Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od blaskoi »

Panely: 2 + 2 sériovo-paralelne monokryštalické 180Wp, orientacia JV, sklon 45°,
Regulátor: Epsolar 3215 MPPT 30A 12V/24V http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 12v-24v-88 zakúpený z Hong Kongu
Menič: 1500W power inverter 24V http://sunneetech.en.alibaba.com/produc ... &edm_ver=e zakúpený z Hong Kongu
Batérie: 2 x VIPOW 12V/100Ah http://www.tipa.eu/sk/baterie-olovena-1 ... r/d-86843/
Meranie: Remote meter Epsolar MT-5 LCD (orientačné) http://shop.mypower.cz/remote-meter-epsolar-mt-5-lcd-90

Chatu som začal stavať v roku 2011 (dúfam, že ju zhruba tento rok dokončím), pričom pri jej výstavbe mi bola neoceniteľným pomocníkom centrála HERON 3 kW. Nakoľko je chata na samote bez možnosti pripojenia do DS rozhodol som sa postaviť FV elektrárničku na streche chaty. S jej realizáciou mi výdatne pomohol Maťo ("matej"), za čo mu aj touto cestou veľmi pekne ďakujem, s ktorým sme 9. 5. 2013 nainštalovali vyššie uvedené panely na strechu (Maťo dodal konštrukciu aj panely). Mimochodom, Maťo vzhľadom na svoju nízku hmotnosť ktorá je menej ako polovica mojej behal po streche ako veverička :D. Napätie z panelov do regulátora sa pohybuje od 40V (pri záťaži) po 57V (pri plne nabitých akumulátoroch). Čo sa týka meniča, tak zatiaľ ide bez problémov, až na maličkosť, na ktorú som bol vopred Maťom upozornený, že MPPT regulátor niekedy na okamih zvýši napätie na výstupe až do 32 V, kedy menič vypne a reštartuje sa, nakoľko má obmedzenie na 30,5V, ktoré striktne dodržuje. Ak by ste mali niekto nápad ako túto nepríjemnosť jednoducho vyriešiť, poprosím o radu. Je to taký zvláštny príjemný pocit uvariť si ráno kávičku slnkom, a nepočúvať hučanie centrály... :D

Ešte pripájam zopár fotografií z mobilu (v interiéri ide len o provizórne zapojenie):

(Ak by niekto prejavil záujem o fotografie z výstavby chaty - cca 1.400, tak mu pošlem cez SS odkaz na moje albumy na PICASA)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

a ešte jedna bónusová - môj výhľad z terasy chaty
Obrázek
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od dedo2 »

myslím,že tento problém vypínania rieši aj 007ToMMaS ,pravdepodobne máte regulator,kde sa nedá nastavit nabíjacie napatie.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od 007ToMMaS »

Dedo2: áno riešim. Momentálne zháňam silnejšie diody. Naposledy som upiekol dva 50A mostíky. Ale olovo prechádza do takého stavu iba 1x do mesiaca. Pričom ja sa dostávam na vysoké napätie každý deň keď je pekne. A vtedy je všetko dve a pol hodiny prepnuté na sieť čo mi lezie na nervy.

Ináč vyzerá to super :) nech slúži a svieti *sun*
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od brin »

Ahoj, omlouvám se předem, že jdu od tématu, ale všiml jsem si, že máš na střeše moderní eternit alias cembrit. Můžu se zeptat, kdo tě k tomu navedl? Máme s tím v podkrkonoší samé VELMI ŠPATNÉ zkušenosti. Doslova a do písmene se začne po 5 letech rozpadat, praskat a celou střechu je nutné následně vyměnit... A na záruku nespolíhat, řeknou, že si použil špatný technologický postup...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od dracekvo »

blaskoi píše:Čo sa týka meniča, tak zatiaľ ide bez problémov, až na maličkosť, na ktorú som bol vopred Maťom upozornený, že MPPT regulátor niekedy na okamih zvýši napätie na výstupe až do 32 V, kedy menič vypne a reštartuje sa, nakoľko má obmedzenie na 30,5V, ktoré striktne dodržuje. Ak by ste mali niekto nápad ako túto nepríjemnosť jednoducho vyriešiť, poprosím o radu
Řeším to v tomto vlákně. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =80#p18520
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od Baryk »

U mě se problém s překračováním napětí u systému 12V kapacita bat 1x 180Ah vyřešil zvýšením kapacity baterie v současné době 3x 180AH na 12V
Tuto radu jsem kdysi dostal i od prodejce epsolaru nevěřil jsem tomu až když jsem systém rozšířil a navýšil i kapacitu bat. ověřil jsem si že je to pravda
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od bert »

Aj keby to ten menič ustál, 30A púšťať do 100Ah olovenej batérie, je veľmi veľa. Ako píše Baryk, treba viac, minimálne 3x viac kapacity. Sám som mal podobnú skúsenosť /na I. bloku/. Cez deň som musel odpájať časť panelov podľa počasia, ale vyriešilo to až znásobenie množstva (kapacity) Pb.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
PS.: Kochaním sa výhľadom a nečumením sa na telku, sa dá ušetriť veľa kWh. ;)
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od blaskoi »

brin píše:Ahoj, omlouvám se předem, že jdu od tématu, ale všiml jsem si, že máš na střeše moderní eternit alias cembrit. Můžu se zeptat, kdo tě k tomu navedl? Máme s tím v podkrkonoší samé VELMI ŠPATNÉ zkušenosti. Doslova a do písmene se začne po 5 letech rozpadat, praskat a celou střechu je nutné následně vyměnit... A na záruku nespolíhat, řeknou, že si použil špatný technologický postup...
Mýlíš sa, nie je to Cembrit. Je to fínsky modifikovaný bitumenový šindel KATEPAL Super Foxy (ak by si si chcel pozrieť bližšie http://www.prokom-sr.sk/asfaltovy-stres ... super-foxy ).
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Ostrov 720Wp Východná (okr.LM)

Příspěvek od brin »

Aha, tak to pak v pohodě. Už jsem tě skoro litoval...:-)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek