Poloostrovná FVE 1120 SK

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od jabko »

el 1-Model.jpg
Zdravím diskutujúcich.
Na základe tu popísaného som sa rozhodol realizovať výkonejšiu poloostrovnú FVE. Doteraz som experimentoval s 4x30W amorfnými panelami, AGM akumulatormi, jednoduchým regulátorom a 600W meničom. Ak bolo dostatok energie časť osvetlenia išlo z bateriek.
Nový systém je na obr.
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od jabko »

Menič bude dodávať energiu do jedného zasuvkového okruhu. V prípade nedostatku slniečka alebo potreby väčšieho výkonu sa prepnem na DS.
Potreboval by som poradiť s umiestnením panelov. Dať ich všetky na juhovýchodnú stranu, alebo dvojicu na juhovýchod a druhú dvojicu na juhozápad?
Celkom ma zaujíma monitoring systému, lenže ja niesom programátor a netrúfam si na Arduino. Vedeli by ste mi poradiť a vybrať komponenty, prípadne by mi vedel niekto z Vás monitorovanie podľa požiadaviek oživiť?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od Pan Taum »

Zkus napsat přesnou orientaci stran (dobrý by byl obrázek z ptačího pohledu a vyznačenými světovými stranami), sklon střechy a místo pro budoucí rozšiřování - kolik se tam ještě vejde panelů. A staré amorfy chceš použít také? byla by škoda je vyhodit nebo uskladnit do garáže.
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od jabko »

Panely budú umiestnené na prístrešku na drevo, momentálne sa stavia- juhovýchodná strana a pripadne na balkonovom zábradlí- juhozápadná strana. Momentálne nestíham, ale pokúsim sa to čím skôr načrtnúť.
Na prístrešok vojde max 6 panelov na balkón max 4. Neuvažujem zatiaľ o rozšírovaním, uvidím možno časom.
Väčšinu vecí už mám zadovažené- panely, regulátor, akumulátor, menič, ešte istenie a hlavne čas :-)
Amorfné panely ostanú využité, uvažoval som nad gridfree meničom, alebo malým regulátorom, ktorý pripojím na akumulátor.
Tiger.s
Příspěvky: 71
Registrován: ned črc 15, 2012 5:26 pm
Reputace: 0

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od Tiger.s »

Nejlepší by byla kombinace obou těchto stran. Já mám panely téměř přesně na východ a druhou půlku na západ a maká to velice pěkně .
Já bych je dal na tu jiho západní nevím ja tam po ránu máte moc mlhy atd . Na jaro léto je to mnohem lepší .
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od Pan Taum »

Orientace půl na půl - 2 ks jihozápad, 2 ks jihovýchod. Ještě napiš parametry těch stávajících amorfních panelů, určitě by šly zapojit společně na Tristar, ať nemusíš řešit druhý regulátor.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od bert »

V prípade, že ste presvedčený, že už nebudete pridávať panely, tak by som to dal tak, ako píše Pan Taum (JV-JZ fifty-fifty). Až na to, že tie amorfy by som dal na žvlášť regulátor. 45A Tristár bude mať akurát aj s tými štyrmi 280Wp panelmi.
No ja osobne (ako sa poznám), by som to dal na tú juhozápadnú stranu a v prípade pridávania by som dal šesť na juhovýchod. Samozrejme s ďalším silnejším regulátorom.
Inak návrh dosť dobrý, len *batt* sa mi zdá slabá. 1120Wp v paneloch ju nabije za slabé 3 hodiny. To by ste musel mať veľmi dobre zorganizovanú spotrebu, aby ste využil výkon naplno.
Ešte poznámka: Ak by bola trasa ::pv:: :arrow: *batt* dlhšia, možno by som uvažoval o stringoch po 2ks panelov.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od jabko »

Pan Taum píše:Orientace půl na půl - 2 ks jihozápad, 2 ks jihovýchod. Ještě napiš parametry těch stávajících amorfních panelů, určitě by šly zapojit společně na Tristar, ať nemusíš řešit druhý regulátor.
Tie amorfné sú ASI-F32, parametre sú tu:
Initial Nominal Power [Wp] 39.3
Nominal Power Pnom [Wp]* 32.2
Voltage at nominal power Umpp [V]* 16.8
Current at nominal power Impp [A]* 1.92
Short-circuit current Isc [A]* 2.50
Open-circuit voltage Uoc [V] 22.8
Max. DC system voltage [V] ** 600

Aj mne sa poznávalo to rozdelenie 2 na J-V a 2 na J-Z, myslím že aj pre regulátor to bude lepšie a slniečko bude využité po celý deň, ale nebol som si istý.

