Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
slavo
Příspěvky: 137
Registrován: pon říj 18, 2021 11:59 am

Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od slavo »

Zemnite batérie vo vašom dome? Mínusovú elektródu?
Mivvy 202Ah LiFEPO4 batéria - 24V, panely 8x455Wp - 4s2p, Axpert king II - 24V
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od Soban »

Proč bych to dělal?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od sisdale »

slavo píše:Zemnite batérie vo vašom dome? Mínusovú elektródu?
Ne. Bateriove vstupy na mych menicich jsou galvanicky oddeleny od AC i PV strany. Mezi - (ani +) a zemi nemam zadnou dc ani ac slozku.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od mihlit »

Ano, DC mínus mám uzeměno. Dle victron manuálu
https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf
sekce 7.7
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od Diablo1st »

mihlit píše:Ano, DC mínus mám uzeměno. Dle victron manuálu
https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf
sekce 7.7
Na shunte alebo priamo na hlavnom - póle batérie?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od mihlit »

za BMS a shuntem na hlavní DC sběrnici. To může být třeba Lynx Power In nebo co kdo používá
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od soami »

Úplně nechápu, k čemu je to dobré při garážové instalaci. Pojistka/jistič je na všech vstupech/výstupech.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od mihlit »

Victron to chce, tak hádám, že výrobce ví proč. U dražších věcí a elektriky se držím toho, že do návodu se koukám nejen až když to nefunguje.

Jinak mám i pocit, že ono ani jiné řešení v podstatě není. (Možná mě tedy normoznalci opraví.) Pokud vím, tak v SELV rozvodu (neuzeměný) bych musel jistit vždy oba vodiče (to je třeba vedení od panelů). Zatímco v PELV rozvodu (uzeměný) se jistí jen fázový/krajní vodič, tedy jen jedna pojistka/jistič. No a k tomu je, že victron u multiplusu zakazuje pojistku/jistič na mínusu. Tedy se to tak nějak vyžaduje navzájem
mpro
Příspěvky: 41
Registrován: úte kvě 31, 2016 2:11 pm
Lokalita: Jižní morava
Výkon panelů [Wp]: 1000/nové 4100
Kapacita baterie [kWh]: 3
Bydliště: Brno

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od mpro »

Já nemám zemění baterie vůbec. A co jsem se díval na ten victron podle 7.7, jak pak zapojit svodič z panelů? Do tohoto uzlu? (Resp připojit to uzemnění baterie do tohoto uzlu?) Já mám svodič z panelů u měniče zapojen tak, že je přímo na zemnící tyč přes zeď ven z objektu.
Ostrov: EASUN IGrid VX IV 5.6kW @48V(zatím 2kWh) + 10 x 410Wp
předchozí MUST PV18-2K HM,3KVA/2.4KW, 24V, 40A MPPT; 4x255Wp Benq panely, olovo 24V 170Ah
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od mihlit »

Tak doma by jsi měl mít někde MET (hlavní zemnící terminál), kam je připojen svodič na vstupu od DS, přizemněno rozdělení PEN->N+PE a další věci a na to to připojíš. Pokud máš doma zemění nějak nestandartně, tak v takovém případě se budeš muset poptat někoho, kdo se tou problematikou živí.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Zemnenie batérie, áno alebo nie?

Příspěvek od glottis »

ono je to z bezpecnostniho hlediska dobre, uzemnit jeden pol baterie. Pokud by neco zavleklo treba sitove napeti na mppt nebo z menice na baterii, tim, ze by byla baterie neuzemna se nic nestane do te dobry, dokud tam nekdo neprijde a nesahne si :) Pak najednou nebude na + polu 55V ale asi 300 strydavych. Kdy zminus uzemnim, pri tomhle stavu pravdepodobne dojde ke zkratu a uhori nejaka pojistka.

Mit to izolovane ma ale vyhodu v tom, ze at na baterii sahnu kde chci nic se nedeje :) Ja na kontroku baterii nebo drobne upravy baterii neodpojuju nic. Spojene se zemi to zatim nemam. Ale kdyz to clovek spoji a sahne si na 55V asi uz ho to zabrni :)

Hlavne to asi dava smysl tam, kde je baterie galvanicky oddelena od zbytku, jako multiplus je oddeleny trafem. Ale bude zalezet na vyrobci menice a jeho topologii, jestli to je potreba, neni potreba nebo nutne nebo jak.

mpro: Svodic prepeti zapojujes porad stejne. Vsechno na HOP (hop pak spojuje tvuj zemnic a zem z ds) pokud ho mas a pokud ne tak mozna dava vetsi smysl to zapojit na PE/PEN domu nez mit vlatni zemnic. Kdyz das vlastni zemnic, tak bude mit tak 10 ohmu ale z DS to je mnohem min. Bez hromosvodu si pak proud bude hledat mensi odpor. Bez hromosvodu slehne do prizemnenych panelu, sjede k tomu tvojemu zemnici, tam pak muze byt desitky kilovoltu oproti DS, tim se prorazi neco v menici, tim se to stejne spoji s DS a neco se odpari :)

tohle je zajimave video o tom
https://www.youtube.com/watch?v=L015k67YFks&t=1727s

a tohle vlastne taky
https://www.youtube.com/watch?v=jP8eX6qoc9c

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek