítat s tím, že je to připojeno alespoň na 2 trafa a ty si takového odběru ani nevšimnou. Největší sranda je v tom , že to nejde ani uhasit ale musí se ten uzel nejdřív na stejných rozvaděčích odpojit od proudu. Škoda bude minimální, jelikož uvnitř jsou jen nožovky. R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

Co se týče takového započtení ztrát systému tak s tím by se dalo souhlasit v době ,kdy FVE ani přes den nic nevyrobí. V tom případě by se všechny velké spotřebiče mohly přesunout do NT . Ono je to vše hodně relativní. To co sežere režije za noc by za normálních okolností sežral jeden z těch 2 boilerů co používáme. Ono to ani při nevhodných světelných podmínkách nemá čistou 0 , podle toho jak jsem vypozoroval , tak to pár W většinou vždy dává a ty je nutné od režije zase odečíst, jelikož to vždy musíme porovnávat se stavem, kdyby FVE vůbec nebyla.
Co se týče baterií. Ideálně takové aby se dokázaly bez poškozování za 5h nabít natolik a aby pak vydržely provoz 8h (nejdelší část VT od 5h - 15h) Zase je na zvážení, kolik je dní v roce , kdy to právě v této době nic nevyrobí a spočítat návratnost investice nutnou k dosažení tohoto stavu.
K propojení panelů a UPS :
6 A pojistky hned na půdě u panelů - 8 A DC v pohodě zvládají
CYKY 4x6 až k UPS - jeví se mi jako naprosto bezpečné
3f stykač na každou větev
3 paraelně zapojené 10 A diody na každou větev a pak už jen baterie
Jinak najde se PROSÍM někdo , kdo by mi byl ochoten a schopen rozumně a odborně vysvětlit, k čenu by mi v tomto konkrétním systému byl MPPT regulátor . Už jsem se na to ptal několikrát a odpověď zatím je jen že ho nemám a o co všechno přicházím. To že ho nenám opravdu vím , ale proč ho mám mít ? V čem mi pomůže ? R.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Reputace: 8
Bydliště: Ostrava

Re: Poloostrov zatím pouze 6900Wp Ostrava

Příspěvek od RCZf »

tomas píše:
PavelR píše:Krasny sytem. Blahopreji.
Takovy napad co takhle panely pripojit ke klasickemu 3f stridaci na ongrid FVE (obsahuje MPPT, management ... ) a timto krmit UPS. Pred ups tedy prepinani sit/stridac. Otazkou je jak rychle umi nabijet baterie ...
To by asi nefungovalo UPSky neočekávají zdroj energie na výstupu a tedy by tuto energii pravděpodobně do akumulátorů nepředali.

Ta UPS asi nemá galvanické oddělení že? Je na baterkách a panelech fáze, svítí tam doutnavka zkoušečky? Ničemu to nevadí pokud jsou akumulátory zabezpečené proti dotyku, jen se ptám ze zvědavosti.


Galvanické odělení samozřejmě má.
Přikládám odkaz k uložení manuálu http://ulozto.cz/x9mzMxPv/sola4000-pdf ať předejdeme některým otázkám a třeba někoho napadne něco co jsem nedomyslel :dontknow: R.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek