Planovanie UPS solar systemu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
IcePlanet
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 19, 2022 7:03 pm

Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od IcePlanet »

Ahojte

Najskor som mal doma jednu realizaciu od firmy, bohuzial zle, teraz mam druhu realizaciu, bohuzial zle a tak tretiu realizaciu asi budem robit sam. Nieco som nacital na forach a v datasheetoch ale niektore veci proste nedokazem vyriesit. Viem ze napriklad Victorn robi relizacie na zaoceanskych lodiach a urcite existuje nejake riesenie len o nom neviem.

Hladam riesenie UPS (nepretrzite napajanie = on-line) 3x 5000W (trojfazove), na streche je momentalne 8kWp a nieje problem rozsirit a mozno by som pridal aj generator.
Problemy ktore som zatial mal:
1. Victron ked na jednom menici zasvieti unknown error tak sa vypne a vypnu sa aj vsetky ktore su na ve buse
2. Victron ked sa vypne tak AC relay zostane rozpojene (barak bez elektriny)
3. Udrziavanie minimal SOC funguje u victronu tak ze vybije 5% pod minimal SOC a potom nabije na minimal SOC +3%, problemom je to nabijanie ktore robi na plny vykon a to sa otriasa cely barak :-)
4. Detekcia vypadku je 'obcasna' a prepinacie casy dlhe
5. Extremne hlucne (miniaturny vysokootackovy ventilator, namiesto velkeho s mensimi otackami)

Neviem ako to uchopit, ak zapojim Mulltiplus iba na baterku tak vyriesim bod 3+4, ale neviem ako nabijat baterky (nenasiel som riesenie na nabijanie zo siete, pripadne s riadenim generatora - MPPT na panely samozrejme bude), navyse to neriesi bod 1 a 2

Existuje v solarnej oblasti nieco ako on-line UPS, mate s tym niekto skusenosti? Bolo by fajn ak by to bolo on-line a malo bypass (ktory nebude nijakym sposobom prepojeny zo zvyskom)

Pre zaujimavost nevyhovujuce instalacie boli:
A. 3x Multiplus5000 + BYD - Obcas zabudol pri vypadku prepnut, obcas prepol neskoro, nahodne padal do unknown error a vypinal cely dom od elektriky, koli cyklovaniu bateriek (bod 3+5) nabijal baterky aj v noci zo siete a to na plny vykon (viz bod 5), spim dost tvrdo ale 3 startujuce boeingy v garazi ma zobudili, navyse Victron na SK nema podporu ('oficialna' podpora mi iba oznamila ze je neuveritelne ze zakaznik si ju dovoluje kontaktovat a zlozila - viem ze teraz maju prace nad hlavu ale takto chovanie som naozaj necakal zvlast ked reklamujem system za tisice EUR po 5 dnoch prevadzky)
B. GoodWe 10kW + Pylontech - Vypadky zatial ziadne, ale zalostne maly vykon, cca 2kW na fazu (ak to nieje odporovy spotrebic) a regulacia velmi nestabilna, ziarovky blikaju po dome, asi ani nechcem vediet ako vyzera ta 'sine wave' :-)
rva
Příspěvky: 3551
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od rva »

Položil bych si otázku, proč 3f, když to má samé nevýhody.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
IcePlanet
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 19, 2022 7:03 pm

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od IcePlanet »

Pretoze je tam viacero aspektov ktore nedokazem elegantne vyriesit:
1. Kable su v stene tak ako su, ked to prepnem na jednu fazu bud by musela ist paralelne co je pre kohokolvek neoboznameneho zo situaciou "prasarna" ktora moze byt potencialne nebezpecna, alebo ak by som to dal iba na jeden kabel je nedostacujuci prierez - potencialne poziar (uz teraz je to s prierezmi na hrane) a mam blbu skusenost (mozno nahoda fyzikalne tomu nerozumiem) zo subehom ked mas 1 z 3 kablov zapojeny, tie 2 dokazu indukovat dost na to aby ta bolela ruka.
2. 3F spotrebice su pomerne nestastne z 1F napajania resp strajkuju
3. Sietova pripojka je 3x32, takze 1F je malo a spojit to nejde (rozumne)
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od Soban »

Přece 1f je v pohodě, stejně máš z rozvaděče 99% 1f, takže jedině od měničů třeba tlustý kabel.

Jinak victron je značka, takže podle mě ho třeba správně nastavit. Podle mě to firma neudělala.

Jinak třeba mít externí přepínač aby když je elektrárna vypnutá se dal barák přepnout na DS.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od Diablo1st »

IcePlanet píše:Ahojte
Problemy ktore som zatial mal:
1. Victron ked na jednom menici zasvieti unknown error tak sa vypne a vypnu sa aj vsetky ktore su na ve buse
2. Victron ked sa vypne tak AC relay zostane rozpojene (barak bez elektriny)
3. Udrziavanie minimal SOC funguje u victronu tak ze vybije 5% pod minimal SOC a potom nabije na minimal SOC +3%, problemom je to nabijanie ktore robi na plny vykon a to sa otriasa cely barak :-)
4. Detekcia vypadku je 'obcasna' a prepinacie casy dlhe
5. Extremne hlucne (miniaturny vysokootackovy ventilator, namiesto velkeho s mensimi otackami)
Toto sa mi vidí na čisto zlé nastavenie.
1. zisťoval niekto, čo spôsobuje tento unknown error?
2. dá sa riešiť prepínačom sietí. Ak stratí napájanie na jednon zdroji prepne na druhý
3. Veľkosť nabíjacieho prúdu sa dá nastaviť, nemusí ísť na plný výkon
4. Toto moc nechápem. Mne MP2 prepínal bezvýpadkovo
5. Treba skúsiť dať pod úchyty gumu, príp. použiť silentbloky, ak to nepomôže je tu možnosť výmeny ventilátorov za tichšie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od Soban »

Jinak nepíšeš zda tu chybu píše pořád ten stejný měnič.
Pokud ano co ho prohodit s jiným zda není vadný?
Jinak stavěla firma tak nevím co si stěžuješ victronu, ale reklamuji u firmy která to zapojovala, tak stejně nastavení.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
IcePlanet
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 19, 2022 7:03 pm

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od IcePlanet »

@Soban Firma ktora to zapojovala si to uz aj odpojila :-) a kedze firmy sa zaoberaju iba primitivnymi rieseniami tak to zostalo na mne a preto sa tu snazim najst viac informacii.

@Diablo1st
1. Co sposobuje unknown error zistoval Victron Amsterdam a nedal ziadnu konkretnu odpoved okrem konstatovania ze by navrhoval vymenit menic

2. Ano v UPS terminologii sa to vola bypass, bohuzial som nenasiel ziaden pre 3x 10kw s casom vypadku menej ako 20ms (chcel by som skor 10ms...)

3. V pripade min SOC cyklovania sa prud neda nastavit ani podla Victron doc ani podla stanoviska Victron Europe Ak vies ako podel sa

4. Znovu podla stanoviska Victron Europe ziaden vyrobok Victron nedokaze bezvypadkove prepnutie, minimalny cas vypadku je 20ms, resp uplne presne cas prepnutia je do 20ms, ale cas detekcie Victron neuvadza. Overil som experimentalne ze chyta iba niektore vypadky.

5. Hladanim tiksich ventilatorov som stravil dost casu, pri zachovani prietoku a tlaku v podstate neexistuju a ani z jedneho sa moc ubrat neda pretoze uz teraz to ma Victron dost poddimenzovane (oficialne Victron garantuje iba 30min prevadzky na nominal power) - kazdopadne to nic neriesi.

