Formátovací pila a FVE

Brusky, frézy, pily, vrtačky, soustruhy, obráběcí stroje, trafopájky a jiné zařízení pro domácí dílnu
igormachacek
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 06, 2023 11:45 pm
Lokalita: Břeclav

Formátovací pila a FVE

Příspěvek od igormachacek »

Zdar všem,
mám dotaz uvažuji o FVE, v RD mám dílnu, kde mám Formátovací pila 4kW bez rozběhu zapojená do trojúhelníku (originál od výrobce) a další el. stroje (hoblovka 4kW, hranovačka 3,2 kW), co to bude dělat s FVE a baterií? O ostrovním systému neuvažuji spíš poloostrov.

Díky za odpověď IM
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od rezis »

Vlastní zkušenost s provozováním na FVE nemám, ale zkušenost z provozu kde spouštíme spousty motorů říká, že to jsou takové proudové špičky, že to měniče takto natvrdo nedají. Už si vezmi kolik starostí lidem dělají při startu ledničky a tak je 100W.
Hlavně se z toho neposrat.
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od glottis »

musis si rict co je vlastne cilem. Usetrit na uctech? Jak casto to zapinas? Dilna je na vydelek a delas hlavne pres den? Nebo jen hobi a dela skdykoliv i v noci?

Kdyz by to bylo pres den na vydelek a pak stroje jedou treba pulden, protoze zrovna formatujes drevo na kuchyn vyplatil by se asi i jednoduchy ongrid a nemusis pak na nic sahat. Kdyz bys to chtel i s baterieama a zalohou tak bys pak asi musel k masinam dokoupit nejake softstartery nebo frekvencni menice, aby to nebyli takove slupky.
sisdale
Příspěvky: 275
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od sisdale »

igormachacek píše:Zdar všem,
mám dotaz uvažuji o FVE, v RD mám dílnu, kde mám Formátovací pila 4kW bez rozběhu zapojená do trojúhelníku (originál od výrobce) a další el. stroje (hoblovka 4kW, hranovačka 3,2 kW), co to bude dělat s FVE a baterií? O ostrovním systému neuvažuji spíš poloostrov.

Díky za odpověď IM
Nejvykonnejsi motor provozovany na FVE mam asynchron 240V/15A (tedy 3.6kW) jako masazni vodni obehove cerpadlo ve virivce a jeho rozbeh mi potize nedela ani kdyz jsou me menice uz zatizeny na 50% vykonu. U menicu je napsano, ze snesou kratkodobe dvojnasobne zatizeni, tedy dohromady 22 kW. V kazdem menici je pojistka na 200A na pripojeni baterie, takze pri rozbehove spicce si z baterie mohou vzit dohromady 400A. I jedna sada 280Ah baterii kratkodobe muze dodavat tech 400A pokud by na to byla dimenzovana BMS. Ja mam tri paralelni baterie, dohormady s max BMS proudy 500A, vsechny proudy se rozkladaji pomerne dle kapacit danych baterii.

Klestove ampermetry jsou schopny merit inrush current (ten zaznamenava velikost te rozbehove spicky), takze pokud ta spicka bude v limitech byt kratkodobych v celem FVE systemu (menic, pojistky, BMS, baterie, kabelaz), problem by byt nemel.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
igormachacek
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 06, 2023 11:45 pm
Lokalita: Břeclav

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od igormachacek »

Dílna jede především přes den, pilu zapínám jak kdy někdy jednou za den někdy i 5x za hodinu při zapnutí pohasínají i 50W LED světla ale 16A jistič ještě nikdy nevyletěl. Můj cíl je snížit výdaje za elektřinu. jen se rozhoduji jestli budu FVE napájet pouze dva 120L bojlery nebo napájet celý barák s dílnou.

IM
eman
Příspěvky: 999
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od eman »

Podle mě je to nereálné. Z FVE by bylo možné napájet všechno okolo, ale ne stroje. Sám mám 9kW protah a když ho zapnu, tak zabliká půl vesnice. Navíc ty stroje pouštíš několikrát za den na pár minut, takže těch rozběhů je tam kvanta. Něco jiného by asi byl třeba obráběcí stroj co běží hodiny, tam už by to nějaký smysl dávalo.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od Lui »

prečo by to bolo nerealne,sám mám stolársku dielňu a všetky stroje vrátane celého domu idú z baterky,bez pomoci distribučnej siete....otázka je,či sa požaduje návratnosť alebo je to len koníček ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od Lubik »

Když použiješ softstart nebo frekvenční měnič, tak s rozběhem nebude problém. Záleží ale zdá se ti to vyplatí . To si musíš rozhodnou sám podle toho jak dlouho stroje poběží a kolik je energie z fv
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
igormachacek
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 06, 2023 11:45 pm
Lokalita: Břeclav

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od igormachacek »

když bych uvažoval o jednoduchém on grid systému 4-5kWp bez baterie, který by mi částečně vykryl spotřebu z DS (současná roční spotřeba je 9MW), je třeba povolení od EON(ČEZ)?
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od glottis »

Kdyz by sis to udelal na studeru tak mozna i ne. Rika se, ze jako jediny pretok nedela. Kdyz by sis to udelal na necem jinem, uz bych to pripojil legalne. Jak mikrozdroj ve zjednodusenem rizeni bez pretoku.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od beethowen »

glottis píše:Kdyz by sis to udelal na studeru tak mozna i ne. Rika se, ze jako jediny pretok nedela. Kdyz by sis to udelal na necem jinem, uz bych to pripojil legalne. Jak mikrozdroj ve zjednodusenem rizeni bez pretoku.
Studer je on grid? A běžel by bez baterií? To asi ne!
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od redcrown »

igormachacek píše:Zdar všem,
mám dotaz uvažuji o FVE, v RD mám dílnu, kde mám Formátovací pila 4kW bez rozběhu zapojená do trojúhelníku (originál od výrobce) a další el. stroje (hoblovka 4kW, hranovačka 3,2 kW), co to bude dělat s FVE a baterií? O ostrovním systému neuvažuji spíš poloostrov.

Díky za odpověď IM
Vrátím-li se k původnímu dotazu.... Běžně provozuji stroje typu truhlářská pila, protah, cirkulárka na dřevo, soustruh SU32 a další v ostrovním režimu na Studeru. Víc v mém vlákně na solarforu, včetně popisu strojů a jejich výkonu. Nemám s tím žádný problém, buď to má rozběh Y/D, frekvenční měnič nebo nic z toho. Např. cirkulárka je 4kW a je do trojúhelníku. Nemám problém. Obecně ale radím to zapojení Y/D. Je to jednoduché, levné a velice účinné. FM je samozřejmě ještě lepší, ale kdo má kupovat FM od 4kW výš. Co si budeme povídat, je to pěkný ranec.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
glottis
Příspěvky: 2072
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od glottis »

beethowen píše:
glottis píše:Kdyz by sis to udelal na studeru tak mozna i ne. Rika se, ze jako jediny pretok nedela. Kdyz by sis to udelal na necem jinem, uz bych to pripojil legalne. Jak mikrozdroj ve zjednodusenem rizeni bez pretoku.
Studer je on grid? A běžel by bez baterií? To asi ne!
bez baterii ne no, to je pravda, to jsem se asi unahlil :) Nad necim tu premyslim a pak napisu kravinu
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Formátovací pila a FVE

Příspěvek od Kostěj »

igormachacek píše:když bych uvažoval o jednoduchém on grid systému 4-5kWp bez baterie, který by mi částečně vykryl spotřebu z DS (současná roční spotřeba je 9MW), je třeba povolení od EON(ČEZ)?
Dobrá otázka. Několik let jsem to v jednofázi provozoval a žádný problém. 1.2kW měnič a přebytky s fázově řízeným greenbono do bojleru. Bez povolení a nic mi neuteklo. Ve třífázi by to chtělo fakt hodně topných těles (viz popis na yorix.cz) a využít nová greenbona s výstupy na 6 ssr. Chce to ale pevné nervy a stále to hlídat. To byl důvod, proč jsem odešel na poloostrov. Legalizace není možná?