Podarilo sa mi načrtnúť umiestnenie.
[/img]

Nejako nedopatrením som nakreslil panely paralelne, od začiatku som uvažoval o stringoch po 2ks panelov (vyššie napätie = menšia strata).
Tak zatiaľ neuvažujem o rozširovaní, ukáže čas a financie. Padla aj taká úvaha 4 panely na J-V a 2 na J-Z, myslíte že by to tak Tristar 45 zvládne?, ale to možno neskôr.
Akú kapacitu by ste k takému zapojeniu odporúčili? Po nabití pomocou monitoringu by som chcel prebytky púšťať do bojlera, pripojil by som ďalší zasuvkový okruh na menič a pomocou - Dálkové ovládání po síti 230V - http://paja-trb.cz/konstrukce/do_230v.html , zapnem bojler. Je to zatiaľ v rovine úvah.
Ďakujem ::rolleyes::
Přílohy
dispozícia.jpg
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od jabko »

Prosím Vás o radu ako pripojiť na zostavu tie moje staršie amorfné panely + 2x https://forum.mypower.cz/download/file.p ... &mode=view. Pozeral som žeby sa dali dať do kopy, pokiaľ som sa nezmýlil majú skoro rovnaké napätia. Na TS čo mám to asi nepôjde, tak nový regulátor, ale aký? :|
Tie dva nové panely SF budú orientované J-Z.
Prehodnotil som možnosti a dal som tie 4 panely STP na J-V.
Teraz to všetko postupne odlaďujem, nastavujem, už som vyrobil nejaký ten kilowatt :D
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od Pan Taum »

Škoda toho regulátoru, kdyby byl Tristar 60A všechno by šlo tak nějak pozapojovat. Nešel by vyměnit? A ty nevšední 72 článkové panely navíc zužují možnosti kombinování. Asi nejjednodušší varianta bez kupování druhého reglu bude zapojit všechno dohromady s tím, že půl dne bude na Tristaru viset 45A a zbýtek výkonu zůstane nevyužitý v panelech.
fve jabko.png
Tady je na první pohled vcelku podivné zapojení, ale je to asi maximum co lze udělat. Amorfy a Sunowe krystaly by byly pověšeny na balkoně JZ, schutteny 280W máš na přístřešku JV. Amorfy by pak pracovaly asi 5V mimo bod maximálního výkonu a 280W schutteny o 2V mimo. Dohromady by to pak mohlo vcelku obstojně fungovat. Jen by šlo využít maximálně nějakých 1200W místo 1700W, vzhledem k malé baterii by to ale zas tak moc nevadilo.
Raději než kupovat druhý regulátor si šetři na rozšíření LiFePO4, to je nejdražší a nejdůležitější položka.
jabko
Příspěvky: 21
Registrován: pát dub 12, 2013 9:29 am
Reputace: 1

Re: Poloostrovná FVE 1120 SK

Příspěvek od jabko »

Ďakujem za zapojenie.
S rozširovaním som sa zmýlil, ale niektoré komponenty už boli.
Po experimentovaní som už zistil žeby to chcelo väčšiu kapacitu batérii, už som objednal ďalšiu sadu.
Amorfné panely mám už umiestnené na J-V a veľmi ich nechcem prekladať, dalo by sa to pospájať aj tak?
Nebránim sa ani novému regulátoru, len po doterajších skúsenostiach, aby som nekupoval niečo čo budem musieť za čas meniť, ešte je priestor ;)
Ďakujem

Odpovědět