Zhrnute Victron nieje moznost pretoze unknown error je neprijatelne chovanie a nedokaze bezvypadkovu prevadzku, ako bonus podpora pre SK de facto neexistuje (do telefonu ti na problem barak bez elektriny co je vyznamny problem povedia ze ich obtazujes a zlozia).
Soban
Příspěvky: 3492
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od Soban »

K položce 1 jsem ti psal třeba zjistit zda je ten měnič vadný! To uděláš že ho přehodíš s jiným máš přece 3 kousky a buď ten stejný zase hodí chybu nebo to bude jiný, pokud ten stejný tak prostě reklamace, to ti přece poradil i výrobce!

Pokud to bude jiný kus tak je asi problém někde kolem, takže někdo to dělal takže zase reklamace u firmy co to dělala.....

K 2 a 4 žádná UPS ti nepřepne bez výpadku, prostě než přepne relé to nějakou dobu trvá, jedině to provozovat v režimu kdy to bude přifázované (on-grid) k síti a při výpadku se to přepne na ostrov.

K 3 určitě se dá proud řešit, i blbá krabice axpert umí proud nastavovat že sítě sice třeba jenom 50% a 100% některé jemněji. (V tomdle konkrétně neporadím od victronu měnič nemám, pouze mppt 250/60 a BMV712)

K 5 Zařízení se nějak dimenzují na nějaký výkon a u měničů se dimenzují aby za normálního provozu z měniče braly kolem 50% výkonu, pokud to máš postavené tak že normálně používáš 90% výkonu tak to máš zase blbě navržené, victron měniče jdou spojovat i pro větší výkon takže asi potřebuješ víc kusů a pokud máš 3f takže asi budeš muset koupit další 3 kousky pro dvojnásobný výkon.....

Takže zase jsme u firmy která to navrhovala......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od Diablo1st »

Pre aké zariadenie potrebuješ tak rýchlu UPS?

3. Čo má SoC spoločné s veľkosťou nabíjacieho prúdu? Akých asistentov používaš? Pri VS vždy MP2 nabíjal prúdom aký som mu zadal keď sa pripol na DS. Pripnúť sa na DS môžeš podľa napätia alebo SoC. Ale možno som to zle pochopil, keďže nevidím do tvojho nastavenia.

2-4. čo tak byť stále v ostrove a kúpiť 48V nabíjačku a tú zapínať pomocou relé s Cerba príp. MP2? Potom budeš mať bezvýpadkovú prevádzku.

5. ja mám MP2 vedľa spálne a ventilátor sa vôbec nezapne ak je záťaž pod cca. 1,5kW. Skús najprv tie silentbloky. Osobne problém s hlučnosťou ventilátorov nepozorujem, ale toto je asi dosť kusová záležitosť.

Btw. odkiaľ si?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Planovanie UPS solar systemu

Příspěvek od rottenkiwi »

Zase to napisem. Tak sa neda radit, lebo nevidime data, vsetky screenshoty z nastaveni MP
cez MK3 alebo z VRM portalu.

Ja taham cez MPII 2400 + 4400 W, tych 4400 W dava Phoenix 24 V / 5000 VA
ergo spolu 28.3 A na vystupe.

Ak sa odpoji stykacom Phoenix na AC-IN, tak prepne MP bleskovo na invertor
a ani 1300 VA Seasonic ani 1100 VA Corsair s tym nema problem pri 6-tich taziacich GPUs.

Ano prepnutie po opatovnom zapnuti stykaca + ESP32 + rele, trva tolko sekund,
kym sa MP2 nesfazuje s Phoenixom, niekedy 4 niekedy 15 sec, zalezi ci tam bezi 1000 W klima
alebo 1000 W ATX alebo 1000 W ziarovka/odporova zataz.

Pokial nebudu screanshoty, tak tu budeme pisat litanie a nic sa neporiesi.

Ked u Victronu funguju 6x15000 VA x 3F a nie je problem, preco by mal byt s takymi
malymi vecami ako 3 x 5000 VA ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek